Karta e Medines


2. Tė gjithė ata qė bėjnė pjesė nė kėtė marrėveshje do tė trajtohen si grup i ndarė prej tė gjithė atyre qė nuk janė pjesė e kėsaj marrėveshjeje.


3. Kurejshėt e migruar, si edhe mė parė, pėrbėjnė njė grup mė vehte, ata duhet tė jenė pėrgjegjės pėr shpagimin e gjakut tė kriminelėve tė tyre dhe ata vetė duhet t’i lirojnė robėrit e tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė jetė nė pėrputhje me parimet e besimit (Imanit) dhe drejtėsisė.


4. Benu Auf duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpagimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


5. Benu El-Haris duhet tė jetė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpagimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


6. Benu Sa'ida duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė kky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


7. Benu Xhusham duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


8. Benu En-Nexhxhar duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


9. Benu Amr duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


10. Benu El-Wabijjat duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


11. Benu El-Ews duhet tė jenė pėrgjegjės pėr vetė fisin e tyre dhe duhet bashkarisht ta paguajnė shpėrblimin e gjakut nė pėrputhje me nenin 3 dhe ata duhet tė jenė vetė pėrgjegjės pėr lirimin e robėrve tė tyre pas pagimit tė shpėrblimit pėr lirim. I gjithė ky proces duhet tė kryhet nė pėrputhje me parimet e ndershmėrisė dhe drejtėsisė.


12. Nėse nė radhėt e muslimanėve njė njeri i varfėr ėshtė fajtor i ndonjė sulmi, pėr tė cilin shpagimi i gjakut bėhet i detyrueshėm ose ai merret rob dhe nuk ėshtė i aftė vetė ta paguajė shpėrblimin pėr lirim; duhet tė jetė detyrė e muslimanėve tė tjerė ta paguajnė nė emėr tė tij shpagimin e gjakut ose shpėrblimin pėr lirim dhe ta lirojnė atė, me qėllim qė, nė marrėdhėniet e ndėrsjella tė muslimanėve, tė krijoheshin virtytet dhe dashamirėsia.


13. Asnjė musliman nuk duhet tė armiqėsohet me njė rob tė liruar prej njė muslimani tjetėr.


14. Ėshtė detyrė e muslimanėve tė kundėrshtojnė hapur ēdo person qė shkakton dėme dhe trazira, shqetėson njerėzit ose me forcė do t'iu grabisė diēka dhe pėrdor dhunėn. Tė gjithė muslimanėt duhet tė mbeten tė bashkuar njėri me tjetrin, nė dėnimin e njė personi tė tillė, madje edhe nėse ai ėshtė djali i ndonjėrit prej tyre.


15. Muslimani nuk ka tė drejtė tė vrasė njė musliman tjetėr nė shkėmbim tė njė tė pafeji (i cili ėshtė nė gjendje lufte) ose tė ndihmojė njė person, i cili ėshtė nė gjendje lufte me muslimanėt.


16. Premtimi i Allahut, pėrgjegjėsia dhe pėrkrahja janė tė njėjta pėr tė gjithė. Kjo do tė thotė se nėse njė musliman i jep strehim ndonjėrit, duhet tė jetė detyrė e tė gjithė muslimanėve ta nderojnė atė, edhe nėse muslimani qė e ka siguruar tė strehuarin mund tė jetė prej shtrese tė ulėt. Tė gjithė muslimanėt janė tė vėllazėruar ndėrmjet vete, nė krahasim me tė tjerėt.


17. Ėshtė detyrė e tė gjithė muslimanėve tė ndihmojnė dhe t'u ofrojnė sjellje miqėsore ēifutėve, tė cilėt kanė hyrė nė marrėveshje me ta. Asnjė shtrėngim i ēfarėdo lloji qoftė nuk duhet ushtruar mbi ta dhe nuk duhen ndihmuar armiqtė e tyre kundėr tyre.


18. Armėpushimi i tė gjithė muslimanėve duhet tė jetė i njėkohshėm: Kur ka luftė nė rrugė tė Allahut, asnjė prej muslimanėve s'duhet tė mėnjanohet prej muslimanėve tė tjerė, apo tė hyjė nė traktat paqe me armikun, veēse nėse traktati ėshtė i njėkohshėm dhe i njėjtė pėr tė gjithė muslimanėt.


19. Tė gjitha grupeve, tė cilat marrin pjesė nė luftė bashkė me ne, do t’u jepet mundėsia pėr tė pushuar me radhė.


20. Nėse njė musliman bie dėshmor nė rrugė tė Allahut, furnizimi i jetės sė atyre qė varen prej tij duhet tė jetė pėrgjegjėsi e tė gjithė muslimanėve.


21. Pa asnjė dyshim tė gjithė muslimanėt e devotshėm qė i frikėsohen Zotit janė nė rrugė tė drejtė dhe janė pasues sė rrugės mė tė mirė tė jetės.


22. Asnjė jomusliman qė ėshtė palė e kėsaj marrėveshjeje, nuk duhet tė sigurojė strehim tė jetės dhe tė pronės sė ndonjė Kurejshi e as duhet tė ndihmojė ndonjė jomusliman kundėr njė muslimani.


23. Nėse dikush vret njė musliman dhe pėr kėtė ka fakte kundėr tij, vrasėsi duhet tė ndėshkohet. Por nėse farefisi i afėrm ėshtė pajtuar tė pranojė shpagimin e gjakut, vrasėsi duhet tė lihet i lirė. Duhet tė jetė obligim i tė gjithė muslimanėve ta respektojnė kėtė vendim pa asnjė pėrjashtim. Asgjė tjetėr pėrveē asaj qė paracaktojnė urdhėrat nuk duhet tė pranohet.


24. Pėr njė musliman i cili pas pranimit tė marrėveshjes, ka rėnė dakord qė ta respektojė atė, dhe ai beson nė Allah dhe nė Ditėn e Gjykimit, atij nuk i lejohet tė sajojė asnjė veprim apo zakon tė ri e as do tė ishte e pranushme qė ai tė ketė marrėdhėnie tregtare me njė person qė nuk e respekton kėtė marrėveshje. Mallkimi dhe zemėrimi i Zotit do tė bierė nė ditėn e Gjykimit mbi cilindo qė shkel kėtė marrėveshje dhe nė kėtė drejtim asnjė shfajėsim dhe asnjė kėrkesė pėr falje nuk do tė pranohet prej tij.


25. Kur tė lindin mosmarrėveshje tė dyanshme rreth ndonjė pike tė kėsaj marrėveshjeje, ēėshtja do tė drejtohet pėr vendim Allahut dhe Muhammedit (s. a. v. s.).


26. Pas traktatit, ēifutėt do tė jenė tė obliguar t'iu dorėzojnė muslimanėve ndihmė financiare, kur ata janė nė luftė me armikun.


27. Ēifutėt e fisit Benu Auf, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet tė pėrmbahen me vendosmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare, muslimanėt dhe ēiftutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej tyre kryen shkelje brutale, ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


28. Ēifutėt e Benu En-Nexhxhar, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t'i pėrmbahen me vendosmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare, muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej tyre kryen shkelje brutale, ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


29. Ēifutėt e fisit Benu El-Haris, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


30. Ēifutėt e fisit Benu Sa'id, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


31. Ēifutėt e fisit Benu Hashim, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


32. Ēifutėt e fisit Benu El-Avs, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


33. Ēifutėt e fisit Benu Sa'laba, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


34. Ēifutėt e fisit Benu Xhafna, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet t’i pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


35. Ēifutėt e fisit Benu El-Shataiba, qė janė palė e kėsaj marrėveshjeje dhe janė pėrkrahės tė muslimanėve, duhet tė pėrmbahen me vendosėmėri fesė sė tyre dhe muslimanėt sė tyres. Pėrveē ēėshtjeve fetare muslimanėt dhe ēifutėt duhet tė konsiderohen se i pėrkasin njė grupi tė vetėm. Nėse ndonjė prej kėtyre kryen shkelje brutale ose thyen betimin, ose ėshtė fajtor pėr ndonjė krim, ai meriton tė ndėshkohet pėr krimin e tij.


36. Degėt e varura prej fiseve tė pėrmendura mė lart do tė kenė tė drejta tė njėjta me ato qė gėzojnė degėt bazė.


37. Asnjė prej hartuesve tė traktatit nuk mund tė marrė ndonjė aksion ushtarak pa lejen e Muhammedit (s. a. v. s.).


38. Asnjė pengesė nuk duhet tė shkaktohet nė kompensimin apo shpagimin e ndonjė plage apo goditje. Kushdo qė bėn shkeljen e betimit meriton tė ndėshkohet pėr kėtė dhe cilido qė i pėrmbahet me shumė vendosmėri kėtij traktati, Allahu do ta ndihmojė atė.


39. Nėse njė bashkėsi e tretė zhvillon luftė kundėr muslimanėve dhe ēifutėve, pjesėmarrės nė traktat, ata do tė duhet tė luftojnė bashkarisht. Ata duhet ta ndihmojnė njėri-tjetrin reciprokisht dhe ndėrmjet tyre duhet tė ekzistojė dashamirėsia dhe besueshmėria e ndėrsjellė. Ēifutėt duhet t’i pėrballojnė shpenzimet e tyre tė luftės dhe muslimanėt shpenzimet e tyre.


40. Ėshtė detyrė e palėve tė kėsaj marrėveshjeje tė sillen me njėri-tjetrin sinqerisht dhe t'ia dėshirojnė tė mirėn njėri-tjetrit. Asnjėri nuk duhet ta bėjė tjetrin objekt shtypjeje dhe padrejtėsie dhe i shtypuri duhet tė ndihmohet.


41. Ēifutėt duhet t’i ndajnė shpenzimet sė bashku me muslimanėt pėr aq kohė sa ata luftojnė bashkarisht.


42. Rafshina e Jethribit, e cila rrethohet prej kodrave do tė jetė haram (strehim) pėr palėt pjesėmarrėse tė traktatit.


43. I njėjti trajtim duhet tė bėhet edhe ndaj njė refugjati, qė konsiderohet personi tė cilit i ėshtė dhėnė e drejta e strehimit, ai nuk duhet tė dėmtohet. I strehuari duhet ta respektojė kėtė marrėveshje dhe ai nuk duhet tė lejohet ta thyejė premtimin.


44. Askush nuk duhet tė strehojė njė refugjat pa lejen e njerėzve tė kėtij vendi.


45. Nėse ka ndonjė moskuptim apo mosmarrėveshje tė mendimeve midis palėve pjesėmarrėse tė traktatit, e cila mund tė ēojė nė prishjen e paqes, ēėshtja duhet t’i drejtohet pėr zgjidhje Allahut dhe Muhammedit, tė Dėrguarit tė Allahut (s. a. v. s.). Allahu do tė jetė me atė, i cili mė sė shumti i pėrmbahet traktatit.


46. Askush nuk duhet tė garantojė mbrojtje pėr Kurejshėt e Mekes apo pėr ndonjė nga pėrkrahėsit e tyre.


47. Nėse Jethribi (Medina) do tė pushtohet, muslimanėt dhe ēifutėt bashkarisht duhet t'iu kundėrvihen me njė mbrojtje tė bashkuar.


48. Nėse muslimanėt bėjnė traktat paqeje me ndokėnd, ēifutėt duhet ta respektojnė atė. Edhe nėse ēifutėt bėjnė paqe me ndokėnd, muslimanėt janė tė obliguar tė ofrojnė bashkėpunim tė ngjashėm me ēifutėt. Por nė rast tė njė lufte fetare tė njėrės palė, nuk do tė jetė pėrgjegjėsi e palės tjetėr tė bashkėveprojė nė tė.


49. Nė rast tė pushtimit tė Medines, secila palė duhet tė mbrojė pjesėn qė ėshtė pėrpara saj.


50. Pėrkrahėsit e fisit Evs do tė kenė tė drejta tė njėjta ashtu sikurse gėzojnė edhe palėt pjesėmarrėse tė kėtij traktati me kusht qė ata tė dėshmojnė besnikėrinė e tyre. Allahu ėshtė Mbrojtėsi dhe Pėrkrahėsi i atij, qė i pėrmbahet me vendosmėri mė sė shumti kėtij traktati.


51. Nėse ndonjėri prej palėve pjesėmarrėse tė kėtij traktati, duhet tė dalė jashtė Medines pėr shkak tė kėrkesave urgjente tė luftės, ai duhet tė gėzojė tė drejtėn e mbrojtjes dhe pėrkrahjes. Gjithashtu edhe cilido qė qėndron nė Medine gėzon tė drejtėn e paprekshmėrisė. As nuk duhet tė dhunohet ndokush e as nuk duhet tė lejohet qė ai ta shkeli premtimin. Allahu dhe i Dėrguari i Tij (s. a. v. s.) do tė jenė mbrojtėsit e cilitdo, qė do ta respektojė me gjithė zemėr kėtė marrėveshje dhe do t'i bindet asaj[1].

Pėrktheu nga anglishtja: Mimoza Sinani

--------------------------------------------------------------------------------
[1] Ibn Hisham, vol. 1, f. 178-179; Ibn Kethir, El-Bidaje we’n- Nihaje, vol. 3, f. 224-226; dhe El-Wesaik ‘us-Sijasije, f. 1-7.

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme