Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

BIBLIOGRAFIA

NEXHAT IBRAHIMI

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

 

 

 

DR. MUSTAFA MAHMUD

  

ALL-LLAHU XH.SH.

 

 

 

Zėri Islam

 Prizren 2000


 

Titulli nė boshnjakishte:

Mustafa Mahmud

ALLAH

 

 

Pėrktheu:

Nexhat S. Ibrahimi

 

 

 

Redaktor gjuhėsor:

Liljana Meshiq - Jajaga

 

 

 

Familjes sime me dashuri e respekt pėr tė gjitha tė pėrjetuarat nė emėr tė Dini Islamit!

Pėrkthyesi

 

 

 

MUSTAFA MAHMUD

 

 

ALL-LLAHU XH.SH.

 

 

 

 

 

 

ALL-LLAHU NĖ ISLAM

 


 

Dielli perėndon.

Lulja vyshket

Ēdo gjė ka pranverėn e vet.

Ēdo gjė ka vjeshtėn e vet.

Shėndeti mbaron me sėmundje.

Jeta mbaron me vdekje.

Perandoritė krijohen dhe zhduken.

Kontinentet i gėlltisin oqeanet.

Yjet nė kozmos shpėrthejnė dhe shkapėrderdhen.

Bota reale qė na rrethon ėshtė mashtruese dhe e ngjyrosur me ngjyra tė ndryshme, sikur gėnjeshtra. Lėviz drejt pėrfundimit dhe zhdukjes... Ajo ėshtė sikur vizatimi nė ujė, sikur lara nė rėrė tė cilėn e fshijnė erėrat.

All-llahu nuk ėshtė nga kjo botė... Ai ėshtė mbi tė. All-llahu nuk mund tė sėmuret, tė plaket, tė vdesė: nuk ėshtė e drejtė as fiktivisht Ta pėrfytyrojmė sikur gjėrat tjera. Ai ėshtė i lartėsuar mbi tė gjitha.

Bota ėshtė mashtrim.

All-llahu ėshtė e vėrteta.

Bota ėshtė kalimtare.

All-llahu ėshtė i pėrhershėm.

Bota ėshtė e ndryshueshme.

All-llahu ėshtė i pandryshueshėm.

Bota ėshtė e pėrkufizuar me kufijtė e kohės dhe hapėsirės.

All-llahu ėshtė mbi kohė dhe hapėsirė. Ai nuk reduktohet nė vend, as nė trajtė, nuk ka karakteristika tė hapėsirės. Nuk mund tė thuhet se ėshtė poshtė ose lart, majtas ose djathtas, brenda ose jashtė.

Prandaj Ai nuk pushton kurrfarė trupi, nuk ėshtė trajtėsuar me kurrfarė vėllimi, as nuk ėshtė personifikuar me ēfarėdo formė apo trajtė.

Pėr arsye se ėshtė mbi kohė, Ai nuk ka as kohėn e vjetėrsisė, nuk ka fillim as mbarim, nuk ka tė kaluar, tė tashme as tė ardh­shme... por, Ai ėshtė pranishmėria absolute, e tashmja e pandėr­prerė dhe vazhdimi i amshueshėm i paraqitur pėrgjithmonė nė fenomenalen (shehadet) dhe transcendentalen (gajb).

Nuk ėshtė e drejtė qė pėr Tė tė themi se rritet, zhvillohet, pla­ket, bėhet mė i madh, mė i fuqishėm, mė i plotė... sepse Ai ėsh­tė gjithnjė i pėrkryer.

Meqė ėshtė i privuar nga koha dhe hapėsira, Ai nuk lėviz dhe nuk translocohet, por gjendet nė qetėsi tė pėrgjithshme dhe nė gjendje tė qėndrueshmėrisė, ndėrsa ēdo gjė rreth tij ėshtė e tra­zuar. Kjo ėshtė domethėnia e fjalės “Es-Samed”, i Qėndru­e­shėm dhe i Pėrhershėm. Pėr kėtė Ai ėshtė strehim dhe siguri nė detin e trazirave tė cilit shpirtrat ia hedhin spirancat e veta, sikur anija qė ndalet dhe hedh spirancėn e vet nė fundin stabil qė nga fortėsia e tij ta fitojė stabilitetin e vet. Ai ėshtė strehim tė cilit ēdo gjė i drejtohet.

Ne jemi tė vėnė nė pranga (me kohė dhe me hapėsirė).

All-llahu ėshtė i lirė (i amshueshėm dhe jopėrfundimtar). Ai nuk ka fillim, nuk ka fund, nuk ka kufij.

Ai ėshtė “El-Latīf” pėrsosurisht i butė, i patrup, i papeshė, jo­material.

Kjo ėshtė domethėnia e fjalės “El-Latīf”, pėrkatėsisht fsheh­tė­sia e vėrtetė.

“El-Latīf” ėshtė ai qė nuk ka trup, peshė as vėllim qė e pa­aftė­sojnė. Sė kėndejmi, Ai, nė ēdo kohė, nė fshehtėsi dhe nė mos­shikueshmėri, penetron nė ēdo gjė me pranishmėrinė e plotė me ēdo gjė: Nuk e arrijnė sytė, kurse Ai i arrin ato... Ai ėshtė me ne kudo qė tė jemi. Ėshtė krejtėsisht me ne, por ne nuk e shohim, sikur qė askush nga ne nuk e sheh dritėn e syve tė vet. Na ėshtė mė i afėrt se gjaku nė damarėt tanė.

Ai ėshtė “Vāhid” (Njė)

Ai ėshtė ai qė tė krijon fitim

Ai ėshtė ai qė tė krijon dėm

Ai ėshtė ai qė akrepit ia jep helmin

Ai ėshtė po ai i njėjti qė trėndafilit i jep aromė

Ai ėshtė njė subjekt i njėjtė qė i bėn tė gjitha kėto gjėra

Ai ėshtė “El-Vāhid” (Njė)

Ai ėshtė “El-Ehad” (I Vetmi)

Nė domethėnien I Vetmi nuk do tė thotė ēka edhe Njė.

Nga fjala Njė kuptojmė tė qenurit njė tė subjektit, pranė lloj­llojshmėrisė sė veprave tė shumta. Bėrėsi i tyre ėshtė gjithnjė Njė.

Tė qenurit njė ėshtė atribut i kėtij Njė-shi.

Ai ėshtė Njė, pėrkatėsisht nuk ndahet, nuk copėtohet, nuk mund tė bėhet diē ose pjesė, nuk ka kundėrshtar as rival... Plotėnia, mangėsia dhe rritja nuk janė karakteristika tė Tij.

Ai nuk u nėnshtrohet analizės e sintezės, ndarjes dhe bashkimit.

Ai ėshtė Njė nė qenien e vet. Kjo do tė thotė se Ai nuk copė­tohet nė vete, nuk ėshtė nė kundėrshtim dhe nuk kundėrshtohet, por tek Ai kundėrshtitė takohen (El-Xhebbār, Err-Rrahīm, El-Muizz, El-Mudhil-l, En-Nāfi’, Ed-Dārr - I Fuqishmi, Mėshirė­ploti, I Cili lartėson, I Cili nėnēmon, I Cili krijon fitimin, I Cili krijon dėmin) nė njė unitet tė atillė tė pėrkryer ku nuk ka kon­trast as konflikt. Prej kėtu edhe emrat e Tij “Es-Selām” dhe “Es-Samed” (Paqja dhe Ekzistenca e pėrgjithshme). Nė Tė nuk ka ndryshime, krahas asaj qė pėrmban kontraste; tek Ai nuk ka luftė, edhe pse pėrmban kundėrshtitė... Ai ėshtė “Es-Selām” (Paqja).

Ai ėshtė “El-Hajj” (I Gjalli).

Ėshtė i Gjallė vetvetiu dhe nuk ka nevojė pėr krijues i cili do t’i japė jetė. Ai jeton me jetė tė pėrsosur, ashtu qė nuk mbėshtetet nė tjetrin, qė ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me jetesėn tonė tė mangėt, e cila nuk mund tė ekzistojė pa ndihmėn e Tij.

Ai ėshtė “El-Kajjim” (I Cili mban ēdo gjė). Ai ēdo gjė e mban tė gjallė dhe u jep jetė jo tė gjallėve.

Ēdo gjė ekziston varėsisht nga All-llahu.

Yjet nė kupėn qiellore i mbajnė ligjet e Zotit, kėshtu qė edhe ato janė tė varura nga Ai. Drurėt rriten varėsisht nga Ai dhe me ndihmėn e tij, gjė qė manifestohet nė aspekt tė dritės, diellit, ujit dhe tokės.

Ne ēdo ditė ekzistojmė tė varur nga Ai dhe me ndihmėn e Tij.

Shohim me ndihmėn e Tij, dėgjojmė me ndihmėn e tij... me anė tė dhuntive qė na ka dhėnė. Tėrė kozmosi ia ka borxh ekzis­timin e vet All-llahut. Ai mban ēdo gjė.

Ai do tė na ringjallė nė Ditėn e gjykimit.