Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

BIBLIOGRAFIA

NEXHAT IBRAHIMI

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

 

 IMAM EN-NEVEVIJ

  DYZET HADITHE

DHE

SHTOJCA E IBNI REXHEBIT

 Titulli i origjinalit:

“El-Erbe’une-n-nevevijjeh” “me’a ma zadeha Ibni Rexheb” 

NĖ EMĖR TĖ ALL-LLAHUT,
TĖ GJITHĖMĖSHIRSHMIT, MĖSHIRĖPLOTIT!

Moto:

“Ēka u jep juve i Dėrguari, merrnie atė!” (Kur’ani, El-Hashr:7)

                PARATHĖNIA E IMAM EN-NEVEVIUT

Falėnderimi i qoftė All-llahut, Zotit tė botėrave, Krijuesit tė qiejve dhe tė Tokės, Sunduesit tė tė gjitha krijesave, Dėrguesit tė Pejgamberėve (mėshira dhe paqja e All-llahut qoftė mbi ta!) tė obliguarve, pėr t’i pėrudhur dhe pėr t’ua shpjeguar atyre rregullat e fesė me argumente tė prera dhe dėshmi tė qarta. E falėnderoj Atė pėr tė gjitha begatitė dhe prore kėrkoj nga bujaria dhe fisnikėria e Tij. Dėshmoj dhe konfirmoj se nuk ka zot tjetėr, pėrveē All-llahut, Njė i Vetmi dhe i pa rival. Njė dhe i Gjithmundshėm, Fisnik dhe Falės. Dėshmoj dhe konfirmoj se zotėriu ynė Muhammedi ėshtė i pėrkushtueshmi dhe i dėrguari i Tij, i dashur dhe mik i ngushtė i Tij, krijesa mė e mirė, i nderuar me Kur’anin famėlartė, qė ėshtė mu’xhizeja e vazhdueshme sa tė ekzistojė koha, me rregulla tė ndritshme pėr ata qė kėrkojnė kėshilla, zotėriu ynė Muhammedi, i cilėsuar me tė folur tė thukėt dhe tolerancė nė fe, mėshira dhe paqja e Zotit qoftė mbi tė dhe mbi tė gjithė pejgamberėt dhe tė dėrguarit e Zotit, mbi familjet e tyre dhe mbi tė gjithė njerėzit e mirė.

Na ėshtė transmetuar nga Alij ibni Ebi Talibi, Abdullah ibni Mes’udi, Mu’adh ibni Xhebeli, Ebu Derda’i, Ibni Umeri, Ibnu Abbasi, Enes ibni Maliku, Ebu Hurejre dhe Ebu Se’id el Hudarij (Zoti qoftė i kėnaqur me ta!), me shumė rrugė dhe transmetime tė llojllojshme se i Dėrguari i All-llahut (mėshira dhe paqja e All-llahut qoftė mbi tė!), ka thėnė: “Ai, i cili popullit tim ia mėson dyzetė hadithe nga ēėshtjet e fesė sė tij, All-llahu do ta ringjallė nė ditėn e gjykimit nė shoqėri tė fukahave dhe dijetarėve.” Sipas njė transmetimi: “Do ta ringjallė All-llahu si fakih dhe dijetar.” Kurse, sipas transmetimit tė Ebu Derda-sė: “Nė ditėn e gjykimit do tė jem ndėrmjetėsues dhe dėshmitar i tij.” Ndėrkaq, sipas transmetimit tė Ibnu Mes’udit: “Do t’i thuhet atij: ‘Hynė nga cila derė e xhennetit tė duash.” Dhe sipas transmetimit tė Ibnu Umerit: “Do tė shkruhet nė shoqėri tė dijetarėve dhe do tė ringjallet nė shoqėri tė shehidėve.” Hafidhi (Imam En-Neveviu - N.I.) pajtohet nė vlerėsimin se hadithi ėshtė i dobėt (hadith daif), edhe pse rrugėt e tė transmetuarit janė tė shumta.

Dijetarėt (kėnaqėsia e Zotit qoftė mbi ta!), nga kjo lėmi kanė shkruar vepra tė panumėrta. I pari, tė cilin e di qė ka shkruar nė tė ėshtė Abdullah ibni el-Mubareku, pastaj Ibnu Eslem et-Tusi (teolog i shquar), e pastaj edhe el-Hasan ibni Sufjan en-Nesaij, Ebu Bekr el-Axhurij, Ebu Bekr Muhammed ibni Ibrahim el-Esfehanij, ed-Derekutnij, el-Hakim, Ebu Nuajm, Ebu Abdurrahman es-Sulemij, Ebu Seid el-Malinij, Ebu Uthman es-Sabunij, Abdullah ibni Muhammed el-Ensarij, Ebu Bekr el-Bejhekij dhe njė sėrė dijetarėsh tė panumėrt tė dijetarėve tė vjetėr dhe atyre tė mėvonshėm.

Iu kam lutur All-llahut tė Madhėrishėm pėr mėshirė nė zgjidhje tė drejtė pėr tubimin e dyzetė haditheve, duke e ndjekur shembullin e kėtyre kolosėve tė diturisė dhe mbrojtėsve tė islamizmit. Dijetarėt janė tė pajtimit se lejohet veprimi nė praktikė sipas hadithit tė dobėt (daif) nė vepra tė virtytshme, megjithėkėtė mbėshtetja ime nuk ėshtė nė kėtė hadith, por nė fjalėt e tė Dėrguarit (alejhis-selam) nė hadithe tė vėrteta: “I pranishmi le t’ia komunikojė atij qė mungon.”, dhe hadithi tjetėr: “All-llahu e hijeshoftė atė njeri, i cili i dėgjon fjalėt e mia, i kupton ato dhe ua pėrcjell tė tjerėve ashtu siē i ka dėgjuar.”

Dikush nga dijetarėt i tuboi dyzetė hadithe nga bazat e fesė, dikush nga degėt e saj, dikush nga xhihadi, dikush nga zuhdi (asketizmi), dikush nga mirėsjellja, dikush nga tė predikuarit dhe tė gjitha kėto kishin qėllime tė mira (All-llahu qoftė i kėnaqur me ta!).

Mendova pėr tubimin e dyzetė haditheve mė tė rėndėsishme nga tė gjitha kėto. Kurse ato janė dyzetė hadithet ku pėrfshihen tė gjithė lėmenjtė e numėruar, ku ēdonjėri hadith ėshtė njė themel i fortė prej themeleve tė fesė. Kėto hadithe nga ana e dijetarėve u vlerėsuan se baza e islamizmit mbėshtetet nė tė, apo se ėshtė gjysma e islamizmit, apo njė e treta e tė ngjashme. Pastaj, ishte e domosdoshme qė kėto dyzetė hadithe tė jenė tė vėrteta (sahih) e qė shumica e tyre tė jenė nga Sahihu i Buhariut dhe i Muslimit. Do t’i theksoj pa ua pėrmendur senedet (zinxhirin e transmetuesve), me qėllim tė lehtėsimit tė mbamendjes dhe tė shtimit tė dobisė prej tyre in sha’All-llahu teala.

Pėr ēdonjėrin qė dėshiron tė fitojė Ahiretin ėshtė e nevojshme qė ta njohė rėndėsinė dhe porositė qė pėrfshijnė kėto hadithe pėr tė gjitha veprat e mira. Kjo ėshtė e qartė pėr atė, i cili studion.

Nė All-llahun mbėshtetem, tek Ai bazohem dhe nė Tė thirrem. Atij i pėrket falėnderimi dhe begatia. Prej Tij ėshtė suksesi dhe mbrojtja.

 

HADITHI 1

Nga emiri i besimtarėve Ebu Hafse Umer ibn-ul-Hattabit, radijall-llahu anhu, transmetohet se ka thėnė: “E kam dėgjuar tė Dėrguarin sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke thėnė:

‘Veprat janė sipas qėllimit dhe ēdokujt i takon ajo qė e ka pėr qėllim. Prandaj, kush shpėrngulet (bėn hixhret) pėr shkak tė All-llahut dhe tė dėrguarit tė Tij, shpėrngulja (hixhreti) e tij ėshtė pėr All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij. Ndėrsa, shpėrngulja e kujt ėshtė tė fitojė disa tė mira tė kėsaj bote ose tė martohet me ndonjė femėr, i atilli nuk do tė fitojė tjetėr pėrveē ēka ka pasur pėr qėllim’.”

(Kėtė e transmetojnė dy imamė muhaddithė: Ebu Abdullah Muhammed ibn Ismail ibn Ibrahim ibn el-Mugireh ibn Berdize el Buhari dhe Ebul-Husejn Muslim ibn el-Haxhaxh ibn Muslim el-Kushejrij el-Nejsaburi nė dy Sahihet e tyre, tė cilat konsiderohen dy pėrmbledhjet mė tė sakta tė shkruara tė haditheve.)

 

HADITHI 2

Nga Umeri, radijall-llahu anhu, gjithashtu transmetohet se ka thėnė:

“Njė ditė ishim duke ndejur te i Dėrguari i All-llahut, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, kur u duk njė njeri me rroba shumė tė bardha dhe flokė shumė tė zeza. Nė tė nuk hetohej shenja e udhėtimit dhe askush prej nesh nuk e njohėm. U ulė pranė tė Dėrguarit, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, duke i mbėshtetur gjunjėt e vet nė gjunjėt e tij, i vendosi duart e veta nė kofshėn e tij dhe tha: ‘O Muhammed, mė trego ē’ėshtė Islami?’ I Dėrguari, sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: ‘Islami ėshtė tė dėshmosh qė nuk ka zot tjetėr, pėrveē All-llahut dhe se Muhammedi ėshtė i dėrguar i Zotit, ta kryesh namazin, ta ndash zekatin, ta agjėrosh ramazanin, ta vizitosh Ka’ben nėse ke mundėsi ta bėsh kėtė!’ Ai tha: ’Tė vėrtetėn e the!’ Ne u ēuditėm: po e pyet dhe po ia vėrteton. Ai tha: ‘Mė trego, ē’ėshtė imani?’ (Pejgamberi) tha: ‘Ta besosh Zotin, Engjujt e Tij, Librat e Tij, tė Dėrguarit e Tij, Ditėn e fundit dhe tė besosh nė tė caktuarit e Tij tė tė mirės dhe tė keqes.’ Tha: ’Tė vėrtetėn e the.’ Tha: ‘Mė trego ē’ėshtė ihsani?’ (Pejgamberi) tha: ‘Ta adhurosh Zotin sikur e sheh Atė, sepse edhe pse ti nuk e sheh Atė, Ai vėrtet tė sheh ty.’ Tha: ‘Mė trego ē’ėshtė ēasti (i fundit, dita e shkatėrrimit)?’ (Pejgamberi) tha: ‘Pėr kėtė i pyeturi nuk di mė shumė nga ai i cili pyet.’’Mė trego mbi shenjat e tij?’ Tha: ‘Kur robėresha t