Zeri Islam.com, Nexhat Ibrahimi, shkrime Islame, artikuj islam, Shkencore,

Menu:
 
Navigatori i Kur'anit:
 
 
Kontakti
Name:

Email Adresa:

Mesazhi juaj:

 
Shkarko Firefox 3.6
Abonohu ne RSS

Në emër të All-llahut, të Gjithëmëshirshmit, Mëshirëplotit

"Le të jetë nga ju një grup që thërret në atë që është e dobishme,
urdhëron për punë të mbara dhe ndalon nga e keqja.
(Ali Imran - 104)

Kuba mė 2014 - Palestina nė 2017

Dr. Muhamed Jusufi

1 ditė mė parė

Nëse amerikanët e arritën paqen pas gjysmë shekulli me kubanezët falë një njeriu që ishte autoritet dhe kishte legjitimitet (duke qenë se ishte edhe i krishterë edhe argjentinas), i dëgjohej fjala, dhe respektohej nga të dy palët (si nga SHBA-të ashtu edhe nga kubanezët), them se edhe monoteistëve në Lindjen e Mesme ju duhet një njeri i përmasave të tilla,...
Mendoj se problemi vazhdon të mbetet tek politikanët që abuzojnë me besimtarët e biblës, duke i shfrytëzuar ekstremistët e...

Fanatika katolikofile dhe gazeta Express nė ofensivė kundėr Shpend Ahmetit.

Autor: Ardit Osmani

3 ditė mė parė

... Klithmat dhe ulërimat e mediave dhe faqeve nacionaliste katolikofile nga impaktet dhe dëshirat për tu bërë më katolik se Papa apo më evropian se evropiani, u vërsulen në sulme mediatike ndaj kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetit, vetëm pse ai nuk paska stolisur qytetin për festat e Krishtlindjeve.

Kėshtjella seksi e Kadaresė

Doan Dani

4 ditė mė parė

Romani Kështjella është konsideruar me të drejtë si letrarizim i narrativës historiografike që u prodhua në laboratorët e memories kolektive të Shqipërisë së viteve ’60. Jo rastësisht u botua pas celebrimeve multidisiplinare të jubileut të 1968 dhe u legjitimua nga pikëpamja shkencore prej Aleks Budës, themeluesit të historiografisë shqiptare, i cili firmosi pasthënien e botimit në frëngjishtLes tambours de la pluie (1972). Romani familjarizoi për imagjinatën e shqiptarëve disa skema të raportimit meVeten dhe Tjetrin, brenda të shkuarës osmane, që do të bëhen klasike e prej të cilave as autori vetë nuk do të shkëputet ndonjëherë, për të mos thënë madje se rishikimi postkomunist i veprës e pasuron dhe e nënvizon skematizmin me stigma të reja. Pohime si p.sh «Azia me tërë mistikën dhe barbarinë e saj», «zinxhirët e robërisë», «ne qëndruam e po qëndrojmë», «ne i vumë gjoksin shpatës otomane», «në rrugën e hordhisë së çmendur gjithmonë duhet të çohet dikush», «luftë vigane kundër përbindëshit më të madh» (I. Kadare: 1981, vëll. 4, f. 52, 73, 217, 236), e të tjera të kësaj natyre, riciklohen nga Buda si detajet e një tabloje historike, pikërisht siç veprohet sot me krijimtarinë e Tursun Beut, duke e neutralizuar kufirin mes historisë dhe letërsisë.

Ana e errėt e Vatikanit

Josef Nary, BILD

1 javė mė parė

Aty ku ra një perandori, u ngrit një tjetër perandori. Por nëse e para ishte perandori lufte e pushteti ushtarak, e dytë ishte një perandori shpirtërore. Cila është historia e Vatikanit, shtetit brenda shtetit, pushteti i të cilit në sferën ndërkombëtare s’krahasohet aspak me masën e tij territoriale. Gazeta “Tirana Observer” iu sjell një speciale të rrallë.

Afrički robovi su prvi u Americi postili Ramazan

Khaled A. Beydoun

3 javė mė parė

‘Ramazan je nova američka tradicija.

Njeriu, kjo qenie e pėrkryer!

Ramazan Fetahu

3 javė mė parė

Gjatë gjithë historisë, që nga kohët e hershme e deri në ditët tona, njerëzimi është përballur me probleme të shumta ekzistenciale, sociale e morale, të cilat është përpjekur t’i zgjidhë përmes mendjes dhe të menduarit. Por, ajo e cila ishte enigmë dhe e pazgjidhur përmes të menduarit të tij ishte pikërisht ekzistenca e tij në këtë botë, origjina dhe shkaku i ardhjes së tij, probleme këto të cilat njeriun e futën në një fushë tjetër të mendimit, nga ai konkret, të cilin e kishte përdorur deri atëhere për zgjidhjen e problemeve elementare, drejt të menduarit abstrakt për t’i zgjidhur ato probleme të cilat i përkasin abstraktes.[1]

QEVERISJA NĖ ISLAM DHE SISTEMI POLITIK ISLAM*

Murad Wilfried HOFMANN

3 javė mė parė

Islami mund të mbijetojë pa një halif, por jo pa sheriat.

Muslimanėt nė shekullin 21!

Nexhat Ibrahimi

4 javė mė parė

Nëse barrikadohemi në bindjen se unë jam për botën, se bota pa mua është asgjë ose pakgjë, kjo është shenjë që ne nuk jetojmë në kohën e duhur.

Kthimi nė Luftėn e Ftohtė

Dr. Muhamed JUSUFI

4 javė mė parė

Rikthimi i marrëdhënieve të këtyre dy shteteve arabe i japin Rusisë rastin të rikujtojë marrëdhëniet e arta të viteve ’60-ta...., - Lufta e Ftohtë ka filluar qysh herët, ajo ende nuk ka përfunduar. Territori më nevralgjik për momentin është Ballkani, ndërsa shqiptarët janë në tampon zonë midis këtyre dy forcave të mëdha botërore. Sa do të doja që fluturakja që zbriti flamurin e Shqipërisë etnike dhe fjalët e kryeministrit Rama në mes të Beogradit t’ishin harruar sa më shpejtë.

Mes’hi mbi ēorape tė thjeshta

Mufti Taki Usmani

4 javė mė parė

Të gjithë fukahatë dhe muxhtehidët e besueshëm pajtohen që çorapet e hollë që lejojnë ujin të depërtoj nëpër to, nuk qëndrojnë pa i mbajtur, dhe nuk mund të ecet me to në vazhdimësi – nuk është e lejueshme t’u jepet mes’h.

Islami, Perėndimi, shqiptarėt dhe ISIS-i…

Shkruan: Metin IZETI, Tetovë

4 javė mė parė

Dobësia e avancuar e politikanëve dhe hiperdashuria në fjalë ndaj Perëndimit i ka marrë në rrethim format e perceptimit real të shumë çështjeve, por edhe të fesë, në mjedisin tonë dhe, si pasojë, problemin e ka shndërruar në sferë të përplasjeve dhe incidentit.

IDEOGRAFIA HALLOWEEN

Redi SHEHU

4 javė mė parė

Halloweeni, qe në fakt ka infektuar të ashtuquajturat shoqëri postmoderne, është risjellja e të shkuarës historike të atyre vendeve në formatin ku legjenda, mite, bestytni të asaj kohe, sillen për të mbushur vakumin shpirtëror që të lë modernizmi, në një design hollywood-ian me kulminacion shprehës të fokusuar mbi triumfin historicist të së mirës ndaj së keqes.

Atė qė s’e bėnė dot baathistėt…

Shkruan: Akif EMRE, Stamboll

5 javė mė parė

Në Irakun e pas-Sadamit dhe në Sirinë e Asadit pas luftës civile, synimin që nuk e arriti dot ideologjia baathiste po e realizojnë me dorën e tyre pikërisht strukturat politike me pretendime opozitare. Megjithëse është Amerika ajo që e ka pushtuar rajonin dhe ka derdhur gjak aty që nga 11 Shtatori, fushata perceptive dhe ata që kanë dalë/janë nxjerrë në ballë në emër të Islamit si dhe retorika e tyre, kanë filluar ta shtyjnë shoqërinë në krahët e laicizmit.

ISIS-i dhe islamofobia

Ibrahim Kallën*, Ankara

5 javė mė parė

Industria e islamofobisë e shpërfill në mënyrë të volitshme përsëri faktin se ISIS-i ka vrarë më shumë muslimanë se jomuslimanë, ka shkatërruar qytete në vendet muslimane më tepër se ç’ka sulmuar objektiva perëndimore, dhe ka krijuar një klimë frike dhe diskriminimi kundër muslimanëve të zakonshëm anekënd botës.

Islami formal dhe katolicizmi informal i Dom L. Gjergjit

Shkroi: H. Omari

5 javė mė parė

Krishtërimi në Dardaninë historike, Kosovën aktuale, erdhi në kohën e apostujve, me Shën Palin", me një gënjeshtër të rëndomtë që nuk ka as më të voglën bazë historike apo biblike për t'iu shitur besimtarëve si e vërtetë.

Zhvillimi i ‘militantizmit’ nė historinė islame -Skicė-

Nexhat Ibrahimi

5 javė mė parė

Kjo ideologji xhihadiste-vehabiste-selefiste është e pranishme në shumë vende të botës dhe lufta kundër tyre nuk duhet të bazohet në aeroplan bombardues stealth apo në fluturake pa pilot por në mësimin, arsimimin dhe informimin aktiv të popullatës e sidomos rinisë.

VANZEMALJCI U KUR'ANU ? DA LI IH KUR'AN NEGIRA ILI POTVRĐUJE?

5 javė mė parė

7-mog Augusta 1996,NASA (1) naučnici su dali izjavu za javnost koja je zauzela naslovne strane u medijima širom svijeta. Naime u meteoritu sa Marsa, oni su otkrili tragove mikroskopske životne forme koja je postojala na Marsu prije tri biliona godina. (2) Iako su druge istrage kasnije dovele u pitanje taj prvi zaključak, (3) brojna nedavna otkrića, naprimjer, otkriće Galileo letjelice, (4) u Februaru 1997, o mogućem crvenom moru ispod ledene kore na Jupiterovm mjesecu, Europa, (5) itekako nude nade da ćemo uskoro moći pronaći odgovor na jedno od najstarijih i najinteresantnijih pitanja kojim se čovječanstvo bavilo-"Imal li koga tamo, ili smo mi sami u ovom univerzumu?"

SERBIA E ANDRIQIT DHE SHQIPĖRIA VERIATLANTIKE

Milazim KRASNIQI

5 javė mė parė

Deri sa serbët të kthjellohen e ta kuptojnë pozitën se ku kanë rënë, edhe ne shqiptarët duhet të kthjellohemi dhe ta kuptojmë pozitën ku jemi ngritur. Dhe ta dimë se kush na ka mbajtur e po na mban mbi shpatulla në këtë ngritje tonën, që të bëhemi partnerë edhe më të besueshëm për epokën që po vjen, kur mund të ketë edhe trubulenca e edhe ndonjë përpjekje për rikthim hakmarrës të “ariut rus” në territoret ballkanike që tradicionalisht i ka konsideruar si sferë të ndikimit të vet.

Mbi Ekstremizmin

Ibrahim Kalin

E Enjte, 13 Nėntor 2014; 22:53

ISIS-i dhe zëdhënësit e tij mund të citojnë ajete nga Kur’ani, mund të thërrasin “Allahu ekber” (Zoti është më i Madhi), por kjo nuk i bën aktet e tyre fetare apo të shenjta.

Koncepti i globalizimit dhe sferat e tij

Autor: Dr. Halef Muhammed el-Xherrad**

E Martė, 11 Nėntor 2014; 07:36

globalizimi është një proces kompleks dhe gjithëpërfshirës i cili në vete ngërthen një grup të gërshetuar elementesh të ndryshme ekonomike, politike, sociale, ushtarake, intelektuale dhe kulturore, të cilat veprojnë e ndikojnë në realizimin e globalizimit në një mënyrë thuajse të përnjëhershme.


Kerko:

 
Ju rekomandojmë :
 
Akaid dhe Fikh Islam:
 
Të përhershme:
 
Prezantime (Powerpoint)
 
Ilahi:
Video:

Mirush Kabashi reciton njė vjershė nga Fatmir Muja, kushtuar pejgamberit Muhammed a.s.

Si i masakroi Gjergj Kastrioti Skenderbeu te gjithe shqiptaret muslimane ?

Mirush Kabashi reciton njė vjershė nga Fatmir Muja, kushtuar pejgamberit Muhammed a.s.

Hutbe e mbajtur me 22.01.2010, nga Hoxha Husamedin ef. Abazi ne Xhaminė: "Hasan Beg - Kater Llullat" ne Prishtinė, Tema: "Ekstremizmi Vehabit", Pjesa e dytė

Si i masakroi Gjergj Kastrioti Skenderbeu te gjithe shqiptaret muslimane ?

» Zeri Islam.com nuk qëndron domosdoshmërisht pas çdo teksti të autorëve «
Copyright © Zeri Islam 2005-2009
http://www.ilva-ks.com/ Free counter and web stats