Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

 

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

[FrontPage Save Results Component]

 

PJESA III

 

Mr. Ukshin HOTI

 

 

FILOZOFA POLITIKE E ĒĖSHTJES SHQIPTARE

 

&

 

 

KĖRKESA PĖR REPUBLIKĖ ĖSHTĖ KĖRKESĖ PĖR ZHVILLIM MĖ TĖ SHPEJTUAR

           

(Nga teksti i diskutimit nė OB tė LK nė Fakultetin Filozofik, Dega -Filozofi-Sociologji, Prishtinė 1981,  shkėputur prej autorit nga letra e tij drejtuar KQ tė LKJ mė 25 qershor 1987)

  

   Tė pranishmit  e dinin se unė kisha specializuar nė Marrėdhėniet Politike Ndėrkombėtare, se kėtė lėndė e kisha ligjėruar pėr njė kohė tė gjatė nė Fakultetin Juridik dhe nė Shkollėn Politike tė Qendrės Krahinore pėr Arsimimin Marksist "Eduard Kardel" nė Prishtinė dhe qė pikėrisht nga aspekti i kėsaj shkence do tė flisja edhe mbi ngjarjet qė ishin zhvilluar tek ne. Marrja me kėtė shkencė e parakuptonte  nėnkuptimin e njohurive mbi politikėn aktuale ndėrkombėtare por edhe mbi rrethanat qė i kushtėzojnė dukuritė bashkėkohore. Nė kėtė kuptim, njė kohė tė gjatė isha marrė  me hulumtimin e ngritjes dhe tė rėnies sė imperatorive koloniale dhe tė paraqitjes sė atyre neokoloniale. Gjatė kėtyre studimeve kisha vėnė re gjėra shumė interesante. Kisha vėnė re p.sh. se Imperatoria Britanike, gjatė kohės sė rritės dhe tė ekspanzionit tė vet, nuk kishte pasur probleme tė theksuara ndėrnacionale as me Uellsin dhe as me Skocinė. Ėshtė vėrtetuar se p.sh., me 1945, Partia Nacionale, nuk e di se si quhej saktėsisht, por e cila nė programin e vet angazhohej pėr pavarėsimin e Skocisė nga anglezėt, pati fituar gjithsejt rreth 28% tė votave. Pas fitimit tė pavarėsisė sė Indisė, nė vitin 1947, numri i votave nė favor tė kėsaj partie u rrit nė rreth 37% nė mėnyrė qė sot (dmth. kah fundi i viteve '70) paralelisht me hapjen e bisedimeve mbi shkurorėzimin eventual tė Kanadasė me Mbretėrinė Britanike, ky numėr u rrit nė rreth 40% nė favor tė partisė sė pėrmendur. Rėnia ose rritja e kėrkesave nacionale tė popullsisė joangleze ėshtė vėrtetuar se ka qenė  e lidhur dhe nė korrelacion me rritjen, me ekspanzionin ose me rėnien dhe me zhdukjen e kėsaj imperatorie. Sociologė tė ndryshėm kanė vėrtetuar se pozita e jashtme e Imperatorisė ėshtė reflektuar nė plan tė brendshėm si kėrkesė pėr sigurimin e sė ardhmes, tė vendeve tė punės, tė statusit tė ngjashėm, tė kuadrove tė profileve tė ndryshme tė pėrkatėsive nacionale joangleze. Ndėrkaq poashtu ėshtė vėnė re  edhe njė luftė mė e ashpėr e kuadrove tė pėrkatėsisė nacionale angleze pėr ruajtjen e statusit tė tyre, tė pozitave dhe tė privilegjeve tė fituara. Kjo gjė midis kėtyre dy grupeve krijonte tendosje tė vazhdueshme. Kėshtu, nė shembullin e Imperatorisė Britanike vėmė re se si mund tė ilustrohet ndikimi i njė dukurie tė jashtme nė raportet e brendshme tė njė vendi.

   Ėshtė interesant se njė gjė e ngjashme mund tė vėrehet edhe nė raportet midis kanadezėve anglo-amerikanė dhe francezėve tė Kuebekut. Nė fillim tė viteve 70 atje ėshtė aprovuar njė kushtetutė mjaft demokratike me tė cilėn francezėve tė Kuebekut u forcohej autonomia dhe e drejta pėr njė lloj tė statusit autonom, nėse jo edhe special, nė marrėdhėniet me Francėn. Nė qershor tė vitit 1975 Rėne Lėveku, atėherė Kryetar i qeverisė sė Kuebekut tė Kanadasė, nė revistėn "Lė mond Diplomatique" e pati shkruar njė artikull mjaft tė rėndėsishėm me tė cilin e arsyetonte zhvillimin e raporteve specifike me Francėn nė tė mirė tė francizimit tė sėrishėm tė francezėve tė Kuebekut. Sė bashku me tė tjerėt nė kėtė provincė kanadeze, ai pati ardhur gjer nė pėrfundimin se  anglishtja, pėrmes zhvillimit mė superior tė teknologjisė anglo-amerikane, automatizimit dhe tė informatikės, gjithnjė e mė tepėr po e ngushtonte pėrdorimin e gjuhės franceze. Zhvillimi i raporteve me Francėn francezėve tė Kuebekut do t'u ndihmonte nė ruajtjen e gjuhės sė tyre dhe nė begatimin e kulturės franceze nė Kanada.

   Jugosllavia, natyrisht, nuk ėshtė imperatori britanike, e as qė ka ambicie tė tilla. Kosova nuk ėshtė Skoci, Uells apo Kuebek.

   Mirėpo poashtu ėshtė interesant se kėrkesat pėr njė autonomi mė tė madhe nė vendet perėndimore ngushtėsisht janė tė lidhura me gjendjen e marrėdhėnieve ndėrkombėtare ekonomike dhe me pozitėn e secilit vend individualisht nė kėto raporte. Kjo na solli gjer ke pėrfundimi i dytė se procesi i forcimit tė kėrkesave autonomiste, t'i quajmė kėshtu me njė emėrues tė pėrbashkėt tė gjitha ato tendenca konvulsive nė botė qė i njohim me emra tė ndryshėm, ėshtė gjithashtu ngushtėsisht i lidhur me krizėn e botės sė kapitalit.

   Marksistėt qėmoti i vunė re lidhjet e dukurive tė tilla tė pranishme nė definicionin e Marksit mbi politikėn si shprehje tė koncentruar tė ekonomisė. Pėr kėtė shkak kjo qė ngjau, dhe kėrkesat qė u shtruan nė atė mėnyrė, esencialisht ndodhėn brenda kėsaj ligjshmėrie dhe nuk mund tė shpjegohen jashtė saj. Me fjalė tė tjera, kėrkesa pėr Republikė nė esencė nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse kėrkesė pėr zhvillim tė shpejtuar dhe tė gjithanshėm ekonomik. Si e tillė figuron nė tė gjitha dokumentat e LKJ-sė dhe tė shtetit tė RSFJ-sė, por ngjarjet e zhvilluara e theksojnė momentin;  e shprehin pakėnaqėsinė me tempon e realizimit tė asaj qė u definua si qėllim politik i politikės sonė;  e vėnė kėrkesėn pėr instrumentin autokton qė do tė mund tė pėrdorej nė dobi tė tempos sė zhvillimit tė shpejtuar.

   Akademik Hajredin Hoxha tha se ne  e kemi zgjidhur ēėshtjen nacionale mė sė miri nė botė. Pėr ta argumentuar kėtė pohim ai betohet se ėshtė ashtu. Unė nuk dėshiroj tė merrem me kontestimin e pohimit tė tij, por do t'ia tėrhiqja vėrejtjen akademikut se betimi nuk ėshtė argument shkencor. Nga ana tjetėr, pėrveē asaj qė e theksova lidhur me skocezėt dhe lidhur me francezėt e Kuebekut, do ta plotėsoja diskutimin tim edhe me ca shembuj tė tjerė. Mė duket se kushtetuta belge poashtu u aprovua nė fillim tė viteve '70, apo mė sakt, mė 1972. Kjo kushtetutė i vė nė pozitė tė barabartė valonėt dhe flamanėt nė Belgjikė, bile flamanėve u jep tė drejtėn e raporteve specifike me Holandėn. Mendoj se flamanėt industrialisht janė mė tė zhvilluar se valonėt, por megjithatė, siē tregojnė ngjarjet e fundit atje, njė pjesė e mirė e tyre i akuzojnė valonėt se e mbajnė "lidhjen franceze" nė planin ekonomik dhe atė kadrovik, d.m.th.  mendojnė se ndodhen nė pozitė tė pabarabartė dhe se ekonomikisht janė tė eksploatuar nga valonėt, pa marrė parasysh kushtetutėn demokratike tė Belgjikės. Suedezėt nė Finlandė poashtu e kanė universitetin nė gjuhėn e tyre dhe mbajnė lidhje tė gjalla me Suedinė. Tė gjitha kėto vende kanė kushtetuta demokratike dhe ky ėshtė realiteti i tyre. Zezakėt nė SHBA pjesėn mė tė madhe tė tė drejtave tė tyre e realizuan kah fundi i viteve '60 dhe fillimi i viteve '70. Edhe atje u aprovuan amandamentet nė kushtetutėn e tyre, por tani amerikanėt janė tė preokupuar me tė ashtuquajturin integrim tė tėrėsishėm tė zezakėve, gjė qė do tė thotė se kjo ēėshtje e ka burimin te raportet klasore e jo tek ato nacionale e racore. Me fjalė tė tjera, me integrimin e zezakėve tė pasur nė jetėn publike dhe politike tė vendit, amerikanėt mendonin se e kishin zgjidhur problemin e raporteve midis racave. Praktika megjithatė i demantoi. Tani ndodhen para pyetjes se ē'duhet bėrė me shumicėn e varfėr dhe tė pakėnaqur tė zezakėve. Ata pozitėn e vet inferiore nė planin ekonomik gjithmonė e veshin me teshat e raporteve raciale. Problemi i integrimit tė tyre, d.m.th., problemi i zhvillimit tė pėrgjithshėm tė tyre, reflektohet si kėrkesė pėr pozitė tė barabartė tė racės zezake. E tillė ėshtė logjika e ligjshmėrive shoqėrore. Reflekton disi nė mėnyrė indirekte, shtrembėr e jo nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė e si nė pasqyrė. Te amerikanėt ėshtė interesante edhe njė dukuri nga mesi i viteve '70 e njohur si dukuri e gjurmimit tė pėrkatėsisė etnike (ethnicity). Nga ajo nuk bėnė kurrfarė problemi. Edhe kjo dukuri disi paraqitet paralelisht me fillimin e krizės ekonomike tė botės sė kapitalit (v. 1973, pėrkatėsisht 1975).

   Kushtetutėn e fundit ne e aprovuam me 1974. Ajo ishte rezultat i demokratizimit tė mėtejshėm tė jetės politike dhe shoqėrore tek ne. Gjithsesi nuk mund tė thuhet se kjo ishte e lidhur me ndryshimet dhe me aprovimet e kushtetutave demokratike tė vendeve tė tjera, por askush nuk mund ta mohojė bindshėm se proceset e demokratizimit shoqėror dhe politik te ne nuk janė pjesė e proceseve tė demokratizimit e tė civilizimit tė Evropės, dhe pjesė e ecjes sė pėrgjithshme progresive tė njerėzimit. Ēdo kushtetutė i reflekton raportet dhe qėllimet e forcave politike tė vendit tė vet. Pėr kėtė shkak, kur themi se ne kemi arritur rezultate tė mėdha, por jo mė tė mira nė botė, nė zgjidhjen e ēėshtjes nacionale, atėherė njė gjė tė tillė duhet argumentuar dhe shpjeguar me sistemin e pėrgjithshėm tė raporteve demokratike tė vetėqeverisjes socialiste. Zgjidhja e ēėshtjes nacionale, kėtė do tė duhej ta shpjegonte akademik Hoxha, ėshtė nė mėnyrė tė pandashme e lidhur me tempon dhe shkallėn e demokratizimit tė pėrgjithshėm tė shoqėrisė, me natyrėn dhe me karakterin e vetėqeverisjes socialiste nė Jugosllavi. Pėr aq sa ky sistem ėshtė mė demokratik, mė human, mė i mirė, mė integral, mund tė thuhet se pėr aq edhe ēėshtja nacionale ėshtė zgjidhur nė mėnyrė mė demokratike, mė humane, mė mirė dhe mė integrale. Ēėshtja qėndron nė faktin qė tė shihet se sa kemi arritur ne qė sistemin e vetėqeverisjes socialiste tė normativizuar nė dokumentet partiake, nė kushtetutė dhe nė ligje, ta realizojmė nė praktikė, sepse pozita e vėrtetė dhe reale e kombeve dhe kombėsive tė Jugosllavisė ėshtė e lidhur pikėrisht me kėtė. Pėr kėtė shkak, mendoj se ngjarjet janė edhe protestė kundėr deformimeve nė zhvillimin e vetėqeverisjes dhe kundėr deformimeve nė praktikėn politike, dhe njėkohėsisht, ato janė kėrkesė pėr zvogėlimin e jazit midis asaj qė ėshtė normative dhe realitetit; midis fjalėve dhe veprave. Nė instancėn e fundit, kjo ėshtė njė kėrkesė pėr zhvillimin e shpejtuar tė Kosovės.

   Nga ana tjetėr, akademik Hajredin Hoxha tha se nė botė ekzistojnė dy lloje tė socializmit: socializmi dogmatik i Shqipėrisė dhe socializmi vetėqeverisės i yni. Mua nuk mė ėshtė e qartė se cilit lloj tė socializmit i takojnė p.sh., BRSS, Kuba, Koreja Veriore, Kina, Vietnami, dhe tani Angola e Etiopia, si dhe njė numėr i tėrė vendesh qė veten e konsiderojnė socialiste? Ai thotė se ashtu shkruan nė Programin e LKJ. Por programi i LKJ ėshtė aprovuar nė vitin 1958 dhe ai nuk mund tė kuptohet nė mėnyrė dogmatike. Atėherė LKJ nuk do tė mbante marrėdhėnie me asnjė parti komuniste nė pushtet, as qė do tė mbante raporte diplomatike dhe politike me kėto vende. Sa mė pėrket mua, plotėsisht mė ėshtė e qartė se cila nga kėto parti e monopolizon tė drejtėn qė vetėm ajo tė ketė tė drejtė dhe e pranon vetėm socializmin e vet. Sovjetikėt e pranojnė socializmin real tė Traktatit tė Varshavės; unė e pranoj linjėn e LKJ-sė mbi rrugėt e veēanta tė zhvillimit tė socializmit nė ēdo vend tė veēantė, por meqenėse akoma nuk i njoh tė gjithė parametrat me anė tė tė cilėve nė mėnyrė tė pagabueshme do ta matja socializmin, nuk kam mundur vetes t'i ofroj pėrgjigje kategorike se sa lloje tė socializmit ekzistojnė nė botė. Si anėtar i LKJ-sė i pėrmbahem linjės sė saj. Ua kam lėnė popujve tė vendeve socialiste qė tė gjykojnė mbi socializmin e tyre. Nuk e konsideroj si oportune tė merrem me vlerėsimin e socializmit nė Shqipėri sepse ndodhem nė njė mbledhje partiake dhe jo nė njė simpozium shkencor. Sa i pėrket marrėdhėnieve me Shqipėrinė nė pėrgjithėsi, dhe raporteve midis Universitetit nė Prishtinė dhe tė atij nė Tiranė nė veēanti, tashmė jam deklaruar nė mbledhjen e Komisionit Ndėrkombėtar tė KK tė LK tė Kosovės. Unė jam kundėr suspendimit tė kėtyre marrėdhėnieve. Nuk e besoj se na kanė indoktrinuar. Kam qenė njėri nga bartėsit kryesorė tė kėtyre marrėdhėnieve. Kam besuar dhe besoj se ato kanė qenė nė interes tė tė dyja palėve dhe nė interes tė zhvillimit tė tėrėsishėm tė kombėsisė shqiptare nė Jugosllavi. Puna ime nė zhvillimin e kėtyre raporteve ka qenė nė pajtim tė plotė me parimet e politikės sė LKJ. Pėr kėtė e kemi pasur pėrkrahjen e tė gjitha forcave progresive tė krahinės, andaj edhe tė Universitetit tonė. Akademik Syrja Pupovci ka qenė njėri nga ata qė e pėrkrahte kėtė bashkėpunim gjatė tėrė kohės sė udhėheqjes sime nė Sekretariatin pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme. As atėherė dhe as sot nuk kam konsideruar se kemi qenė tė mashtruar. Nuk ishim fėmijė. Tani nuk jam i dėshpėruar me rezultatet e punės sime nė kėtė drejtim, por pėrkundrazi, krenohem. Por do tė dėshiroja qė akademik Pupovcit t'i drejtohem me pyetjen direkte se a ėshtė akoma ai i djehit, qė na pėrkrahte nė zhvillimin e kėtyre raporteve, apo ai i sotit, i cili angazhohet me tė madhe pėr ndėrprerjen dhe pėr suspendimin e tyre. Nuk do tė dėshiroja qė njė ditė tė vijmė nė pozitėn prej nga do tė angazhoheshim pėr rishqiptarizimin e gjuhės shqipe, ose pėr rishqiptarizimin e shqiptarėve.

   Njė kohė tė gjatė kam punuar nė politikė. Kurrnjėherė nuk kam dėshiruar, dhe as qė dėshiroj, qė forcat reaksionare jashtė dhe brenda Kosovės tė manipulojnė me tė. Shokėt qė tani janė nė pozitė, kėtė nuk duhet ta lejojnė.

 

Prishtinė, 19 nėntor 1981

 

 

 

GISHTI I TRASHĖ I VĖLLAIT TĖ MADH

 

   «Asi» i Sarajevės, nė numrin e vet tė 9 Shkurtit tė vitit 1990 nė artikullin e D. Ēosoviqit: «Sigurimi ka urdhėruar ... », nė njė nėntitull me shkronja tė mėdha shkruante: "Si u zbuluan Ukshin Hoti, Bollovan Blakaj dhe Ali Kryeziu?".  Kjo, megjithatė, askund nė tekst nuk u shpjegua.  Pasi qė «Asi» kėtė e harroi, do ta them vetė.  Pas shpėrthimit tė demonstratave tė vitit 1981, nė mbledhjen e Komisionit tė KK tė LK tė Kosovės pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar, e pata kundėrshtuar suspendimin e raporteve me RSP tė Shqipėrisė.  Konsideroja se ajo nuk ishte e pėrzier nė ato ngjarje.  Qėndrimi im nisej nga bindja personale se Shqipėria nė atė kohė nuk ka patur qėndrim tė ndėrtuar mbi atė se a do tė duhej qė Kosova tė shndėrrohej nė Republikė.  Nė favor tė kėsaj bindjeje fliste fakti se Tirana pėr herė tė parė u paraqit me pėrkrahjen e vet kėsaj kėrkese diku rreth 6 apo 8 prillit tė po atij viti, dhe jo mė herėt, sikurse do tė ishte e natyrshme tė pritej.  Nga ana tjetėr, duke i marrė parasysh dallimet ideologjike etj, nė atė kohė, ishte vėshtirė tė supozohej se konstituimi i Kosovės nė Republikė do t'i pėrgjigjej Shqipėrisė.  Kam qenė i mendimit se ngjarjet e vitit 1981 nė Kosovė "e nxorėn" establishmentin politik tė Shqipėrisė, si dhe tonin kėtu, dhe se nė tė vėrtetė, vetė ngjarjet ndikuan nė ndėrtimin e qėndrimeve tė tyre mbi kėtė ēėshtje.  Kurrė s'kam pasur arsye tė vėrtetė pėr ndryshimin e kėsaj bindjeje.  Nė dy-tre mbledhje nė Fakultetin Filozofik, ku atėherė e ligjėroja Sociologjinė Politike, pata insistuar nė shqyrtimin e gjithanshėm tė asaj qė kishte ndodhur dhe qė nė bazė tė kėsaj tė nxirrej vlerėsimi mbi vetė ngjarjet, andaj e kundėrshtova vlerėsimin e tyre tė mėvonshėm si thjesht  kontrarevolucion.  Mė vonė, mė 19 nėntor 1981, nė mbledhjen e OB tė LK tė Fakultetit Filozofik - dega Sociologji-Filozofi, e shtrova botėkuptimin tim tė tėrėsishėm mbi situatėn nga aspekti i Shkencės mbi Marrėdhėniet Politike Ndėrkombėtare .

   Vetėm njė ditė mė vonė, d.m.th. mė 21 nėntor tė njėjtit vit, u arrestova nga jo mė pak se 40 policė tė armatosur, gjysma e tė cilėve u futėn nė banesėn time me armė tė gatitura automatike e gjysmėautomatike.  Mė vonė mora vesh se edhe shtėpia e prindėrve tė mi nė fshat, qė ndodhet afro 100 km larg Prishtinės, po atė natė ishte rrethuar dhe ishte kontrolluar nga ana e njė numri jo mė  tė vogėl tė personave tė armatosur.  Sikur tė kishte qenė e mundur tė ndodhesha njėkohėsisht  nė tė dy vende! (Kurrė s'kam besuar nė dhunėn. Nė njėrėn nga mbledhjet e pėrmendura e kundėrshtova pėrdorimin e ekzagjeruar tė dhunės ndaj studentėve).

   Nė momentin e arrestimit e kisha tė veshur pixhamėn dhe qetėsisht po e lexoja njė libėr. Gazetari Ēosoviq tani e ka tė qartė se si kam qenė i «zbuluar».  Pohimin e vet mbi atė se kemi qenė nė shėrbim tė «Sigurimit», dhe i cili  ėshtė i pėrmbajtur implicite nė titull dhe nė nėntitull tė tekstit, e argumenton me njė supozim hipotetik: «se qėllimi i Sigurimit», pėr futjen e spiunėve nė aparatin shtetėror tė Jugosllavisė ka funksionuar mirė ... ». Ėshtė e mundur qė shėrbime tė tilla tė kenė qėllime tė ngjashme, por se nuk dihet se a kanė funksionuar mirė, pos nėse nuk nisemi nga supozimi i Ēosoviqit se kam qenė spiun i Sigurimit, dhe nga supozimi tjetėr, se nė tė vėrtetė unė i kam vėnė nė lėvizje ngjarjet e vitit 1981. Si argument kulminant, qė gjason me njė ironi, pėr vėrtetimin e supozimit tė tij tė mėparshėm i merr:  «... dėnimet e Ukshin Hotit, tė Bollovan Blakajt dhe tė Ali Kryeziutr». Ėshtė e vėrtetė se kam qenė i dėnuar nė saje tė mjeshtėrisė pėr shndėrrimin e veprimtarisė legale nė atė tė ndaluar, por megjithatė, ėshtė gėnjeshtėr e kulluar se  kam qenė ndonjėherė i akuzuar apo edhe i dėnuar pėr punė tė tilla. Mirėpo aty implicite ėshtė e pėrmbajtur teza mbi pėrzierjen e Shqipėrisė nė kėto ngjarje.  Pėrse atėherė kėtė nuk e thotė shkurt dhe qartė dhe pėrse ka nevojė t'i njollosė njerėzit?  Duket se edhe vetė Ēosoviqi nuk e beson atė qė e thotė; duket se do tė dėshironte t'i pėrgjigjem, dhe eventualisht «tė tradhtohem».  Pastaj duket se  e ka ndėrmend tė bėjė konstruimin e pėrrallave tė tjera.  Sa isha nė burg e pata vėrejtur tendencėn e konstruimit tė fjalive, tė ndryshimit tė kontekstit, tė deklaratave dhe tė ngjarjeve tė tėra, tė kombinimit tė supozimeve, gjysmė tė vėrtetave dhe tė pavėrtetave, vetėm e vetėm qė tė mė vinin para gjyqit dhe tė mė dėnonin, ndoshta me qėllim qė t'i arsyetonin veprimet e veta.  Mirėpo as qė mund tė ėndėrroja se njė gjė e tillė do tė mund tė vazhdonte edhe pas 9 vitesh. Ē'dėshiron gazetari Ēosoviq tė arrijė me kėtė? Se mos ndoshta kontrarevolucioni nė Kosovė nė vitin 1981 ishte importuar nga RSP e Shqipėrisė? Pėr kėtė do tė duhej tė gjente adute tė tjera.  Unė ēiltėrisht i pėrgjigjem Jo.  Ky ėshtė mendimi im e ai le tė vazhdojė tė bėjė konstruimin e pėrrallave tė tilla.  Me gjyqe s'do ta ndjek.  Pėr kėtė nuk kam as tė holla.  Shteti u kujdes qė tė mos mė punėsojė sėrish,  mbase edhe qė tė mos mund tė mbrohem.

   Fjalia e D. Ēosoviqit pastaj vazhdon nė stilin e pėrshkruar: "Gjer me shpėrthimin e kontrarevolucionit tė vitit 1981, Hoti ka qenė ministėr nė Komitetin Krahinor tė Marrėdhėnieve me Botėn." E vėrteta ėshtė se gjer mė vitin 1977 kam qenė Sekretar i Sekretariatit pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme, tė cilin e kam formuar vetė, ndėrsa Komiteti nė atė kohė as qė ka ekzistuar. "Eshtė zbuluar se ka vepruar nga pozitat shqiptaromėdha" (mbi kėtė mė vonė).  D. Ēosoviq lė tė kuptohet se shėnimet i ka nxjerrė nga libri i Dejan Luēiēit: «Sekretet e Mafisė Shqiptare». Po atij prej nga shėnimet?

   Mė vonė, revista «Intervju» nga Beogradi, nė numrin e saj 118, tė 2 Marsit 1990,  kėtė "e vėrteton definitivisht".  Po dėgjoj se kėtė e ka bėrė edhe nė numrin e saj special mbi «Sigurimin», tė cilin s'e futa dot nė dorė.  Supozoj se pėrmbajtja ėshtė e ngjashme me atė tė artikullit tė Jovan Janjiqit, «Parajsė spiunėsh» dhe me tekstin e nėntitullit «Konsujt nė rrjetėn e spiunėve».  Duke shkruar mbi lidhjet e njė grupi tė Pejės me disa intelektualė tė njohur nga RSP e Shqipėrisė (sikur intelektualėt e formatit tė njė Kadareje ose tė njė Agolli tė mos kishin punė tė tjera) dhe me disa oficerė tė «Sigurimit», shkruan edhe kėtė: "Janė tė lidhur edhe me Bollovan Blakajn, ish-Konsullin nė Zvicėr (kėtė e njihja nga tė parit), Ali Kryeziun, Konsull nė Nju-Jork (ka qenė nė misionin jugosllav nė OKB, e jo konsull nė Nju-Jork)  Mr. Ukshin Hotin, ish-sekretarin Krahinor tė Sekretariatit pėr Bashkėpunim me Botėn (nuk e kam pasur rangun e Sekretarit Krahinor); Votim Demirin, i cili e zėvendėsoi Ukshin Hotin nė funksionin e njėjtė (mė zėvendėsoi Zejnullah Gruda e jo Demiri), pastaj me akademikun Ali Dida, drejtorin e gjervonshėm tė sekretariatit tė njėjtė (nė realitet tė Entit pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar Shkencor, Kultural, Arsimor e Teknik), dhe me grupin e alternativės kosovare" (Cilin?).

   Nuk e di se ēka do tė pasojė mė tutje, por edhe kjo mjafton pėr tė nxjerrė pėrfundimin se si Vėllai i Madh i Orwell-it, pas tė gjitha bėmave nė Kosovė, tani e drejtoi gishtin e tij tė trashė drejt Shqipėrisė.  Me atė rast nuk pyetet se si do ta ndjej  veten unė? Ndoshta  sepse nuk i mjafton Shqipėria, gishtin e tij tė madh e drejton edhe te Kominterna.  Nė tė vėrtetė, duke e lexuar intervistėn e Dushan Ēkrebiqit, tė botuar nė numrin e njėjtė tė «Intervju-sė» ("Prej nga Fadil Hoxhės duart e lira?"), nga pyetjet e Dragan Tanasiqit befas mu bė e qartė se nė tė vėrtetė, jam vėnė nė rolin e njė vidhe tė zakonshme tė mekanizmit kolosal tė komplotit Orwelljan, i cili shtrihet nė njė kohė: prej vitit 1934, ndonjėherė edhe prej vitit 1928, mė rrallė edhe prej vitit 1878, e pastaj i pėrfshin vitet 1940, 1943/ 44, 1968 dhe 1981. Tani mund t 'ia shtojmė edhe vitin 1990.  Varėsisht nga autori nga tema e shqyrtimit dhe nga nevoja, vitet mund tė ndryshojnė.  Ndonjėherė pėrfshihet edhe viti 1945.  Ndėrkaq nė hapėsirė ky komplot shtrihet qė nga BRSS, pėrmes RSP tė Shqipėrisė, gjer te RSF e Jugosllavisė, mė sakt, gjer nė Kosovė.

   Nuk ka edhe ndonjė variant Oksidental (Perėndimor), tė kėtij komploti kolosal, gjė qė duket mjaft simptomatike.  Megjithatė, ekzistojnė edhe dy nėnvariante: e para, e cila doemos niset nga shėrbimet pėr luftė psikologjike, dhe e dyta, konturat e sė cilės vetėm paralajmėrohen, por kurrsesi ta fitojnė formėn qė i takon.  Baza pėr nėnvariantin e dytė mund tė gjendet dhe tė nxirret nga libri «Sferat e Interesit» tė Vladimir Dedierit ose nga libra tė tjerė tė ngjashėm.  Tė pėrmendurit e emrit tim nė ndonjė nga librat qė merren me mafinė shqiptare ėshtė njė intrigė mjaft joserioze, e paqėlluar, por megjithatė, njė gjė e tillė do tė thotė se unė si "vidhė" e kėtij mekanizmi kolosal komplotesh, kam qenė "tejet i dashur" edhe pėr Lindjen, edhe pėr Perėndimin, edhe pėr Jugun, edhe pėr Veriun, por edhe pėr tė gjitha qendrat e mundshme pėr punė tė gjithėfarshme.  Pastaj papritur mė ra ndėrmend se unė fare s'jam i rėndėsishėm, por pėrmes meje dėshirohet tė arrihet nė Kosovė, d.m.th. se pėr ta jam i rėndėsishėm vetėm nė funksion tė identitetit tė Kosovės.  Sidoqoftė, rrjedhimet e kėsaj "dashurie tė zjarrtė" edhe Kosova edhe unė po i bartim tashmė plot 9 vjet.

   Shkurt, me ndihmėn e varianteve dhe nėnvarianteve tė komploteve tė tipit tė Orwellit, provohet tė tregohet se kontrarevolucionin nga viti 1981 e bėnė mbeturinat e Kominternės nga Moska, UDBA-shėt e dėshtuar nga Beogradi, stalinistėt nga Tirana dhe rankoviqistėt nga Prishtina (Teza mbi rankoviqistėt nga Prishtina gjatė njė kohe publikisht pėshpėritej nėpėr Prishtinė. Bile disa tė burgosur me dėnime afatgjata, nga viti 1981, "janė parė" edhe duke shetitur rrugėve tė Beogradit!) Vetėm se nuk e kam tė qartė se pėrse nė kėtė variant vazhdimisht ndodhem nė sferėn Lindore tė Botės sė Orwell-it, meqė kurrė s'kam qenė as nė BRSS e as nė RSP tė Shqipėrisė'? Pėrse, tė themi, nuk mė vėnė nė sferėn Perėndimore, nė SocAngli, meqė tashmė e kam shetitur tėrė Perėndimin, i njoh shkėlqyeshėm gjuhėt e tij kryesore, kam specializuar nė Harvard, d.m.th. nė vetė trurin e hemisferės sė Perėndimit'? Do tė ishte e rendit qė tė ishin respektuar faktet themelore, nėse  ėshtė dashur qė me ēdo kusht tė prodhohen spiunėt.

   Supozoj se pėrgjigjet janė tė lidhura me proceset e demokracisė nė kėto hapėsira, d.m.th. tė demokracisė si mundėsi tė zgjedhjes sė mjeteve vetanake (republika), tė tempos dhe tė rrugėve pėr njė zhvillim tė shpejtuar.  Ndoshta demokracia nuk mund tė reduktohet vetėm nė mundėsinė e konstituimit tė sistemit shumėpartiak? Si mund tė shpjegohet fakti se gjatė kėtyre 9 viteve, ndonėse u bėnė ndryshime tė paparapara nė tėrė Evropėn Lindore, ne, pėr shkak tė Kosovės dhe rreth saj, vrapojmė trok mbas gjithė tė tjerėve, edhe pse Kominterna ėshtė shpėrndarė qysh nė vitin 1943, ndėrsa me mbeturinat e saj u ndamė qysh nė vitin 1948?! Duket se vėrtetė ėshtė i nevojshėm revidimi i vlerėsimit mbi kontrarevolucionin, po qe se njė gjė e tillė nuk ėshtė tejkaluar tashmė.  Sepse nė dritėn e sistemit shumėpartiak tė lejuar mė vonė, edhe ashtu nuk ka kurrfarė kuptimi.  Meqė veten e konsideroja gjithmonė bir tė klasės punėtore, formula juridike me tė cilėn qeshė dėnuar pėr shkak tė kinse ftesės pėr "pėrmbysjen e pushtetit tė klasės punėtore", m'u pat dukur tmerrėsisht ironike.  Edhe, sot e pranoj sistemin shumėpartiak, por nuk mendoj se nė Kosovė dhe nė Jugosllavi do tė duhej tė fshihej ēdo gjurmė e socializmit.  Si mundėsi e konkurrencės sė shėndoshė nė planin politik ėshtė dashur tė pranohet qysh moti.

 

Esenca e problemit

 

   Me fjalė tė tjera, nuk e besoja se ishte fjala pėr kontrarevolucion, ndonėse Millosh Mishoviqi mė pati shpallur si njėrin "nga inspiratorėt ideorė tė aksioneve kontrarevolucionare".  As edhe ajo qė mė vonė nėnkuptohej me nocionin e revolucionit antiburokratik, nė Kosovė nuk pati kurrfarė jehone.  Njerėzit e vlerėsuan si ndėrrim tė burokracisė, sepse, nė esencė, Kosova nuk kishte burokraci tė vetėlindur.  Ajo vetėm dėshironte ta kishte.  Por jo t'ia impononin.

   Ėshtė e vėrtetė se ligjėratat e mia nė shkollėn politike tė Qendrės Krahinore pėr Arsimimin Marksist «Edvard Kardel», nė tė dy gjuhėt nė Prishtinė, nė drejtimin Ndėrkombėtar-Juridik tė Fakultetit Juridik (viti III dhe IV), dhe nė Fakultetin Filozofik, kanė qenė tė inspiruara me dėshirėn pėr tejkalimin e pazhvillueshmėrisė sė Krahinės.  Sintagma se pėr kėtė pazhvillueshmėri do tė duhej tė turpėrohej edhe Evropa e jo vetėm ne, duhet tė kėtė lindur atėherė, nė ato ligjėrata.  Me tėrė qenien e urreja pazhvillueshmėrinė e Krahinės, por nuk e kėrkova pėrmbysjen e pushtetit tė klasės punėtore. E kėrkova vetėm pėrsosjen e tij d.m.th. tė sistemit vetėqevėrisės.  Ndoshta nė atė kohė kam qenė njėri nga intelektualėt mė me influencė tė gjeneratės sime.  Pėrmes bisedave tematike qė i pata inicuar nė baza interdisciplinare shkencore, provoja tė vija gjer te njohuritė mbi mundėsitė e njė zhvillimi mė tė shpejtuar.  Kur u shkaktuan ngjarjet, nuk tentova t'i shmangem pėrgjegjėsisė sime.  Duke u nisur nga qėndrimi se politika ishte shprehje e koncentruar ekonomisė, konsideroja sė kėrkesa e parashtruar pėr republikė nė esencė ishte vetėm kėrkesė pėr njė zhvillim mė tė shpejtuar dhe mė tė gjithanshėm ekonomik.

   Si e tillė ajo figuronte nė tė gjitha dokumentet partiake dhe shtetėrore tė vendit nė tėrėsi.  Nuk kuptoja se pėrse nė atė kohė, rreth kėsaj ēėshtjeje, ngritej aq shumė pluhur.  Nė fillim nuk e kuptoja edhe se pėrse i shmangeshim bisedės sė hapur pėr kėtė, por kur u ndodha nė burg, e kuptova se nuk kisha pasur pėrvojė tė mjaftueshme politike.  Megjithatė nuk mė erdhi keq. Supozoja se esenca e problemit nuk do tė ndryshohej nė qoftė se i largoheshim shqyrtimit tė saj.  Dhe nuk u ndryshua.  Sot flitet mbi demokracinė si formė tė organizimit tė shoqėrisė, kurse nė tė vėrtetė fjala ėshtė pėr konstituimin e Kosovės nė Republikė brenda Jugosllavisė.  Disa forca opozitare nė Kosovė pėr shkak tė kėtyre fjalėve pėrsėri do tė mė anatemojnė si jointelektual.  Si edhe dikur nė tė kaluarėn, sėrish do tė shpjegojnė se nuk jam kurrfarė intelektuali.  Forca tė tjera ndoshta pėrsėri do tė mė ostracizojnė, do tė mė burgosin, ose ndoshta edhe nuk do ta lejojnė botimin e kėtyre fjalėve.  Mirėpo kujt i shėrben nė tė vėrtetė heshtja e mėtejshme? Ē'na duhet thellimi i mėtejshėm i jazit tė marrėdhėnieve ndėrnacionale nė Kosovė? Kujt i shėrben copėtimi i Jugosllavisė? Ē'na duhen burgosjet e mėtejshme, vrasja e tė rinjve? Ē'na duhet dhe kujt i shėrben cfilitja e tė gjithė popujve nė Jugosllavi, nė krizėn e gjatė 9-vjeēare tė luftės me nerva? A s'do tė ishte mė me mend qė tė gjithė sė bashku, por tė barabartė, ta ndėrtojmė tė Nesėrmen e Madhe, nė vend qė me kufoma ta shėnojmė kėtė tė sotme mizerabėl? Populli nė Kosovė dėshiron qė vetė dhe me ndihmėn e popujve tjerė tė Jugosllavisė tė zhvillohet, e jo ta zhvillojnė tė tjerėt;  ai dėshiron tė jetė subjekt i barabartė nė bashkėsinė e popujve tė Jugosllavisė,  e jo si tė tillė vetėm ta trajtojnė;  qė vetė t'i zgjedhė pėrfaqėsuesit e vet tė vėrtetė, e jo t'i thuhet se, nė tė vėrtetė, tashmė i ka zgjedhur;  qė me tė vėrtetė ta ndajė fatin e Jugosllavisė, e jo t'i shpjegohet se kėtė tashmė e ka bėrė me ndryshimet kushtetuese nė RS tė Serbisė; qė me tė vėrtetė tė jetė faktor i paqes dhe i prosperitetit brenda Jugosllavisė, nė kėto hapėsira, e jo qė ta heshtin me fundamentalizmin islamik dhe me intriga mbi spiunazhet.  Shkurt, Kosova tejet shtrenjtė po e paguan ēmimin e sė  drejtės pėr tė folur hapur mbi republikėn e vet brenda Jugosllavisė dhe pėr konstitutimin e vet si tė tillė.  Unė, gjithashtu, shumė shtrenjtė i pagova botėkuptimet e mia, por tani sė paku i shkrova.  Nuk do tė ketė nevojė qė tė rrėmihet mė nėpėr tė kaluarėn time, e as qė tė mė shkatėrrohet familja pėrsėri.  Mirėpo t'i kthehemi akuzės mbi spiunimin nė dobi tė Sigurimit.

 

Gjyshi im dhe unė

 

   Mė parė nė kėtė tekst shpjegova se rreth kėsaj e vetmja gjė e vėrtetė ishte se atėbotė unė e kryeja funksionin e Sekretarit tė Sekretariatit tė KE dhe tė Kuvendit tė KSA tė Kosovės pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme, (nė periodėn midis viteve 1971-1977). Duke e pėrfshirė atė periodė, gjer nė vitin 1981, kam qenė gjithashtu anėtar i Komitetit Republikan tė RS tė Serbisė pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme;  pjesėmarrės aktiv i Kėshillit Federal pėr Bashkėpunim Ndėrkombėtar; anėtar i Komisionit tė SFPJ pėr moszgjerimin e armėve nukleare (aspektet juridike tė ēėshtjes);  anėtar i komisioneve tė ngjashme tė KK tė LK tė Kosovės, tė KK tė LSPP tė Kosovės, etj. Andaj, realisht (e jo vetėm formalisht), kam qenė njėri nga kreatorėt kryesorė tė pjesėmarrjes sė Kosovės nė bashkėpunimin ndėrkombėtar tė vendit, edhe nė planin organizativ, por edhe nė atė praktiko-politik.  Nė qoftė se puna rreth kėtyre ēėshtjeve konsiderohet si "vėnje tė themeleve tė shtetėsisė sė Krahinės" («Duga»), atėherė kėtė vėrtet e kam bėrė, por nuk e kam bėrė pėr shkak tė Sigurimit, dhe as pėr hir tė tij, por pėr shkak se njė gjė e tillė ishte e pėrmbajtur nė politikėn e LKJ-sė dhe nė kushtetutėn e vendit.

   (...)Gjyshi im (ndjesė pastė!),  nė rininė e vet herė pas here ishte marrė me shitjen e duhanit gjer nė Kukės -Shqipėri.  Kjo gjė, si duket, kishte qenė njė lloj fitimi pėr tė. Kishte menduar se mėnyra e tillė e fitimit kishte qenė mė e mirė sesa vjedhja e kafshėve tė trasha. Ai vdiq gjersa unė isha shumė i ri, por mė kujtohet se asgjė tė bukur nuk mė pati thėnė pėr shoqėrinė e paraluftės atje. Pėrshtypja e tij kryesore kishte qenė se lumjanėt paskėshin jetuar mizorisht, duke shtuar se edhe shpellat i kishin pėrdorur si strehimore pėr fėmijėt dhe familjet.  Pėr kėtė shkak, sa herė qė nė ekranin e TV Tiranės shihja se si kishin ndėrtuar shtėpi dhe e kishin punuar tokėn, kjo me tė vėrtetė, mė gėzonte.  Gjyshi im ishte analfabet, por gėzohej tmerrėsisht pėr shkollimin tim.  Pėr kėtė shkak, kurdoherė qė nė ekranin e TV Tiranės e shihja se si po shkolloheshin edhe fėmijėt e tyre atje, pikėrisht si edhe unė kėtu, kjo me tė vėrtetė mė gėzonte.  Shkurt, konsideroja se tė drejtėn pėr t'iu gėzuar tė arriturave nė tė dy vendet nuk mund tė ma merrte askush.

   Nė anėn tjetėr, vetėm dy-tri herė i kam takuar qytetarėt nga RSP e Shqipėrisė dhe kam biseduar privatisht me ta. Kanė qenė ato biseda tė shkurtėra nė grupe tė mėdha. Asnjėherė s'kam bėrė bisedė zyrtare me kėdoqoftė nga RSP e Shqipėrisė pa prezencėn e funkcionarėve tjerė ose tė njerėzve nga Shėrbimi i Sigurimit Shtetėror Jugosllav. Ky ishte njė gabim i imi qė rridhte nga gjendja e sėmurė e shoqėrisė.  E drejta pėr tė biseduar privatisht me fqinjtė e mi ėshtė njė e drejtė e imja e patjetėrsueshme.  Fakti se s'kam mundur ta realizoj e tregon gjendjen mizore nė raportet midis dy shoqėrive.  Dhe, ju lutem, pėr njė gjė tė tillė mos e fajėsoni vetėm palėn tjetėr! (Autori i drejtohet shtypit, dhe mbase jo vetėm shtypit, tė Beogradit; vėr. e red.).

   Nė Shqipėri s'kam asnjė mik ose shok. Konsideroj se pėr kėtė shkak jam i dėmtuar si qytetar dhe si njeri.  Nuk kam kurrfarė aftėsishė telepatike.  E kam vetėm njė tranzistor qė i takon gruas dhe njė aparat TV qė ma falėn prindėrit.  S'jam teknikisht i arsimuar.  Nuk kam telefon, por ata qė kanė, mė thonė se s'munden qė drejtpėrsedrejti t'i thėrrasin miqtė e tyre nė Tiranė. Kjo lidhje shkon pėrmes Beogradit dhe Shkupit, e  ndoshta edhe pėrmes Romės, Parisit apo ndonjė qyteti tjetėr.

 

   Evropa dhe kufijtė

 

  Edhe serbėt mė ortodoksė, domėthėnė edhe ata qė konsiderojnė se shqiptarėt nuk rrjedhin nga ilirėt (dhe nuk thonė se nga rrjedhin, por zhvillojnė vetėm supozime tė ndryshme), nuk e mohojnė se shqiptarėt nė Jugosllavi dhe ata nė Shqipėri janė i njėjti popull, d.m.th. se kanė gjuhė tė njėjtė, kulturė tė njėjtė dhe histori tė njėjtė.  Mirėpo kjo nuk ėshtė kurrfarė pengese pėr t'u konstituar nė komb tė veēantė, sepse nuk mund tė mohohet bindshėm fakti se ėshtė bėrė plotėsisht e pakuptimtė tė flitet pėr ta si pėr njė pakicė kombėtare, ndėrkaq as qė mund tė mohohet fakti se nocioni "kombėsi" esencialisht ėshtė i karakterit kalimtar dhe se tashmė ėshtė i tejkaluar.  Po ashtu nuk mund tė mohohet nevoja pėr njė zhvillim tė shpejtuar tė Kosovės.  Nėse kjo gjė ishte ashtu, dhe sigurisht qė ishte, dhe nė qoftė se kjo ėshtė akoma ashtu, atėherė prej meje nuk ka qenė e mundur tė pritet qė tė angazhohesha pėr qėndrim tė kundėrt vetėm e vetėm qė mė vonė tė mos mė quanin spiun i Sigurimit. Pėr shkak tė pėrcaktimeve tė tilla parimore, konsideroja se zhvillimi i marrėdhėnieve jugosllavo-shqiptare duhej tė ishte nė funksion tė interesave afatgjata tė tė dy vendeve, por edhe nė funksion tė zhvillimit tė kombėsisė shqiptare te ne.  Nė nivel tė konkretėsisė, d.m.th. nė nivel tė realizimit tė pėrcaktimeve tė tilla parimore, ka patur lėshime tė ndryshme, por ato nuk i vinin nė pyetje pėrcaktimet parimore, pa i marrė parasysh tendencat e tanishme qė tė dėshmohet e kundėrta.

   Ka pasur edhe atėherė vėrejtje tė ndryshme kritike ndaj kėtij bashkėpunimi.  Ato mund tė reduktohen nė dy grupe: e para mund tė quhet qasje afirmative, por esencialisht fjala ishte pėr presionin qė ai bashkėpunim tė vihej nė funksion tė afirmimit tė sistemit vetėqeverisės nė Shqipėri.  Ata qė e mbėshtetnin kėtė qasje kanė qenė tejet tė padurueshėm.  Atje shihnin mundėsi tė pakufizuara ndikimi nė drejtim tė demokratizimit dhe tė hapjes sė shoqėrisė shqiptare.  Dhe nuk mund tė thuhet se ai bashkėpunim mbeti pa ndonjė jehonė nė kėtė plan, por qasja e tillė nė ekzaltimin e vet shpesh e tepronte; nuk e merrte parasysh nė mėnyrė tė mjaftueshme ndjeshmėrinė e palės tjetėr.  Ndonjėherė pėr kėtė shkak kjo rezultonte nė mosmarrėveshje tė panevojshme,  me shtyrje tė ndėrsjella dhe mė nė fund ndikonte negativisht nė pėrpjekjet pėt t'u arritur besimi reciprok; dhe b) e dyta mund tė quhet qasje negative, dhe gjer nė njė shkallė nihiliste, ndaj marrėdhėnieve jugosllavo-shqiptare.  Frikėsohej prej ndikimit tė tyre te ne.  Dinte ta akuzonte mbylljen e Shqipėrisė, por nė esencė e kėrkonte mbylljen e Kosovės ndaj Shqipėrisė.  E vinte nė pyetje pozitėn kushtetuese tė Krahinės, si edhe vendin dhe rolin e kombėsisė shqiptare nė zhvillimin e bashkėpunimit ndėrfqinjėsor nė kėtė vend.  Natyrisht ndodhesha nė konflikt me tė dyja kėto qasje, por kėtė e konsideroja si pjesė tė luftės sė pėrditshme politike pėr realizimin e pėrcaktimeve parimore.

   Nė burg, gjatė njė kohe, mė akuzonin se kėrkoja tretman specifik pėr kombėsinė shqiptare nė kėtė bashkėpunim. Kjo ndihej tashmė nė ajėr gjatė tėrė kohės pas daljes sime nga burgu, nė mėnyrė qė mė nė fund ta merrte formėn e akuzės pėr spiunim nė favor tė Sigurimit.  Konsideroj se nė esencė kjo reduktohet nė ēėshtjen e kufijve.  Si specialist i politikės ndėrkombėtare, kam qenė plotėsisht i vetėdijshėm se kufijtė nė Ballkan janė vetėm hallkė e fundit e procesit tė pėrkufizimit tė pėrgjithshėm imperialist nė Evropė.  Kurrė s'kam besuar nė mundėsinė e suprimimit tė tyre tė dhunshėm, e as nė nevojėn pėr ta bėrė njė gjė tė tillė.  Besoja megjithatė nė mundėsinė e tejkalimit tė tyre.  Tek e fundit, nė dritėn e ndryshimeve tė tanishme dhe tė ardhshme nė Evropė, kjo ēėshtje ėshtė bėrė irelevante.

   Nga ana tjetėr, kurrnjėherė nuk kam konsideruar se Enver Hoxha ka qenė stalinist nė kontekstin e atėhershėm tė botėkuptimit mbi stalinizmin. Kjo ishte nė kundėrshtim me origjinėn dhe me edukimin e tij. Ndėrprerja e mėvonshme me Mehmet Shehun e pėrforcoi kėtė bindje. Nuk e kam besuar indoktrinimin e rinisė sonė, d.m.th., nuk e kam besuar importimin e kontrarevolucionit e as eksportimin e revolucionit. U duartrokas ndryshimeve demokratike nė Evropė, por nuk mendoj se socializmi do tė duhej tė zhdukej, e as se demokracia do tė duhej tė eksportohej.  Besoj nė ardhmėrinė e Evropės, por pėrderisa ajo tė arrijė te ne dėshiroj tė jetoj nė paqe me veten. Besoj se kjo letėr do t'i kontribuojė botėkuptimit se prodhimi artificial i spiunėve nuk i shėrben asgjėje.

 

21 Mars 1990

Krushė e Madhe

 

 

MBI KARAKTERIN AUTENTIK TĖ DEMOKRACISĖ

 

   Pėrse autentike?

 

   Njė akademik i shquar, mik i imi i vjetėr, nė njė bisedė jo-formale, private, duke menduar pėr titullin e gazetės qė tani e keni nė dorė, pak si me rezervė mė pyeti: "Pėrse autentike?" Ndėrkaq, njė gazetar, nxėnės dhe adhurues i akademikut nė fjalė, e shprehu haptas mospajtimin e vet me fjalėt se "demokracia ėshtė njė", dhe se "nuk ka demokraci autentike".

   Qė tė dy, edhe akademikun, mikun tim tė vjetėr, edhe gazetarin, i kishte munduar i njėjti hall, por atė nuk e thonin. Problemi i njėjtė mė kishte munduar edhe mua me vite tė tėra. Mė nė fund kisha ardhur nė pėrfundimin kategorik se gazeta jonė do tė duhej tė quhej "Demokracia autentike". Ashtu edhe e emėruam.

   Kjo qė po shkruaj nuk ėshtė polemikė me akademikun, as edhe me gazetarin. Duke u pėrpjekur qė t'i parashtroj arsyet e njė veprimi tė tillė, nė tė vėrtetė bėj polemikė me vetveten, dhe njėkohėsisht shpresoj se lexuesi i nderuar do t'i aprovojė argumentet dhe do tė pajtohet me pagėzimin e gazetės, duke e konsideruar si tė veten.

   Nė rend tė parė, e pagėzuam ashtu pėr shkak se demokracia, si formė e vjetėr e organizimit shoqėror, gjatė mė se 2000 vjetėve tė historisė sė saj, kishte qėndruar dhe ishte mbajtur pėr njė kohė mė tė gjatė vetėm atje ku ishte lindur nė mėnyrė autoktone dhe atje ku nė organizimin politik ishin respektuar kushtet, mentaliteti, karakteri dhe veēoritė e vendeve dhe tė shoqėrive nė fjalė. Demokracia, si formė e organizimit shoqėror, si sistem politik, kudo dhe ēdo herė qė ishte respektuar ky parim, gradualisht kishte formuar parime dhe principe tė pėrgjithshme, universale, si ato qė pėrmenden nė tekstin qė flet mbi arsyetimin politik tė nevojės mbi nxjerrjen e gazetės "Demokracia Autentike", por edhe ishte begatuar, ishte hijeshuar dhe ishte zbukuruar, ndonėse akoma nuk e kishte marrė formėn e pėrkryer, pėrfundimtare: polisi antik i Athinės ia kishte falur dukjen, pak si tė hajthme, tė ndjeshme, subtile dhe kapricioze;  britanikėt ia kishin falur rendin, seriozitetin dhe pėrpikmėrinė e xhentėlmenėve. Nė kohėn moderne, Agorės sė Athinės ia kishin dhėnė kuptimin e Parlamentit bashkėkohor, vendit ku asgjė me rėndėsi nga sfera e politikės nuk do tė duhej tė mbetej pa u prekur; francezėt ia kishin falur patosin oratorik. "Assemblee Nationale" e tyre, gjatė historisė sė kohės moderne, ishte shndėrruar nė njė vend betejash verbale, tė fjalimeve plot pasion, tekstualisht, tė tretjes sė ndjenjave pasionante nė fjalė dhe mendime po aq goditėse, therėse, por edhe ledhatuese, ndonjėherė dinake, dhe pėrgjithėsisht elegante. Me fjalimet e tyre nė asamble, francezėt shpeshherė kishin zhvilluar gjimnastikė tė mendjes, por gjithmonė e kishin zhvilluar edhe kulturėn e demokracisė franceze.

 

Toqueville - Bota e sigurt pėr demokraci

 

   Alexis de Toqueville (Aleksis de Tokėvil), nė perėndim tė rendit feudal tė Evropės, kishte qenė i mahnitur me demokracinė e kaubojve tė Amerikės. E kishte shėtitur tėrė Amerikėn, kryq e tėrthor. Mė nė fund e kishte shkruar veprėn e tij famoze "Demokracy in America" me tė cilėn ishte pėrpjekur t'i bindė mbretėritė dhe shoqėritė e Evropės mbi pėrparėsitė e organizimit demokratik tė shoqėrisė, por mbretėrit si mbretėr, ishin bindur vetėm atėherė kur nuk kishin pasur rrugė tjetėr pėr ruajtjen e kokave tė tyre tė shtrenjta.

   Demokracia nė Amerikė kishte filluar nga "pilgrimėt" (ardhacakėt e Evropės). Kaubojėt e kishin pėrforcuar nė bazė, duke u ofruar bashkatdhetarėve tė shpėrndarė nė hapėsirėn e pafund ndjenjėn e solidaritetit dhe tė pėrbashkėsisė pėrballė natyrės sė egėr dhe fiseve tė organizuara indiane. Mė shumė se ēdokund tjetėr, demokracia nė Amerikė kishte qenė e lidhur me hapėsirėn. Liria e individit dhe kulti i individualitetit atje ka qenė produkt i hapėsirės sė pafund. Individi me vetiniciativėn e tij mė parė kishte qenė i shtrėnguar ta braktiste rendin e kalbur feudal tė Evropės dhe pastaj edhe grumbullimin nė qytetet e bregut lindor. Perėndimi i egėr e kishte mundėsuar ardhjen nė shprehje tė pionerizmit individual, tė cilin qeveria megjithatė e kishte subvencionuar me mjete dhe me metoda tė ndryshme. Komunitetet e vogla tė disperzuara nėpėr hapėsirėn e madhe dhe individėt-pionierė tė pushtimit tė hapėsirės, me kohė demokracisė amerikane ia falėn autenticitetin. Si sistem i organizuar politik, nė instancat mė tė larta rezultoi nė ndarjen e pushtetit midis Kongresit, Presidentit dhe Gjykatės sė lartė. Pikėrisht perfeksionimi i kėsaj ndarjeje tė pushtetit nė favor tė demokracisė ėshtė  ajo qė Amerika ia fali demokracisė.

   Mjaft prej amerikanėve i kisha pasur miq nė kohėn e qėndrimit tim nė vendin e tyre. Gjatė studimeve shumėvjeēare tė politikės sė tyre globale ua kisha parė pėr tė madhe pėr besimin se demokracinė e tyre, tė cilėn e ēmonin si njė perfect system (sistem tė pėrkryer) mund ta mbillnin gjithkund. Ata besonin se sistemi qė ishte treguar aq i suksesshėm nė Amerikė, do tė duhej doemos tė funksiononte edhe nė vendet tjera, pikėrisht njėsoj si tek ata. Pėr kėtė shkak, gjatė periudhės sė pasluftės, shpeshherė kishin qenė tė detyruar qė demokracinė e mbjellė nėpėr ato vende, ta ruanin me forcėn e armatės sė tyre. Mirėpo, kjo gjė pastaj shkaktonte animozitetin e popujve tė ndryshėm kundrejt tyre, gjė pėr tė cilėn ata pėr njė kohė tė gjatė u habitėn. Falė edhe kėtij animoziteti, mė nė fund e kuptuan se demokracia ēdokund do tė duhej tė ishte e vetėlindur, autoktone, se p.sh. pinoēetizmi nuk mund tė quhej demokraci, se ajo, demokracia, ndonėse i kishte parimet tė pėrbashkėta, tė gjithėpranueshme, universale, do tė duhej tė zbatohej nė mėnyrė autentike, nė harmoni me kushtet e vendit dhe me karakterin e njerėzve tė atjeshėm. Kėtė fakt si kėrkesė politike nė fillim e artikuluan intelektualėt politikė tė Amerikės si Georg Kennan, dhe mė vonė, John Campbell, por vetėm nė raport me vende tė caktuara (BRSS) ose me regjione tė dhėna (si p.sh. Ballkani). Tani kjo kėrkesė ėshtė ngritur nė nivelin e principit: pėrkrahja amerikane pėr demokracinė nė vendet tjera do tė duhej ta merrte parasysh raportin lokal tė forcave. Logjika legaliste amerikane, pėrkrahja e regjimeve nė pushtet e operacionalizuar si politikė intervencioniste, bukur vonė e akceptoi rėndėsinė e vėrtetė tė kėrkesave intelektuale tė inteligjencisė sė saj politike. Mirėpo ėshtė me rėndėsi se ajo tani kėtė e akceptoi, ndonėse e shtyrė edhe nga nevoja pėr ndryshimin e qėllimeve strategjike tė politikės sė vet globale. Amerikanėt tani e kanė tė qartė se njėmend e dėshirojnė njė botė "safe for demokracy" dhe jo njė "demokracy safe from the world" (d.m.th. njė botė tė sigurt pėr demokraci dhe jo  njė demokraci tė sigurt, d.m.th., tė ndarė nga bota). Demokracia e kaubojve qė e kishte hasur Aleksis de Tokėvili tani ishte shndėrruar nė njė synim global politik. Dhe, botė e sigurt pėr demokraci mund tė jetė vetėm ajo ku demokracia ėshtė e vetėlindur dhe jo e imponuar.

           

Demokracia nė Kosovė

 

   Nga ana tjetėr, pėrcaktimi im pėr demokraci nuk ishte i lehtė, por edhe as i rastit. Botimi i pjesės II tė artikullit tim «Viti 81 dhe proceset e demokracisė» tė cilin revista «Alternativa» nė Lubjanė e paralajmėroi qysh moti, por akoma nuk e bėri, e jep njė pasqyrė tė qartė tė argumeneteve nė favor tė kėtij pėrcaktimi. Lexuesi pa dyshim do tė njihet edhe me pjesėn e III tė punimit qė ka tė bėjė me lidhmėrinė e proceseve tė tilla tė Kosovės me ato nė Evropė. Mirėpo ėshtė me rėndėsi tė theksohet se nuk mund ta ērrėnjos bindjen time tė thellė se demokracia nė Kosovė u vetėlind dhe u pagua shtrenjtė. Kjo nuk do tė thotė se po mohohet ndihma e Evropės dhe e Komunitetit Ndėrkombėtar. Ndihma e faktorit ndėrkombėtar, ndonėse tejet e ēmuar, megjithatė lidhet me viktimat tona. Kujtimi i ditės makabėr tė 27 janarit 1990 nė fshatin Brestovc (4 tė vrarė dhe 19 tė plagosur) dhe i ditėve tė mėpastajme nė Kosovė, tė mbushura me gazra kimike, tym e barot dhe viktima tė reja nė njerėz, nuk lejojnė dot ndonjė pėrfundim tjetėr. Gjithmonė ka qenė nė natyrėn e shqiptarėve nderimi i miqve, por edhe mė tepėr, nderimi i vetes sė tyre. Dhe ėshtė njė rregull i ngulitur i qytetėrimit respektimi i rendit tė gjėrave. Tė tjerėt nuk do tė na duan mė pak pėr shkakun se demokracia nė Kosovė u vetėlind dhe nuk u importua.

   Demokracia nė Kosovė, nga ana tjetėr, nuk u vetėlind pėr shkak se shqiptarėt iu frikėsuan luftės. Njė popull qė nuk i frikėsohet luftės mund tė jetė vetėm i marrė, por frika e luftės kurrnjėherė, asnjė popull, nuk e ka penguar tė luftojė pėr idealet e veta. I takon virtytit tė menēurisė sė njė populli pėrpjekja qė idealet e veta t'i sendėrtojė pa gjakderdhje. Do tė duhej tė ishte nė natyrėn e idealit tė sendėrtohej pa gjakderdhje. Mirėpo shqiptarėt, pėr idealin e tyre tė Republikės dhe tė Demokracisė, e paguan tashmė tagrėn e gjakut mė tepėr se ē'duhej dhe mė tepėr se ē'mund tė kuptohej edhe nga rezonimi mė i ftohtė dhe mė kalkulant politik. Republika dhe Demokracia pėr ta nė kėtė mėnyrė u bėnė njė pikė e pakthim, ose point of no return siē e thotė M. Bakalli (shih M.Bakalli, "Si mė tutje?", Zėri i Rinisė, 3.X.1990). Pėr ta arritur kėtė pikė u detyruan ta paguajnė shumė shtrenjtė tagrėn e gjakut. Njė ditė doemos do tė kėrkohet shpjegim edhe pėr kėtė. Shpjegimi gjithsesi do tė jepet, por mendja megjithatė nuk do ta kuptojė, pėr shkak se zhvillimi i saj do tė ecė nė drejtim tė fisnikėrimit, tė njerėzishmėrisė e tė lartėsimit shpirtėror. Dhe jo nė drejtim tė kundėrt, tė cinizmit dhe tė indolencės, tė interpretimit grotesk tė plojave, tė krimeve, tė masakrave dhe tė kasaphanave. Arsyeja nuk do tė zbresė nė nivelin e bishave, por do tė ngritet nė nivelin e njeriut.

   Dhe shqiptarėt nuk e merituan Republikėn dhe Demokracinė vetėm me luftėn e tyre epike 9 vjeēare, por me tėrė historinė: nė vorbullėn e dyndjeve tė popujve, merita e tyre nuk qėndron vetėm nė atė se mbetėn tė patretur. Koncepti juridik i maturisė pėr tė cilin flet Ismail Kadareja, qė nė lashtėsi i kontribuoi ndėrtimit tė sė resė sė sotme.

   Nga ana tjetėr, fjalėt se "Kjo hapėsirė, nga e cila dikur shpėrthenin luftėra botėrore, tani ka rastin, apo do tė duhej ta kishte atė, qė tė shndėrrohet nė vatėr tė rrezatimit tė proceseve tė demokratizimit nė nivel kontinental" (shih "Viti 81 dhe proceset e demokracisė", Alternativa, 7-8, 1990, Lubjanė) ndonėse nė dukje tė parė romantike, nuk ishin tė rastit. Nė qoftė se Kosovėn dikur e quanin, dhe akoma e quajnė, fuqi-baroti, hapėsirė tendosjeje, vatėr krizash, etj., pėrse tė mos shndėrrohej sot nė vatėr tė rrezatimit tė demokracisė e tė paqes? Nė qoftė se dikur konsiderohej kėrthizė e drejtpeshimit organik tė forcės, tani do tė duhej tė shndėrrohej nė strumbullar tė sė resė demokratike. Kjo gjė, natyrisht, nuk varet vetėm nga vullneti i mirė i shqiptarėve. Ata e dėshmuan kėtė me pėrcaktimin pėr Republikė dhe pėr Demokraci, pėr barazi e liri me popujt tjerė tė Jugosllavisė. Nė favor tė paqes dhe tė demokracisė nė Jugosllavi, Ballkan dhe Evropė e ofruan pėrbashkėsinė dhe jo pėrēarjen, zhvillimin dhe jo ngecjen. Ndėrkaq, me ēka po e dėshmojnė popujt tjerė tė Jugosllavisė mirėkuptimin pėr pėrkufizimin e tė drejtės natyrale tė shqiptarėve pėr bashkimin e kombit? Me ēka po e dėshmojnė vullnetin e tyre pėr t'i akceptuar si tė barabartė, si subjekt shtetformues dhe shtetndėrtues dhe jo si objekt rezerv pėr drejtpeshimin e interesave tė veta sikurse duket shpesh? Pėrse shqiptarėt nuk figurojnė as nė projektin e federalistėve dhe as tė konfederalistėve? Shqiptarėt, natyrisht, do tė duhej tė insistonin nė pėrgjigjet e kėtyre pyetjeve dha ata kėtė tani po e bėjnė. Ata nuk do tė mund ta bartin pėrgjegjėsinė e asaj qė nuk varet prej tyre.

   Demokracia, nga ana tjetėr, nė aspekt tė pėrmbajtjes mund tė jetė e mangėt, jo e plotė, e papėrsosur, por nuk mund tė jetė as e vjetėr dhe as e re. Ajo e synon plotėsinė dhe pėrsosjen dhe kjo ėshtė imanente nė ēdo proces pozitiv. Demokracia, siē shihet, kėtu kuptohet si formė e rregullimit shoqėror pėr tė ndihmuar procesin e pėrsosjes sė njeriut, tė raporteve shoqėrore, tė shoqėrisė dhe tė njerėzimit. Ajo nuk kuptohet si kallėp i dhėnė statik pėr statizimin dhe pėrjetėsimin e atare raporteve. Njė demokraci qė do tė ishte nė funksion tė ngurtėsimit tė raporteve tė dhėna shoqėrore, nuk ėshtė pronė e shoqėrisė por vetėm e elitės. Ndėrkaq demokracia nuk mund tė jetė kundėr elitės por kundėr elitizmit, d.m.th. kundėr elitės pėr hir tė elitės. Nė luftėn konkurrente tė vlerave, ato mė tė mirat do tė duhej ta zinin vendin e merituar nė radhėt e elitės. Mirėpo demokracia si formė e organizimit shoqėror e nėnkupton krijimin e kushteve tė barabarta, sė paku formalisht, pėr tė gjithė pjesėmarrėsit e luftės konkurrente. Ēdo rregull tjetėr mund tė pagėzohet me emra tė ndryshėm, por jo me atė tė demokracisė. Rregullat e saj nuk mund tė rezultojnė nė anarki. Anarkia dhe demokracia nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt.

   Nga e gjithė kjo del se me emrin "Demokracia Autentike" synohet pėrkufizimi i origjinalitetit dhe pėrcaktimi i kontributit specifik kosovar nė zbatimin e parimeve universale, tė gjithėpranueshme tė demokracisė, por edhe nė ndėrtimin dhe pėrsosjen e saj tė vazhdueshme si ide universale e orientimit tė njeriut pėr tė jetuar i lirė dhe i barabartė me tė tjerėt. Si sistem politik, do tė duhej tė mundėsonte kushte tė barabarta pėr realizimin e qėllimeve tė tilla njerėzore nė mėnyrė tė njerėzishme, pa dhunė. Ne nuk dyshojmė se lexuesit e nderuar do tė na ndihmojnė me sugjerimet, vėrejtjet dhe me kontributet e shkruara. Pėr kėto gjithmonė janė tė mirėpritur. "Demokracia Autentike" do tė jetė e hapur pėr tė gjitha mendimet, por e pėrcaktuar pėr realizimin e qėllimeve tė veta shoqėrore, nė shoqėri dhe pėr shoqėrinė.

   Le tė lulėzojė Demokracia Autentike nė tė gjitha zemrat e lexuesve tė vet nė Republikėn e Kosovės dhe nė ēdo vend ku do tė lexohet!

 

Lubjanė, mė 20 nėntor 1990

 

 

DEMOKRACIA AUTENTIKE KOSOVARE

 

(Ndėr dokumentat e kėrkuara nga Sekretariati Republikan i Informatave nė Republikėn e Sllovenisė pėr regjistrimin e "DEA-s" ishte edhe baza programore e gazetės. Kjo pjesė, qė ka tė bėjė me arsyetimin e veēorive ideore dhe tė origjinalitetit ideor qė pėrmban titulli i gazetės, e shkruar nga U.Hoti, ėshtė e shkėputur nga kjo bazė.)

 

   Titulli Demokracia Autentike nuk implikon vėnien nė dyshim tė dispozitave dhe tė parimeve themelore tė demokracisė (sistemin shumėpartiak, zgjedhjet e lira, parlamentin, liritė politike, e drejta e votimit, e tė ngjashme) por, pėrkundrazi, duke u nisur nga akceptimi i tyre, synon qė tė pėrcaktojė atė qė do tė ishte autentike, si nė zbatimin e tyre praktik, ashtu dhe nė akceptimin e tyre nga ana e shoqėrisė. Titulli nuk vė nė dyshim as pėrmbajtjen e demokracisė qė do tė pėrcaktohet bashkėrisht me kushtetutėn federale/konfederale, dhe me marrėveshjet tjera nė kuadėr tė saj, por, pėrkundrazi, me angazhimin pėr pėrcaktimin e asaj qė do tė ishte autentike, e veēantė pėr Kosovėn, do tė synonte tė theksonte atė qė ėshtė e mundur, e drejtė dhe e nevojshme nė situatėn e dhėnė. Titulli nuk vė nė pikėpyetje orientimin themelor tė inkuadrimit nė proceset dhe nė rrjedhat e pėrgjithshme tė Bashkimit Evropian, por pėrkundrazi, synon qė inkuadrimi nė ato rrjedha dhe procese tė pėrshpejtohet, duke i theksuar trajtat dhe format e pėrshtatshme qė njėkohėsisht e nėnkuptojnė edhe ruajtjen dhe zhvillimin e vetėqenies dhe tė identitetit tė Jugosllavisė tė pėrcaktuar me marrėveshje dhe me kushtetutė. Me fjalė tė tjera, titulli Demokracia Autentike implikon faktin se lufta pėr status tė barabartė tė republikės sė Kosovės nėnkupton jo vetėm luftėn pėr pranim dhe pėr trajtim tė barabartė tė shqiptarėve nė Jugosllavi dhe mė gjerė, por edhe pėrpjekjen dhe luftėn pėr ndėrtimin e identitetit tė saj (politik, etj.) nė bazė tė vetėqenies sė saj. Ne nuk e vėmė nė dyshim fare se nė kėtė ēast kjo ēėshtje ka rėndėsi tė dorės sė parė, para sė gjithash politike, por edhe me rėndėsi tė tjera, jo vetėm pėr Kosovėn, por edhe pėr Jugosllavinė, edhe pėr Shqipėrinė dhe mė gjerė. Me titullin e gazetės sonė nuk pretendojmė tė disponojmė me pėrgjigje tė gatshme pėr kėto ēėshtje, por vetėm insistohet nė faktin se ēėshtja nė fjalė ėshtė e pranishme nė ndėrgjegjet e njerėzve dhe nė praktikėn e sjelljeve tė tyre; se gjer mė sot nuk ėshtė kuptimėsuar akoma njė pėrgjigje nė nivel politik dhe teorik dhe se ajo nuk mundet, madje edhe po tė dėshirohej njė gjė e tillė, qė tė heshtet. Pa i kontestuar pėrpjekjet e gjertanishme tė tė tjerėve nė kėtė plan, pėrgjigjen mbi kėto ēėshtje duhet ta ofrojnė vetė shqiptarėt, madje njė pėrgjigje qė do tė ishte e pranueshme nė rend tė parė pėr ta, por edhe pėr tė tjerėt.

   Bashkėsia kombėtare shqiptare e nėnkupton faktin se ajo ka jetuar gjer mė tani e po jeton edhe sot e kėsaj dite nė dy tėrėsi tė mėdha kompakte dhe nė mė shumė diaspora etnike nėpėr botė, nė dy sisteme politike kryesore dhe nė tri e mė tepėr nėnsisteme; nė Shqipėri (me socializėm radikal), nė RSFJ (me socializėm vetėqeverisės) dhe nė Europė, Amerikė dhe Australi (Turqia+Europa Perėndimore; SHBA, Kanadaja + Meksika dhe Argjentina, me sisteme demokratike karakteristike pėr kėto vende). Ėshtė e natyrshme se ata janė rritur duke qenė tė ekspozuar ndaj ndikimit tė mjediseve tė veta, dhe situata e pėrgjithshme tanimė ka ndikuar nė krijimin e njėfarė mjegulle pėrsa i pėrket caqeve tė zhvillimit tė mėtejshėm.

   Ēėshtja e Kosovės po zgjat tash 10 vjet dhe kjo pėrbėn njė specifikė tė saj. Gjatė kėtyre 10 vjetėve llogaritet se janė arratisur nė Perėndim rreth 250.000 njerėz. Ekzistojnė disa bėrthama rreth tė cilave janė mbledhur ata nė luftė pėr realizimin e statusit tė Republikės sė Kosovės, mirėpo realizimi i kėtij statusi, si dhe i demokracisė, duke i injoruar kėta, ėshtė plotėsisht i pakuptimtė.

   Me ndryshimet demokratike dhe me marrėveshjen e Helsinkit, si dhe me proceset e Bashkimit Europian, hapet mundėsia e kthimit, e qarkullimit dhe e inkuadrimit tė tyre nė jetėn e mjedisit nga kanė dalur. E kaluara nga kėto troje nuk ka qenė as e lehtė dhe as e thjeshtė, gjė qė implikon edhe specificitete tė reja.

   Demokracia Autentike me njė linjė tė qartė tė zhvillimit dhe tė orientimit tė vet dėshiron qė t'u ofrojė  mundėsi tė barabarta, tė gjitha opcioneve -qė tė shfaqen, tė gjitha specificiteteve -qė tė shprehen, dhe tė gjitha angazhimeve -qė tė marrin trajtė.

   Demokracia Autentike nuk dėshiron ta dhunojė demokracinė, por vetėm do qė t'i gjejė format mė tė pėrshtatshme pėr zbatimin e saj nė jetė; ajo nuk dėshiron ta detyrojė shoqėrinė t'i pėrshtatet demokracisė, por qė demokracinė t'ia pėrshtatė shoqėrisė.

   Demokracia Autentike niset nga bindja se asnjė lloj demokracie nuk mund tė eksportohet, sepse me atė rast do tė duhej ta ruanin xhandarėt dhe asnjė ndryshim thelbėsor nuk do tė ndodhte.

   Demokracia Autentike niset nga bindja se Republika, si edhe Demokracia, nė Kosovė janė tė vetėlindura. Pra ėshtė e nevojshme qė vetėm tė zhvillohen edhe mė tej, me ndihmėn e ēmuar tė tė tjerėve, por edhe me ruajtjen dhe kultivimin nė shkallėn mė tė lartė tė vetėqenies kombėtare.

   Nė raport me vendėsit nė Republikėn e Sllovenisė, dhe me popullin e saj, Demokracia Autentike do tė sillet nė mėnyrė tejet korrekte, duke i respektuar traditat e saj demokratike dhe thesarin e saj kulturor kombėtar. Ajo do tė jetė e hapur pėr tė gjitha kontributet e hulumtuesve sllovenė lidhur me qėllimet tona tė pėrbashkėta. Ajo do tė marrė, por edhe do tė japė, pa pranuar kurrfarė kompleksi nė kėto ēėshtje, as tė inferioritetit dhe as tė superioritetit.

 

ARMATA DHE POLITIKA

 

   Cynthia Enloe (Sinthia Enlo) nė librin e saj problematik "Policia, armata dhe etniciteti" (Globus, Zagreb, 1990) e jep njė vlerėsim interesant: "Proletarizimi i ushtrisė, -thotė ajo, -nuk ėshtė garancion i homogjenizimit etnik", pėr tė konstatuar mė vonė se "Ushtria ėshtė jo vetėm instrument i ndryshimeve (ndonėse jo gjithmonė edhe i zhvillimit) por edhe vetė ndryshohet sė bashku me ndryshimet nė bashkėsinė politike". Teza e parė ka tė bėjė me ndryshimet e strukturės socio-klasore nė favor tė shtresave tė gjera popullore nė armatat e shteteve tė Evropės, tė cilave, pėrkundrejt tendencave tė hapura pėr tė homogjenizuar pėrmbajtjen e nocionit shtet-komb, pėrmes kategorisė sė pėrgjithėsuar "qytetar", prapėseprapė realiteti u vė pikėpyetje dhe dilema tė shumta, qė nė instancėn e fundit, tendencat e tilla qėllimmira i redukton nė funksion tė armatės, si armatė e etnikumit dhe jo e tė gjithė qytetarėve. Armatat e shumicės sė vendeve nė zhvillim e kanė tė theksuar rolin e faktorit integrues nė shoqėri. Mirėpo, duke e luajtur kėtė rol, ato shpeshherė i kanė mbrojtur interesat e kombit (etnikumit) dominant. Procesi i integrimit ėshtė zhvilluar ose ka tentuar tė zhvillohet ashtu si e kanė paramenduar kėto etnikume dhe jo gjithmonė nė harmoni me intersat reale tė shoqėrisė nė tėrėsi. Mirėpo vetė pėrbėrja e armatės nuk mund tė qėndrojė statike, sidomos jo nė kohėn moderne. Dhe po qe se armata ndryshon sė bashku me ndryshimin nė bashkėsinė politike (gjithsesi po) atėherė edhe funksioni integrues i saj do tė duhej tė ndryshojė dhe tė zhvillohet nė harmoni me interesat e vėrteta tė njė shoqėrie tė dhėnė. Ky nuk ėshtė njė konstatim vetėm i Cynthia Enloes, por ėshtė i pranishėm edhe nė shkrimin qė vijon dhe nė proceset pozitive qė dėshirohen tė zhvillohen.

 

Integrimi individual/kolektiv dhe fjetja e problemit tė Kosovės

 

   Sekretari Federativ i Mbrojtjes Popullore, Gjenerali i APJ-sė Velko Kadijeviq nė intervistėn dhėnė gazetarit tė "Danasit" M. Lazanski, tė botuar me titullin "Jugosllavia nuk do tė jetė Liban"  (shih Danas, 4.XII.1990, Zagreb), nuk flet fare mbi ēėshtjen e Kosovės. Ndėrkaq as gazetari nė fjalė nuk ia shtroi ndonjė pyetje lidhur me tė. Nė bisedė me gazetarin, Gjenerali Kadijeviq shprehet pėr integrimin e Jugosllavisė si federatė e modernizuar dhe pėr integrimin kolektiv tė kombeve tė saj nė proceset integruese tė Evropės ose nė Evropėn e integruar. Ndėrkaq, tė dy republikat veriperėndimore tė vendit, Sllovenia dhe Kroacia, bashkėrisht e kėrkojnė nė rend tė parė rregullimin konfederal (sidomos Kroacia) tė vendit, dhe po qe se kjo nuk arrihet pėr shkak tė refuzimit tė Serbisė pėr marrėveshje nė kėtė pikė, atėherė ato insistojnė nė tė drejtėn e integrimit individual nė Evropė (plebisciti mbi pavarėsimin e shtetit slloven).

   Qė tė dy pikėnisjet nė shqyrtimin e zgjidhjes sė krizės gjithėjugosllave nuk e pėrmendin fare ēėshtjen e jetėsimit tė Republikės sė Kosovės dhe as ēėshtjen shqiptare nė pėrgjithėsi. Gjenerali Kadijeviq, ē'ėshtė e vėrteta, nė mėnyrė indirekte Kosovės ia mohon tė drejtėn e konstituimit si republikė, ndėrsa ēėshtjen shqiptare nuk e pėrmend fare. Koncepti i federatės moderne, nė shpjegimin e cituar mė lart, i nėnkupton vetėm autorizimet dhe instrumentet e domosdoshme pėr ta bėrė atė mė efikase, por pėrbėrja e saj (e federatės) mbetet e njėjtė (kombet dhe kombėsitė). Pastaj, nė qoftė se me fjalėt "pėrkufizimet nė kushtet tona" nėnkuptohet pėrmbajtja qė ia dhanė autoritetet serbe, fjalia "do tė rezultojnė nė gjakderdhje dhe nė viktima tė shumta" i pėrgjigjet deklaratave kėrcėnuese tė dėgjuara nga Serbia sa herė qė ishte fjala pėr Republikėn e Kosovės, atėherė del se, nė tė vėrtetė, duke e mohuar Republikėn e Kosovės, pėrkrahet koncepti serb i federatės. Nė kėtė mėnyrė objektivisht vėrtetohet konstatimi i Cynthia Enloes se armatat e ndryshme realizimin e funksionit tė vet integrues nė shoqėri shpeshherė e bėjnė nė harmoni me interesat e etnikumit dominant edhe nė kėtė rast, ndonėse funksioni i Gjeneralit Kadijeviq do tė duhej t'i pėrfaqėsonte edhe shqiptarėt nė APJ (rreth 33%).

   Tendenca e fjetjes sė ēėshtjes sė Kosovės hetohet edhe te pala tjetėr, bile edhe nė pėrgjithėsi, nė diskutimet e nivelit zyrtar qė kanė tė bėjnė me ēėshtjen e zgjidhjes sė krizės jugosllave. Kohėt e fundit fitohet pėrshtypja sikur okupimi i dhunshėm serb i Kosovės tani "e ka zgjidhur" ēėshtjen, sikur Kosova tė kishte qenė njė ēėshtje vetėm e Serbisė e jo edhe e tė tjerėve, sikur kėtu nė Kosovė po shkilen vetėm tė drejtat e njeriut e jo edhe ato kombėtare, skur shqiptarėt, megjithatė, janė vetėm pakicė kombėtare dhe jo kombi i tretė pėr kah numri nė Jugosllavi, sikur shqiptarėt janė mysafirė nė tokat serbe dhe jo autoktonė tė lashtė nė trojet e veta.

   Kohė mė parė, duke udhėtuar pėr nė Lubjanė nėpėr Serbi, u ndala tė pija njė kafe nė afėrsi tė Beogradit. Nė ekranin TV fliste Vuk Drashkoviqi, kandidat pėr kryetar tė Serbisė. Ai tregonte pėrralla mbi Kosovėn kurse shikuesit i gėlltisnin fjalėt e tij me gojėn hapur. Nuk mu durua dhe e pyeta njė ēift bashkėshortėsh qė ishte ulur nė tavolinėn ku isha edhe unė, nėse Drashkoviqi me kėto botėkuptime mbi Kosovėn kishte ndonjė shans tė fitonte nė Serbi? "Gjithsesi!" -u pėrgjigjėn qė tė dy. "A mos jeni ju shqiptar i Kosovės (Albanac sa Kosova)? "Po,-u pėrgjigja unė, ndėrsa gruaja, gadi 2 m. e gjatė, iu ngėrmua atij dhe mua, duke dashur tė na detyrojė tė pėrdornim termin "shiftar" e jo "albanac". Sipas saj "albanacėt" ndodheshin nė Shqipėri dhe jo nė Kosovė. "Pas fitores sė Drashkoviqit, insistonte ajo, -do tė bisedojmė me pėrfaqėsuesit e "nashih shiftara". "Pėr Republikėn e Kosovės?" -e pyeta unė. Mirėpo ajo u xhindos dhe e humbi torruan. "Zonjė, -e ngacmova unė mė tej, -me botėkuptimet tuaja dhe tė atij qė ėshtė duke folur nė ekranin televiziv do tė kemi luftė". Me ndėrhyrjen e burrit dhe tė kamarierit korrekt mezi shpėtova dhe ika, por gjithė natėn e udhėtimit tė mėtejshėm pėr nė Lubjanė mbeta me pėrshtypjen e hidhur tė njė indoktrinimi total dhe iracional antishqiptar tė popullsisė serbe.

   Si duket, ky indoktrinim shovenist antishqiptar qė zhvillohet me tė gjitha mjetet nė disponim tė propagandės sė shtetit serb po ndikon nė fjetjen e problemit tė Kosovės nė qarqet politike tė Jugosllavisė, madje edhe tek Gjenerali Kadijeviq. Ndėrkaq, njė pjesė e opinionit politik dhe intelektual tė Kosovės, por edhe tė Shqipėrisė, tani ka filluar ta flejė mendjen me pretekstin se mė parė ėshtė e nevojshme tė bėhet demokratizimi i Shqipėrisė dhe pastaj do tė zgjidhej ēėshtja e Kosovės! Shqipėria akuzohet ndėrkaq se po e ndal procesin e demokratizimit nė vend (sidomos disa qarqe intelektuale tė Tiranės) se fshehurazi po paktoka me komunistėt jugosllavė, madje edhe me Millosheviqin, ndėrsa ata qė ikėn kėtej tregojnė llahtari mbi vrasjet e atyre qė e tentojnė arratisjen nė kufirin Shqiptaro-Jugosllav dhe Shqiptaro-Grek. RPS e Shqipėrisė ėshtė deklaruar se do ta bėjė demokratizimin e vendit. Nė kėtė drejtim tashmė ajo ka ndėrmarrė hapa konkretė dhe ėshtė zotuar pėr pėrfundimin e procesit jo nė mėnyrė stihike por tė organizuar. Disa forcave nuk u pritej prandaj ajo u bėri lėshime-kompromisi duke e shpejtuar procesin. Mirėpo nuk ėshtė e mundur tė pritet lejimi i anarkisė, dhe kėtė vėshtirė se mund ta bėjė. Ndėrkaq, nuk dėshirojmė ta besojmė mundėsinė e vrasjeve nė kufirin Jugosllavo-Shqiptar tė shqiptarėve qė tentojnė pėr t'u arratisur, nga disa pjesė tė armatės kufitare shqiptare. Kėtė nuk dėshirojmė ta besojmė   pėr shkak se do tė ishte nė kundėrshtim me ēdo logjikė, por mbi tė gjitha, me logjikėn e demokratizimit nė vend dhe nė Evropė dhe me synimet pėr tejkalimin e kufijve dhe skandinavizimin e Ballkanit nė Evropėn e integruar. Ndėrkaq, ēėshtja e demokratizimit tė Shqipėrisė, me gjithė mohimin e prof. Sofokli Lazrit (Zėri i popullit, 6.XII.1990) ndonėse jo nė mėnyrėn qė e shtron propaganda e kujtdoqoftė, por nė kontekst tė lidhmėrisė sė interesave reciproke tė sigurimit etj.  ėshtė shpresuar se do tė ketė ndikim pozitiv edhe nė jetėsimin e republikės sė Kosovės. Eshtė shpresuar dhe shpresat, njėsoj, mund tė jenė iluzore...

   Shqiptarėt nė Kosovė, nga ana tjetėr, por edhe shqiptarėt nė Jugosllavi, nė pėrgjithėsi, patėn konsiderata tė veēanta pėr APJ-nė edhe atėherė kur me praninė e vet nė rrugėt e qyteteve dhe tė fshatrave tė Kosovės dukej se i ndihmonte jo vetėm pengimit tė shpėrthimit tė luftės qytetare por edhe politikės sė okupimit tė Kosovės pėrmes suprimimit tė dokumenteve tė saj kyēe dhe organeve tė saj legale. Shqiptarėt besonin se armata i kishte "hesapet e veta" e jo "hesapet" e shovinizmit serb. Besimi i tyre nė APJ u lėkund por nuk u humb tėrėsisht edhe atėherė kur me dhjetėra bijė u kthyen nga ushtria nė arkivole tė bllombuara. Ndonėse ishte kohė paqeje, nė thellėsi tė zemrės sė vet, populli shqiptar i konsideroi si bij tė rėnė pėr Republikėn e Kosovės. Nė kėtė mėnyrė e akceptoi mundėsinė qė deklaratat e shkurtra, koncize, ushtarake, ndonėse cinike, mbi "vetėvrasjet", tė pėrmbanin nė vete shpjegimin se edhe brenda organizimit tė pėrsosur ushtarak, tė kishte njerėz ujq qė i shuanin ndjenjat shoviniste me gjakun e njomė tė shqiptarėve. Nė ēastet e ankthit tė pėrgjithshėm, poeti i ri shqiptar, me indinjatė tė kuptueshme, konstatonte:

 

                        Thanė se e vratė veten,

                        E besoj,

                        Sepse s'deshėt tė jetonit tė vdekur.

 

   Ai e pranonte pohimin se mund tė kenė vdekur edhe aksidentalisht, por me tė drejtė vėrente se "vetėm sepse aksidentalisht u lindėn shqiptarė" (B.Elshani, Kush ju vrau, Alternativa, 6-1990). Mė nė fund i duartrokitėn APJ-sė edhe atėherė kur ndodheshin nė rrugė, duke protestuar kundėr terrorit dhe duke u hapur rrugė proceseve tė demokracisė. Si mund ta shkelė armata kėtė besim tė tyre?

   Shqiptarėt e konsideronin armatėn si tė veten jo sepse gjatė luftės i kontribuan krijimit tė saj dhe pas luftės ndėrtimit tė vendit, por edhe sepse pjesėmarrja e tyre nė efektivet ushtarake sot, pas vlerėsimeve tė pėrgjithshme, arrin nė 33%. Ata, me fjalė tė tjera, i respektonin bijtė e tyre nė armatė dhe armatėn e pėrbėrė edhe nga ata. Andaj, nė qoftė se armata qėndron pas intervistės sė Gjeneralit Kadijeviq, ėshtė fare e natyrshme pėr shqiptarėt qė tė insistojnė nė akceptimin e realitetit tė dhėnė. Ralitet i dhėnė ėshtė Republika e Kosovės. Armata mė sė paku do tė duhej ta mohonte.

   APJ sigurisht e ka tė qartė se ēėshtja e Kosovės nuk mund tė zgjidhet me akordimin e demokracisė dhe me mohimin e republikės. E para do tė thotė akceptim i tė drejtave tė njeriut, si njėra nga shtyllat kryesore pėr ndėrtimin e sistemit demokratik, kurse e dyta (mohimi i republikės) do tė thoshte mohim i tė drejtave kombėtare, njė gjė esenciale pėr tė drejtat e njeriut, sepse kėtu nuk ėshtė fjala pėr njeriun abstrakt, por vetėm pėr atė konkret. Nė instancėn e fundit, njė politikė e tillė do tė ēonte nė pėrvojėn e praktikuar politike tė Jugosllavisė midis dy luftėrave botėrore, pra, nė politikėn e asmilimit tė dhunshėm tė rreth 3 milion shqiptarėve nė Jugosllavi. Tė drejtat e njeriut pa ato nacionale, pėr njė numėr aq tė madh njerėzish, nuk kanė kurrfarė kuptimi. Ushtarakėt e dijnė se logjika e tillė do tė shkonte ndesh me stabilitetin dhe me zhvillimin e proceseve demokratike nė Evropė.

   Do tė dėshironim tė besonim se "heshtja" apo "fjetja" e ēėshtjes sė jetėsimit tė Republikės sė Kosovės bėhet, shprehur ushtarakisht, pėr shkaqe taktike dhe jo strategjike. Ndėrkaq, heshtja e plotė e kėsaj ēėshtjeje nuk mund tė jetė frytdhėnėse dhe nuk ėshtė zgjidhje e problemit. Jugosllavia nė Evropė, qoftė si federatė e modernizuar, qoftė ashtu siē do tė merren vesh popujt e saj, do tė shkojė gjithsesi, por jo pa e zgjidhur ēėshtjen e jetėsimit tė Republikės sė Kosovės, sepse, sikurse e thekson edhe vetė gjenerali Kadijeviq duke folur pėr mundėsinė e shpėrthimit tė luftės qytetare, atėherė gati me siguri mund tė supozohet se as Evropa nuk do tė ishte Evropė, por Azi. Ndėrkaq, as Jugosllavia dhe as Evropa, nuk mund t'ia lejojnė vetes tė shndėrrohen nė Azi. Pėr kėtė shkak besojmė se politika do tė merret vesh me veten dhe se armata do tė merret vesh me politikėn mbi njė platformė tė pranueshme pėr tė gjithė dhe qė do tė na mundėsonte tė gjithėve tė mbetemi evropianė.

 

Lubjanė, 10.XII.1990

 

 

 

 

MBI TĖ GJITHA NDERIMI I VETVETES

           

(Intervistė dhėnė Radio Tiranės mė 6.III.1991 pėr emisionin "Pėr shqiptarėt jashtė atdheut")

           

   Nė fillim dėshiroj t'i pėrshėndes tė gjithė dėgjuesit e Radio Tiranės tė emisionit "Pėr shqiptarėt jashtė atdheut". Ka shumė kohė qė jam i njoftuar me punėn e dobishme tė emisionit tuaj pėr informimin e bashkatdhetarėve shqiptarė, por edhe tė miqve tė huaj tė Shqipėrisė, me kėndvėshtrimin dhe qasjen e saj origjinale ndaj problemeve tė ndryshme tė botės, dhe mbi vlerat e krijuara materiale dhe shpirtėrore tė Shqipėrisė dhe tė kombit shqiptar nė tėrėsi qė ky emision i prezentonte sidomos pėrmes kėngėve dhe melosit tė bukur shqiptar.

   Dėshiroj tė theksoj gjithashtu se kjo ėshtė hera e parė qysh nga viti 1981 qė i drejtohem opinionit pėrmes njė mediumi masiv duke filluar me kėtė bisedė pėrmes Radio Tiranės. Do tė dėshiroja t'ia kisha filluar pėrmes Radios apo Televizionit tė Prishtinės, por ato tani nuk punojnė. Janė suprimuar nga forcat policore serbe. Megjithatė, fakti se kjo bisedė po zhvillohet  nga njė qytet jugosllav (Lubjana) nė Slloveni me Radio Tiranėn nė Shqipėri, qė nė praktikėn e djeshme politike anatemohej si emėr i padėshirueshėm pėr jugosllavėt dhe i rrezikshėm pėr shqiptarėt, e tregon  gjithė dramaticitetin e rrethanave tė ndryshuara nė drejtim tė demokratizimit tė jetės politike nė raportet jugosllavo-shqiptare dhe nė drejtim tė kristalizimit gradual tė rolit tė Kosovės nė zhvillimin e kėtyre proceseve. Meqė me punėn dhe me jetėn time qė nė fillim kam qenė i pėrfshirė nė kėto procese dhe i kam kontribuar fuqimisht zhvillimit tė tyre pozitiv, e falenderoj gazetarin, zotin Alfred, dhe miqtė e tjerė, pėr faktin se u kujtuan qė tė zhvillojnė njė bisedė tė vullnetshme dhe jo obliguese me mua pėr Radio Tiranėn.

   Ju tashmė jeni tė informuar me situatėn politike ndėr ne dhe me gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė. Shkurtimisht dhe nė vija tė pėrgjithshme atė do ta ravijėzoja  kėsisoji: Kosova nuk ėshtė e lirė. Ajo ėshtė e okupuar nga forcat speciale tė policisė serbe. Njė pjesė e njerėzve e kanė braktisur punėn sepse nuk u pajtuan dot me imponimin e dhunshėm tė shtetit juridik serb dhe me shkeljen e vrazhdė tė autonomisė sė Kosovės, tė identitetit dhe tė vetėqenies kombėtare. Njė pjesė e inteligjencies, kryesisht ndjekės tė politikės sė vjetėr tė para vitit 1981, u vendos nė Zagreb e Lubjanė. Njė pjesė tjetėr, kryesisht protagonistė tė proceseve politike nga vitet '80, u largua nė Perėndim. Partitė politike qė u formuan nė Kosovė kėto vitet e fundit, ose nuk kanė kushte pune, ose nuk u lejohet tė punojnė. Sidoqoftė, ato nė programet e tyre, nė planin nacional, ndonėse nė mėnyra tė ndryshme u deklaruan pėr akceptimin e Republikės sė shpallur tė Kosovės nė shtator tė vitit tė shkuar nga deputetėt e kuvendit nė njė sallė rrėzė grykės sė maleve tė Kaēanikut, nuk i kanė pėrpunuar dhe definuar qartė akoma qėllimet nacionale dhe mėnyrėn e realizimit tė tyre. Ndėrkaq, populli ndodhet nė njė gjendje tė rėndė ankthi. Me fjalė tė tjera, populli vuan, por me vuajtje ka vendosur tė fitojė.

   DEA (Demokracia Autentike) ėshtė njė gazetė e pavarur e njė grupi tė vogėl intelektualėsh shqiptarė qė gjer mė tani vepruan nga Lubjana, kurse tani kanė vendosur tė kthehen nė Kosovė dhe tė veprojnė atje.

   DEA, pėr ndryshim nga faktorėt tjerė politikė e publicistikė kosovarė, ka program dhe orientim tė qartė politik qė nga fillimi, d.m.th., qė nga viti 1981, pasiqė pjesa mė e madhe e redaktorėve dhe e bashkėpunėtorėve tė saj kėto qėndrime i kanė mbrojtur nėpėr burgjet jugosllave duke i vuajtur edhe dėnimet pėr to.

   DEA e akcepton Republikėn e Kosovės si fillim tė zgjidhjes sė ēėshtjes shqiptare nė pėrgjithėsi. Nė formulimin e kėrkesės pėr regjistrim -nė fillim, dhe me akceptimin e shpalljes sė Republikės, jemi nisur nga kėto tri premisa qenėsore:

   1. Se nė kėtė mėnyrė nuk do tė shkaktohej acarimi i tepruar i raporteve Kosovė - Jugosllavi;

   2. Se ky do tė ishte njė solucion efikas dhe i pranueshėm pėr tė gjitha palėt e interesuara, pos pėr shovenizmin serbomadh, tė cilin do tė duhej ta luftonin vetė serbėt. Mdėrkaq, me kėtė nuk do tė rrezikohej pavarėsia e shtetit shqiptar dhe paqja nė Ballkan; dhe

   3. Se njė solucion i tillė nuk do ta lejonte instrumentalizimin as tė shqiptarėve dhe as tė serbėve nė funksion tė interesave tė huaja globale apo regjionale.

   Ne me kėtė shpresonim dhe e dėshironim sidomos mos-rrezikimin e veprimtarisė sė shtetit shqiptar. Ndėrkaq, nė planin e brendshėm, nė atė tė Republikės sė Kosovės, gjithnjė duke i akceptuar premisat e njėjta, por duke pasur parasysh edhe faktin se nė Shqipėri, Kosovė dhe Jugosllavi u zhvilluan dikur, gjatė Luftės sė Dytė, revolucione autoktone dhe me forcat e veta, ne jemi deklaruar pėr njė demokraci qė do t'i nėnkuptonte tė gjitha parimet e saj universale (zgjedhjet e lira, sistemin shumėpartiak, parlamentin, ndarjen e pushteteve, etj.) por e cila do tė kishte kujdes pėr kushtet dhe rrethanat e veēanta, (siē ėshtė p.sh. pazhvillueshmėria), dhe ato autentike, tė mentalitetit kolektiv shqiptar;  pėr pėrbėrjen ndokund tė pėrzier nacionale dhe pėr veēori tė tjera. Shkurt, gjithmonė kemi qenė dhe do tė jemi kundėr importimit dhe kundėr imponimit tė modeleve tė huaja tė demokracisė. Konsiderojmė se demokracinė nė Kosovė e lindėn vetė shqiptarėt dhe nuk e importuan nga jashtė. Pėr ndihmėn e jashtme shqiptarėt kanė pasur dhe gjithmonė do tė kenė konsiderata tė larta, por ata nuk mund ta lejojnė humbjen e identitetit tė tyre pėr hir tė kėsaj ndihme. Nė natyrėn e shqiptarėve ka qenė gjithmonė nderimi i miqve, por para sė gjithash nderimi i vetvetes.

   Proceset e demokratizimit nė Shqipėri i kemi vėshtruar dhe i vėshtrojmė nga dy aspekte: e para, kemi qenė ndoshta ndėr tė rrallėt qė kanė konsideruar se socializmi radikal apo militant (siē e quante ndokush) nė Shqipėri, ka qenė nė funksion tė zhvillimit dhe tė bashkimit.  Ishte pikėrisht ky shkaku i mbrojtjes sime tė hapur qė i bėra Shqipėrisė me 1981, duke e rrezikuar veten me burg, ndėrsa mė vonė edhe me izolimin 9-vjeēar, me etiketimin si "i kuq", dhe me shpifje tė tjera pėrcjellėse. Sot realizimi i qėllimit tė parė akoma nuk ėshtė kompletuar. Pėr kėtė jemi tė vetėdijshėm. Por t'i mohohet Shqipėrisė ēfarėdo arritje, madje edhe nė planin e kulturės e tė arsimit, s'mund tė jetė mė pak se idiotizėm politik. Nė kėtė kontekst, s'mund tė arsyetohen assesi sjelljet primitive dhe vandaliste tė disave, rrėmbimet e anijeve dhe ikjet nė masė jashtė kufirit, rrėzimi vandalist i statujės sė Enver Hoxhės dhe ankesat poshtėruese nėpėr shtetet e Perėndimit. Duke i akceptuar motivet e brendshme tė mospajtimit tė mundshėm tė kėtyre njerėzve me njė sistem tė caktuar politik, si ėshtė e mundur vallė qė ata ta harrojnė dinjitetin e tė qenit shqiptar dhe vetėdijėn e tyre politike se i takojnė njė shteti, pavarėsisht nga mospajtimet me regjimin? Shumė kohė mė parė, qysh me 1912, njė kryeministėr serb, Nikolla Pashiqi, nė njė bisedė me Hartvigun, i deleguar i carit rus nė Ballkan, i pati thėnė atij: "S'ka komb shqiptar, ka vetėm fise shqiptare". Tėrė historia e kombit shqiptar ndėrkaq e demanton kėtė pohim tė tij tė motivuar nga qėllime imperialiste. Ndėrkaq sjelljet e kėtyre njerėzve sot nuk janė nė harmoni as me vetėdijėn politike shqiptare dhe as me shpirtin kombėtar. Ato sjellje na lėnduan. Ngushėllohemi me faktin se euforia - si veti e papjekurisė politike, ėshtė njė fenomen qė mund tė ngjajė kudo.

   b) Me shpalljen e Republikės sė Kosovės ėshtė bėrė njė realizim i mundshėm i qėllimit tė dytė nacional - atij tė bashkimit. Natyrisht, njė realizim jo i plotė, por duke filluar nga vlerėsimet reale mbi veten, mbi kontekstin real tė forcave, jemi tė mendimit se proceset integrative tė Evropės do t'i ndihmojnė zgjidhjes adekuate tė ēėshtjes shqiptare. Ėshtė me rėndėsi se hapja e kėsaj ēėshtjeje tani e ka eliminuar nevojėn e militantizmit socialist dhe i ka hapur rrugė demokracisė nė Shqipėri. Pėr kėtė shkak ne i pėrshėndesim proceset demokratike nė Shqipėri dhe urojmė qė demokracia tė jetė nė funksion tė zhvillimit tė gjithanshėm tė mėtejshėm tė popullit shqiptar nė Shqipėri dhe nė pėrgjithėsi.

   c) Duke i pėrshėndetur tė gjithė shqiptarėt, tė gjithė dėgjuesit  e emisioneve tuaja, dėshiroj t'i pėrshėndes pėrzemėrsisht ata me tė cilėt i kalova vitet e burgut, qė tani ndodhen dhe veprojnė jashtė vendit, shumica brenda LPRK-sė, por edhe ata qė dikur i takoja nėpėr Evropė dhe Amerikė. Dėshiroj t'u them se rėnia e ideologjisė dhe akceptimi i demokracisė i ka bėrė tė pavlefshme zėnkat e tyre tė brendshme. Tė jeni tė gjithė gjelozė nė ruajtjen e pavarėsisė shqiptare, se ajo ėshtė themeli i identitetit kombėtar. T'ia keni besėn proceseve tė demokracisė, pavarėsisht nga vėshtirėsitė. Politikisht tė vetėdijshėm pėr qėllimet tona, uroj tė delni faqebardhė si gjithmonė nėpėr tallazet e jetės sė kėtij populli tė stėrvuajtur.

 

 

AXHAMILLĖKU  I  YNĖ  POLITIK

 

   Me Mr. Ukshin Hotin, ish-ministėr i jashtėm i ish-Krahinės sė Kosovės, ish-profesor i Fakultetit Filozofik tė Prishtinės, i cili u vu nė anėn e studentėve nė vitin 1981, pra ish-i burgosur politik, autor i disa studimeve me rėndėsi nė sferėn e marrėdhėnieve ndėrkombėtare, tani Kryeredaktor i gazetės "Demokracia Autentike" dhe Kryetar i Degės sė LDK-sė sė Rahovecit, bisedojmė pėr Kosovėn e dhjetė vjetėve tė shkuar dhe pėr Kosovėn sot, pėr raportin e Shqipėrisė me Kosovėn dhe anasjelltas, pėr atė se pėrse nuk u vu garnitura politike e Kosovės e para vitit 1981 nė anėn e kėrkesave tė popullit, pėr tė ashtuquajturit marksistė-leninistė, pėr atė se ēka duhet bėrė qė tė jetėsohet Republika e Kosovės e pėr shumė ēėshtje tjera.

 

            Pyetje: Kam dėgjuar se disa nga gazetat tona ju kanė ofruar bisedė qė para 7-8 muajsh, mirėpo nuk keni pranuar tė flisni. Cilat kanė qenė arsyet qė pas daljes nga burgu pėr 5-6 vjet tė tėrė tė heshtni?

            Pėrgjigje: Pėr sa i pėrket "Zėrit tė Rinisė", kam dėgjuar se kanė bėrė plan pėr tė biseduar me mua, mirėpo kėtė plan nuk kanė ardhur qė ta realizojnė. Ndėrkaq, gazeta e studentėve "Bota e Re" e ka dėrguar njė gazetar tek unė, mirėpo ai erdhi nė Krushė tė Madhe, ku jetoja, me ca mysafirė tė tjerė, ndonėse mė parė u kisha dhėnė tė kuptojnė se nėse donin tė bisedonin me mua duhej tė vinin vetė, ekskluzivisht pėr tė biseduar pėr gazetėn. Pėrveē kėsaj, isha i prekur nė "Botėn e Re" sepse si profesor i Universitetit nė vitin 1981, ndonėse i pari u vura nė mbrojtjen e studentėve, kjo gazetė, qė ėshtė e tyre, nuk e kishte parė tė arsyeshme qė  tė bisedonte mė parė me mua.

            Pyetje: Pėr kėta 7-8 muajt e fundit ėshtė biseduar me shumė tė burgosur politikė shqiptarė nė Kosovė. Cila ėshtė arsyeja qė juve, megjithatė, nuk ju ėshtė dhėnė fjala gjer mė sot nė mjetet tona tė informimit?

            Pėrgjigje: Pėr shkak se kam qenė i izoluar. Tė gjitha fjalėt qė janė thėnė se kinse unė nuk pranoj tė flas pėr gazeta nuk janė tė vėrteta. Tekstet e mia tė dėrguara "Rilindjes", "Intervjusė" nė Beograd, "Vjesnikut" nė Zagreb e "Dellos" nė Lubjanė, nuk janė botuar dhe nuk botohen as sot e kėsaj dite. Pra thjesht pėr arsye politike ka ekzistuar bllokimi im total pėr tė dalė nė opinion.

            Pyetje: Pėrse mendoni se ju kanė bllokuar?

            Pėrgjigje: Faktikisht mė kanė bllokuar pėr shkak se unė kam qenė i vetmi personalitet politik i Kosovės qė hėngri burg nė vitin 1981. Do tė tė jap njė shembull mjaft ilustrativ pėr bllokimin tim dhe detyrimin qė tė mbetem nė izolim. Njė personalitet i mbrojtjes sė tė drejtave tė njeriut tė Helsinkit nė vitin 1989 e kishte porositur njėrin qė tė mė tregonte se dėshironte tė takohej me mua. Unė i thashė se pranoja tė takohesha duke i shfaqur preferencėn qė tė vinte nė shtėpinė time nė Krushė. Mirėpo as ai qė ma solli porosinė dhe as pėrfaqėsuesi i Helsinkit nuk u dukėn kurrė mė. Ishte fjala pėr Berit Bekerin. Para dy javėsh e thirra nė telefon nga Lubjana dhe e pyeta se pėrse nuk kishte ardhur tek unė me 1989. Ajo tekstualisht m'u pėrgjigj se unė nuk paskam dashur tė bisedoj me tė. Kur ia ktheva se unė e kisha pritur nė shtėpi, ajo mė tha se s'kishte ardhur sepse ėshtė frikėsuar se mos i shkaktoja ndonjė dėm. E pyeta: "I keni mbrojtur vallė atėherė tė drejtat e njeriut apo diēka tjetėr?" Zonja Beker, e njohura ime qė kur isha Sekretar i Punėve tė Jashtme, atėherė m'u pėrgjigj se pėrveē asaj qė u tha mė lart, i paskan thėnė edhe se unė qenkam vetizoluar nė Krushė tė Madhe, dhe si i tillė, nuk qenkam i informuar dhe e paskam ndėrprerė kontinuitetin e ngritjes sime intelektuale e politike. Pra me njė fjalė, Zonja Beker, nė bazė tė kėsaj informate, deri para dy javėsh ka kujtuar se unė intelektualisht jam i krisur ndėrsa mendėrisht gjendem jashtė realitetit kohor. Kėso informatash pėr mua, jo vetėm zonjės Beker, por edhe disa tė interesuarve tė tjerė ndėrkombėtarė, u kanė dhėnė disa nga qarqet e politikės aktuale, ndėrkaq s'mund tė jetė fjala vetėm pėr shtetin serb. Shkurt e shqip, nuk e kanė pasur pėr qėllim tė mė eliminojnė vetėm politikisht, por edhe intelektualisht.

            Pyetje: A dėshironi t'i thoni konkretisht emrat e atyre njerėzve?

            Pėrgjigje: Nuk ėshtė punė njerėzish, ėshtė punė e njė politike tė tėrė, ose e njė aparati shtetėror. Pra kam qenė i penguar nė tė gjitha format, madje edhe nėpėrmjet shkatėrrimit tė familjes sime tė ngushtė. Dhe kjo ka ndodhur si rezultat i njė konflikti tė vazhdueshėm me njė politikė qė unė e kam quajtur recidiv tė politikės sė vjetėr, recidiv tė para vitit 81, pėrkatėsisht, recidiv tė raporteve tė mia me atė politikė. Pėrmes kėsaj mėnyre kanė dashur tė mė detyrojnė qė tė vihem nė shėrbim tė tyre, mirėpo unė kėtė nuk e kam pranuar. Nuk e kam pranuar pėr shkak se i kam takuar dhe i takoj njė politike tė re dhe njė mendimi tė ri politik.

            Pyetje: Ēka nėnkuptoni me vijėn e re politike?

            Pėrgjigje: Kėtė keni mundur ta vini re edhe prej artikujve qė i kam botuar nė kėta muajt e fundit nė gazetėn qė jam duke e drejtuar, nė "Demokracinė Autentike". Linja e re politike ėshtė mė afėr problemeve reale tė Kosovės dhe ajo ėshtė duke i shprehur ato. Ėshtė fjala pėr njė politikė qė buron drejtpėrsėdrejti nga problemet qė i ka Kosova. Pra kėto probleme ajo i sheh nė totalitetin e tyre dhe mundohet qė ato t'i zgjidhė poashtu nė tėrėsi e jo vetėm nė disa segmente tė jetės shoqėrore kosovare.

            Pyetje: Sa linja politike ekzistojnė sot nė Kosovė?

            Pėrgjigje: E thashė tashmė, dy janė kryesore. Edhe nė njėrėn, edhe nė tjetrėn mund tė ketė grupacione tė ndryshme, interesa tė veēanta, partikularizėm, grupe kėto qė dėshirojnė qė rrjedhat shoqėrore tė zhvillohen pėr hesape tė tyre. Tė gjitha ato fatkeqėsisht thirren nė interesin e pėrgjithshėm.

            Pyetje: Po intelektualėt e pavarur?

            Pėrgjigje: Varet se pėr kė ėshtė fjala. Disa intelektualė tė njohur nė Kosovė nė masė reale janė duke i parė problemet. Ndėrkaq njė pjesė tjetėr e intelektualėve janė shumė larg tyre. D.m.th., prej receptimit real tė raporteve.

            Pyetje: Mė lejoni t'jua pėrkujtoj se si gazetar kam biseduar me ju nė vitin 1976, atėherė kur ishit, tė shprehem kėshtu, Ministėr i Punėve tė Jashtme i Kosovės. Millovan Gjillasi, nė njė intervistė tė paradokohshme dhėnė po kėsaj reviste pėr tė cilėn po bisedohet, thotė se gjenerata e politikanėve tė vitit 79 nė krye me Mahmut Bakallin e ka pėrgaditur nė njėfarė mėnyre vitin 1981 nė Kosovė. Sa ėshtė i qėndrueshėm ky mendim i Gjillasit tani kur po flisni pėr recidivat e asaj politike, natyrisht nė kontekstin negativ tė ēėshtjes?

            Pėrgjigje: Nė planin global tė zhvillimit shoqėror ėshtė e vėrtetė se politika para vitit 1981 pėr shkak tė liberalizmit tė pėrgjithshėm nė Jugosllavi, ka lejuar nė mėnyrė spontane zhvillimin e aspektit kombėtar, zhvillimin e asaj qė quhet nacionale nė Kosovė. Mirėpo ai liberalizėm qė e mundėsoi zhvillimin e nacionales nė Kosovė njėkohėsisht i ka zhvilluar edhe kundėrshtarėt e vet qė e kanė kėrkuar ndryshimin e statusit tė pėrgjithshėm tė Kosovės, qė kanė kėrkuar njė zhvillim mė tė shpejtuar. Nė tė njėjtėn kohė kėtė e kanė kėrkuar edhe bartėsit e mendimit politik, pėr shkak se nuk janė pajtuar me devijimet politike tė cilat e kishin pėrfshirė liberalizmin. Me fjalė tė tjera, asaj gjenerate nuk mund t'i mohohet ajo pėr tė cilėn flet Millovan Gjillasi, posaēėrisht nė sferėn e kulturės, arsimit e nė disa segmente tjera shoqėrore. Por nuk mund tė mohohet as fakti se politika e tillė prej njė kohe, sidomos nė vitin 1981, ėshtė shndėrruar nė njė frenues tė zhvillimit tė mėtejshėm mė tė shpejtuar tė Kosovės. Ėshtė rritur kuantiteti i njerėzve qė kanė kėrkuar zhvillim mė tė shpejtė, ndėrkaq ai liberalizėm i nevojshėm i viteve 70 nė fund tė kėsaj dekade u tregua si njė frenues i dėmshėm, prandaj pikėrisht ky frenim shkaktoi revoltėn e cila plasi nė vitin 1981. Vitet 70 nė Kosovė karakterizohen edhe me tė meta tė jashtėzakonshme. Pra njė politikė e tillė stihike nuk ka pasur ndjenjė tė mjaftueshme pėr t'i kuptuar interesat e masės, ka pasur tejet shumė privilegje e  korrupsion. Prandaj edhe ka qenė e izoluar, dhe si rezultat i gjithė kėtyre ėshtė edhe fatkeqėsia qė iu shkaktua popullit.

            Pyetje: Po nė vitin 1977, ju pati skaduar mandati apo keni qenė i larguar nga funksioni i anėtarit tė qeverisė sė Kosovės?

            Pėrgjigje: Nė vitin 1977 kam dhėnė dorėheqje  pėr shkak se nuk jam pajtuar me ngecjen e zhvillimit tė Kosovės, mirėpo dorėheqjen nuk mund ta arsyetoja atėherė kėshtu. Po ta thosha kėtė shkak, nuk do tė mė lejonin as tė jepja dorėheqje dhe as tė punoja politikisht, prandaj mu desh tė them se po jap dorėheqje pėr shkak se po dėshiroj tė specializoj. Tė gjithė u pajtuan qė tė shkoja nė Amerikė kinse pėr specializim. Isha nė Harvard dhe nė disa universitete tjera tė Amerikės dhe atje qėndrova gjatė njė viti. Kur u ktheva, mezi mė pranuan tė jap mėsim nė Fakultetin Filozofik.

            Pyetje: Ē'mendim keni pėr disa personalitete politike tė Kosovės, siē ėshtė Fadil Hoxha, Mahmut Bakalli, Azem Vllasi e ndonjė tjetėr, me tė cilėt keni pasur rastin tė punoni?

            Pėrgjigje: Nuk dėshiroj tė pėrgjigjem nė kėtė pyetje pikėrisht pėr shkak se sot mė ėshtė dhėnė rasti qė tė flas.

            Pyetje: Si e shpjegoni faktin se nė vitin 1981 tėrė garnitura politike e Kosovės u vu kundėr kėrkesave tė studentėve qė mė vonė morėn pėrmasa tė gjera popullore ku faktikisht u kėrkua Kosova Republikė?

            Pėrgjigje: Tė them tė drejtėn e kuptoj si njė gabim tragjik tė udhėheqjes kosovare. Ajo iku prej obligimit pėr ta udhėhequr masėn nė njė situatė dramatike. Nė tė gjitha dokumentet e partisė sė atėhershme shkruante se Kosova do tė duhej zhvilluar mė shpejt, mirėpo tempoja e realizimit tė kėtij pėrcaktimi ishte tejet e ngadalėshme. Revolta e studentėve u shpreh pikėrisht pėr shkak se tjetėr deklarohej publikisht e tjetėr realizohej. Fakti qė udhėheqėsit politikė tė Kosovės nuk dolėn para studentėve shpjegohet nė mėnyra tė ndryshme. Megjithėkėtė, unė mendoj se ata nuk e kuptonin as kohėn dhe as esencėn e kėrkesės. Ishin mėsuar tashmė me mentalitetin komandues. Udhėheqėsit kryesorė i kishim qė nga lufta, dhe qysh prej atėherė ishin mėsuar qė dikush t'u thotė pėrherė bėj kėshtu e bėj ashtu, ndėrsa ata tė dėgjojnė. Kurse koha ishte e njerėzve tė njė kalibri tjetėr, tė atyre qė do tė dinin qė komandėn t'ia pėrshtasin rrethanave, pra qė baza t'i diktojė qendrės se ē'duhet bėrė. Kurse politikanėt tanė u shquan vetėm si ekzekutorė tė porosive qendrore, nė vend se tė vepronin si kreatorė tė politikės sė bazės. Pra ata e kishin humbur kontaktin me masėn, prandaj edhe nuk kishin si tė dilnin para saj. S'mund tė ndodhte ndryshe pos qė t'i kundėrviheshin, ashtu siē iu kundėrvunė.

            Pyetje: Mė lejoni t'ju them se qė prej vitit 1977-1978 shumica e njerėzve nė Kosovė mendonte se ėshtė vetėm ēėshtje dite se kur Kosova do tė bėhet Republikė, kurse si akt e konsideronim tė kryer.

            Pėrgjigje: Ē'ėshtė e vėrteta, qysh pas vitit 1968 edhe udhėheqja politike e Kosovės ka qenė e bindur se Kosova duhet bėrė Republikė, mirėpo ajo s'ishte e aftė qė tė pėrcaktohej se nė cilin moment duhet bėrė kjo dhe se ēfarė kushtesh duhet plotėsuar pėr kėtė, prandaj edhe e lanė qė ta pėrcaktonte dikush tjetėr dhe jo ata vetė. Ishin mėsuar tashmė me atė mentalitetin e realizimit tė komandės, prandaj dhe s'mundėn tė vlerėsonin dot se nė vitin 1981 tė gjitha kushtet ishin plotėsuar qė Kosova tė bėhej Republikė. Ata nuk qenė nė gjendje qė tė dilnin nė ballė tė kėsaj lėvizjeje, aq mė pak qė ta orientonin atė.

            Pyetje: Po nėse ajo udhėheqje do tė kishte dalė nė anėn e studentėve, a do tė kishte mundur ta realizonte statusin e Republikės sė Kosovės dhe me ēfarė pasojash?

            Pėrgjigje: Nėse ajo udhėheqje do tė dilte nė mbrojtje tė kėrkesave studentore, ndoshta edhe do tė pėsonte politikisht, mirėpo pasojat do tė ishin shumė mė tė vogla pėr bartėsit e kėsaj lėvizjeje dhe mendoj se me kėtė do tė shpejtohej procesi i konstituimit tė Republikės sė Kosovės. Nuk e di nėse do t'i burgosnin ose jo. Mbase do tė kishte ngjarė edhe tėrė ajo qė ngjau, mirėpo ne sot do tė ishim diē krejt tjetėr nga ē'jemi dhe nė njė fazė shumė mė tė avancuar tė zhvillimit tė procesit. Ju them sinqerisht se, sikur ajo udhėheqje tė vepronte ndryshe nga ē'veproi, s'jam i bindur se do tė kishte ngjarė kjo qė na ngjau nė dekadėn qė e lamė prapa.

            Pyetje: Shumėkush mendon se nė vitin 1981 nuk ishte i pėrgaditur as shteti amė dhe as faktori ndėrkombėtar qė tė ndihmonte rreth krijimit tė Republikės sė Kosovės. Bie fjala, ishte i freskėt shembulli i Polonisė dhe ardhja nė pushtet e gjeneralit Jaruzelski.

            Pėrgjigje: Eshtė e vėrtetė se erdhi gjenerali Jaruzelski nė pushtet nė Poloni dhe i burgosi 72 mijė vet. Mirėpo vetėm pas disa muajsh qe i detyruar t'i lėshonte prej burgut. Nga ky rast gjithkush ka mundur tė mėsojė se s'do tė kishte mė kthim nė etatizėm.

            Pyetje: Pėrderisa shumėkush prej analitikėve tanė politikė konsideron se ne shqiptarėt vazhdimisht jemi vonuar gjatė historisė, pėr vitin 1981 njė numėr syresh konsiderojnė se jemi ngutur.

            Pėrgjigje: Ka mendime tė tilla, por unė nuk e kam atė mendim. Lėvizja e vitit 1981 nė Kosovė ishte lėvizje spontane e popullsisė pėr realizimin e njė kėrkese imanente tė saj, kurse a ia ka futur dikush fitilin ose jo, kjo ėshtė shumė pak e rėndėsishme. Tė gjitha kushtet dhe rrethanat tashmė ishin pjekur qė Kosova tė bėhej Republikė, dhe njė gjė tė tillė e hetoi masa shqiptare nė Jugosllavi. Nuk mund tė themi se qe heret apo vonė, pėr shkak se historia nuk lejon qė dikush tė komandojė me tė.

            Pyetje: Tė kalojmė nė njė ēėshtje tjetėr. Ka mendime, madje dhe prej njerėzve eminentė, se Shqipėria ėshtė dashur qė pas luftės sė II Botėrore tė jetė jo vetėm zonė e interesit por edhe zonė ideologjike perėndimore. Mirėpo ajo u kėmbye me Greqinė. Ēka do tė humbnim dhe ēka do tė fitonim po tė ndodhte ndryshe nga sa ndodhi?

            Pėrgjigje: Kjo tezė nuk mė duket e saktė pėr aq sa e njoh unė politikėn ndėrkombėtare. Greqia e kishte afinitetin mė tė madh pėr t'u bėrė e tillė siē ėshtė pėr shkak se edhe Perėndimi e konsideron si djep tė civilizimit tė tij. Gjithė kultura e Perėndimit bazohet me vetėdije nė kulturėn antike greke, prandaj nė Perėndim ajo quhet kultura antike greke dhe jo kultura antike shqiptare. Kjo ėshtė njėra arsye, ndėrkaq fakti tjetėr ėshtė ai se pozita strategjike e Greqisė ėshtė pozitė e mbrojtjes sė Lindjes Mesdhetare ose tė prapavijės sė rrugės mesdhetare tė britanikėve. Pra interesi strategjik pėr Greqinė ka qenė mė i madh se ai pėr Shqipėrinė. Njė arsye tjetėr ėshtė fakti se ortodoksizmi grek ėshtė element i krishterizmit. Ndėrkaq rreth 70% tė shqiptarėve i pėrkasin edhe sot religjionit islamik, gjė qė pėrsėri paraqet njė faktor qė flet kundėr pėrparėsisė sonė qė tė vinim nė konsideratė pėrpara Greqisė.

            Pyetje: Mbase nuk kishim tė bėnim me religjionin por me ideologjinė?

            Pėrgjigje: Prapa ēdo ideologjie megjithatė fshihet njėfarė predispozicioni i psikologjisė politike. Raportet e Stalinit me Ēėrēillin nuk kanė qenė raporte tė ideologjisė.

            Pyetje: Dėgjohen mjaft fjalė se nė kėtė gjysėmshekullin e kaluar ėshtė shprehur njėfarė moskujdesi i shtetit amė ndaj shqiptarėve nė Jugosllavi.

            Pėrgjigje: Do t'i pėrgjigjem kėsaj pyetjeje me njė kundėrpyetje: nė funksion tė ēkafit ata qė mendojnė kėshtu e shohin militantizmin socialist nė Shqipėri? Unė pėr vete gjithmonė e kam parė atė nė funksion tė zhvillimit dhe tė bashkimit kombėtar. Nuk do tė kishte pasur nevojė Shqipėria ta aplikonte socializmin militant po ta kishte pasur shkallėn e zhvillimit qė e kanė pasur tė tjerėt. Dhe nuk do tė kishte pasur nevojė Shqipėria tė kishte njė militantizėm socialist po tė kishte qenė e kompletuar nė pikėpamje nacionale.

            Pyetje: Shtrohet pyetja se sa ka qenė enverizmi funksional nė kėtė drejtim?

            Pėrgjigje: Nė kėtė kohė, dhe nė kėto rrethana, s'mund ta vlerėsojmė kėtė gjė realisht. Shqipėria, sidomos pas vitit 1961, ėshtė ēmuar si njė shtet socialist i pavarur. Kjo pavarėsi e Shqipėrisė i ėshtė pėrshtatur Jugosllavisė, mirėpo edhe mosinkuadrimi i Jugosllavisė i ėshtė pėrshtatur Shqipėrisė pėr forcimin e pavarėsisė dhe tė shtetit tė saj. Ndėrkaq nuk mund tė thuhet se ka munguar kujdesi i shtetit shqiptar pėr shqiptarėt, posaēėrisht pėr ata qė jetojnė nė Jugosllavi.

            Pyetje: Megjithatė, Shqipėria sot po i vuan pasojat e zhvillimit ekonomik tė ngadalshėm, pasojat e izolimit dhe pasojat qė nuk e ka realizuar atė logjikėn popullore pėr lidhjen me Perėndimin.

            Pėrgjigje: Mirėpo kjo nuk ka qenė e mundshme. Pėr t'u lidhur me dikė nuk mjafton vetėm dėshira e njėrės palė. Shqipėrinė s'mund ta pranonte Perėndimi pa e ndėrruar sistemin, kurse nė ndarjen e botės nė interesa bipolare shtrohet ēėshtja se a do tė ishte nė interesin politik tė Shqipėrisė qė ta bėnte njė hap tė tillė, dhe e dyta, a do tė guxonin amerikanėt tė lidhnin raporte tė tilla me Shqipėrinė pėr shkak tė sovjetikėve? Interesat globale tė fuqive tė mėdha kanė qenė tė nėnkuptuara. Me kėto ēėshtje mund tė manipulohet, mirėpo shkencėrisht nuk mund tė pėrcaktohen.

            Pyetje: Si i vlerėsoni rrjedhat aktuale nė Shqipėri?

            Pėrgjigje: Kėtė pyetje ma ka shtruar para disa ditėsh edhe gazetari i Radio Tiranės, dhe nuk kam se ēfarė t'i shtoj asaj deklarate time pėr tė. Republika e Kosovės ėshtė realizim i interesit global kombėtar, dhe kjo hap rrugė tė reja edhe pėr Shqipėrinė. Ndryshimet demokratike nė Shqipėri janė pozitive. Ato duhen pėrkrahur. Mirėpo ato nuk mund tė jenė jashtė kontekstit kohor dhe hapėsinor.

            Pyetje: Nėse, bie fjala, nė zgjedhjet e tanishme nė Shqipėri do tė fitonte Partia e Punės, a nuk shihni aty njė transverzale Moskė-Beograd_Tiranė?

            Pėrgjigje: Si?! Si e kuptoni ju vallė Evropėn? Evropa nuk mund tė kuptohet vetėm si produkt i interesave amerikane, por duhet tė kuptohet si Evropė qė u takon tė gjithėve. Nuk do ta quaja kėtė "aleancė" pėr shkak se Shqipėria kurrė s'ka qenė nė aleancė me Moskėn. Ekzistojnė shumė ngjarje nė planin ndėrkombėtar qė nė Kosovė nuk perceptohen drejt. Ndryshimet demokratike nuk mund tė quhen tė tilla nėse bien nė grackėn e rrotullimit tė pozitės sė klasave. Kuptimi i kėtillė i demokracisė shkakton konflikte tejet tė ashpra, posaēėrisht nė vendet qė kanė kaluar nė socializėm pa imponimin e jashtėm. Demokracia duhet kuptuar si njė shans i barabartė pėr ardhjen nė pushtet tė tė gjitha partive politike. Nėse populli ia jep votėn njė partie pėrkatėse, pra edhe njė orientimi ideologjik, atėherė njė e drejtė e tillė duhet pranuar.

            Pyetje: Si e shikoni atė qė po ndodh sot nė tėrė Evropėn Lindore, a nuk ėshtė ajo njė rrotullim i klasave?

            Pėrgjigje: Dallimi qėndron kėtu: Polonia, Hungaria e Ēekosllovakia nuk kanė pasur socializėm autentik, por tė imponuar me tanket e armatės sė kuqe. Ndėrkaq Shqipėria pėr fitoren e socializmit i ka dhėnė viktimat e saj. Poashtu edhe ne nė Kosovė, poashtu edhe nė Jugosllavi. Kėtu qėndron dallimi i kėtyre dy vendeve tė tjera tė Evropės Lindore. Socializmi i imponuar me tanket ruse si ai nė Poloni ku u vranė mbi 7000 oficerė polakė nga Stalini, ėshtė diē tjetėr. Ėshtė gjė normale qė atje tė ketė forca tjera, koncipim tjetėr tė realitetit politik. Mirėpo ėshtė e rėndėsishme qė edhe pasi e morėn pushtetin, atje nuk kanė qėndrim revanshist, nuk po merren me revanshizėm, por vetėm po tregojnė se kanė ardhur nė pushtet me vullnetin e shumicės sė popullit duke dėshmuar se ai popull pushtetin e mėparshėm e ka pasur tė imponuar.

            Pyetje: Le tė kalojmė pėrsėri nė Kosovė, dhe atė nė vitet 80. Barrėn kryesore tė atyre viteve, bile pėr nga sakrificat, e kanė bartur tė ashtuquajturit marksistė-leninistė. Ē'do tė veēonit si mė tė rėndėsishme sot nė sferėn e domenit tė interesit kombėtar dhe nė atė ideologjik nė Kosovė?

            Pėrgjigje: Nuk pajtohem me emėrtimin marksist-leninist. Emėrtimi i tillė ka qenė nė modė atėherė sikur qė sot ėshtė nė modė tė themi se tė gjithė jemi demokratė. Prapa marksizėm-leninizmit tė tyre ka qenė i fshehur atdhetarizmi i tyre. Mospajtimi me gjendjen ekzistuese. T'i marrėsh programet e tyre, t'i analizosh konceptet pak mė thellė, del fare qartė se ata marksizėm-leninizmin e kanė marrė vetėm si instrument pėr tė arritur diku tjetėr - nė Kosovėn Republikė.

            Pyetje: Mė 1981 mė ėshtė dukur e ēuditshme edhe njė ēėshtje: shkojnė njerėzit tanė nė Evropė dhe formojnė parti politike me njė platformė komuniste nė vendet nė tė cilat komunizmi ėshtė luftuar pa mėshirė...

            Pėrgjigje: Ti po harron se, bie fjala, nė kohėn kur veproi Jusuf Gėrvalla, nė Evropė ka ekzistuar njė lėvizje e fuqishme intelektuale marksiste. Njė intelektual i madh evropian nė atė kohė thotė se "ekziston njė vulgatė e fuqishme marksiste" pikėrisht nė ato shtete pėr tė cilat po mendon ti. Evropa intelektuale ka qenė nė nivel tė dialektikės nė shikimin e ēėshtjeve tė saj. Njė Gjermani e ndarė mė dysh me siguri qė ka ndikuar shumė nė kėtė drejtim. Ndėrkaq, Shqipėria nė atė kohė, ka qenė ekskluzivisht e orientuar nė socializėm.

            Pyetje: Megjithatė, mė duket se ėshtė vepruar kėshtu kryesisht pėr shkak tė faktorit tė shtetit shqiptar dhe pėr shkak tė orientimit tė tij.

            Pėrgjigje: Nuk ėshtė e vėrtetė! Fare nuk ėshtė e vėrtetė. Ti e di mirė se nė diskutimin tim nė Fakultetin Filozofik mė 1981 e kam kontestuar akuzėn se Shqipėria ėshtė pėrzier nė ngjarjet qė po zhvilloheshin atėherė. Edhe sot e kėsaj dite mendoj ashtu. Shqipėria ka pasur kujdes tė jashtėzakonshėm pėr shkak tė pozitės sė jashtėzakonshme nė tė cilėn ka qenė shteti shqiptar, nė mėnyrė qė tė mos i japė kujt pretekst pėr ta sulmuar. Nėse dikush ka vepruar kėshtu ose ashtu pėr shkak tė Shqipėrisė, ai ka vepruar me inisiativėn e vet dhe jo sepse e ka nxitur Shqipėria.

            Pyetje: Pas vitit 1981 vjen nėntori i vitit 1988 dhe shkurti i vitit 1989. Mendoj se ato ngjarje i kanė dėshmuar Jugosllavisė dhe botės se shqiptarėt e duan Jugosllavinė por Jugosllavia nuk i do ata.

            Pėrgjigje: Unė mendoj se Evropa e ka ditur se shqiptarėt janė tė pėrcaktuar pėr republikė brenda Jugosllavisė. Ato ngjarje mund tė thuhet se e kanė konfirmuar fuqinė e forcave nė konflikt. Evropa nuk ėshtė e marrė qė tė mos dijė se ē'kėrkojnė shqiptarėt . E ka ditur qysh me 1981 se Kosova kėrkon edhe demokraci edhe republikė. Natyrisht, njė demokraci qė do tė realizohej nė rrethana autoktone.

            Pyetje: Mbase Evropa e di se kah sillen kėrkesat e shqiptarėve qė prej vitit 1912. Vetėm janė dalluar forcat pėr nga aftėsia nė koncipimin e politikės, pėr nga pozita dhe pėr gadishmėrinė pėr sakrificė. Mbase edhe pėr atė se ēka kanė konsideruar tė mundshme nė njė kohė tė caktuar?

            Pėrgjigje: Pėr mua ka qenė plotėsisht e mundshme qė ngjarjet e vitit 1988-89 ta shtrojnė kėrkesėn pėr Kosovėn Republikė. Por kjo kėrkesė nuk ėshtė theksuar. Shtrohet pyetja: pėrse? Pėrse tė kėrkohet ruajtja e Kushtetutės sė vitit 1974 ku si kėrkesė ėshtė vėnė nė mbrojtjen e statu-quosė, dhe si e tillė s'mund tė ishte tjetėr pos regresive?

            Pyetje: Ishin apo nuk ishin ato ngjarje njė akt i gabueshėm politik?

            Pėrgjigje: Nuk mund tė them qė ishte akt i gabueshėm, por ishte retrograd pėr nga kėrkesat qė u parashtruan. Ato reduktoheshin esencialisht nė ruajtjen e pozitave tė elitės politike dhe kjo mund tė argumentohet me fakte, pavarėsisht nga sulmet qė mė drejtohen nė mėnyrė tė tėrthortė pėr njė qėndrim tė tillė.

            Pyetje: Tė kalojmė nė Kosovėn e vitit tė fundit. Nė skenė doli alternativa kosovare. U shpall Deklarata e 2 Korrikut, u shpall Kushtetuta e Republikės sė Kosovės. Cilat subjekte i konsideroni si vendimtare nė jetėsimin e kėtyre vendimeve?

            Pėrgjigje: Sot u janė hapur mundėsitė tė gjithėve. Le tė ekzistojė konkurrenca e ideve, por edhe konkurrenca e aftėsisė pėr tė realizuar vendime qė pėrcaktojnė fatin e popullit, gjegjėsisht, vendime tė cilat shprehin vullnetin e tij. Sot domosdoshmėrisht duhet tė dihet se kush si e kupton demokracinė, kush si e kupton identitetin e Kosovės, kush si i kupton raportet me Shqipėrinė, si i kupton raportet me njėsitė federale tė Jugosllavisė. Duke i shprehur mendimet qartė, ėshtė e domosdoshme qė ne tė organizohemi nė kėtė pikėpamje. Ne kemi edhe njė armatė tė rinjsh tė cilėt janė ēelnikosur gjatė dhjetė vjetėve tė kaluar nėpėr burgjet mė tė rėnda tė Jugosllavisė. Mund tė thotė ndokush pėr ta kėshtu ose ashtu, mirėpo ata janė njė forcė reale, themel i subjektivitetit tė Kosovės. Jam i kėnaqur edhe me nivelin e tyre intelektual. Atyre duhet t'u jepet mundėsia qė tė shprehen pėr tė gjitha ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me ardhmėrinė e Kosovės. Ata janė tė gatshėm qė ta paguajnė edhe me jetė realizimin e Republikės sė Kosovės. Ėshtė e udhės qė tė pėrfundojė lufta e nėnakullit politik kundėr tyre.

            Pyetje: Falė alternativės, ēėshtja e Kosovės ėshtė internacionalizuar, janė vėnė lidhje tė rėndėsishme me faktorėt ndėrkombėtarė qė vendosin pėr botėn sot.

            Pėrgjigje: Nė radhė tė parė falė gjakut tė sa e sa tė rinjve tė viktimizuar apo tė sakatosur nėpėr kazamatet jugosllave pėr Kosovėn Republikė. S'mund tė mohohet as kontributi i alternativės kosovare, e cila ka vepruar me njėfarė sigurie politike shkakun e sė cilės ajo e di por nuk e thotė. Megjithėkėtė, asnjė lidhje e jashtme nuk mund tė bėjė shumė punė pa i pasur rrėnjėt thellė nė trollin e Kosovės, nė vullnetin e popullit tė saj. E ēmoj shumė kontributin e faktorit tė jashtėm dhėnė luftės politike tė shqiptarėve. Megjithatė, duke qenė se kam studjuar edhe nė Universitetin e Harvardit nė SHBA, e di fare mirė se sa sakrifikojnė diēka amerikanėt nėse nuk ėshtė nė interes tė tyre. Jo vetėm kur kemi tė bėjmė me zgjidhjen e ēėshtjes sė shqiptarėve, por edhe me tė gjitha ēėshtjet e popujve tė vegjėl...

            Pyetje: Ēka mendoni pėr ata qė kanė mbajtur edhe shumė vjet burg? Pse nuk janė tė pranishėm nė jetėn tonė politike?

            Pėrgjigje: Fakti qė dikush ka mbajtur aq e aq vjet burg, edhe atė pėr atdhetarizėm, nuk mund tė mohohet nė mėnyrė aprioristike. S'mund tė them se tė gjithė ata njerėz i plotėsojnė tė gjitha kushtet pėr tė qenė nė ballė tė kėtij apo tė atij projekti, mirėpo ata s'mund tė mohohen. Mė tregon dot ti se ē'pėrfaqėson nė tė vėrtetė pėr kulturėn polake njė Leh Valensė? Apo me kė identifikohen proceset kryesore politike nė Kroaci? Tė gjithė kėta njerėz kanė qenė tė burgosur politikė. Kjo ka ngjarė edhe nė Ēekosllovaki. Ē'tė flet ty e dhėna se njė Havel kryeson njė shtet edhe pėr hir tė faktit, apo ekskluzivisht pėr hir tė faktit, se ka qenė sakrifikuar pėr njė ide tė caktuar. Unė mendoj se tė burgosurit politikė, madje edhe elita e tyre mendore, janė tė mohuar sot pėr sot nė Kosovė. Po bėhen manipulime tė mėdha. Pėr shumė ēėshtje qė kanė tė bėjnė me tė sotmen dhe tė nesėrmen e Kosovės, nuk ėshtė biseduar akoma seriozisht. A mund tė tolerohet niveli fėminor i disave nė konceptimin e ēėshtjeve esenciale politike, pavarėsisht ēfarė pedigreje mund tė kenė ata?

            Pyetje: Jeni kryetar i LDK-sė, dega nė Rahovec. Kam dėgjuar se asnjėherė nuk keni marrė pjesė nė mbledhjet e kryesisė nė nivel tė partisė pėr ē'gjė mė duket se jeni i obliguar...

            Pėrgjigje: Nė mbledhjet e Kryesisė sė LDK-sė nuk do tė marr pjesė deri atėherė kur tė mbahet kuvendi zgjedhor i cili mendoj se duhet t'i sqarojė shumė ēėshtje. Nuk e kam tė qartė pėrse po shtyhet vazhdimisht. Unė nuk jam pėrkulur kurrė, dhe as qė do tė pėrkulem, pavarėsisht se sa do tė mė kushtojė tagri i qėndrimit tim tė tillė.

            Pyetje: Ēka mendoni pėr organizimin politik tė Kosovės sot?

            Pėrgjigje: Mendoj se ka shumė spontanitet, shumė stihi dhe shumė manipulime. Nuk janė vendosur raporte tė drejta nė mes tė subjekteve  kryesore politike, po edhe nė ato raporte qė janė vendosur ka shumėēka false.

            Pyetje: Ēka nėnkuptoni ju me tė ashtuquajturėn rezistencė aktive dhe pasive politike?

            Pėrgjigje: Ēdo betejė politike qė zhvillohet pa luftė tė armatosur mund tė quhet rezistencė pasive. Kjo do tė thotė qė goditjeve dhe raprezaljeve tė mos iu pėrgjigjesh nė tė njėjtėn mėnyrė. Mirėpo, po u shikua mė thellė, edhe rezistenca pasive ėshtė aktive, pėr shkak se ėshtė aktiv faktori politik qė tė detyron pėr njė sjellje tė tillė, i cili e ka planin e vet dhe qėllimet e veta.

            Pyetje: Ēka duhet tė bėjmė?

            Pėrgjigje: Atė qė jemi duke e bėrė, veēse tė organizuar shumė mė funksionalisht. Ėshtė problem themelor organizativ dhe politik i Kosovės qė nė ballė tė luftės sė organizuar politike janė vėnė edhe disa njerėz tė cilėt veprimet e tyre praktike s'mund t'i ēlirojnė nga metodat titiste tė punės politike. Tė gjitha gabimet e sotme tė tyre janė tipike nga ajo kohė dhe si rezultat tipik i zbatimit tė atyre metodave. Nė artikujt e mi vazhdimisht kam insistuar nė luftėn konkurrente tė ideve dhe tė mendimeve me qėllim tė eliminimit tė atyre metodave dhe tė asaj praktike. Mjerisht, ende po vazhdon shėrbimi me metoda tė ngulfatjes sė talenteve dhe tė ideve superiore. Ata qė nuk mund tė ēlirohen nga njė praktikė e tillė duhet tė mėnjanohen nga skena politike, nė mėnyrė qė tė hapet rruga pėr depėrtimin e vlerave tė vėrteta me tė cilat disponon ky popull.

            Pyetje: Shumėkush mendon se na shkojnė punėt kėshtu siē na shkojnė pėr shkak tė mungesės sė njė programi kombėtar.

            Pėrgjigje: Programi kombėtar ekziston nė qėllimin kombėtar. Mirėpo ai nuk ėshtė elaboruar detajisht.

            Pyetje: A jeni optimist pėrsa i pėrket jetėsimit tė synimeve tona?

            Pėrgjigje: Plotėsisht. Plotėsisht jam optimist. Ėshtė ēėshtje e kohės. Nėse organizohemi mė mirė, Kosova Republikė do tė jetėsohet mė shpejt. Mbase do tė ishte realizuar edhe mė parė.

            Pyetje: Nė skenėn politike tė Kosovės ėshtė e vėrtetė se dominon edhe koncepti Kosova Republikė, por s'ėshtė i pashprehur edhe koncepti i bashkimit me shtetin amė, Shqipėrinė.

            Pėrgjigje: Politika megjithatė ėshtė mė e thellė. Republika e Kosovės duhet tė realizohet pa luftė tė armatosur. Ne do tė bashkohemi me Shqipėrinė nėse kėtė gjė e mundėsojnė proceset evropiane. Tė insistohet sot pėr kėtė kur rusėt dhe amerikanėt po bisedojnė pėr rolin e superfuqive nė Evropėn e ardhshme apo nė pėrcaktimin e saj, do tė thotė tė mos e njohėsh realitetin politik. Ndryshimi i kufijve mund tė bėhet vetėm si produkt i marrėveshjes sė superfuqive. Kosova Republikė nuk ndryshon kurrfarė kufijsh ndėrkombėtarė. Ndėrkaq ndryshimi ndėrkombėtar i kufijve nėnkupton luftė tė armatosur nė pėrmasa evropiane. Kjo duhet tė jetė e qartė. Ne s'guxojmė ta rrezikojmė shtetin shqiptar. Megjithėkėtė, kurrkush, pra as Evropa, s'mund tė na detyrojė qė tė pranojmė, bie fjala, njė autonomi tė vitit 1974. Kėtė s'do ta pranojmė, sado qė tė jetė i madh haraēi. Nuk do tė jemi gjithmonė fėmijė politikė, axhaminj, pėr tė lejuar tė luajė me Kosovėn kush si tė dojė.

 

Bisedoi: Qani Mehmedi

Marrė nga"Zėri i Rinisė", Prishtinė, 6.IV.1991)

 

 

SHQIPTARĖT DUHET TĖ JENĖ SUBJEKT POLITIK DHE JO VETĖM OBJEKT I POLITIKĖS NDĖRKOMBĖTARE

 

   Brenda 80 vitesh, dy herė u vendos nė Londėr rreth Ballkanit dhe kufijve tė tij. Se si u vendos herėn e parė, me 1912-13, u pa gjatė kėtyre 80 viteve. Ē'mund tė thuhet pėr herėn e dytė, meqė herėn e parė mė duket se nuk ishim nė margjina por nė qendėr tė vėmendjes? Cili ishte vendi ynė nė kėtė konferencė, dhe meqė shpesh dėgjohet tė flitet pėr suksesin dhe pėr mossuksesin e "Londrės 2", ku qėndron ai sukses, nėse ka pasur, dhe ku mossuksesi?

  

   Vendi ynė nė kėtė konferencė nė njėfarė mėnyre u tregua edhe nė vetė pyetjen. Pra ishte nė margjina fatkeqėsisht dhe me sa shihet, po aty ka mbetur, pasiqė nuk e kemi vendin e duhur as nė Konferencėn e Londrės dhe as nė atė tė Gjenevės.

   Tani pėr tani, me sa po shoh unė, nuk po paraqiten objektivisht nė shtyp rezultatet e kėsaj konference tė cilat janė nė disproporcion me qėllimin politik tė shqiptarėve. Unė nuk pajtohem me vlerėsimin se ka pasur sukses. Pėr tė pasur sukses duhet tė themi se jemi tė pėrfaqėsuar nė mėnyrė adekuate nė Konferencėn e Londrės, dhe se kemi arritur vendin qė e kemi synuar. Mirėpo edhe ndaj kėsaj duhet pasur rezervė, sepse nuk i dihet. Ndoshta gjatė procesit tė pėrfundimit tė kėsaj konference do tė ndryshojnė gjėrat dhe ndoshta aty do tė dalė ana pozitive e pjesėmarrjes sonė. Fakti se ne jemi prezentė si problem, si njė ēėshtje qė duhet zgjidhur, fakti se vetėdija pėr nevojėn e zgjidhjes sė kėtij problemi ėshtė prezente te forcat qė marrin pjesė nė konferencė, ėshtė pozitive. Mirėpo sėrish, ana negative del aty se ne nuk jemi tė kėnaqur vetėm me faktin se dihet pėr ne. Ne si faktor i brendshėm, si shqiptarė, nuk jemi tė organizuar nė atė nivel qė ēėshtjen tonė ta inicojmė nė nivelin mė tė lartė tė prezencės sonė.

 

   Me sa u vu re, delegacioni i Kosovės, me t'u kthyer nga Londra, ashtu si dhe herat tjera kur kthehej nga Evropa, solli optimizėm, ndėrsa delegacioni i Shqipėrisė jo vetėm qė nuk solli optimizėm, por pėrkundrazi, kishte njė dozė bukur tė madhe pesimizmi. Ē'mendoni pėr kėtė?

 

   Pėr kėtė mendoj se duhet pyetur delegacionin e Kosovės se ku e mbėshtet optimizmin e vet. Ne si dėgjues tė rėndomtė, ose si pėrcjellės tė ngjarjeve, si tė interesuar pėr atė konferencė, ma merr mendja se nuk jemi mjaft tė informuar se ku mbėshtetet optimizmi i tillė i delegacionit tė Kosovės. Ndėrkaq ma merr mendja gjithashtu se, me sa po shoh unė nėpėr gazeta, nuk po shpjegohet edhe se ku po mbėshtetet pesimizmi i delegacionit tė Shqipėrisė.

   Nė ndonjė intervistė qė po lexoj kohėt e fundit, si ajo e Pjetėr Arbnorit etj., po shoh se ata nė mėnyrė kategorike po pohojnė se qėndrimet janė tė koordinuara mes pėrfaqėsuesve tė Republikės sė Kosovės dhe atyre tė Shqipėrisė. Nėse ato raporte i kanė tė koordinuara, atėherė nuk do tė duhej tė kishte ndryshime nė vlerėsime. Mirėpo nė qoftė se megjithatė ka ndryshime nė vlerėsime, ndėrsa nė anėn tjetėr pohojnė se qėndrimet i kanė tė koordinuara, atėherė diēka nuk ėshtė nė rregull dhe pėr kėtė opinioni nuk ėshtė i njoftuar, ashtu si edhe unė. Prandaj kėto pyetje le tė shkojnė nė adresė tė tyre.

   Unė si dėgjues i rėndomtė mund tė konstatoj se nuk po i shoh arsyet nė tė cilat mbėshtetet optimizmi i delegacionit kosovar, mirėpo nuk po shoh as mjaft arsye tė bindshme nė tė cilat do tė mbėshtetej pesimizmi i delegacionit nga Shqipėria, por po pėrfundoj se nė raportet e tilla nuk ėshtė diēka e qartė.

 

   Ndryshe nga "Londra 1", ku nuk kishte ndonjė pėrfaqėsues nga trojet shqiptare, "Londra 2" i kishte thirrur madje 4 delegacione nga trojet etnike shqiptare. A mund tė shpjegohet kjo si njė pėrligjie, si njė pranim i njė ndarjeje tė trojeve shqiptare?

 

   Kėtė unė do ta shpjegoja me qėndrimet e mėparshme tė subjekteve politike shqiptare pėr mundėsitė optimale tė zgjidhjes sė problemit shqiptar. Ka qenė njėfarė qėndrimi i pėrgjithshėm qė Kosova tė ketė statusin e Republikės, qė shqiptarėt nė Maqedoni tė figurojnė nė kushtetutėn maqedonase si element shtetformues dhe qė shqiptarėt nė Mal tė Zi tė kenė tė drejta njerėzore e individuale tė garantuara me dokumentet e Helsinkit. Mbase pikėrisht nė kuadėr tė kėtyre orientimeve kanė shkuar 4 delegacione nė vend tė njė delegacioni.

   Ėshtė ēėshtje tjetėr nėse momenti i tanishėm politik dhe njė konferencė e tillė, kanė lejuar ose jo mundėsi tė tjera. A ka qenė mė mirė qė nė njė konferencė tė tillė kėto delegacione tė merren vesh mes tyre pėr ndonjė opcion tjetėr apo qėndrimi i tyre ende ėshtė qė tė mbeten nė njė opcion tė zgjidhjes kėsisoji, kjo ėshtė njė ēėshtje tė cilėn ato vetė duhet ta sqarojnė.

   Unė si dėgjues, si pėrcjellės i kėtyre ngjarjeve, nuk i di arsyet se pėrse nuk ėshtė shkuar me njė opcion tjetėr, por mund tė theksoj se plotėsisht pajtohem me vlerėsimin e Prof. Qosjes se njė shkuarje e tillė nė njė konferencė ku shqyrtohet ēėshtja shqiptare, nė njėfarė mėnyre shėnon njė pėrligjie tė coptimit tė trojeve tė tyre nga vetė shqiptarėt. Ėshtė kjo pasojė e mos-unitetit tė tyre, tė mos-zgjidhjes komplete, por tė njė zgjidhjeje tė parcializuar tė problemit shqiptar.

 

   A do tė thoni se kjo pėrligjie ėshtė e vetė shqiptarėve dhe jo edhe e organizuesve tė Konferencės?

 

   Jo, por e vetė shqiptarėve. Shqiptarėt, sipas mendimit tim, ėshtė dashur tė shkojnė nė njė konferencė tė tillė me njė kėrkesė maksimale. Kėrkesa maksimale teorikisht do tė impononte njė delegacion tė vetėm tė shqiptarėve. Mirėpo kėta e kanė parė tė arsyeshme qė tė shkojnė me 4 delegacione, gjė qė do tė thotė se qysh mė parė janė pajtuar me njė status, me njė zgjidhje tė tillė qė do tė ishte zgjidhje parciale e problemit shqiptar.

   A kanė pasur arsye tė mjaftueshme pėr ta bėrė njė gjė tė tillė, apo kanė pasur mundėsi tė tjera, kėtė unė nuk e di. Pėr kėtė duhet pyetur ato subjekte qė kanė marrė vendime tė tilla. Unė vetė nuk kam qenė nė ato rrjedha dhe nuk i di arsyet e vėrteta se pse ėshtė vepruar kėshtu. Por e di se Qosja teorikisht ka tė drejtė kur thotė se vetė shqiptarėt nė kėtė mėnyrė e kanė pėrligjur ndarjen e vet. Ndėrkaq arsyet se pėrse ėshtė vepruar kėshtu duhet t'i tregojnė vetė ata qė e kanė bėrė veprimin.

   Ne si popull, si njerėz qė i pėrcjellim kėto, kemi tė drejtė tė kėrkojmė shpjegimin e arsyeve. Ne nuk mund tė sjellim gjykime pa i ditur arsyet e vėrteta.

 

   Meqė nė Londėr, me sa po duket, edhe njė herė iu vu vula ndarjes sė popullit shqiptar, madje kėsaj radhe me vetė praninė e shqiptarėve, a u bė diē qė kjo tė mos ngjante?

 

   Kjo mund tė lidhet si me pyetjen, ashtu dhe me pėrgjigjen e mėparshme. Por duhet qenė i kujdesshėm nė vlerėsimin se a iu vu vulė ndarjes sonė ose jo?

   Konferenca ende nuk ka pėrfunduar dhe akoma nuk mund tė flitet pėr vėnien e ndonjė vule. Por mund tė flitet lidhur me atė qė thashė mė parė, se vetė ne shqiptarėt nuk jemi mjaft agresivė nė kėrkesat e duhura optimale, kėrkesa tė mundshme.

   Kėrkesa kapitale e popullit ėshtė njė: pėr tė qenė bashkė. Populli s'ka orientim tjetėr. Tani ēėshtja mbetet te vlerėsimi i subjekteve politike. At duhet tė vlerėsojnė nėse ėshtė e mundshme njė gjė e tillė ose jo. Nė qoftė se ato kanė vlerėsuar se ėshtė e mundshme njė gjė e tillė nė kėtė moment, dhe megjithatė kanė shkuar 4 delegacione nė vend tė njėshit, atėherė sė paku kanė borxh t'i shpjegojnė kėtij populli se pėrse kanė vepruar kėshtu, nė mėnyrė qė edhe ne tė kuptojmė. Por nė qoftė se kanė vepruar ashtu pėr shkak tė ndonjė arsyeje subjektive, ose tė pozitave politike, apo tė mosnjohjes sė mjaftueshme tė proceseve politike nė Evropė, atėherė kėto janė arsye qė populli duhet t'i dijė pėr tė reaguar nė mėnyrėn adekuate.

   Nėse ti nuk i njeh proceset e Evropės dhe ke marrė pjesė nė njė konferencė ku vendoset pėr fatin e popullit tėnd, atėherė ėshtė e udhės qė tė japėsh dorėheqje. Do tė thotė, duhet vetė populli tė kėrkojė prej teje qė ta lėshosh atė vend dhe tė mos ua zėsh rrugėn tė tjerėve.

   Mirėpo pėrderisa nuk i dimė saktėsisht arsyet se pėrse ėshtė vepruar ashtu, nuk mund tė veprohet ndryshe, pos qė tė kėrkohet shpjegimi i atyre arsyeve. Unė pėr veten time po kėrkoj qė tė mė shpjegoj dikush se pėrse ėshtė vepruar ashtu, dhe tė mė bindė se ėshtė dashur qė tė veprohet pikėrisht ashtu. Po ta merrja pėrgjigjen, mund tė propozoja edhe se ē'duhet bėrė.

 

   Konferenca e Londrės vazhdon punėn nė Gjenevė me programin e miratuar nė Londėr, nė tė cilin na ėshtė caktuar statusi i komunitetit etnik, pėrkatėsisht i minoritetit. A kemi bėrė mjaft qė nė kėtė program tė mos futeshim si minoritet dhe tė mos e kishim statusin e njėjtė si tė Vojvodinės e tė Sanxhakut, por mė tė avancuar? A mund tė ndryshohet ky status, dhe nėse po, ē'duhet bėrė pėr ta ndryshuar?

 

   Unė vazhdimisht jam i preokupuar me kėtė pyetje. Ēka mund tė bėhet qė shqiptarėt tė jenė subjekt politik ndėrkombėtar dhe jo vetėm objekt? Gjithė biseda qė zhvilluam buron nga fakti se ne jemi duke u trajtuar mė tepėr si objekt politik se sa si subjekt, dhe pyetja nė esencėn e saj do tė reduktohej nė atė se ēfarė mund tė bėhet qė tė trajtohemi si subjekt politik. Kjo ėshtė nė duar tė popullit dhe nga kjo del se mund tė bėhet njė organizim mė aktiv dhe mė i madh i faktorit tė brendshėm. Mund tė rregullohen raportet, nėse nuk janė nė rregull, brenda atij faktori, dhe rezistenca tė jetė aktive dhe mė e madhe e faktorit tė brendshėm. Ndėrsa qė rezistenca tė jetė mė aktive, kjo nėnkupton se duhet tė jesh mė i pranishėm nė ngjarjet, mė agresiv nė kėrkesat, mė i vendosur nė pikėpamjet tua dhe mė demokratik nė hapėsirėn informative. Kjo do tė thotė qė t'i shqyrtosh problemet mė haptas dhe tė mos kėnaqesh me atė qė ėshtė. Se ne tė gjithė po konstatojmė se ka shumė gjėra pėr tė ndryshuar dhe se ekziston njė hapėsirė e madhe pėr tė ndryshuar shumėēka.

   Duke i pasur tė gjitha kėto parasysh, kam frikė se do ta pėsojmė ashtu siē e kemi pėsuar nė vitin 1913. Gjė qė do tė thotė se do tė jemi rezervė e forcave politike tė Evropės pėr qetėsimin e shpirtrave tė Ballkanit, etj., por jo edhe pėr qetėsimin e shpirtrave tė shqiptarėve.

   Dihet se ministri britanik i punėve tė jashtme, i cili njėkohėsisht ishte edhe kryetar i Konferencės sė Londrės mė 1913, ka deklaruar pėrafėrsisht kėshtu: "Pėr fat tė keq, e viktimizuam njė popull pėr ta ruajtur paqen e Evropės". Pas pėrfundimit tė konferencės, ai ka qenė plotėsisht i vetėdijshėm se populli shqiptar ėshtė ndarė pėr hir tė ruajtjes sė paqes nė Evropė, por ēfarė ka ngjarė mė vonė? Konferenca ka pėrfunduar mė 1913, Lufta e Parė Botėrore ka filluar mė 1914. Dmth. nuk ka pasur kurrfarė ruajtje tė paqes por ka pasur viktimizim tė shqiptarėve pėr plot 80 vjet. Unė po i frikėsohem sėrish kėsaj dhe sinqerisht po them se a mos nė fund tė konferencės sė Gjenevės do tė deklarojė sėrish ndonjė ministėr i punėve tė jashtme, ose ndonjė kokryetar si Sajrus Vensi, ose Lordi Oven: "Le tė na falin shqiptarėt se i viktimizuam pak pėr t'i qetėsuar jugosllavėt." Prej kėsaj duhet tė frikėsohet ēdo subjekt i vetėdijshėm politik shqiptar.

   A kemi bėrė mjaft ne qė tė mos ngjajė njė gjė e tillė, sepse mu tani jemi duke u trajtuar si rezervė, si objekt pėr qetėsimin e situatės gjithė-jugosllave, gjithė-ballkanike, pėr vendosjen e njė rendi ndėrkombėtar ku po bėhet lufta? A kemi bėrė mjaft qė tė mos mbetemi rezervė, por tė jemi njė subjekt aktiv? Pėr kėtė secili duhet ta pyesė vetveten. Pėrgjigja ime ėshtė kategorikisht negative. Nuk kemi bėrė asgjė. Aq mė tepėr, janė bėrė gabime tė tilla tė rėnda qė kanė shkuar nė shkeljen e faktorit tė brendshėm dhe nė disperzimin, pėrkatėsisht, nė shpėrndarjen e forcave tė cilat kanė qenė tė interesuara qė tė rezistohet aktivisht.

 

   Shpeshherė dėgjohet tė flitet pėr rezistencėn aktive dhe atė pasive prej njerėzve tė ndryshėm. Cila ėshtė, sipas jush, ajo rezistenca aktive, qė ju e pėrmendėt mė parė, qė do tė ndikonte mė shumė nė rezultatet e konferencės sė Londrės?

   

   Ēėshtjes sė definimit tė rezistencės aktive dhe asaj pasive njerėzit i qasen nė mėnyra tė ndryshme. Unė nėnkuptoj nė rend tė parė qė subjektet politike tė Kosovės, qė e kanė marrė bajrakun dhe qė ndodhen nė krye tė proceseve politike qė po zhvillohen nė Kosovė, duhet ta marrin edhe pėrgjegjėsinė pėr atė qė po ndodh nė Kosovė. Dmth. jo vetėm tė manipulojnė me ngjarjet, por ta marrin pėrgjegjėsinė edhe pėr udhėheqjen e asaj rezistence.

   Ēdo rezistencė politike nėnkupton atė qė e merr pėrgjegjėsinė pėr punėn e kryer. Nė qoftė se popullit i thuhet se do tė zhvillojmė kėtė dhe atė aktivitet, atėherė duhet folur haptas: ne do tė zhvillojmė kėtė aktivitet me qėllim tė arritjes sė kėtij qėllimi politik. Po nė qoftė se populli vetė e zhvillon njė aktivitet, dhe pastaj ti del e thua se po e zhvilloj unė, atėherė nuk jemi fare nė rregull. Kjo do tė thotė se pėrgjegjėsia e subjekteve politike pėr zhvillimin e ngjarjeve nė Kosovė nuk ekziston. Ekziston vetėm pėrgjegjėsia a posteriori. Gjithēka nuk mund t'i lihet popullit. Populli duhet orientuar. Ai ėshtė nganjėherė njė grumbull i padefinuar. Nė kuptimin politik, populli gjithmonė orientohet.

   Nė kėtė drejtim, rezistenca aktive nėnkupton thjesht kristalizimin e pėrgjegjėsisė sė forcave politike tė kėtij populli. Ky kristalizim ėshtė mungesė kardinale te ne dhe kjo po vazhdon qė prej 3 vitesh. Dmth. nuk ėshtė se po ngjan vetėm sot.

   Pastaj, rezistenca aktive nėnkupton edhe definimin e qėllimeve politike. Ne qėllimet politike i kemi definuar me opcione, por nuk e kemi definuar se kush ėshtė ai qė do t'i realizojė ato opcione. Po, kush ėshtė nė krye tė popullit? E kemi zgjedhur. Nė rregull. Mirėpo ėshtė ēudi se kur duhet orientuar populli, kurrkush nuk e merr pėrgjegjėsinė pėr ta orientuar nė mėnyrė tė drejtė. Kurrkush nuk po e merr pėrgjegjėsinė as pėr fitoret dhe as pėr humbjet. Ē'ėshtė e vėrteta, pėr fitoret po e marrin ata qė s'e kanė pėrnjėmend. Nė kėtė pikė kėrkohet qė tė definohet rezistenca aktive. Rezistenca aktive nuk nėnkupton, tė themi, pasivitetin, pritjen. Kėtu nuk ėshtė fjala pėr rezistencė aktive. Kjo qė po bėhet te ne nuk ėshtė kurrfarė rezistence. Ėshtė fjala pėr njė durim tė popullit, durim i imponuar nga forca tjetėr, nga mungesa e orientimit politik tė popullit, po nuk ėshtė fjala pėr rezistencė aktive. Rezistenca aktive nėnkupton njė forcė tė caktuar politike, nėnkupton njė udhėheqje tė caktuar, nėnkupton njė pėrgjegjėsi tė caktuar. Ne kėto nuk i kemi, dhe jo vetėm qė nuk i kemi, por as qė i kemi diskutuar ndonjėherė. Madje as qė po e hapim njė mundėsi tė tillė tė diskutimit nėn pretekstin se mos po pėrēahemi apo mos po shkaktojmė farė problemi tė padėshirueshėm, nėn farė preteksti se jemi nė kushte tė jashtėzakonshme e gjepura tė ngjashme.

   Mendimi im ėshtė se momenti historik i popullit shqiptar ėshtė i tillė qė imponon  doemos organizimin e shumė ēėshtjeve. Nė qoftė se nuk sqarohen ēėshtjet sot, nė qoftė se nuk kėrkojmė qė gjėrat tė kristalizohen, qė populli tė dijė se ku ėshtė dhe nga duhet t'ia mbajė, atėherė mė nuk mund tė flasim se jemi duke bėrė ndonjė punė tė madhe.

   Mund tė flasim pėr stihinė e kėtyre gjėrave, mund tė flasim pėr ndonjė spontanitet, mund tė flasim se qysh do tė na lėrė Evropa kėshtu e ashtu, pėr ndonjė shpresė se nuk do tė na lėrė nė baltė Amerika ose Gjermania, por kėto janė ēėshtje shprese, nuk janė ēėshje politike. Ēėshtje politike do tė ishte psh. sikur t'i tregonim atij amerikani, evropiani ose aziatiku se unė dėshiroj tė arrij kėtė qėllim me kėto kushte dhe me kėto mundėsi. Ti e akcepton ose nuk e akcepton dot, ėshtė njė ēėshtje pėr tė cilėn ne tash do tė pėrlahemi atje nė konferencė. Por ta reduktosh ti tėrė aktivitetin e njė populli, gjithė pakėnaqėsinė e njė populli, nė njė lėvizje spontane, qysh t'ia merr mendja gjithkujt, pastaj tė bėsh konferencė atje, pastaj tė kėrkosh qė aktivitetin tėnd ta reduktosh nė lutje tė thjeshta drejtuar faktorit tė jashtėm qė tė na merrė parasysh, kjo mund tė jetė shaka politike por jo edhe politikė. Ėshtė politikisht joserioze dhe pa pėrgjegjėsi historike.

 

   Nga sa u tha mė lart ndėr tė tjera rezulton edhe njė gjė qė mė parė nuk ka qenė aktuale ose tė paktėn nuk ėshtė thėnė publikisht: kontaktet e subjekteve politike me popullin dhe tė qeverisė sė Kosovės me popullin mungojnė. Pastaj ju thatė nė njė farė mėnyre se ē'ėshtė rezistenca aktive, por nuk thatė se kush duhet ta organizojė atė?

 

   Ėshtė interesant ai relacioni midis udhėheqjes dhe popullit. Populli, dihet, e kam theksuar edhe mė parė, se e ka orientimin tė qartė, por nuk e ka tė qartė se qysh duhet arritur atje. Mirėpo kėtė duhet t'ia tregojnė subjektet politike. Sipas mendimit tim, jo vetėm se ka mungesa tė mėdha nė komunikimin: subjekte politike-qeveri-popull, por ka edhe mungesa rreth koordinimit tė qėndrimit midis vetė subjekteve politike nė Kosovė. Ka mungesa tė tilla tė cilat shihen qartė, dhe tani mund tė shtrohet pyetja se pėrse po mbyllen sytė pėrpara njė fakti objektiv? Ėshtė e vėrtetė se pėr kėto nuk ėshtė biseduar dhe nuk po bisedohet.

   Ka vlerėsime tė tilla qė unė po i ndėgjoj tė thuhen pėrafėrsisht kėshtu: "Sot nė kushte tė demokracisė ekziston njė cenzurė e tillė e shtypit qė nuk ka ekzistuar as nė kushtet e fashizmit mė tė rėndė". A ka bėrė ndonjėherė ndonjė subjekt politik protestė kundėr njė cenzure tė tillė? A i ėshtė treguar popullit ndonjėherė se me tė vėrtetė nuk i kemi shqyrtuar problemet nė mėnyrė tė hapur? Se ēfarė jemi duke bėrė nė tė vėrtetė unė nuk po e kuptoj. Pastaj nuk po e kuptoj se pėrse nė tė vėrtetė unė u izolova, pėr ēfarė arsyesh? Tė gjitha ato qė unė i thosha sot dolėn qartė. Tani po i thonė edhe mė troē. Pėrse atėherė nuk po izolohen edhe tė tjerėt? A mos u mor dikush nė pėrgjegjėsi pėr kėtė? A do tė bartė dikush konsekuenca pėr ēėshtje tė tilla?

   Thuhet se kėto ēėshtje nuk po i bisedojmė thjesht me pretekstin se "gjendemi nė kushte tė veēanta". Mirėpo kushtet e veēanta mund tė imponojnė vetėm luftė tė veēantė, njė tempo mė tė shpejtuar tė zgjidhjes sė problemeve, dhe jo tė shėrbejnė si pretekst pėr prolongimin e moszgjidhjes sė problemeve.

   Kur jemi te Qeveria e Kosovės, dhe jo vetėm te Qeveria, po edhe te raportet e saj me popullin, mund tė konkludohet se edhe kėtu ka shumė mungesa dhe parregullsi.

  Qeveria e Kosovės, sė pari, me sa po shoh unė, nuk ėshtė nė Kosovė. Unė nuk e di se ku ėshtė dhe nuk e di se kush ėshtė anėtar i qeverisė. E di njė kryetar, por nuk e di se kush janė anėtarėt, kush ėshtė ministėr i asaj apo kėsaj ministrie. Dhe pėrderisa kėto nuk i dimė, atėherė si do tė veprojmė politikisht? Pastaj e dimė bie fjala, se ti je i zgjedhur deputet i kuvendit, ndėrsa kuvendi i vjetėr, i cili gjithashtu nuk ėshtė mbledhur kurrė, vazhdon tė veprojė. Cilit kuvend i duhet besuar nė kėtė rast, tė vjetrit apo tė riut?

   Shumė ēėshtje te ne nuk po funksionojnė, por duhet t'i rregullojmė, sepse pėrndryshe nuk ka ecje pėrpara. Tė paktėn unė nuk po shuh ndonjė rrugėdalje. Thuhet se s'paska pasur mundėsi qė kuvendi tė mblidhet nė kushte tė kėtilla. Pallavra. Si s'paska mundėsi? Ka pasur mundėsi tė mbahej nė Shkup, ka pasur mundėsi tė mbahej nė Tiranė, ku kurrkush nuk do t'i kishte ndalur. Mund tė ishte mbajtur madje edhe nė Krushė tė Madhe. Po po, mund tė mbahej edhe nė Krushė, sepse pikėrisht kėtu janė thyer shumė gjera, e pranuan kėtė tė tjerėt ose jo.

  

   U larguam pakėz nga Londra. Le t'i kthehemi sėrish asaj.

  

   Ne biseduam rreth organizimit, rreth marrjes sė pėrgjegjėsisė, rreth intensifikimit tė rezistencės aktive etj. Ėshtė demagogji, sipas mendimit tim, qė sot tė flemė gjumė me parullėn se mė vonė do t'i zgjidhim problemet. Gjatė 2.500 viteve kemi luftuar duke i lėnė problemet tė zgjidhen mė vonė. Por gjithmonė kemi mbetur tė shtypur pėr shkak se s'kemi pasur ndonjė guxim t'i zgjidhim problemet e brendshme paralelisht me zgjidhjen e pozitės ndėrkombėtare.

   Zgjidhja e pozitės sonė ndėrkombėtare doemos kėrkon zgjidhjen e pozitės sonė tė brendshme. Kėto tė dyja shkojnė bashkė dhe nuk e di se ēfarė teorishė tė reja politike po na zbulohen tani! Njėherė kėshtu, e pastaj ashtu. Njėherė po e ēlirojmė Kosovėn e pastaj… Po qysh deshe ti ta ēlirosh Kosovėn? Duke i lutur hallkun a? Qysh deshe tė ngrihesh nė nivelin e subjektit politik? Vetėm duke thėnė se, valla, edhe unė jam subjekt politik? Jo more! Pėr tė qenė subjekt politik duhet luftuar.

   Kur njė popull arrin t'i njohė jo vetėm interesat e veta, por edhe mėnyrėn e realizimit tė atyre interesave, vetėm atėherė mund tė flitet se mund tė kihet shpresė dhe mbėshtetje pėr optimizėm. Por kur njė popull manipulohet me parulla tė ndryshme, atėherė nuk mund tė flitet as pėr shpresė dhe as pėr optimizėm.

 

   Nė fillim u paraqitėm me tri opcione pėr zgjidhjen e problemit tė shqiptarėve nė Jugosllavi, pėrkatėsisht nė Kosovė. Tani na intereson mendimi juaj rreth qėndrimit tonė. I kemi definuar qartė kėrkesat tona pėr Londėr dhe Gjenevė apo ende jemi nė konfuzion?

  

   Kėtu mund tė thirremi pakėz nė njė artikull timin tė botuar kohė mė parė nė formė fejtoni me titull "Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės". Unė kėtu e kam paraqitur mendimin tim, dhe qėndrimin tonė zyrtar e kam quajtur politikė joserioze, politikė qė publikisht orientohet me mundėsi dhe opcione tė ndryshme tė zgjidhjes sė problemit. E kam thėnė qartė: njė popull ose ėshtė i gatshėm tė luftojė pėr njė opcion tė caktuar ose nuk ėshtė i gatshėm. Ėshtė ēėshtje e vlerėsimit tė subjekteve politike se pėr cilėn ēėshtje je i gatshėm tė luftosh. Tani, nėse njėherė i thuhet popullit se duam referendum e duam sovranitet, ndėrsa herėn tjetėr as republikė, po duam autonomi, atėherė nuk ja vlen tė bisedohet pėr kėtė. Nė kėtė nivel nuk mund tė bisedohet sepse nuk ėshtė fjala pėr njė politikė serioze.

   Duhet t'i shqyrtojmė hesapet nė mes veti. Pėrderisa nuk zgjidhen kėto ēėshtje, nuk mund tė ecet pėrpara. Kėto tregojnė se ēėshtja shqiptare, ose e Kosovės, ėshtė lėnė ekskluzivisht nė duart e faktorit tė jashtėm, dhe pėr kėtė shkak jepen deklarata herė kėshtu e herė ashtu. Pra nuk ka mbėshtetje nė faktorin e brendshėm por vetėm nė atė tė jashtmin, sepse vetėm ai i jashtmi mund tė bėjė shaka e tė tė thotė nė kėtė moment kėshtu e nė atė moment ashtu, pėr shkak se ai i ka interesat tjera dhe jo vetėm interesin tėnd.

   Faktorit tė brendshėm duhet t'i bėhet e qartė se ēka dėshirojmė tė arrijmė nė tė vėrtetė. Duhet t'i bėhet e qartė edhe se si arrihet ai qėllim. Duhet t'i bėhet e qartė edhe se a ėshtė e mundshme arritja e atij qėllimi. Vetėm pas analizės sė kėtyre mundėsive komplekse duhet tė caktohet ajo qė ėshtė optimale dhe e realizueshme.

  

   E kemi bėrė ne kėtė?

  

   Nė bazė tė deklaratave po shoh se kjo nuk ėshtė bėrė, por duhet tė bėhet. Madje janė ēastet e fundit. Po qe se kjo nuk bėhet, dhe po qe se edhe mė tutje do tė jemi rezervė e kalkulimeve tė ndryshme politike tė faktorit tė jashtėm, situata do tė zhvillohet nė njė drejtim tejet tė pakėndshėm, tejet tė pavolitshėm pėr ne.

   Ėshtė ky njė mendim i imi i zi, por s'mund tė jetė i bardhė, gjersa ekzistojnė indikacione qė tregojnė vetėm zi.

 

   Ēfarė do ta pyesnit mė nė fund ju vetė Ukshin Hotin?

  

   Po. Do t'ia kisha bėrė njė pyetje tė thjeshtė: nė ēfarė cilėsie po flisni pėr Konferencėn e Londrės, edhepse nuk jeni i informuar ashtu qysh duhet tė jeni dhe ashtu siē janė tė tjerėt tė informuar? Dhe unė do tė isha pėrgjegjur se nuk e di as njėrėn dhe as tjetrėn. Duhet pyetur ata qė mė kanė izoluar kėtu.

 

Shtator 1992

Bisedoi: Ibish Neziri

 

Marrė nga "Spektėr shqiptar - intervista"

Biel/Bienne, Zvicėr, 1994

 

 

 

BĖJE OSE VDIS

 

(Me rastin e dyvjetorit tė vrasjeve nė fshatin Brestovc)

 

   Tė gjithė brezat e shkuar i vinin themelet e sė ardhmes, por kohėt nuk thyheshin gjithmonė. Ato ngecnin nė vazhdimėsi me qėllim qė tė shpėrthenin mė vonė. Mbase pėr t'i gjetur pėrgjigjet nė pyetjet qė i shtronte mendja. Ndėr shqiptarėt, tė gjitha thyerjet e kohės e kishin pasur edhe kuptimin e takimit me Evropėn, por ajo kishte pasur interesa tė tjera. Mė nė fund ajo e kishte dėgjuar zėrin e brendshėm tė njė shpirti qė kishte urdhėruar: "Bėje ose vdis, pėr ta vrarė vdekjen!" Jehona ishte shpėrndarė kudo nėpėr Kosovė. Ndėrkaq shpirti i shqetėsuar kishte konstatuar me hidhėrim: "Si ka mundėsi vallė qė mendja e njeriut tė zbresė nė nivelin e bishave?"  Mirėpo vdekja e kishte paguar tagrin e vet. Pastaj ishin bashkuar  mendja, shpirti dhe vdekja, dhe kishte lindur Demokracia pėr ta hijeshuar Republikėn.

   I. Nė mėngjezin e 27 janarit tė vitit 1990, nga Krusha e Madhe, njė fshat ku degėzohen  tri rrugė, ato qė tė shpien nė Prizren, Gjakovė dhe Rahovec, njė grup i madh njerėzish, burra e djelmosha, ishte nisur pėr nė Rahovec. Rrugės iu kishin bashkuar edhe tė tjerė nga fshatrat e afėrta, nga Celina (tė cilėt ngulnin kėmbė se janė nisur nga Celina), Nagavci, Hoēa e Vogėl, Randobrava, Pirana dhe Brestovci. Kėrkonin Liri dhe Demokraci, dhe e kishin menduar Republikėn. Njė numėr policėsh u kishin vajtur mbrapa. Kishin qenė tė armatosur dhe tė hipur nėpėr makina, tė cilat nuk i kishin ngarė shpejt, po vetėm sa pėr t'u qėndruar afėr. Dhe sa mė shumė qė kolona e demonstruesve ishte zgjatur, ata kishin mbetur gjithnjė e mė mbrapa.

   Nė fshatin Brestovc, aty ku rruga fillon tė gjarpėrojė mengadalė pėrpjetė pėr tė arritur nė Rahovec, ua kishte zėnė pritėn njė togė e policisė speciale, me automjete tė blinduara, me rroba speciale anti-plumb, tė pajisur me armatim tė lehtė kėmbėsorie. Nga pikėpamja taktike, pozita e tyre kishte qenė mė e favorshme. Ndodheshin mė lart se demonstruesit, tė cilėve, pėr tė bėrė pėrpara nė drejtim tė tyre, u duhej tė ngjiteshin pėrpjetė. Nga ajo pozitė e lartė ata i kishin vėnė re demonstruesit qė kėrkonin Liri e Demokraci dhe qė e kishin menduar Republikėn. I kishin pasur si nė pėllėmbė tė dorės. Atje lart ndodheshin edhe skeletet e disa shtėpive  private nė ndėrtim e sipėr  qė mund t'u shėrbenin pėr zėnien e pozitave tė shkėlqyera nė rast lufte me demonstruesit. Por kėta tė fundit kishin qenė tė paarmatosur. Dhe ashtu tė paarmatosur,  duarthatė e gjysmėzbathur, kishin kėrkuar Liri e Demokraci, dhe e kishin menduar Republikėn.

   II. Akoma pa arritur lart, afėrsisht kah gjysma e pėrpjetėzės, pėrmes megafonit, policia speciale u kishte bėrtitur: "Stoj!" Mirėpo kėta nuk kishin dashur ta kuptonin "Stojin", sepse kishin qenė nė vendin e tyre, ndėrsa urdhėrin shqip "Ndalu!" nuk e kishin dėgjuar. Kishin bėrtitur gjer nė kupė tė  qiellit: "Liri  dhe Demokraci", -dhe gjer nė thellėsitė e shpirtit e tė tokės  e kishin gjakuar  Republikėn. Qielli nuk i kishte  dalluar, se tokėn ndėrkaq e kishte mbuluar tymi i zi i gazit lotsjellės. Gumėzhima e krismave tė pushkėve dhe tė automatikėve e kishte ēarė ajrin. Ky i kishte kthyer nė jehonė. Fishkėllima e plumbave dhe zhurmėrima e autoblindave  e kishin shaktuar njė zallahi tė pėrgjithshme nga e cila nuk ishin ndjerė dot as dhembjet prej goditjeve tė rėnda tė ēizmeve policore. Policia ishte depersonalizuar, ishte shndėrruar nė pushtet. Ndėrsa pushteti nė shėnjestėr. Ishin vrarė pesė vetė, ndonėse thoshin katėr, dhe ishin plagosur nėntėmbėdhjetė tė tjerė.

   III. Dhe dėbora ishte skuqur. Aty ku s'kishte pasur borė, dheu ishte pėrzier me gjakun e tyre. Dita e janarit ishte pėrgjakur, ndėrsa dielli kishte bėrė sehir. Ngadalė kishte filluar tė skuqej edhe ai. E kishte parė dheun e ftohtė  tė dimrit tė pėrzier me gjakun e nxehtė tė trimave dhe ishte fshehur pas njė reje. S'kishte dashur ta besonte zallahinė qė po ndodhte mbi tokė, por ajo kishte ndodhur.  Vdekja ishte dukur e palogjikshme, por ajo e kishte pasur kuptimin e vet: e vdiste  njė realitet  politik pėr ta lindur demokracinė. Mirėpo dielli  megjithatė ishte skuqur  ditėn e katrahurės mbi dhé, atėherė kur nė qiell fluturonin predhat  pėr t'u ngulur mė pas nė trupin e njeriut. "MANTRA MĖ THOSHTE", -kishte thėnė  Bapuja nė njė kohė   dhe nė njė vend tė largėt, por qė tani, si njėra, ashtu edhe  tjetra, dukeshin njėsoj tė afėrt -"BĖJE OSE VDIS!":

   "BESATOHUNI ME ZOTIN DHE ME NDĖRGJEGJEN TUAJ SI DESHMITARĖ SE NUK DO TĖ QENDRONI TĖ QETĖ DERISA NUK DO TA ARRINI LIRINĖ,  DHE SE DO TA JEPNI EDHE JETĖN DUKE E KĖRKUAR LIRINĖ. AI QĖ E HUMB JETĖN E TIJ  DO TA FITOJĖ ATĖ, NDĖRSA AI QĖ E KĖRKON SHPĖTIMIN E JETĖS, DO TA HUMBĖ ATĖ. LIRIA NUK ĖSHTĖ PĖR QYQARĖT DHE AS PĖR FRIKACAKĖT" (M.K.Gandi, My Non-Violencė, Navajivan Publishing House, Ahmedabad, 1960, f.195). Kėta djem, nė fshatin Brestovc tė komunės sė Rahovecit, e dhanė jetėn  pėr ta fituar atė. Nuk kishin dėgjuar ndonjėherė pėr Bapunė, por njėsoj e kishin kėrkuar lirinė dhe demokracinė dhe e kishin gjakuar Republikėn. Dhe njėsoj kishin mbetur tė pavdekshėm.

   IV. "Bacė, -mė tha Afrimi, vėllai im, qė pėr pak sa nuk ishte vrarė edhe ky (e kishte penguar setra), -u vra Halimi, kushėriri ynė, djali i bacės Malush". I shikoja syzat e tij prej xhami tė trashė. Prapa tyre sytė i dukeshin tė palėvizshėm, por dukej se ishte i shqetėsuar me themel. Nėna, e bėrė asht e lėkurė nga brenga, rrinte e palėvizshme, si njė mumje. Vite mė parė, mė 1984, po nė kėtė mėnyrė ia kishin kumtuar vrasjen e djalit tė tė vėllait, tė cilin e kishte rritur vetė, pasiqė familja i ishte shuar, prandaj atė  e kishte trajtuar si djalin e saj tė katėrt, si shpresė te vetme  pėr ripėrtėritjen e familjes sė saj, dikur shumanėtarėshe. Mirėpo ai kishte qenė pa fat. E kishin vrarė nė moshėn 34 vjeēare, pa lėnė asnjė pasardhės pas vete, dhe kjo fatkeqėsi e kishte tretur trupin e nėnės sime. E vranė kur unė me Afrimin   ndodheshim nė burg, mbase sepse nuk deshėn  tė kisha edhe njė krah tė djathtė, pėr ta bėrė edhe pajtimin pakėz mė vonė me shantazh, duke e frikėsuar nėnėn se do t'ia vrisnin edhe djalin. "Muhametin? -kishte murmuritur ajo (se Muhamet e kishte pasur emrin), -po Muhameti ėshtė vrarė qe 6 vjet", -kishte vazhduar ajo me vete, me gjysėm zėri, pa lėvizur, si  njė mumje. "Jo nėnė, por Halimi i bacės Malush", -tha Afrimi. "Po bir, edhe Muhameti, edhe Halimi", -fliste ajo gjithnjė me veten.

   "Ėshtė vrarė edhe shoku im, Nesimiu, djali i bacės Xhemail  nga Nagavci", -vazhdoi Afrimi. E shikoja nėnėn. Dukej e pėrhumbur dhe vetėm pėshpėriste: "Halimi, Nesimiu... po edhe Muhameti ėshtė vrarė biri im".

"Po nėnė, -e dėgjova veten duke thėnė, -edhe daja ėshtė vrarė, por para 6 vjetėsh, e jo tash." Por ajo nuk po mė dėgjonte. Dhembja qė kishte qenė e ndrydhur pėr 6 vjet, tani po i shpėrthente me tėrė intensitetin e saj tė pandalshėm. Kishte qėndruar si njė mumje, por tani buzėt nisėn t'i dridheshin dhe nuk i kontrollonte dot. Krahėrori i hajthėm i nėnės sime tė stėrvuajtur u mblodh.  Ajo u bė kruspull. Isha dėshmitar i materializimit fizik tė dhembjes  qė e synonte daljen nga shtrofka e thellė e shpirtit. Nesimiun e njihja si njė aktivist tė flaktė e tė pakompromis pėr republikėn. E njihja edhe babain e tij, Xhemailin. Sė bashku me babain tim, si pleq qė i kishte afruar si fati i pėrbashkėt, ashtu edhe mosha, i kishin vėnė trastat mbi shpinė, pastaj i kishin kapur  edhe valigjet, dhe ishin nisur pėr rrugė, pėr t'i kėrkuar bjtė e tyre  nėpėr burgjet e Jugosllavisė. "Merr vesh, ti, Nazyf, biri im pėr pak sa nuk mė sikterisi", -kishte thėnė Xhemaili. "Mirėpo ti ke dashur t'i flasėsh serbisht", -ia kishte kthyer babai im, kur i kishin kujtuar ēastet e hidhura nga vizitat nėpėr burgje. Dhe pastaj pėrēafoheshin. Djalė i vendosur ishte Nesimiu. Tani qenka vrarė. Me ta marrė lajmin, babai i tij Xhemaili ishte pėrēafuar me babain tim Nazyfin. Ia kishin plasur vajit mu nė mes tė odės sė burrave dhe pastaj ishin larguar qė tė vajtonin nė vetmi. Mirėpo vetėm mė vonė do tė ndėgjoja pėr kėto skena. Tani po e shikoja nėnėn. Ajo akoma po pėshpėriste me vete. Akoma po i dridheshin buzėt dhe akoma po qėndronte si mumje, por tani ulur galiē dhe e bėrė kruspull. Dhembja e kishte mbėshtjellė si bolla. Njė gur i heshtur qė dridhej. Njė gur qė dridhet dhe nuk flet. U llahtarisa nga kjo pamje, por u pėrmbajta. "O zot, -thashė me vete, -ē'kanė hequr kėto nėna qė t'i rrisnin bijtė e tyre qė tani po ua vrisnin!" Mendova qė tė kacafytesha me mendimet e Bapusė, ashtu sa pėr ta larguar trishtimin, por Afrimi nuk po heshtte. E dėgjova sėrish zėrin e tij dhe mu bė se e kishte fituar njė tingėllim metalik, tė thekshėm, tė pamėshirshėm, depėrtues. Mu duk se do tė mė pėlciste timpani i veshit, qė edhe ashtu nuk e ndjeja mirė, por nuk mė pėlciti. "Eshtė vrarė edhe Agroni, djali i Haxhi-Rizės nga Celina. Edhe Hilmiu, djali i Rexhepit nga Hoēa e Vogėl, si dhe janė plagosur shumė tė tjerė." Kėtė tė fundit nuk e njihja, por e njihja babain e Agronit, Haxhi-Rizėn. Kishin qenė tė afėrt me nėnėn time familjarisht, ndėrsa vdekja kishte qenė shoqėruesja e tyre e kahmotshme. Gati sa nuk e shquanin dot nga jeta, sepse e kishin pasur mysafire tė shpeshtė. Mirėpo kjo tani nuk kishte ndonjė rėndėsi. Dėshiroja ta vėzhgoja edhe mė tej nėnėn, por ajo kishte vajtur nė dhomėn e prindėrve. Ashtu e kruspullosur, kishte rrėshqitur e padukshme si njė hije, ose ndoshta thjesht ishte rrokullisur nė dhomėn e saj, dhe atje, nė heshtje tė plotė, do tė ketė dėnesur me tėrė thelbin e shpirtit qė i kishte mbetur. Nėna ime nuk e duron dot vdekjen, mirėpo ajo kishte qenė mysafire e shpeshtė dhe pa ndonjė rend nė trojet tona. Nėnat dhe Vdekjet tek shqiptarėt urrehen nė mes tyre mė shumė se kudo nė botė, ngase nga ajo rėndom kishin pėsuar nėnat. Ato pėsojnė kudo, por tek shqiptarėt kjo kishte qenė e veēantė. Pėr kėtė shkak isha pėrpjekur ta kuptoja arsyen e kėsaj veēantie, por kisha arritur qė vetėm ta kapja disi me intuitė dhe nuk kisha gjetur dot fjalė pėr ta shprehur.

   V. Pastaj i kisha vizituar  kufomat. I kisha prekur njė nga njė dhe vdekja gjithkund kishte qenė njėsoj: hijerėndė dhe e pazbėrthyeshme, disi e rėndomtė, por kudo jashtė rendit, e pazakonshme, ireale, e madhe, por e ftohtė. Shikoja pėrreth dhe e hetoja se ajo ishte futur nė shpirtin e njerėzve. I kishte shqetėsuar gjer nė palcė dhe kishte tentuar qė tė barazohej me jetėn, por akoma nuk e kishte arritur atė shkallė. Sidoqoftė, kishte pasur aq shumė vdekje brenda njė ēasti tė vetėm saqė kishte humbur rendi i gjėrave. Tani jeta dhe vdekja loznin valle nė shpirtin e njerėzve dhe fytyrat ishin zbehur. Ishin bėrė dyll tė verdha. A thua jeta dhe vdekja ishin bėrė njė? Kėtė nuk mund ta dija.

   Dhe mu kujtua plaka e fshatit Kakunde nė Angola, nga viti 1972. Nuk ua merrja vesh gjuhėn po ua zbėrtheja fytyrat. Kolonialistėt portugezė ia kishin vrarė djalin (fėmijė), tė cilit pastaj ia kishin fėrguar gishtėrinjtė e dorės. Fytyrat e zeza tė zezakėve ishin zverdhur dhe mendja  pėr disa ēaste  ishte zhvendosur nga shtrati i saj i natyrshėm. Plaka ishte pėrpjekur t'i refuzonte  gishtėrinjtė e fėrguar tė tė birit, por kolonialistėt kishin ngulur kėmbė. Nė kėtė lojė morbide me vdekjen kishte pėsuar mendja e tė gjallėve. Nė kėtė mėnyrė jeta dhe vdekja ishin bėrė baras. E para nuk kishte pasur vlerė as dhe njė qindarkė mė tepėr se sa e dyta dhe ia kishte pasur lakmi sė dytės.

   VI. Mė duhej tė flisja. Doemos mė duhej tė flisja nė homazhin e fundit, por fjalėt e kishin humbur kuptimin. Mė dukej se fjalėt nuk mund ta kapnin dot kuptimin. Kuptimi ishte zhvendosur prej tyre. Ishte larguar dhe bėnte njė ekzistencė tė veēantė, jashtė kallėpeve ku mund ta vinin fjalėt. Kėshtu qė edhe kuptimi, edhe fjalėt, bėnin ekzistencė tė veēantė, secili pėr vete. Dėshirova ta pyesja Behajdinin nėse mund tė mė ndihmonte ta bashkoja disi kuptimin me fjalėt, por edhe ai ishte larguar. Nuk po e gjeja dot. Pastaj befasisht mu kujtua Gabriel Garcia Markesi. Njė protagonist i tij nė "100 vjet vetmi" vazhdimisht ishte marrė  me zbulimin e sė zbuluarės. Mbase e kishte kėrkuar shijen dhe kuptimin e zbulimit ose tė zbulimeve. Kjo nuk ishte e vėrtetė, por nė atė ēast nuk e dija se pėrse nuk ishte e vėrtetė. Mė vonė, gjersa po i rregullonin dritat e traktorit pėr tė ndriēuar errėsirėn e varrit tė hapur, e kisha kuptuar mė nė fund Kadarenė. Tė tėrin. Edhe ironizimin e stėrholluar aziatik tė vdekjes nė mendjen e Tunxh Hatait, edhe indiferencėn cinike ndaj vdekjes tė Kus Babait. Dhe nuk mė kishte pėlqyer. Atė ēast nuk e gjeja dot nėse kjo e fundit kishte qenė pjellė  e aziatizimit tė mendjes evropiane apo e evropeizimit tė mendjes aziatike.

   VII. Deklarova se Halimin po e pėrshėndesnin shokėt e tij tė vdekjes duke menduar se vdekja kishte qenė e barazuar me jetėn dhe njėsoj mund ta pėrshėndesnin edhe tė gjallėt qė e ndjenin vdekjen nė jetėn e tyre, por kėtė nuk e kisha thėnė. Mė ishte dukur e tepėrt. Pėr njė kohė kisha heshtur, por tė gjallėt tani kishin nisur tė dėnesnin me zė. Dėnesja mbi varrin e Halimit  ishte diēka jashtė rregullave, por mua mė ishte dukur e natyrshme. Pastaj u kisha shpjeguar:

   "E vranė sepse nuk e besoi qė mendja e njeriut tė kishte zbritur nė nivelin e bishave; sepse e kėrkoi dialogun dhe sepse nuk kishte besuar qė rruga pėr nė Evropė tė kishte qenė e shtruar me plumba.

   E vranė sepse deshi qė Unin e popullit tė vet ta barazonte me Unin e tė tjerėve dhe sepse nuk deshi tė besonte qė mendja e njeriut mund tė provonte ndalimin e rrugės sė progresit dhe tė qytetėrimit.

   E vranė, por vdekja e kishte nderuar jetėn e popullit tė tij, ndėrsa populli po ia kthente nderimin me nderimin e vdekjes sė tij."

   VIII.Tė nesėrmen, mijėra tė rinj, gra, burra, pleq e fėmijė, parakalonin rrugėve tė fshatrave dhe tė qyteteve tė Kosovės. I kishin ngritur  tė dy gishtėrinjtė nė formė tė shkronjės V. Vdekja ishte mbjellė  nėpėr tė gjitha anėt. Kosovėn e kishte mbuluar tymi, tė shtėnat, autoblindat. Por rrezet e diellit e kishin depėrtuar angushtinė. Ēdo gjė kishte  marrė fund. Demokracia ishte vetėlindur dhe e kishte hijeshuar Republikėn. Mė nė fund fjalėt e kishin gjetur kuptimin dhe tani e tutje kuptimi dhe fjalėt do tė bashkėjetonin.

 

Viti 1981 kishte pėrfunduar  mė 27 janar tė vitit  1990

 

   IX. Jeta dhe vdekja kishin qenė tė barazuara gjatė tėrė dekadės sė viteve 80, dhe kjo kishte pėrfunduar  me lindjen edhe tė Republikės, edhe tė Demokracisė.   

   Nuk kishte qenė fjala pėr kurrfarė gandizmi. Nuk kishte pasur kurrfarė Satiagrahe  tė asaj natyre siē e kishte shpjeguar Mahatma. Me gjenialitetin e tij, Gandi, qė tė tjerėt e quanin herė Bapu dhe herė Gandixhi (Gandiji), e kishte shquar idenė qendrore  tė kulturės indo-ariane, Dharmėn, qė ishte diē mė tepėr se besim. Ajo e prezentonte konceptin e obligimeve njerėzore tė pėrmbushjes sė detyrave ndaj vetes. Duke e bėrė komentimin origjinal tė Bhagavat Gitės nė Mahabharata, ai e kishte provuar harmonizimin e tė tri rrugėve  tė pėrparimit njerėzor: tė intelektit (dijes), tė aksionit (veprimit aktiv) dhe tė besimit (feja dhe vendosmėria sė bashku). Konceptin e nirvanės, qė ishte i pranishėm nė Budizėm, ishte pėrpjekur ta shpjegonte me terma pozitivė. Ajo tani nuk ishte shndėrrim i vetvetes nė hiē pėrmes pėrqendrimit tė mendjes nė njė objekt tė caktuar, por pikėrisht e kundėrta: filozofia e Satiagrahės (kėrkimi i sė vėrtetės) durimin pėrqendrues tė indianėve e aktivizonte nė luftė joviolente, nė veprime jo tė dhunshme pėr arritjen e qėllimit praktik: tė largimit tė britanikėve dhe tė pavarėsimit tė Indisė. Ai nė thelb, nirvanėn e besimit budist, ia kishte kundėrvėnė frikės. Kėshtu, mendjen e fjetur tė njė populli tė vjetėr e kishte ngritur nė nivelin e rezistencės  dhe tė mosbindjes aktive civile. Kishte besuar se vrasja nuk i vret vetėm tė vrarit por edhe vrasėsit, dhe e kishte fituar davanė. India nė vitin 1947 e kishte fituar pavarėsinė. Anglezėt nuk kishin mundur  t'i ndryshonin totalisht kodet e tyre morale dhe tė shndėrroheshin qė tė gjithė nė vrasės, torturues e kriminelė. Ishin pajtuar me pavarėsinė e Indisė.

   X. Shqiptarėt nuk u pėrngjanin indianėve as pėr nga numri, as pėr nga zakonet e adetet, as pėr nga raca e as pėr nga besimi. Nė mendjen e tyre kolektive nuk ishte e pranishme nirvana. Religjionet e tyre ishin tė importuara, por edhe si tė tilla, nuk e pėrmbanin nirvanėn dhe as teknikėn e arritjes sė saj. Ata nuk ishin nė thelb popull religjioz  dhe as tė prirur pėr meditim. Megjithatė, gjatė shekujve tė pėrmbytur me shtėrngata e dyndje tė panumėrta tė popujve, ata qėndruan shqiptarė. Ndoshta sepse ishin tė lidhur me tokėn e tyre, tė cilėn nė thellėsi tė shpirtit tė tyre kolektiv e barazonin me jetėn. Pėr kėtė shkak dukej sikur nuk e kishin tė vėshtirė tė vdisnin, ndonėse jetėn e ēmonin njėsoj si tė tjerėt. Pėr ta universi do tė duhej ta kishte thjeshtėsinė e tokės dhe nuk ishte prapavijė e veēuar shpirtėrore por vetėm pjesė e jetės mbi tokė e rregulluar me ligjet e amshueshme tė natyrės. Ishin njė popull i vjetėr evropian, tė nxitueshėm e tė pangeshėm, qė mosmarrėveshjet  shpesh i zgjidhnin me armėn nė dorė. Parimin juridik tė maturisė, pėr tė cilin flet Kadareja,  e zhvilluan jo aq ngase e kishin tė lindur, por sepse ua kishte imponuar realiteti  pėr tė mos u zhdukur si popull. Nė kėtė kuptim mund tė flitet pėr tė vetėm si pjesė, karakteristikė, vijė e karakterit tė tyre tė derivuar nga njė ēasje e veēantė estetike dhe modeste, nė instancėn e fundit, nga njė njėsim i thjeshtė dhe i bukur me natyrėn. A nuk e reflektonin fytyrat e tyre tipike dheun ku silleshin, ambientin natyral, kohėn e trojeve tė veta?

   Ballkani nė pėrgjithėsi, kishte qenė pikė-takimi dhe vend-ndeshjeje i dyndjeve  tė ndryshme tė popujve qė i kalonin kryq e tėrthor kontinentet pėr t'i gjetur vend-plaēkitjet dhe vendqėndrimet e reja. Nė rrugė e sipėr  pėr kėto caqe u dilnin pėrpara  Adriatiku ose Egjeu. Nė vorbullat qė krijoheshin nga pėshtjellimi i kėsisojshėm i popujve, kujdesi dhe maturia qė ishte bartur tek shqiptarėt gjatė historisė, do tė duhej t'u kishin ndihmuar paraardhėsve tė tyre nė ruajtjen e identitetit iliro-shqiptar nė raport me ardhacakėt. Andaj, themeli i qėndresės shqiptare nuk ishte durimi i satiagrahės sė Gandit, por pėrbuzja e rendit tė panatyrshėm tė gjėrave qė e lėndonte ndjenjėn e tyre estetike mbi natyrėn dhe mbi botėn; gadishmėria qė tė dėshmonin se nė mendjen e tyre kolektive burimore asnjėherė nuk kishte pasur as despotizėm aziatik dhe as cinizėm tė Evropės. Tunxh Hatai dhe Kus Babai i Kadaresė, me indiferencėn dhe me cinizmin e tyre tė tmerrshėm ndaj vdekjes, artistikisht e pėrfaqėsonin karikaturimin ekstrem tė barazimit tė jetės me vdekjen, por duke qenė nė funksion tė individuumėve "tė shtrembėruar" tė kohės, mund tė pėrfytyrohej edhe mundėsia rrėnēethėse e fatuum-it tė etnosit tė tyre kolektiv. Do tė duhej tė merrej me mend se ēfarė pėrbindshash do tė mund tė delnin prej tyre sikur tė mos kishin mbetur shqiptarė; me ēfarė logjike tė ēoroditur do tė ishin udhėhequr  sikur tė mos e synonin zhvillimin nė harmoni me vetveten dhe me kohėn?!

   Duke ecur kryelartė drejt automatikėve, ata nuk deshėn ta bindnin Evropėn pėr akceptimin e metodave joviolente tė zgjidhjes sė problemeve. Demokracia ndėr shqiptarėt kishte qenė e pranishme nė vetė qenien e tyre. Me qindra dhe me mijėra vjet nė truallin e Ballkanit kishin jetuar tė pėrzier me popujt tjerė. Nuk kishin provuar qė ndonjėherė tė tjerėve t'ua impononin sundimin e vet, mirėpo nuk ishin pajtuar  as me nėnshtrimin e vetes sė tyre. Nuk e kishte mėsuar demokracinė Ballkani prej Evropės, por Evropa e kishte trashėguar atė prej Ballkanit. Barazimi i jetės me vdekjen ndėr shqiptarėt simbolikisht kishte qenė i shprehur me shallin e bardhė tė rugovasve. Ata nuk kishin dashur ta bindnin Evropėn pėr asgjė. Vetėm ia kishin pėrkujtuar dimensionin evropian tė Unit tė tyre dhe pjekurinė me tė cilėn i kishin vlerėsuar kohėrat. E kishin kėrkuar nga ajo njohjen e realitetit nė truallin e tyre dhe zbatimin praktik tė parimeve tė proklamuara.

   XI. Satiagraha e Bapusė e synonte riedukimin e anglezėve. Mendja e korruptuar prej sundimtari britanik ėshtė dashur tė mundej nga forca morale e sė vėrtetės gandiste -satiagrahės. Dhe u mund. Ndėrkaq ky konfrontim i shpirtit indian me trupin anglez e kishte mahnitur Evropėn, por mahnitja kishte qenė edhe njė nusprodukt i kacafytjes sė principeve tė ndėrsjella tė materializuara nė masakrimin e 1500 vetave dhe nė rrahjen masive tė tė tjerėve. Mė nė fund anglezėt ishin neveritur me veten e tyre, ndėrsa njerėzimi ishte turpėruar me krimin e anglezėve.

   XII. Serbia, e pėlqyer prej vetes nė rolin e "mbrojtėsit" tė krishtenizmit nga "fundamentalizmi islamik" i shqiptarėve kishte provuar t'i paraqiste ata si aziatikė dhe t'i vriste pikėrisht si tė tillė. Gadi sapo e kishte harruar edhe vendin edhe kohėn. Pėr kėtė shkak shqiptarėt i ishin drejtuar Evropės me pėrbuzjen e vdekjes, me atė pėrbuzje rrrėnēethėse qė tė shtangte nė vend dhe qė ia pėrkujtonte Evropės se politika e lojėrave e tė manipulimeve nė Ballkan nė hesap tė shqiptarėve do tė duhej tė merrte fund njė herė e pėrgjithmonė.

   XIII. Nga ndeshja e vendosmėrisė njerėzore me plumbat, e Unit kolektiv me ēelikun, e syrit pishė me barotin, Evropa e kishte kuptuar. Aktet dhe skenat e kėsaj drame kishin zgjatur 9 vite tė plota, por porosia e mishėruar nė pėrbuzjen me buzėqeshje tė vdekjes nė Brestovc ishte bėrė e qartė: Shqiptarėt e kishin bėrė evident Unin  e tyre evropian dhe Evropa ua kishte respektuar.

   XIV. Serbėt nuk kishin qenė as mė tė mirė dhe as mė tė kėqinj se anglezėt, por vetėm njė popull i lajthitur me pėrkrahjen e tė mėdhenjve, dhe pastaj, i hidhėruar  me rolin e reduktuar nė suazat e veta reale. Ata i kishin shquar veēoritė e shqiptarėve si popull, por nė vend qė t'i respektonin, nė vend qė t'i ndėrtonin urat e miqėsisė sė ndėrsjellė, pėr gati 80 vjet rresht kishin rėnė nė kurthin e imitimit tė madhėsisė sė tė mėdhenjve. Kishin shkatėrruar pothuajse ēdo gjė qė do tė mund t'i lidhte me ta. Nė funksion tė vėllait tė madh, kishin harruar se atė e kishte shpikur Orwelli, njė anglez i Evropės, qė i kishte pasur interesat e veta. Ata e vazhduan dramėn e tyre me veten dhe i thelluan humnerat me shqiptarėt, i lartėsuan hendeqet dhe i zgjeruan kanalet  me ujė tė ndotur tė izolimit tė vetes. Ata natyrisht e dinin se kjo kishte qenė politikė  e dėshtimit dhe jo e vetėbesimit, refleksion i dėshpėrimit dhe jo i perspektivės, rezultat i lajthitjes dhe jo i vėrtetėsisė, politikė e vendnumėrimit dhe jo e progresit, e pėrmbytjes  dhe jo e shpėtimit. Vetėm se nuk e dinin  se pėrse e bėnin njė gjė tė tillė...

   XV. E kisha njohur dikur Xhai-Prakash Narajanin (Jay-Prakash Narayan), shokun e luftės sė Bapusė, pėr tė cilin Bapuja shkruante se ishte njė kolos i Indisė, por ishte trim i ēartur,  prandaj pikėrisht pėr kėtė shkak vetėm sė shoqes sė tij, zonjės Narajan, do tė mund t'ia besonte ahimsėn (mėsimin mbi jo-dhunėn) dhe jo atij, sepse ishte impulsiv dhe mund tė shpėrthente. E kisha takuar nė hotelin "Ashoka" tė Nju Delhit mė 1970 dhe pastaj nė Ilixha tė Sarajevės, mė 1972. Ishte nė moshė tė shtyrė tė pleqėrisė. Kishte qenė i prekur me Bapunė, dhe pėr kėtė shkak, mė vonė, nė vend qė tė bėhej vetė Kryetar i Indisė, ia kishte lėshuar postin Llall-Bahadur Shastrit. I kishte braktisur tė gjitha funksionet dhe ishte tėrhequr nė Himalaje. Nė vetmi tė plotė kishte medituar 5 vjet dhe pastaj ishte kthyer sėrish nė mes njerėzish, me qetėsinė e shėnjtorit nė pamje. Rrezatonte prehje shpirtėrore dhe nuk kishte pasur  asnjė njeri tjetėr nė jetėn time qė pėr njė kohė aq tė shkurtėr tė qėndrimit me tė (vetėm dy javė, kohė pas kohe) tė mė kishte lėnė pėrshtypje mė tė thellė se ai. "Ashoka"! -e pėrshėndeta kur e takova nė Sarajevė, duke dashur t'ia kujtoja hotelin nė Nju Delhi, por edhe rolin e kėtij mbret mbi mbretėrit tė historisė sė re tė Indisė nė pėrhapjen e kulturės indiane. "Vid", -ma ktheu nė sanskritishte, duke dashur tė dinte nėse kisha lexuar ndonjė gjė nga Vedat (vid -dituri) qė m'i kishte rekomanduar atėherė. "Mė ka pėlqyer Ajruna nga Mahabharata, -i thashė unė, -se e simbolizon shpirtin e munduar tė njeriut nga epoka nė epokė. Po ju shenjtėri, a keni arritur qė pėrmes meditimesh tuaja t'i harmonizoni tė tri rrugėt e pėrparimit njerėzor: tė intelektit (dijes), tė veprimit (aksionit) dhe tė besimit?" Mė ishte pėrgjigjur me njė citat  nga "Upanishadat": "Me tė vėrtetėn ėshtė e shtruar rruga gjer ke e shenjta... Udhėhiqem nga irealja nė realen! Udhėhiqem nga errėsira nė dritė! Udhėhiqem nga  vdekja nė pavdekshmėri!" "Plak i shenjtėruar, -thashė me vete, -nuk po tė marr vesh". "Kanalizoje energjinė tėnde, -tha ai, -lexoji "Upanishadat" dhe analizoje Hegelin!" "Dreq o punė! -thashė pėrsėri me vete, -ē'punė kishte Hegeli me "Upanishadat"?" Mirėpo ai, sikur t'i lexonte  mendimet e mia, vazhdoi: "He, whoos seeth  all things in that Self, and Self in everything, from that he'll no more hide" ("Nga ai qė i sheh tė gjitha sendet nė njė Unė, dhe Unin nė tė gjitha sendet, nuk do tė fshihet mė tej ajo" (mbase dituria)). Kėshtu ishte menduar, thoshin disa, para mė se 5-6 mijė vitesh, dhe ishte bartur mė vonė  nė "Upanishadat" e Indisė, nė njėrin nga dokumentet e shkruara mė tė lashta njerėzore, ndėrsa motivi themelor qysh atėherė kishte mbetur i njėjtė: LIRIA, SUAZĖ E VETĖKRIJIMIT TĖ SHPIRTIT TĖ NJERĖZVE. Megjithatė, disa vjet mė vonė, pak para vdekjes, Xhai-Prakash Narajani i ishte kthyer sėrish politikės. Kishte dashur ta hiqte Indira Gandin nga pushteti sepse ajo ishte pėrpjekur t'i kastronte (tridhte) burrat e Indisė. E kishte  hequr atė dhe pastaj  ishte tėrhequr nė shenjtėrinė e pėrjetshme tė pasvdekjes. Ai kishte vdekur, por edhe Indira, pasiqė ishte kthyer sėrish nė pushtet, nuk kishte provuar kurrė mė ta pėrsėriste njė gjė tė tillė.

   Po ne?

   XVI. Vetėdija e deformuar mbi realitetin duket se i ka mjegulluar gjėrat. Edhe Republika, edhe Demokracia, akoma mbahen peng. Me pretekste nga mė tė ndryshmet, nga dita nė ditė, nga java nė javė, nga muaji nė muaj dhe nga viti nė vit shtyhet realizimi i tyre i plotė. Ndėrkaq, nė esencėn e kėsaj shtyrjeje tė vazhdueshme duket se qėndrojnė interesat, poashtu nga mė tė ndryshmet, qė prej interesit tė dominimit mbi popullin tjetėr, gjer tek interesat karrieriste tė ruajtjes sė privilegjeve tė pamerituara. Ekziston vetėm njė interes i denj pėr njeriun, interesi i jetės me dinjitet njerėzor. Mendja do tė duhej t'i njerėzojė interesat nė mėnyrė qė realizimi i tyre konkret:

            -MOS T'I SHNDĖRROJE NJERĖZIT NĖ BISHA,

            -POPUJT NĖ KOPE UJQĖRISH,

            -KOMBET NĖ PĖRBINDSHA ĒELIKU, BAROTI E PLUMBI.

   Nata e gjatė makabėr e lojės me vdekjen do tė duhej tė pėrfundonte. NESIMIU, HALIMI, AGRONI, HILMIU, etj. e kishin dėgjuar zėrin e brendshėm  tė shpirtit qė urdhėronte: BĖJE OSE VDIS PĖR TA VRARĖ VDEKJEN! Duke e gjakuar jetėn me dinjitet, e kishin fituar atė. Ai qė e kėrkon shpėtimin e saj  me indiferencė ndaj jetės sė tė tjerėve, nuk do ta jetojė me nder!

 

   BESATOHUNI ME ZOTIN DHE ME NDĖRGJEGJEN TUAJ SI DĖSHMITARĖ SE DO TA NDĖRTONI NJĖ REALITET TĖ RI POLITIK, ME REPUBLIKĖN E KOSOVĖS SI SUAZĖ TĖ DENJ PĖR VETE, TĖ BARABARTĖ ME TĖ GJITHA SUBJEKTET TJERA DHE NĖ FUNKSION TĖ ASAJ QĖ ĖSHTĖ MĖ NJERĖZORE NĖ NJERIUN DHE NĖ POPUJT;

   BESATOHUNI NĖ VENDIN KU E DHANĖ JETĖN, ME ZOTIN  DHE ME NDĖRGJEGJEN TUAJ SI DĖSHMITARĖ SE DO TĖ NGRITENI NĖ NIVEL TĖ SHEMBĖLLTYRĖS, SE DO T'I PĖRKUJTONI RRĖNJĖT DHE KOHĖN, SE NUK DO TĖ HUTOHENI DHE DO TĖ NGULNI KĖMBĖ NĖ ATĖ  QĖ U TAKON  -TASH, DHE MENJĖHERĖ, SE DO T'I RESPEKTONI MIQTĖ POR KURRNJĖHERĖ NUK DO TA HARRONI VETEN.

   BESATOHUNI NĖ VENDIN KU U DERDH GJAKU I TRIMAVE, ME ZOTIN DHE ME NDĖRGJEGJEN TUAJ SI DĖSHMITARĖ, SE NUK DO TĖ NDALENI PARA ASNJĖ VĖSHTIRĖSIE DHE SE NUK DO T'I FRIKĖSOHENI VDEKJES QĖ DO TA VRISTE VDEKJEN.

 

Krushė e Madhe, maj 1990 -janar 1992

 

          

 

KRONIKA E RRĖNIMIT TĖ NJĖ JETE

 

(Letėr Dr.  Edi Shukriut dhe njė segmenti tė inteligjencisė nė Kosovė),

 

Zonjė,

                           

 I

                  

Reintegrimi i kushtėzar

           

   Kėto ditė, Kėshillit mėsimor-shkencor tė Fakultetit Filozofik tė Universitetit nė Prishtinė ia dorėzova kėrkesėn pėr formimin e komisionit pėr vlerėsimin e pėrshtatshmėrisė sė temės dhe tė kandidatit pėr tezė tė doktoranturės. Kjo u bė, por megjithatė gjėrat sikur kanė mbetur pezull tani njė kohė bukur tė gjatė. Nga disa indikacione tė raporteve tė mia tė gjertanishme me fakultetin dhe me shoqėrinė nė tėrėsi, kam fituar pėrshtypjen se pranimi im atje dhe reintegrimi im nė shoqėri bėhet disi nė mėnyrė tė kushtėzuar, ndonėse formalisht nuk ekziston asnjė arsye pėr tė qenė kėshtu siē ėshtė. Le ta ilustrojmė pėrshtypjen nė fjalė: 1) Nuk mė ėshtė lėshuar ndonjėherė vendimi pėr kthimin tim nė vendin e punės, apo vendimi pėr zgjedhjen e punės, me tė cilin 12 vitet e punės sė ndėrprerė do tė mbeteshin pezull. Juridikisht nuk do tė ekzistonin dhe gjithēka do tė rifillonte aty ku patėm mbetur para 12 vitesh. Rreth kėsaj ēėshtjeje nuk u pyeta ndonjėherė ndėrsa as unė vetė nuk u pėrzjeva gjer mė sot. 2) Ndoshta edhe duke u mbėshtetur nė kėtė status tė paqartė, gjatė gati dy viteve tė fundit shkollorė tė punės sime aty nuk u ftova ndonjėherė, dhe as qė mora pjesė, nė mbledhjet e katedrės ku punoja, dhe pėrveē rastit tė fundit, as tė Kėshillit mėsimor-shkencor tė Fakultetit. Mbetesha thjesht i painformuar pėr mbajtjen e tyre, me pretekstin "prekės" se do tė mė shkaktonin shpenzime tė mėdha tė rrugės, 3) Gjatė vitit tė kaluar shkollor zhvilloja ligjėrata tė rregullta, por gjatė kėtij viti i mbaja vetėm provimet. Si me ndonjė magji u patėn zhdukur edhe mundėsitė e gjetjes sė sallės, por kur unė desha vetė  t'i paguaja ndonjė pronari kohėn e shfrytėzimit tė ndonjė salle, atėherė papritmas u zhduk interesimi i studentėve pėr to. Kjo poashtu u bė si me ndonjė magji dhe sėrish u gjetėn pretekste "prekėse" si p.sh. shpenzimet e mėdha tė studentėve pėr rrugė, tė cilat, pėr ēudi, nuk ishin tė mėdha pėr dėgjimin e ligjėratave nga lėndėt tjera. Kėto ligjėrata natyrisht, ishin tė kohės. I njoftonin studentėt me gjėrat elementare nga politika, por dikush, nė vend tė tyre kishte vendosur qė ata tė mėsonin vetėm Aristotelin dhe Kantin, pa ditur se ē'do t'u hynin nė punė mė tutje.

   Nė Fakultetin Filozofik dhe nė Universitetin e Prishtinės akoma shumė gjėra mbeten tė paqarta dhe shpjegimi i vazhdueshėm pėr kėto paqartėsi mbetet tek gjendja e pėrgjithshme e okupimit nė Kosovė.

   Nuk e ndaj plotėsisht kėtė mendim, pasiqė gjendja e pėrgjithshme e okupimit nė Kosovė mund tė pengojė nė realizimin e asaj qė do dhe jo nė tė mėsuarit e asaj se ēka do. Mirėpo tani do tė vazhdohet nė ilustrimin e gjendjes nga njė sferė tjetėr e jetės.

   Me siguri ke dėgjuar se prej 1 marsit gjer mė 24 prill tė kėtij viti isha nė vuajtje tė dėnimit prej 55 ditėsh nė Burgun e Qarkut nė Prizren. Gazetat nė gjuhėn shqipe me atė rast bėnė pakėz zhurmė. Disa forume, parti dhe institucione politike protestuan dhe e kėrkonin lirimin tim nga burgu. Megjithatė, gati nė asnjė rast nuk dėshironin tė mė "linin vetėm". Emri im nė fillim shoqėrohej me kėrkesat pėr mosburgosjen e Rektorit tė Universitetit tė Prishtinės -Dr. Ejup Statovcit, dhe pastaj me kėrkesat pėr lirimin e tij. Kuriozitet mjaft interesant, ndonėse kėrkesat ishin me vend. I falenderoj pėr kėtė, por do t'i falenderoja edhe mė tepėr sikur njėra nga kėto gazeta, apo sikur njėri nga kėto subjekte, tė kishin denjuar ta citonin qoftė edhe njė pjesė tė aktakuzės me tė cilėn do t'i shpjegonin opinionit se pėrse nė tė vėrtetė isha dėnuar.

   Mė 27 janar 1990, siē e di, nė fshatin Brestovc patėn rėnė viktimat e para pėr demokraci. Mė 27 janar 1992 ishte dyvjetori i masakrės nė fjalė, kur u vranė 4 dhe u plagosėn 19 tė tjerė. Kėtė ditė, duke shkuar sė bashku me shumė tė tjerė pėr t'u bėrė homazhe martirėve tė demokracisė, gjatė rrugės, nga forcat e policisė serbe u plagos rėndė njė kushėri i imi student, Gafurri. Dy tė tjerė qenė lėnduar lehtė. Gafurri ishte i plagosuri i njėzetė gjatė dy viteve tė fundit. Ėshtė njė tregim mė vete mėnyra e informimit tė opinionit pėr kėtė rast nė kohėn kur ndodhi, por nuk do tė lėshohemi nė analizėn e tij. Prapavija politike e kėtij tentimi, e kjo shihej edhe nga aktgjykimi i Gjykatės pėr Kundravajtje nė Rahovec, ishte kėrkesa pėr jetėsimin e Republikės. Ndėrkaq u veprua sikur tė mos i kishim pasur interesat e njėjta. Pėrse?

   Mė 27 maj tė kėtij viti i bėra njė vizitė Z. A.Demaēi, Bacit, dhe grevistėve tė tjerė tė urisė nė Pallatin e Shtypit nė Prishtinė. Gjatė kthimit, nė rrugė e sipėr pėr nė Krushė, desha t'i vizitoja edhe ca shokė tė burgut nga Gllogovci, pėr tė cilėt kisha lexuar nė shtyp se ishin rrahur keqas nga ana e policisė. Policia nė Komoran ma bėri kontrollin e rastit tė dokumenteve tė vozitjes. Nė pyetjen time tė drejtpėrdrejtė nė ishte rruga e hapur pėr nė Gllogovc, polici u pėrgjigj me njė kundėr-pyetje: "Mos kisha dėgjuar gjė ndryshe?" Duke mos dashur ta zgjasja bisedėn, pėrgjigjen e tij e interpretova si pozitive dhe sė bashku me bashkudhėtarin tim, njė student i ri, djalė i njė shoku tim tė klasės, Agron Nebih Limani nga Krusha e Vogėl, e vazhduam rrugėn pėr nė Gllogovc. Patrulla e dytė policore na ndali te stacioni i autobusave dhe na dėrgoi nė stacionin e policisė nė Gllogovc. Atje mua mė morėn nė bisedė informative nė katin I kurse Agronin e mbajtėn poshtė, nė korridorin e hyrjes, ku edhe e kishin rrahur. Duke e deklaruar qėllimin tim, nuk munda ta ndaja mendimin e tyre pėr fajėsimin pa fakte tė shqiptarėve rreth vrasjes sė dy policėve serbė nė Gllogovc dhe plagosjes sė tė tjerėve. Nuk i kisha dhėnė kurrfarė rėndėsie ekzistimit tė versioneve tė ndryshme mbi kėtė ngjarje fatkeqe. Megjithatė, mė siguruan se i kuptonin motivet humane tė vizitės sime dhe se nuk do tė mė pengonin. Rreth orės 21 pas njė kontrolli tė hollėsishėm tė veturės na lėshuan, por rrugės, duke u kthyer nga stacioni i policisė, na printe njė pitzgauer pėrplot me policė. Te udhėkryqi, afėr stacionit tė autobusave, u ndal pėr t'u bashkuar me patrullėn tjetėr policore qė priste aty. Na ndalėn dhe e bėnė tė vetėn nė mėnyrėn e vet. Tėrėsisht tė pėrgjakur, nuk kishte ndonjė kuptim vizita nė Gllogovc, prandaj u kthyem pėr nė shtėpi. Pra rrahja brutale nuk ngjau nė Komoran, siē deklaroi Z.Rugova nė njė konferencė shtypi, por nė Gllogovc. Edhe kėtė herė fjala ėshtė pėr relativizimin e vazhdueshėm tė rėndėsisė sė akteve politike, por qėllimet mbetėn tė panjohura dhe tė dykuptimshme. Sidoqoftė, do tė kisha dėshiruar qė shėrbimet informative tė shtetit dhe jo vetėm tė LDK-sė, ta pėrmirėsonin informimin e vet nė drejtim tė korrektėsisė pėr gjėrat qė kanė tė bėjnė me mua. Ėshtė interesant se kėtė mungesė evidente tė korrektėsisė e ndjeja qysh para ngjarjeve tė vitit 1981 dhe jo vetėm tani, apo gjatė dekadės sė viteve 80. Pėrjashtim i vetėm nga ky rregull ka qenė viti 1982 me rastin e gjykimit tė I, por atėherė unė nuk isha edhe aq korrekt me veten, ndonėse nuk u pendova ndonjėherė.

   As gjatė dy rasteve tė fundit tė pėrshkruara, ndonėse shumė njerėz vinin tė mė vizitonin, ti nuk denjove ta lejoje bijėn tonė Erletėn, tė ma bėnte njė vizitė, qoftė edhe tė shkurtėr. Nė tė vėrtetė, as qė e prisja njė befasi tė kėtillė, por mendoja se ndoshta diē do tė kishte ndryshuar nė rezonimin e moēėm politik dhe, duke mbetur pa mbėshtetjen e tij, shpresoja se do tė ndryshonte pakėz edhe avazi i vjetėr. Shembujt e pėrshkruar mė lart tregojnė mjaft bindshėm pėr pėrmbajtjen e kėtij avazi -njė kushtėzim i pafund pėr reintegrim nė shoqėri, por me koncizitet tė duhur dhe pa emocione, nė letrėn drejtuar miqve tanė tė dikurshėm Karl-Peter dhe Petra Reinhold nė Duisburg tė Gjermanisė, pėrshkruhet situata nė tė cilėn u ndodha falė kėtij rezoni dhe kėtij avazi. Kjo letėr ka edhe rėndėsi tė shumėfishtė pėr analizėn e njė kohe tė tėrė ndėr ne. Pėr kėtė shkak e pėrktheva nga anglishtja dhe e inkuadrova nė kėtė letėr, pėrveē njė paragrafi tė shkruar gjermanisht nga njė mik tjetėr qė nuk ka tė bėjė me kėtė. Nėntitujt janė tė mėvonshėm.

                             

                                                             

II

 

 

  Letėr miqve

  Tė dashur Peter dhe Petra

                           

   Do tė dėshiroja qė tė dy sė bashku ose, nėse ashtu ju pėlqen mė tepėr, secili veē e veē, (ata poashtu janė tė ndarė, v.i.U.H.),ta lexoni kėtė letėr, por vetėm pasi ta keni pėrkthyer nė gjuhėn gjermane.

   Ėshtė njė zakon i popullit tim  rreth tė cilit kurrė nuk do tė kisha ditur gjė po tė mos mė kishte ngjarė qė t'i humbisja tė dy familjet e mia. Paraqitet dhe njeriu mund ta takojė vetėm nė situata tė tilla. "U paraqit" dhe "e takova" nė tė dy rastet e mia, me Edin dhe me Sevdinė (Sevdije Zeqiri, e diplomuar nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Prishtinės, v.i.) gjithashtu, por nė rastin e parė (shkurorėzimi me Edin) nuk isha mjaft i menēur sa pėr ta njohur, ndėrsa nė rastin e dytė (ndarja me Sevdinė) isha mė i vjetėr, mė i pjekur dhe mė i menēur se mė parė.

   Nė tė vėrtetė, si kur u shkurorėzova me Edin, edhe kur mė braktisi Sevdija, shumė njerėz vinin pėr tė mė parė. Tė rinjtė do tė bisedonin me ty ose mes vete pėr shumė gjėra me rėndėsi ose me mė pak rėndėsi, por jo edhe pėr atė qė nė tė vėrtetė kishte ngjarė. Mė tė vjetrit, vetėm do tė uleshin rreth teje, si tek indianėt e Amerikės, do tė dėgjonin me pasion ēfarėdo qė t'u thoje, por edhe ata gjithashtu kurrė nuk do tė thoshin gjė, ose me asgjė nuk do ta komentonin atė qė nė tė vėrtetė kishte ngjarė. Ky fakt gjithnjė mė vinte nė njė situatė tejet tė ēuditshme. Sepse e vetmja gjė pėr tė cilėn dėshiroja tė bisedoja ose tė dėgjoja nė ato ēaste ishte situata e krijuar. Zakonisht mė pėlqente ta fajėsoja palėn tjetėr. Vetes i dukesha i pafajshėm si njė engjėll, gjersa pala tjetėr mė dukej se ishte e shoqėruar me djaj. Ēdo gjė qė mė takonte ose qė ndodhej nė anėn time ishte e pastėr si kristali, ndėrsa ēdo gjė qė i takonte  ose qė ndodhej nė  anėn tjetėr, ishte e dyshimtė dhe e turbullt. Po qe se kėta njerėz kishin ardhur tė mė vizitonin, pėrse atėherė nuk mė pėrkrahnin, pėrse heshtnin dhe pėrse nuk mė thonin asgjė? Natyrisht kjo gjė mė hidhėronte shumė. Pyeta shumė njerėz rreth kėsaj situate, por kurrnjėherė nuk mora ndonjė pėrgjigje tė saktė.

   Pėr kėtė shkak njė ditė prej ditėsh vendosa ta vizitoja njė plak tė vjetėr nė fshat. I kishte rreth 112 vjet dhe meqė nuk mundte tė lėvizte, shkova vetė tek ai. Vendosa tė pėrfitoja nga situata dhe ta pyesja rreth asaj qė e ndjeja si tė padrejtė. Mė thanė se ishte i zgjuar vetėm nė momente tė rralla, por me kohė e vura re se kthjellohej pėr njė kohė mė tė gjatė, vetėm atėherė kur vėrtetė i interesonte tema e bisedės. Nė njė moment tė pėrshtatshėm ia bėra njė pyetje tė drejtpėrdrejtė: pėrse njerėzit qė mė vizitonin nuk i pėrkrahnin qėndrimet e mia rreth ēėshtjeve tė shkurorėzimit? Nuk u pėrgjigj menjėherė. I mbylli sytė dhe pėr njė kohė tė gjatė qėndroi i palėvizshėm. Mu sikurse njė mumje. Mirėpo isha kėmbėngulės dhe vazhdova ta shikoja nė fytyrė. Zbulova se nuk e kishte humbur orientimin. Ishte vetėm duke menduar, ose nuk dėshironte tė pėrgjigjej. E ndjeva disi se i pėlqente tė qėndroja aty. Kėshtuqė qėndrova duke pritur nė heshtje. Pastaj, pas njė pauze tė gjatė tė heshtjes reciproke, e vura re se si po pėrpiqej t'i mblidhte buzėt e veta tė tretura nė njė mėnyrė tė ēuditshme qė do tė duhej t'i pėrngjante buzėqeshjes. M'u duk se vetė shekulli po pėrpiqej tė buzėqeshte. U bėra kurreshtar qė ta pėrjetoja kėtė buzėqeshje tė shekullit. Pas pak filloi tė fliste mengadalė. "E vėrteta, -tha ai, -midis  burrit dhe gruas kurrnjėherė nuk mund tė dihet nga pala e tretė. U ėshtė e njohur vetėm atyre". "Qen bir qeni", -thashė me vete me hidhėrim. "E pamundur" -shtova. Mirėpo ai, sikur tė mė dėgjonte me ndonjė shqisė tė veēantė, vazhdoi: "Njerėzit nuk janė perėndi. Ata zakonisht e mėsojnė mėsimin tepėr vonė. A merr vesh? -pyeti, dhe unė thashė "Po", ndonėse nuk kuptova asgjė. "Po mė pėlqen, -vazhdoi ai, -sepse ti po e kondenson moshėn time pėrmes ngjarjeve qė po i pėrjeton". Mė vonė fillova t'ia sqaroja vetvetes kuptimin e plotė tė fjalėve tė tij. Shumė vdekje kishin ngjarė pėrreth dhe brenda meje, por disi kisha arritur tė ruaja diē nga vetja.   

   Kohė mė parė sėrish dola nga burgu. Kėtė herė nuk kishte qenė ndonjė dėnim i gjatė (vetėm 55 ditė) por burgjet nė mėnyrė tė ēuditshme ndikojnė nė njeriun. Isha nginjur me arrestime dhe me burgje dhe isha duke menduar se si ta braktisja vendin dhe tė emigroja ndokund pėr ta kėrkuar paqen e brendshme. Por, medet, duke ecur nėpėr njė rrugė tė pluhurosur tė fshatit pėr nė shtėpizėn time qė ndodhej nė fund tė saj, e pashė njė grup prej 10-15 vajzash tė moshės 10-12 vjeēare qė po bisedonin mes tyre duke ecur nė drejtimin tim. Meqė u takuam nė njė pikė tė rrugės ato u ndalėn, mė shikuan turpshėm dhe thanė njėzėri: "Mirėdita profesor dhe mirė se na erdhėt!" Pastaj, duke i ulur ēerpikėt e syve, e vazhduan rrugėn e vet me faqe tė skuqura. Asnjėrėn nga ato nuk e njihja dhe kėtė lloj pėrshėndetjeje e kisha tėrėsisht larg mendjes. U preka thellė, meqė fėmijėt i dua shumė, dhe meqė kjo ishte tėrėsisht e pazakonshme pėr doket e fshatit. Rrugės pėr nė shtėpi sapo qeshė duke e ndėrruar mendimin tim rreth kėrkimit tė paqes sė brendshme nė ndonjė qoshe tė Evropės, pėr tė cilėn bėra aq shumė duke e tentuar evropeizimin e vendit dhe tė popullit tė cilit i takoja.

   I doja ata fėmijė, por me tė arritur nė shtėpizėn time, nuk e gjeta asnjėrin nga 3 fėmijėt e mi (12, 7 dhe 3 vjeēar). Realiteti i ftohtė i shtėpisė sė zbrazėt mė tha se fėmijėt e mi jetonin me nėnat e tyre, tė cilat ndoshta mė kishin harruar ose madje edhe mė urrenin. I dua fėmijėt e mi pėr sė tepėrmi, por qė nga viti 1981 dhe mė vonė, pas ndarjes me gruan e dytė, nuk qe e mundur asnjėherė qė tė ishim vėrtetė sė bashku. Andini, (tani gati 7 vjeēar) i kishte rreth 3 vjet kur u ndamė me nėnėn e tij, dhe Brisilda (tani 3 vjeēare) i kishte mė pak se 1 vit kur nėna e tyre edhe praktikisht mė braktisi. Duke e bėrė kėtė ajo ndoshta mendoi tė mė ofronte shansin qė tė vendosja lirisht pėr njėrėn midis tė dyjave, por njeriu nuk mund tė vendosė midis fėmijėve tė tij, andaj fare natyrshėm e zgjodha rrugėn e normalizimit tė raporteve tė mia me tė dy palė fėmijėt para se tė mund tė vendosja pėr diēka tjetėr.

   Ėshtė interesant se gjatė tėrė kohės qė jetoja me Sevdinė, kurrė nuk mu lejua  tė komunikoja normalisht me bijėn time Erletėn. Ishte fare e qartė se ajo po pėrdorej pėr shkatėrrimin e martesės sime tė dytė (tradicionale, jozyrtare). Meqė ky fakt kombinohej me presione ekonomike dhe sociale (ekonomikisht isha totalisht i varur nga tė tjerėt, sepse sėrish nuk pata mundėsi tė gjeja punė, ndėrsa njėkohėsisht, intelektualisht isha gati tėrėsisht i izoluar gjer nė vitin 1990) isha i bindur se Z-a Edi ishte shoqėruar me njė lloj shoqėrie tė pėrdreqtė qė nuk mund ta duroja. Natyrisht mund tė supozoja se ato presione ishin koinēidenca, por kėsosh kishte tepėr shumė dhe ishin tejet tė ndėrlidhura mes tyre. Pėr kėtė shkak vendosa ta pranoja sfidėn dhe tė mos dorėzohesha.            

   Ajo qė nė tė vėrtetė  e dėshiroja nė atė kohė ishte tė mė thuhej tėrė e vėrteta rreth shkurorėzimit tim (kjo nuk mu tha as sot e kėsaj dite, me qė ky fakt e nėnkuptonte sinqeritetin e plotė midis tė dyve). Natyrisht qė m'ishte e qartė se nė raportet me mua ajo do tė ishte cazė mė e dobėt, por duke qenė pakėz tradiconal, e konsideroja tėrėsisht me vend qė njė grua shqiptare ta pranonte njė lloj tė disiplinės familjare tė kėrkuar nga burri i saj. Duke qenė njė person shumė i zgjuar, ajo e dinte shumė mirė se ē'dėshiroja, por nuk e pėlqente pozitėn prioritare tė burrit. E inkurajuar nga prapavija sociale, e quajti kėtė si "konzervativizėm timin feudal" dhe meqė atėherė nuk mund t'i pėrgjigjesha publikisht, e filloi njė luftė publike kundėr meje. U paraqit me njė sėrė poezishė tė botuara nėpėr gazeta dhe revista dhe pastaj i botoi edhe dy libra qė qenė duke mė shkatėrruar. Askund nuk mė pėrmendte me emėr, por aluzionet ishin mjaft tė qarta, dhe meqė ambienti intelektual ishte i vogėl, gjithkush e dinte se pėr kė ishte fjala. Asnjėherė nuk iu pata pėrgjigjur, sepse frikėsohesha pėr tė ardhmen  e bijės, Erletės, por ia pata shkruar dy letra private me tė cilat i refuzoja aluzionet e pėrmbajtura nė poezitė dhe nė librat e saj dhe iu kėrcėnova me botimin e tyre po qe se do tė vazhdonte tė mė sulmonte. E pranoja se kisha qenė pakėz tradicionalist, por isha shumė larg prej "konservativistit feudal" siē mė paraqiste ajo.

   Shoqėria nė kėtė kohė e pėrkrahu nė tėrėsi, ndoshta sepse ajo kurrė nuk u martua sėrish, po mė sė shumti sepse unė isha njė ish-i dėnuar qė kishte marrė guximin ta rrezikonte rendin shoqėror dhe paqen e tyre. Mirėpo, duke e pėrkrahur atė pa kurrfarė rezerve, shoqėria faktikisht vazhdoi tė mė konsideronte jo si njė ish-tė dėnuar, por si njė tė dėnuar aktual. Edhe mė keq, duke nxjerrė ca vendime gjyqėsore qė kishin tė bėnin me mua, madje edhe duke mos mė informuar fare, shoqėria gjatė njė periode tė kohės e kishte anuluar jo vetėm ekzistencėn time politike, por edhe atė juridike, madje edhe atė totale. P.sh., asnjėherė nuk mė pyetėn pėr regjistrimin e veturės sime nė emrin e saj, nuk u informova asnjėherė se Gjykata nė Prishtinė nė vitin 1988 kishte vendosur t'ia bartte Edit banesėn time dy-dhomėshe edhe pa pėlqimin tim, ndėrkaq asnjė instancė juridike nuk vendosi ndonjėherė pėr ndarjen tonė materiale. Me kalimin e kohės mė bėhej gjithnjė e mė qartė se seanca gjyqėsore e cila nė vitin 1985 kishte vendosur pėr shkurorėzimin tonė (ky gjykatės 6 vite mė vonė u zgjodh deputet i Kuvendit tė Republikės sė Kosovės, v.i.) nė tė vėrtetė mund tė konsiderohej e rrejshme. E nxori atė vendim fatkeq mbi shkurorėzimin tonė me 24 maj, pėrderisa nga burgu kisha dalur vetėm tri ditė mė heret, me 21 maj. Kjo nuk ishte me vend, madje as formalisht. Nuk qe respektuar afati kohor i paraparė me ligj prej 6 muajsh pritjeje para se gjykata tė mund tė vendoste pėr ēėshtje tė kėtilla. Shkurt, qe bėrė ēdo gjė me qėllim tė nėnshtrimit tim, ose tė kthimit tė status quo antes (gjendjes sė mėparshme tė gjėrave) pa mė kėrkuar falje. Pėrkundrazi, Z.a Edi mendonte se unė duhej t'i kėrkoja falje asaj. Ndoshta edhe do ta kisha bėrė kėtė, ndonėse nuk e konsideroja veten fajtor pėr asgjė. Sidoqoftė, meqė ishte nė pyetje vajza ime Erleta, do ta kisha bėrė kėtė po tė mos e kisha vėnė re se asaj i pėlqente njė mbrojtje e tepėrt dhe e panevojshme e shoqėrisė nė llogarinė time. Pėr kėtė shkak, siē mund ta dish edhe ti, mė me qejf nuk e bėra njė gjė tė kėtillė. Megjithatė, gjithnjė mbajta qėndrim korrekt ndaj saj. Mė 1991, kur gati sa ishte duke u shkatėrruar ajo nga disa grupe tė rėndėsishme politike, pėrmes njė funksionari tė lartė tė kishės katolike (Edi nga nėna ėshtė e krishterė, vėr. e red.) e kėrkova dhe m'u dha mbrojtja e saj. Me fjalė tė tjera, pėr hir tė bijės sime Erletės unė mund tė falja dhe fala, por nuk mund tė harroja dhe nuk harrova.        

   Mirėpo meqė realiteti sė paku teorikisht ndryshoi nė pėrputhje me bindjet e mia fillestare politike dhe jo nė tė kundėrtėn, me kohė, si duket, u bėra i rėndėsishėm pėr grupe tė ndryshme politike qė luftonin pėr pushtet dhe jo pėr shtet. Sidoqoftė, duke qenė pėr shumė vite i vetmuar nė bindjet e mia politike tė deklaruara hapur, si njė ish-anėtar i elitės, nė ndėrkohė u  shndėrrova nė hiē ekonomik dhe social. Meqė asnjė grup nuk deshi tė marrė asnjė pėrgjegjėsi pėr kėtė, ato as qė dėshironin ta njihnin ndonjė pėrparėsi timen. Mė me dėshirė e zgjodhėn rrugėn e ndikimit nė tė afėrmit e mi, duke besuar se ajo ishte mėnyra mė e mirė pėr tė mė mbajtuar edhe mė tutje nėn kontroll. Natyrisht, isha tejet i hidhėruar pėr kėtė, por nuk mund tė bėja asgjė. E dija gjithnjė se Erleta qė nga viti 1981 mbahej si njė lloj pengu, por qė nga viti 1991 e tutje isha dėshmitar se si Andini e Brisilda gjithnjė e mė tepėr konsideroheshin poashtu si pengje. Gjėrat u komplikuan dhe nuk dija se si t'i ndihmoja fėmijėt e mi qė ishin aq tė vegjėl dhe nuk mund tė kuptonin se ē'po ngjiste. Ishte supozuar me saktėsi se nuk kisha forcė personale qė ta vrisja ndokend dhe ata e dinin se nuk do ta bėja njė gjė tė kėtillė. Pėr kėtė shkak, si duket, gabimisht u konkludua se do t'i bashkohesha njėrės nga palėt nė disponim dhe se do ta luftoja tjetrėn me ndihmėn e sė parės. Nuk dėshiroja tė bėja ashtu, sepse isha i interesuar pėr ta ndėrtuar shtetin dhe jo pėr t'u pėrzier nė luftėn politike pėr pushtet. Gjithsesi nuk ishte korrekte. Ndodhej jashtė shijes sime dhe poashtu jashtė karakterit tim.         

   E dija se e kisha njė lloj tė forcės qė qėndronte diku midis qiellit dhe tokės, d.m.th. askund dhe gjithkund, qė do tė thotė se ishte potenciale dhe jopraktike. Pastaj njė ditė, duke i parė fėmijėt e mi nė njė pozitė tė tillė mizore, dhe duke mos pasur forcė tė qėndroja edhe mė tutje, e zgjodha rrugėn time. Vendosa ta eksponoja veten para dyerve tė prindėrve tė Sevdisė dhe tė prisja atje gjer sa tė bėheshin tė mėshirshėm pėr tė m'i kthyer fėmijėt e mi. Ishte ky njė hap i rrezikshėm meqė mund tė konsiderohej si provokim i tėrė fisit tė saj feudal, por pasiqė fisi im feudal nuk qėndronte pas meje, pas nja 48 orėsh tė pazarllėkut fisnor nė fund tė shekullit XX nė mes tė Evropės, u vendos qė t'i kthenin fėmijėt e mi pėrmes Sevdisė qė e pėrcillnin njė grup prej 10 ose mė tepėr ndėrmjetėsuesish! Asnjėherė nė jetėn time nuk kam qenė mė i hidhėruar. Ishte kjo diēka tėrėsisht jashtė mundėsisė sė kuptimit intelektual dhe ndjenjės sė qytetėrimit, por e ruajta kontrollin. E dija se dėshironin tė fillonin diskutime tė pafundme rreth ne tė dyve, me qėllim tė rikthimit tė status quo antes dhe jo me qėllim tė gjetjes sė solucionit real, i cili mund tė rezultonte thjesht nga fakti se mund tė na linin vetėm, pa u pėrzier vetė. Mendova se ishte metodė tejet e shplarė t'i pėrdorje fėmijėt si pretekst pėr rikthimin e status quo antes qė u humb jo me fajin tim, ose sė paku jo tėrėsisht me fajin tim.   

   Pėr kėtė shkak, iu drejtova ish gruas sime: "Zonjė, -i thashė, -gjatė kėtyre 7 orėve sa i qeshė eksponuar territorit tė fisit tėnd feudal, ti, natyrisht, mund tė mė shkaktoje telashe tė mėdha, por kurrė nuk do tė mund tė gjeje arsye pėr t'i arsyetuar ato. Nuk do ta dij kurrė nėse mė ke dashur ose jo, por fėmijėt u lindėn, ata ekzistojnė, rriten dhe i dua shumė. Pikėrisht pėr kėtė shkak nuk dėshiroj qė  t'i ndaj me forcė nga nėna e tyre, por dėshiroj qė tė kuptohet njė herė e pėrgjithmonė se ata nuk janė pronė e asnjėrit nga ne, por vetėm pjesė e jona. Detyrė e prindėrve, e tė gjithė prindėrve tė botės dhe e tė gjitha bishave poashtu, ėshtė qė t'i aftėsojnė pėr ta jetuar jetėn e tyre. Qeniet njerėzore dallojnė  prej bishave edhe nga ky aspekt, sepse i ndihmojnė fėmijėt e tyre qė ta ndėrtojnė identitetin e vet tė dobishėm pėr veten, familjet e tyre dhe pėr shoqėrinė. Sa u pėrket vetė atyre, pėr shkak se jeta konsiderohet si njė seri e gjatė betejash konkurrente pėr diēka mė tė mirė, atėherė do tė duhej t'u ndihmohej t'i ndėrtojnė sa mė tepėr qė ėshtė e mundur identitetet e tyre. E konsiderojmė se ėshtė krim primitiv e barbar tė provosh t'i shndėrrosh ata nė vegla pėr hakmarrje, nė instrumente pėr kompensimin e ėndrrave tė parealizuara, nė armė pėr tė fituar forcėn e cila nė tė vėrtetė tė mungon, vetėm sepse janė tė pafuqishėm. Lėri tė rriten tė lirė. Mos i pėrdor si pengje pėr ēfarėdo qėllimi qė do tė dėshiroje tė arrije sepse kjo doemos do tė duhej t'ishte problem i yt dhe jo i tyre. Pėr shkak tė moshės sė vet ata kėtė nuk mund ta kuptojnė. Nuk ishte punė as e guximshme dhe as e menēur nga ju qė tė mė sillni nė njė situatė tė tillė. Mund t'i kuptoj intencat tuaja, por nuk mund ta falė sjelljen tuaj".

   Duke i thėnė kėto gjėra, natyrisht isha i neveritur (edhe me veten), saqė dola jashtė dhe i lashė ta diskutonin problemin nė mungesėn time. Kurrė mė nuk munda tė bėhem i njėjtė si mė parė.

   Ky problem tani ėshtė zgjidhur, por vetėm pjesėrisht. Fėmijėt tani lirisht mund tė lėvizin tek secili nga ne, por nuk janė mė tė lumtur. Mė duan shumė. E duan edhe nėnėn e tyre.   

   Meqė janė tė regjistruar nė emrin tim, por jetojnė me nėnėn e tyre, iu drejtova gjykatės, e cila tani ndodhet nė kompetenca tė Republikės sė Serbisė, me lutje qė ta bėjė njė pėrjashtim nga rregullat e luftės dhe tė vendosė mbi atė se me cilin prind do tė duhej tė rriteshin ata? Lloji i institucionit tė cilit ju drejtova dhe i cili nė kėtė ēėshtje i ka kompetencat e gjyqit, thjesht heshti. Nuk deshi tė vendosė. Meqė nuk kam pasaportė, sepse nuk mė ėshtė dhėnė, dhe meqė si tėrėsi situata ėshtė tejet e paqartė, nuk i di tė gjitha konsekuencat juridike tė njė situate tė kėtillė.

   Situata bėhet edhe mė e keqe, meqė Erletės akoma nuk i lejohet normalizimi i raporteve tė saj me babėn e vet, d.m.th. me mua. Kjo pastaj reflektohet drejtpėrsėdrejti nė raportet me Sevdinė dhe ndikon nė pozitėn e dy fėmijėve tė mi tė tjerė.  

   Shumė herė mendoja tė ndėrmerrja diēka rreth kėsaj ēėshtjeje, por meqė Edi ishte njė anėtare tejet e ēmuar e elitės politike e intelektuale, nuk mund tė bėja asgjė. Njė herė, nė fillim tė kėtij viti, hyra nė banesėn time nė Prishtinė pėrkundėr kundėrshtimit tė saj, me qėllim qė disi ta detyroja tė fliste me mua, por ajo thjesht e thirri policinė dhe ata mė hodhėn jashtė. Shumė herė mendova t'ia filloja njė polemike publike me tė dhe bile iu kėrcėnova me njė gjė tė tillė, por ajo s'i dha pesė para. Shumė shkrimtarė, avoketėr, gjykatės, profesorė, zhurnalistė e tė tjerė ndodheshin nė anėn e saj. Me fjalė tė tjera, elita nė raport me mua qėndronte si bukur shumė unike. Nė tė kaluarėn Edi gjithmonė kishte sukses nė rrotullimin e gjėrave dhe nė fajėsimin tim pėr gjėra qė nuk kisha mundur t'i merrja dot me mend. Nė kėtė drejtim duket sikur gratė janė mė superiore se burrat andaj ishte fare e natyrshme qė tėrė elita ta pėrkrahte me gjithė zemėr, madje edhe njė pjesė e familjes sime mė tė gjerė, pėr motive dhe interesa tė ndryshme. Kjo ishte njė metodė e cila pėr njė periodė tė gjatė kohe mė bėri tė mos isha i barabartė me tė, pėr ē'gjė nuk isha as i pėrgaditur dhe as i mėsuar dhe sė cilės gjer mė sot mė me dėshirė iu shmanga.   

   Mirėpo situata nuk ndryshon thelbėsisht. Desha ta ndryshoja, duke proklamuar se nuk e kisha ndėrmend tė martohesha sėrish dhe duke kėrkuar qė tė dy palė fėmijėt e mi tė lejoheshin lirisht tė komunikonin me mua. Sevdija kėtė e pranoi nė nivel tė fshatit, por ajo nė tė vėrtetė nuk ka mjete qė t'i mbajė fėmijėt dikund tjetėr, jashtė fshatit. Mua mė ėshtė ofruar njė shans qė tė riintegrohem nė Prishtinė pėrmes Universitetit, por meqė nuk pata sukses nė normalizimin e raporteve tė mia me Erletėn, Sevdija nuk do t'i lejojė fėmijėt tė vijnė me mua. Sikur tė vendosja tė shkoja vetėm (ėshtė tejet e dyshimtė se a do tė pranohesha vetėm) me siguri se do t'i humbisja tė dy palėt. Andaj ėshtė fare e natyrshme qė nuk dėshiroj qė njė gjė e tillė tė mė ngjajė sėrish nė Kosovė dhe as qė mund tė duroj edhe mė tutje ta shikoj shkatėrrimin e tyre gradual. Eshtė kjo njė gjė qė mė dėmton pėr sė tepėrmi, dhe tani me vite po shkatėrrohem edhe vetė.           

   Ėshtė kjo njė situatė e ēuditshme dhe njėkohėsisht tmerruese. Nuk mund tė gjej fjalė tė pėrshtatshme pėr ta pėrshkruar, por mbi tė gjitha, mė tmerruese janė kėshillat qė mi japin pikėrisht ata qė mund ta ndryshojnė kėtė situatė vetėm pėrmes njė thirjeje telefonike ose njė bisede tė rėndomtė. Sipas tyre, nuk duhet tė mėrzitem pėr fėmijėt meqė janė duke u rritur me nėnat e tyre. Kur tė rriten do tė kthehen tek unė, sepse do tė dijnė se jam baba i tyre. Nuk dua ta pėrshkruaj anėn tmerruese tė saj, pasi vetė pėr vete mund ta supozosh. Kuptimi i vėrtetė i kėtyre kėshillave ėshtė kėrkesa qė tė pritet zgjidhja e tėrėsishme e situatės, por pikėrisht kjo ėshtė arsyeja qė konsideroj se ata mbahen si pengje. Dhe pikėrisht pėr kėtė arsye insistoja vazhdimisht qė tė katapultohen jashtė tensioneve aktuale tė shkaktuara nga politikat e kundėrta. Ishte kjo esencialisht kėrkesė pėr shpėtimin e privatshmėrisė sė familjes. Fatkeqėsisht, nuk pata sukses tė plotė, por meqė po hyjmė nė shekullin XXI, lufta ime prej mohikani ishte e dobishme tė provohej. Ndoshta ky ishte edhe njėri ndėr shkaqet e rrahjes sime barbare nga ana e policisė speciale mė 27 maj tė kėtij viti. Megjithatė, nuk mund tė pajtohem nė asnjė mėnyrė nė reduktimin e qenieve njerėzore nė makina tė pandjeshme, tė ftohta, indiferente. Privatshmėria e familjes ėshtė e nevojshme pėr kėtė qėllim. Nė qoftė se shekulli XXI do ta vrasė kėtė, atėherė nuk mund tė jetė i vlefshėm pėr t'u jetuar.      

   Pas njė refleksioni tė gjatė, erdha nė pėrfundimin se zgjidhja e vetme racionale pėr kėtė problem do tė ishte qė tė bėja vetėvrasje politike, d.m.th. qė t'i ndėrprisja tė gjitha raportet me tė kaluarėn dhe tė tanishmen dhe tė provoja tė jetoja vetėm pėr veten time, por nė njė vend tjetėr dhe jo kėtu. Meqė akoma mund tė punoj ēdo gjė qė mund tė mė ofrohet, prej pjatalarėsit e  publicistit, gjer ke profesori i universitetit, sė paku nga njė distancė gjeografike mund tė provoja t'i ndihmoja edukimit tė ardhshėm tė fėmijėve tė mi dhe kėshtu tė bėhem edhe materialisht, dhe jo vetėm nominalisht, baba i tyre. Kjo gjė akoma nuk do tė mė bėnte njė baba komplet, por sė paku diēka mė tė mirė se ky i tanishmi. Gati shumica e baballarėve tė fėmijėve shqiptarė pothuajse historikisht janė tė kėtillė. Ky ishte njėri nga shkaqet qė kėrkova tė ma bėje njė vizitė tė shkurtėr. Desha tė tė konsultoja pėr njė vendim aq tė rėndėsishėm pėr mua.      

   Ti nuk erdhe. Fillova menjėherė tė mendoja se qeniet njerėzore, pas tė gjithave, nuk janė edhe gjithmonė plotėsisht racionale (kjo gjithashtu do tė duhej tė ishte ndonjė komponentė e privatshmėrisė sė tyre) dhe, meqė nuk janė plotėsisht racionale, atėherė mė me qejf do tė qėndroja kėtu. Kėshtu mė nė fund vendosa ta mbroja doktoratėn time nė Universitetin e Prishtinės.

   Kėshtu, Peter dhe Petra, unė i dua proverbat e popullit tim. Njėra nga ato thotė se duke m'i treguar hallet e mia, tė tuat do t'i kuptosh mė mirė. Jua tregova njė pjesė tė halleve tė mia me qėllim qė ju tė kuptoni se, si duket, jeni duke i pėrjetuar problemet e moshės sė viteve 50 kur befasisht keni mundur tė zbuloni se nuk jeni edhe mė tutje tė rinj dhe se nuk mund tė vazhdoni t'i bėni gjėrat qė ishit mėsuar t'i bėni nė tė njėjtėn mėnyrė, me tė njėjtin intensitet dhe me tė njėjtin tempo. Pėrse atėherė nguteni? Pėrse nuk prisni t'i pėrshtateni moshės?

 

Krushė,                                     Tė fala:

5 qershor 1993                          Ukshini

 

                                                        

                                                                      

 

III

 

Zonjė,

                                    Dekurajimi me homo politicus-in

 

   Letra ēiftit Reinhold nuk ėshtė e pėrfunduar, me gjithė pėrmbajtjen dhe kuptimin shumėdimensional. Kjo qė tė drejtohet ty dhe segmentit tė inteligjencisė pas teje ėshtė e shkruar nė gjuhėn shqipe dhe ka pėr qėllim zgjimin tuaj tė tėrėsishėm. Do tė pėrkthehet, natyrisht, edhe anglisht.

   Nė letrėn time tė fundit tė para njė viti (24 prill 1992) me njė ton pak si tė ashpėr qė tani nuk mė pėlqen sepse nuk pata mundėsi t'i qėndroja besnik ashpėrsisė sė saj, desha t'i rrotulloja gjėrat, t'i vija nė vendin e tyre dhe ta mbyllja kaptinėn e fundit tė raporteve midis nesh nė historinė e Republikės. T'u kėrcėnova se, po qe se  nuk do ta lejoje normalizimin e raporteve me bijėn tonė Erletėn, do ta pėrgadisja njė seri ligjėratash me titull tė pėrbashkėt "Morali dhe politika" dhe se nė kėtė mėnyrė do tė zhvilloja luftė publike kundėr teje dhe rezonimit tė vjetėr politik. Mirėpo ato dolėn mė tė thella se ē'prisja. Mė dekurajoi lidhja e tyre me mentalitetin e bipėrkatėsisė kolektive tė homo-politikusit shqiptar, andaj e gjykova se nuk ishte koha e tyre. Nuk i ligjėrova dhe as qė i botova. Megjithatė, duke qenė i bindur se nuk i duhet lėnė vetėm kohės t'i sqaronte gjėrat edhe mė tutje, vendosa qė ta shtyj pakėz kohėn pėr t'ia ndėrruar pėrmbajtjen, qė sė paku kualitativisht tė jetė diē tjetėr.  

   Nė kėtė drejtim, njė sėrė hapash qė u ndėrmorėn gjatė vitit tė kaluar nė emrin tim, por jo gjithmonė me iniciativėn time, e nė shumicėn e rasteve as me njohurinė time paraprake, por vetėm me njoftimin tim me dėshtimet e pėsuara, mė bėnin kurreshtar. E kuptova se njerėzit, nė mėnyrėn e vet, e tentonin afrimin tonė, por kjo nuk u bėri punė, sepse kishte kohė qė dashuria jonė kishte vdekur, ndonėse dikur, si tek tė gjitha ēiftet e lumtura, konsiderohej e pavdekshme. Pata provuar shumė herė qė ta ruanim korrektėsinė nė raportet tona nė mėnyrė qė Erleta ta pėrballonte mė mirė sfidėn e kohės, por ti refuzove. Nė kėtė mėnyrė e vdiqe edhe miqėsinė. Nga kėto pėrpjekje dhe nga kėto hapa u krijua njė propagandė e tmerrshme qė vazhdimisht mė pėrcillte dhe intensifikohej sa herė qė kanosej "rreziku" i normalizimit tė raporteve me tė. Njė ēėshtje tėrėsisht inosente dhe private gjatė vitit qė shkoi u hodh nė terren politik, nė armiqėsinė me ata tė cilėt me mundin dhe me gjakun e tyre fuqimisht i kontribuan krijimit edhe tė Republikės edhe tė Demokracisė. Kėtu diēka nuk vlente. Ishte pėrfundimisht e prishur. Pėrsėri si edhe mė parė nė kohėn e komunizmit, insistohej nė mėnyrė indirekte qė tė bėja lutje pėr normalizimin e raporteve tė mia me bijėn time, por nuk u binte ndėr mend tė bėnin lutje qė t'i normalizonin raportet me mua. Ndonėse patėn ngjarė shumė gjėra dhe pati ndryshuar shumėēka, nuk ndryshoi pozita e saj dhe as raportet midis nesh, sikurse do tė duhej t'ishte midis personave tė civilizuar tė botės bashkėkohore. Vazhdimi i avazit tė vjetėr nė kushtet e ndryshuara tani nuk e dėmtonte vetėm bijėn tonė Erletėn, por edhe tė dy fėmijėt e mi tė tjerė qė u lindėn nga martesa e dytė, Andinin (7 vjeēar) dhe Brisildėn (3 vjeēare), por edhe tė gjithė ata qė e donin, nė radhė tė parė prindėrit dhe vėllezėrit e mi, me tė cilėt gjatė njė periode u manipulua shumė keq me gėnjeshtra tė paturpshme, duke e shfrytėzuar nivelin e vetėdijės sė tyre, tė raporteve farefisnore dhe tė gjendjes materiale. Nė kėtė luftė nuk u dėmtuan vetėm ata qė tė pėrkrahnin, tė cilėt me gjithė demagogjinė e tyre ishin dhe mbetėn tė integruar nė shoqėri, tė cilėt ti dikur as  i doje dhe as tė donin dhe tė cilėt tani, njėsoj, e pėrkrahnin edhe tjetrėn nė luftėn e saj kundėr meje, ndonėse as kjo dikur nuk i deshi dhe as qė e honepsėn ndonjėherė. Nė kėtė mėnyrė u krijuan raporte tė ēuditshme: prindėrit dhe vėllezėrit e mi vazhdimisht mbeteshin fajtorė pėr gjėra pėr tė cilat nuk kishin kurrfarė haberi; tė tjerėt, kinse me mospėrzierjen e tyre nė "ēėshtjet private" vazhdimisht mbeten tė pafajshėm; kurse fėmijėt e mi tė mitur dhe unė vazhdimisht mbetemi viktima. Kėshtu ishte nė kohėn  e komunizmit, kėshtu mbeti nė kohėn e euforisė nacionale dhe kėshtu ėshtė akoma edhe sot, nė kohėn e krizės dhe tė ngecjes nė tė gjitha drejtimet. Ėshtė evidente se kėshtu nuk duhet dhe as qė mund tė mbetet.    

   Si anėtare e elitės politike dhe intelektuale tė Kosovės, sikur tė mos ishte zhvilluar njė luftė e hapur kundėr meje dhe jo aq kundėr njė politike qė do tė duhej tė luftohej, sikur kjo elitė, gjatė njė periode tė caktuar tė instalimit tė vet nė pushtetin paralel politik tė kishte zhvilluar luftė parimore pėr pozitėn e Kosovės dhe jo pėr pozitėn e vet nė Kosovė, dhe sikur ti nė kėtė luftė, sė paku tė  ishe diferencuar, bile pėrmes Erletės, ndoshta do tė kisha besuar se nuk ke dashur qė bija jonė Erleta ta pėrjetonte drejtpėrsėdrejti rėnien e babės sė saj. Ndoshta do tė kisha besuar se duke dashur ta ruaje veten nga rėnia sė bashku me tė, ishe e detyruar ta ndaje bipėrkatėsinė politike tė njė ambienti dhe tė njė kohe qė akoma po zgjat. Nė rrethana tė kėtilla e pranoj se do tė ishte njė obligim fisnik i babait qė ta ruante tė bijėn nga inkonviniencat e kohės. Bile nga kjo fushė kemi edhe shembuj konkretė tė lavdishėm. Nė njė libėr mbi Z.Adem Demaēi tė njė autori sarajevas, Baci shpjegon se si kishte qenė i detyruar ta linte familjen me qėllim qė ta shpėtonte nga maltretimet dhe nga provokimet e kohės. Kėtė ia besoj, por gjithashtu e besoj se pėrfundimisht e kishte pasur gabim, sepse nė kėtė mėnyrė e la tė paprekur rezonimin e moēėm politik, duke besuar se kishte ndryshuar sė bashku me kohėn. Me gjithė konsideratat e larta ndaj tij, (isha i pari qė i futa nė pėrdorim pėr tė shprehjet "histori e gjallė" dhe "simbol i rezistencės kombėtare") unė nuk isha Z.A.Demaēi. Kisha rėnė pikėrisht si ai, por jo vetėm kaq. Kisha qenė nė nivelin e gjendjes sė njė populli tė tėrė, i cili jo vetėm gjatė 12 viteve tė fundit ishte trajtuar mizorisht nga tėrė njė makineri policore dhe ushtarake e njė regjimi qė e dėnoi historia. Mirėpo nė kėtė gjendje kisha rėnė nga lartėsia e konsiderueshme e hierarkisė shoqėrore dhe me njohuri tė pjekura teorike dhe praktike tė funksionimit dhe tė ndėrlidhjes midis regjimit,  sistemit politik dhe shtetit. Pėr kėtė shkak, nuk e synoja vetėm ndryshimin e ambientit, por edhe tė rezonimit politik nė kohė. Pa ndonjė mbėshtjetje dhe pa ndonjė lidhje me ata qė konsideroheshin tė informuar dhe qė vetėm i ekzekutonin vendimet e tė tjerėve, u orientova drejt dhe qėndrueshėm. Falė biografisė sime, origjinės sė pastėr shqiptare-kosovare dhe njohurive tė mia, ky orientim ndikoi fuqimisht nė ndryshimin edhe tė ambientit edhe tė kohės, si edhe tė shumė segmenteve tė rezonimit tė moēėm politik. Pėr kėtė shkak, prezentimet qė iu bėnė faktorit tė brendshėm nuk kishin lidhje me tė vėrtetėn, por vetėm me ruajtjen e pozitave dhe tė privilegjeve tė njė shtrese tė caktuar shoqėrore, sė cilės dikur i takoja edhe unė.

   Ato e patėn efektin e ngecjes sė proceseve tė lidhura me jetėsimin e plotė tė Republikės dhe tani tė zbrapsjes sė tyre praktike. Dhe, pėrsėri angazhimi dhe qėndrimi im praktik dhe me shkrim i zhdavariti mosbesimet e krijuara artificialisht  dhe e shquajti njė rezonim tė ri politik i cili akoma ndodhet nė rrugė e sipėr tė formimit dhe tė forcimit tė vet, por qė tanimė me asgjė nuk mund tė ndalet. Nė kontekst tė kėtyre fakteve, pėr kė, pėr ēfarė ambienti, pėr ēfarė kohe, pėr cilat arsye dhe me ēfarė tė drejte e largoni edhe mė tutje bijėn time nga unė? Ose nė rezonimin tėnd dhe tė kėtij segmenti tė inteligjencies akoma nuk ka ndryshuar asgjė, ose synohet diē tjetėr, gjė qė pėr shkak tė konsekuencave qė akoma po i bart, pėr mua ėshtė njėsoj. 

   Ta marrim tė dytėn. E para edhe ashtu shihet vetė. Nuk qenė nė pyetje 12 ditė, 12 javė dhe as 12 muaj, por vite tė tėra tė lidhura me zhvillimin e situatės sė pėrgjithshme nė Kosovė e mė gjerė. Gjatė kėtyre 12 viteve mė arrestuan dy herė, mė burgosėn, mė izoluan 7 vite tė plota. Me instrumente tė nėntokės politike qė nuk u shihen dhe aq lehtė, por qė u ndjehen konsekuencat, e zhvilluan njė luftė tė tmerrshme qė mė dėmtoi pėr sė tepėrmi dhe mė nė fund mė lėnduan shumė rėndė. E kalova Golgotėn qė e pėrjetoi njė popull i tėrė. Sė bashku me tė, nė ēdo pikė, i dhashė provimet mė tė rėnda tė pjekurisė politike. Mirėpo, gjatė kėtyre 12 viteve tė kėsaj golgote tė tmerrshme, nuk denjove ta lejoje normalizimin  e raporteve tė mia me bijėn tonė Erletėn, dhe nė kėtė drejtim tė pėrkrahu segmenti i Inteligjencies pėr tė cilėn ėshtė fjala. Pėrse?    

   Tė gjitha iniciativat nė kėtė drejtim i vrisje qė nė start. Ndaj prindėrve tė mi pleq, sa herė qė deshėn tė tė vizitonin, ta takonin ose ta shihnin mbesėn e tyre, u solle nė mėnyrė arrogante. Herėn e fundit kur e provuan njė gjė tė tillė, i porosite qė tė tė mos mėrzisnin edhe mė tutje. Plakut qė me ndikimin e vet progresiv e kishte bartur mbi shpinė thyerjen e tėrė njė epoke tė mbėrthyer nė prangat feudo-klanore tė rrethit tė vet, kur, i pėrmalluar, pa dijen dhe pa lejen time, e thirri tė mbesėn nė telefon, si gjithmonė, si djalit tė tij e babait tė saj, ia mbyllėt telefonin. Pastaj arsyetoheshit se ashtu sillej e mbesa dhe jo ti qė e edukoje atė. Kėtė paturpėsi e brohoritėn me vite edhe disa nga ata qė plaku i kishte rritur dhe i kishte shkolluar nė luftė tė vazhdueshme me prangat e sė kaluarės, ndėrsa njėkohėsisht e siguronin se ishin me tė. Kur tė tjerėt e shfaqnin mospajtimin e tyre me kėtė hipokrizi rrėnqethėse, kėrkohej mospėrzierja nė emėr tė afėrsisė sė gjakut. Raportet feudo-klanore qė Evropa i kishte vdekur para mė se 1000 vitesh, nė Kosovė e manifestonin tėrė shkėlqimin e vet tė mykur. Ato sundonin nė mėnyrė sovrane. E vrisnin ēdo talent qė nė embrion dhe si kurva mė e poshtėr, viheshin nė shėrbim dhe e servisonin ēdo pushtetmbajtės qė e synonte ngecjen dhe jo avansimin drejt dinjitetit individual dhe lirive kolektive. Kjo alfė dhe omegė e ēdo dominimi tė huaj duhej luftuar, por lufta kundėr saj nė Kosovė u tregua si lloji mė i vėshtirė i luftės qė mund ta zhvillonin Perėnditė dhe jo qeniet e vdekshme njerėzore. Dhe nė shkallėn qė unė e zhvilloja si njeri, i munda perėnditė. Mirėpo ato nuk tė falin, ose njė gjė tė tillė e bėjnė tepėr rrallė. Mė shpesh hakmerren, duke e vazhduar lojė-luftėn e tyre morbide me jetėn. Ka momente tė tilla kur vdekja ėshtė mė e lehtė se sa lojė-lufta me jetėn, por vdekja si mundje dhe jo si humbje. E provokova tri herė, por nuk mė deshi. Herėn e katėrt nuk desha ta provokoja vrasjen, por e dija se mund tė vinte dhe isha indiferent ndaj saj. Getoizimi violent i regjioneve tė caktuara ishte dukuria mė e fėlliqur e kėtij shekulli. Kishim mėsuar ta urrenim qė nė bankat e shkollės. E provokonte rėndė ndėrgjegjen time intelektuale, dhe ndjenjėn njerėzore tė njeriut. Mė lėnduan rėndė, por mė lanė tė gjallė pėr t'u kthyer i plagosur nė rrugėn time tė moēme tė lojės morbide me vdekjen. Dhe tani ishin pėrzier gjėrat: lojė-lufta morbide me jetėn e perėndive dhe loja morbide me vdekjen e njeriut nė mėnyrė tė padiktueshme ishin shndėrruar nė njė. Qėmoti nuk dihej se cila do tė rėndonte mė tepėr nė ēaste tė caktuara tė kohės.   

   Mirėpo nuk ishin goditjet e policisė ato qė mė shkaktonin dhembje mė tė mėdha. Nga goditjet, lėndimet dhe tė shtėnat e tyre mund tė vdisje, siē vdiqėn shumė tė tjerė, mund tė mbeteshe sakat, siē mbetėn shumė tė tjerė ose edhe mund tė shėroheshe siē u shėrova edhe unė. Ajo qė vėrtet mė lėndoi ishin fjalėt: "Ik, ti nuk je babai im", dhe pastaj: "do ta ndėrroj mbiemrin", tė shqiptuara me gojėn e bijės sime 12 vjeēare, tė cilėn, nė momentin e takimit nuk e njoha. Ishte rritur. Ishte bėrė goxha vajzė, por nuk e njoha, sepse nuk u lejova ta pėrcillja rritėn e saj. Ato fjalė delnin nga thellėsitė e mllefit dhe tė urrejtjes sate, ndonėse nuk pate kurrfarė tė drejte as tė mllefoseshe dhe as tė mė urreje. Ishin rezultat i edukimit qė ia dhe, sepse nuk mė njihte drejtpėrsėdrjeti, pos pėrmes teje. Kontrolli i hekurt i shpirtit tė saj tė njomė gjithmonė mė kishte larguar tė tmerruar pėr fatin e saj.

   Ajo qė mė lėndoi njėsoj rėndė si edhe kėto fjalė ishte tmerri qė e ndjeja sa herė qė e kujtoja faktin se njė segment i rėndėsishėm i inteligjencisė sė lartė tė Kosovės pėr 12 vjet rresht e aprovoi dhe e inkurajoi njė sjellje tė tillė. Ishte kjo pikėrisht ajo inteligjencie qė e kisha mbrojtur me kėmbėngulje, me ēmimin e pjesės mė tė mirė tė jetės sime, me besimin e plotė se njė ditė do ta kuptonte gabimin e kohės komuniste, se do tė korrigjohej  dhe se do tė futej nė luftėn e Republikės dhe tė Demokracisė. Ajo kėtė e bėri, por me rezonimin dhe me frikėn e vjetėr pėr privilegjet e kohės komuniste. Erleta atyre duhej tu shėrbente si njė lloj garancie nga pėrmbysja e mundshme. Pėr kėtė shkak, sa herė qė e tentoja normalizimin e raporteve tė mia me bijėn time, mė delnin pėrpara "bedelėt" e tyre. Mė vinin gjithmonė para alternativės sė shkatėrrimit tė bijės sime, tė luftės ose tė tėrheqjes. E zgjidhja tėrheqjen taktike pėr tė mos shkaktuar pėrmbysjen.

   Mirėpo ata vajtėn larg: mė shpallėn tė krisur, konservativ, komunist a prokomunist, marksist-leninist e gjepura tė tjera. Vajtėn edhe mė larg:-e tentuan mohimin e dėshmorėve tė parė tė rėnė pėr demokraci dhe pėr liri nė Brestovc. Iu pėrgjigja me artikullin "Bėje ose vdis" (Fjala, 5-12 shkurt 1992), por e heshtėn diskutimin, e ndryshuan kontekstin e gjėrave dhe ranė nė kundėrthėnie me vetveten. Pastaj i mohuan atėbotė tri kėrkesat e mia: themelore 1) Pėr Republikėn e barabartė tė Kosovės nė ish-Jugosllavi, 2) Pėr ruajtjen e integritetit territorial tė ish-Jugosllavisė dhe 3) Pėr respektimin e pavarėsisė sė Shqipėrisė (shih artikujt nė DEA  prej 1-6, 90/91, sidomos artikullin redaksional "DEA dhe sulmet"). Pasoi njė propagandė e tmerrshme, por asnjė pėrgjigje serioze. Pėrhapnin fjalė se isha kundėr bashkimit me Shqipėrinė. Pėr tė qenė efekti diskreditues mė i fortė, i shpjegonin popullit nėpėr oda se bashkimi me Shqipėrinė ishte ēėshtje e kryer, sapo qė nuk kishte ngjarė, po ja qė unė po i pengoja! Sikur kjo ēėshtje tė varej nga unė dhe jo nga lufta e pėrbashkėt aktive e tė gjithėve! Qėllimi i kėsaj propagande tė tmerrshme verbale, dhe jo vetėm verbale (atėbotė e izolonin edhe familjen time nė Krushė) nuk mund tė ishte vetėm likuidimi im politik, por diē mė e madhe. Ata nuk mund tė mos e dinin se nė atė kohė nuk ishte nė rend tė ditės Bashkimi me Shqipėrinė por Republika. Nuk mund tė mos e dinin se diskontinuiteti total politik do tė shkaktonte luftė totale pėr tė cilėn nuk bėnin kurrfarė pėrgaditjesh. Nga kjo ishte e qartė se llogarisnin nė forca tė huaja. Efekti politik i kėtij qėndrimi ishte instrumentalizimi total i Kosovės pėr interesa tė huaja dhe jo pėr interesa tė veta. Qysh heret e kisha kuptuar se disa qarqeve shkencore-politike amerikane nuk do t'u bėhej vonė po qe se problemin shqiptar do ta zgjidhnin duke e futur Shqipėrinė si Republikė tė shtatė brenda ish-Jugosllavisė. Mendimet e tilla kishin mbetur recidiv i planeve tė Luftės sė II Botėrore. Isha i bindur se SHBA-tė nuk kishin interesa tė drejtėpėrdrejta nė Ballkan, pėrpos atyre qė i trashėgonin prej britanikėve. Pėr kėtė shkak, supozoja se disa qarqeve "kokė-nxehta"(hot-heads) tė atjehit nuk do t'u bėhej vonė edhe po qe se njė gjė e tillė do tė rezultonte me luftė. Me luftė ata e mendonin luftėn lokale, sepse kjo atėherė "ishte nė modė" dhe jo luftėn totale. Nuk e kishin tė zhvilluar ndjenjėn e duhur pėr interesat kontradiktore tė fuqive tė Europės dhe pėr kėtė shkak nuk do tė pėrtonin tė eksperimentonin me qėllim tė shquarjes sė tyre. Nga kjo mund tė konkludohej fare lehtė se po qe se njė luftė e tillė lokale do tė komplikohej, nuk do t'u bėhej vonė po qe se nga dėshira pėr ndėrprerjen e konflikteve tė mėtejshme do tė rezultonte njė Shqipėri e reduktuar dhe e bashkuar muslimane. Mirėpo mua mė bėhej vonė dhe nuk mė dukej  mirė. Njė Shqipėri e bashkuar, -e mendoja me vete, -pa Devollin apo Sarandėn, me njė Republikė tė Shkodrės dhe ndoshta edhe tė Mirditės nė mes, ku do tė sundonin raportet feudo-klanore, me ndonjė aga tė feudo-kapitalizmit nė udhėheqje tė parashutuar nga jashtė, e pranoj se nuk mė pėlqente. Pastaj mendoja se populli shqiptar pikėrisht pėr shkak se i kishte pasur tri fe, kishte qenė origjinal dhe unik nė Evropė, nė ndėrtimin e asaj qė Hegeli do ta quante "Volks geist" dhe se kjo "Volks geist" e shqiptarėve, me shekuj i kishte pėrbuzur tentativat qė ta coptonin  nė baza religjioze. Kjo qėndresė e pėrbashkėt e tė tri feve e kishte begatuar pastaj shpirtin e tyre, dhe jo vetėm frymėn, dhe pėr kėtė shkak ky kishte qenė kontributi mė origjinal i tyre nė ndėrtimin e kombit dhe argument i fuqishėm nė tėrė qytetėrimin e Evropės pėr perzistencėn e kombit si kategori e rrėnjosur. Andaj e pranoj se nuk mund ta merrja me mend njė Shqipėri tė tillė tė reduktuar vetėm nė njė fe. Mė dukej se ajo  nuk do tė ishte edhe mė tutje e njėjtė, me shpirt tė brumosur nga fe e kultura tė ndryshme, por, si e imponuar nga larg dhe nga tė tjerėt, nė thelb do tė ishte njė Shqipėri pa shpirt. Pėr kėtė shkak besoja se problemi shqiptar ishte akoma problem dhe jo ēėshtje, dhe se ishte i natyrės sė barazimit tė plotė me republikat tjera nė ish-Jugosllavi dhe i barazimit tė popullit nė pikėpamje tė forcės materiale, nė radhė tė parė me veten dhe pastaj edhe me tė gjithė popujt tjerė nė Ballkan dhe nė Evropė. Duke u nisur nga kėto premisa, ashtu si mė dukej e mundshme nė atė kohė, pėrgjigjet i dhashė nė fejtonin "Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės"(Janar-shkurt -1992). Pastaj nė vende tė ndryshme i thashė me gojė edhe ca gjėra tė tjera qė mė brengosnin, si p.sh., se politika e pasivizimit nė formė tė durimit e deziluziononte masėn dhe i ndihmonte shpėrnguljes, se evropeizimi i Kosovės nuk mund tė reduktohej nė shpėrnguljen e rinisė dhe nė asimilimin e saj nė Evropė, se metodat mafioze nė politikė nuk tė ēonin askund e shumė gjėra tė tjera. Mė akuzuan se po ua pėrēaja popullin, i cili nuk kishte asnjė haber pėr motivet e vėrteta tė sulmeve kundėr meje. Nuk u pėrgjigjėn asnjėherė botėrisht, por mė dėmtuan tepėr shumė pas shpine. Me fjalė tė tjera, qarqet "kokėnxehta" nė Amerikė i kishin pasur dishepujt e tyre edhe nė Beograd (se kėtė gjė ua kishte anda) por edhe nė Prishtinė (se nuk u binte ndėrmend finalja por vetėm starti).

 

Njė piramidė e arkeologjisė shoqėrore

 

   Nuk e di nėse edhe ti e duartrokisje kėtė dėmtim pas shpine, por e di se Erleta nuk vinte. Kush ishin ata qė nė mėnyrė tė organizuar, pėrmes "bedelėve" tė tyre, ia mundėsonin vajzės ikjen nga takimi me babėn e vet sikur ky t'ishte ndonjė kriminel dhe jo njė njeri i rėndomtė si tė gjithė tė tjerėt? Kėta ishin shumė nga ata qė dikur i njihnim sė bashku, por qė tani tė pėrkrahnin vetėm ty, qė nė tė vėrtetė nuk mė kishin pėrkrahur kurrė pėrpos nė masėn qė u kishte konvenuar atyre. Kėta qysh atėherė nuk kishin pasur botėkuptime tė drejta mbi raportin familje-shoqėri dhe rrjedhimisht, mbi asgjė. Koha e luftės dhe ajo menjėherė pas saj u kishte imponuar kriteriume politike mbi jetėn private. Ky kishte qenė kompromisi i parė i tyre. Tė gjitha kompromiset tjera tė natyrės politike kishin qenė mė tė lehta, mė tė parėndėsishme dhe mė pak e mė rrallė shqetėsuese. Pėr kėtė shkak, nuk mund tė pritej nga kėta kėmbėngulja nė mbrojtjen e parimeve dhe shumė rrallė e njihnin funksionin e tyre. Procesi i racionalizimit nė mendjen e tyre nuk i kishte lejuar ta kuptonin tė vėrtetėn; -nuk e ndjenin se mendimet i kishin sipėrfaqėsore, tė pathelluara dhe as qė mund t'i thellonin. Pėr kėtė shkak ishin tė prirur t'i besonin tepėr shumė argumentit tė autoritetit dhe jo autoritetit tė argumentit. Ishin tė bindur se duhej ta konsideronin veten "super-burra" nė kuptimin niēean tė fjalės, por pa nevojėn e pėrdorimit tė kamxhikut, pasi qė kėtė e zėvendėsonin pozitat e larta shoqėrore. Nė thelb, intelektualisht tė pakompletuar, veten e identifikonin me kėto pozita. Si rrjedhojė politike e kėtij identifikimi doemos paraqitej karrierizmi i tepruar i cili ndodhej nė raport tė zhdrejtė me shkallėn e kompletėsisė intelektuale dhe tė identitetit personal. Pėr kėtė shkak, frika nga rreziku pėr humbjen e tyre i drejtonte tė gjitha veprimet tjera, si nė raport me veten, ashtu edhe nė raport me tė tjerėt. Andaj ėshtė e kuptueshme se ishin tejet tė pandjeshėm pėr problemet qė nuk i rrezikonin pozitat e tyre dhe tejet tė ndjeshėm pėr ēdo synim tė kundėrt. Ky kishte qenė dhe kishte mbetur i vetmi kriterium i sjelljes sė tyre gjer me ndryshimin e ambientit politik, i cili akoma nuk kishte pėrfunduar.

   Pjesa tjetėr qė vinte menjėherė pas tyre, u ngrit nė sferat mė tė larta shoqėrore pa ndonjė prapavijė dhe traditė tė duhur intelektuale. Raportet familjare tė kėsaj pjese poashtu i karakterizonte pabarazia, bile edhe mė shumė se sa nė rastin e parė, sepse tė parėt qysh heret qenė tė detyruar t'i pėrmbaheshin imixhit mbi pjesėmarrjen familjarisht nė luftė. Si rrjedhojė, gruas i mbetej tė identifikohej jo me veten, as me burrin, por vetėm me pozitėn e tij nė shoqėri. Ajo mund tė ishte grua e filan doktorit, inxhinjerit, profesorit etj., sikurse qė nė rastin e parė simotra e saj prezentohej si grua e filan kryetarit, sekretarit, ministrit etj. Ajo nuk mund tė ishte filan-fistekja, me identitetin dhe me dinjitetin e emrit tė vet personal, sepse si tė tillė nuk e njihte askush, dhe as qė ishte ajo vetė e orientuar pėr tė qenė e vetvetes. Ky orientim i femrės shqiptare pėr tė mos qenė e vetes, por si fėmijė -e filan kolektivitetit familjar, ndėrsa pak mė rrallė -e filan babait, dhe nė moshė tė rritur -e filan burrit, ishte pothuajse tradicional. Atė e mėsonin qė nė fėmijėri pėr tė mos qenė e vetes por vetėm e tė tjerėve. Shoqėria tradicionale shqiptare ishte pėrfundimisht arkaike. Nga ky arkaizėm buronin pastaj tragjedi tė shpeshta dhe tė rėnda, ndonėse kishte lindur si mekanizėm mbrojtės i shoqėrisė nga imponimet e jashtme. Puna ishte qė ky arkaizėm patjetėr tė luftohej dhe jo tė kultivohej nė rrethana tė ndryshuara. Ndėrkaq kjo luftė ishte njė "condicio sine qua non" i ēdo evropeizimi tė shėndoshė e jo tė ēoroditur.

   Nė tė dy rastet, mbikėqyrja dhe edukimi i fėmijėve, si edhe punėt e shtėpisė, mbeteshin detyrė ekskluzive e gruas. Intelektuali ynė i lartė, nga ky aspekt, ndodhej nė pozitė tė ngjashme me cilindo shkollar tė familjeve kolektive nga fshati qė e pėrbėnin hallkėn e tretė tė piramidės shoqėrore nė Kosovė, po qe se numrimi i tyre do tė fillonte nga lartė poshtė. Ishte kjo njė piramidė e vjetėr sa edhe vetė shoqėria -njė piramidė arkaiko-arkeologjike nė shumė kuptime, ndonėse skeleti i strukturės bazė nuk mund tė ndryshonte askund.

   Burrat nga kėto tri kate ose hallka shoqėrore, nė vetėdijen e tyre tė lajthitur konsideroheshin si "super-burra", pasi qė ashtu i kishte bindur procesi i racionalizimit tė kompromiseve qė i kishin bėrė me ndėrgjegjen e tyre nė ngutje e sipėr pėr tė arritur sa mė lart qė tė ishte  e mundur. Nė tė dy hallkat e fundit, e ndonjėherė edhe nė hallkėn e parė, burrat ishin tė zhveshur nga pėrgjegjėsia e brendshme familjare, nga pėrgjegjėsia pėr kujdesin ndaj fėmijėve. Kjo pastaj e mundėsonte ripėrtėritjen e piramidės arkeologjike nė shumė kuptime. Nė tė dy hallkat e para kėtė ua mundėsonte bashkėshortja me identitet tė tretur, ndėrsa nė hallkėn e tretė, kėsaj i ndihmonte edhe kolektiviteti familjar nė frymėn e traditės. Kishte edhe raste ekstreme, kur burri nga hallka e dytė i linte gruan dhe fėmijėt nė fshat nėn kujdesin e kolektivit familjar, pėrderisa nė banesėn e vet nė qytet e vendoste njė grua tjetėr jolegjitime. Dhe pėr kėtė nuk e brente kurrfarė ndėrgjegje, sepse ky kishte qenė kompromisi fillestar i njė pankompromisiade tė mėvonshme gjithėshoqėrore, kur burrat-fėmijė nga hallka e tretė, madje edhe gratė e tyre, e konsideronin si normale njė martesė "ashiqare" nė Kosovė, dhe njė tjetėr "pėr tė cilėn nuk flitej" nė Evropė. Vetėm nga ky fakt fatkeq ėshtė fare e qartė natyra e moralit qė kishim filluar ta kultivonim.

   Tė trija kėto hallka tė shoqėrisė e pėrbėnin shtresėn sunduese tė saj. Kėto ushtronin ndikim tė madh nė krijimin e mentalitetit dhe tė ambientit politik. "Super-burrat" e kėsaj shtrese konsideroheshin tė civilizuar, madje edhe nė nivel tė Evropės, por gabonin, ndonėse nuk ishin tė vetėdijshėm,    kur dukuritė devijante dhe me rėndėsi margjinale i merrnin pėr thelb tė moralit evropian. Disa nga ata natyrisht edhe mund ta dinin tė vėrtetėn, por tė gjendur para dilemave tė shumta qė kishin tė bėnin me ta, u dukej mė e lehtė ta zgjidhnin rrugėn e oportunizmit utilitar: me ēmimin e flijimit tė gjėrave qė dukeshin se nuk janė aty pėr aty evidente pėr rrethin e vet, dėshironin me ēdo kusht tė bėheshin dhe tė mbeteshin dikushi.

   Objektivisht anėtarėt e tė dy grupeve tė fundit ishin martuar heret, nė moshėn kur akoma kishin qenė vetėm bij tė kolektiviteteve familjare dhe jo njerėz tė formuar, me identitet tė vetin. Ishin martuar rėndom me dėshirėn, por pa vetėdijen e tyre tė plotė mbi rrugėt qė do t'i kalonin nė tė ardhmen e vet dhe gjithnjė nė kohėn e varėsisė sė plotė materiale, kur nuk kishin patur as mundėsi reale t'i rezistonin presionit eventual tė saj (tė familjes kolektive).  Megjithatė kjo gjė mund tė ndihmonte nė kuptimin e mangėsive, por nuk mund t'i arsyetonte ato. Njėmendėsia e luftės sė zhvilluar pėr t'u ngritur, ose mė tepėr, pėr tė zėnė pozita nė shoqėri, kishte qenė faktori kryesor qė e pėrcaktonte karakterin e tyre. Meqenėse kjo luftė gjithnjė e mė tepėr bėhej mė e vėshtirė, pritej qė nga ky bazament shoqėror njė kategori e konsiderueshme tė mbetej e paintegruar dhe me kohė tė rritej numerikisht dhe tė forcohej intelektualisht. Dhe ashtu ngjau. Duke e synuar zhvillimin dhe forcimin e individualitetit tė Kosovės, i pėrkraha qė nga fillimi i formimit tė tyre si kategori e veēantė shoqėrore. Pastaj nė gjysmėn e dytė tė artikullit "Viti '81 dhe proceset e demokracisė", i ngrita qėllimisht lart nė piedestalin politik, por hallkat e integruara shoqėrore te kėta e kishin parė vetėm rrezikun pėr pozitat e tyre. Mė vonė njė pjesė e rėndėsishme por e vogėl e tyre u integrua nė alternativėn kosovare, ndonėse duke iu pėrshtatur rezonimit tė moēėm politik dhe jo  duke luftuar pėr ta ndryshuar atė. Ndoshta kėsaj pėrshtatjeje tė tyre i kishte ndihmuar edhe ndryshimi i rrethanave ndėrkombėtare, por kjo njėherit e vėrtetonte argumentimin tim se fjala ishte pėr tė rinjtė qė e synonin tė njėjtėn gjė.

   S'ishte kurrfarė ēudie prandaj qė tė dy palėt tė mė konsideronin si tė tyrin dhe tė gjenin argumente pėr kėtė. Mirėpo meqė me tė parėt nuk e kisha ndarė bipėrkatėsinė politike, ndėrsa me tė dytėt as moshėn dhe as injorancėn e kuptueshme pėr proceset politike, njėsoj mund edhe tė mė refuzonin nga vetja. Ashtu edhe ngjau. Edhe mė deshėn, por edhe mė hodhėn atėherė kur menduan se nuk u duhesha. Nė kėtė mėnyrė mbeta vetėm i vetes, ashtu siē kisha qenė gjithmonė.

   Mirėpo pėrkundėr gjithė kėsaj lufte, tė cilėn herė-herė e zhvillonin tė gjitha palėt kundėr meje, njėkohėsisht, dhe nė tė gjitha drejtimet, unė qėndrova konseguent: e besoja se inteligjencia e Kosovės, anėtare e sė cilės je edhe ti, heret a vonė do t'i kuptonte gabimet e rezonimit tė moēėm politik tė kohės sė komunizmit nė Kosovė. Pėr kėtė shkak edhe tė arsyetova, dhe meqė pėr asnjė milimetėr nuk i kishe tejkaluar kufijtė e gabimeve tė tyre, e kėrkova mbrojtjen tėnde edhe pėr kohėn e demokracisė dhe jo vetėm pėr kohėn e komunizmit. Mirėpo ti e vazhdove avazin e vjetėr ndėrsa ata e vazhduan rezonimin e moēėm tė pėrkrahjes sė njėanėshme. Kjo mė tmerroi. Ata qė e pretendonin udhėheqjen e luftės pėr dinjitetin dhe identitetin e njė populli tė tėrė, tė cilėve populli u besonte me fanatizėm tė verbėr, nuk e shihnin dot se kishin startuar shtrembėr. Duke e pėrkrahur njė praktikė pėrfundimisht imorale, binin nė provimet elementare tė etikės dhe nuk e shihnin lidhjen e saj me politikėn. Pėr kėtė ua tėrhoqa vėrejtjen dhe mė akuzuan pėr bajraktarizėm. Pėr ta individi nuk mund tė lozte ndonjė rol tė madh nė ecurinė e proceseve dhe duke mos e parė trashėgimin e botėkuptimeve tė vulgarizuara staliniste mbi rolin e masės nė revolucionet shoqėrore, mė akuzonin pikėrisht pėr stalinizėm! I kishin hutuar titujt dhe gradat e larta tė shkencės dhe tė politikės, pasi qė tashmė e kishin harruar mėnyrėn e arritjes sė tyre. U binda pėrfundimisht  se ata demokracinė e barazonin me interesat e veta tė veēanta. Pėr kėtė shkak, metodat mafioze pėr sendėrtimin e kėtyre qėllimeve jo vetėm qė i prezantonin si demokratike por fatkeqėsisht edhe i besonin si tė kėtilla. E kishin pėrvetėsuar qasjen cinike dhe jo atė idealiste ndaj demokracisė, duke harruar se pikėrisht kjo e kishte avancuar demokracinė. Rendi, skrupujt, ligji, ligjshmėria, normat etike, me vetė qasjen e tillė, ishin tė eliminuara nga rezonimi i tyre politik. Bukuria sublime e demokracisė duhej tė ekzistonte vetėm pėr budallenjtė si unė. Politikėn e kishin reduktuar nė njė mjeshtėri pėr dallavere dhe pėr pazarllėk. Bėnin tregti me opcionet politike dhe nuk e ndjenin se fjala ishte pėr interesa fundamentale tė njė populli tė tėrė. Si rezultat i kėtyre botėkuptimeve tė rrotulluara mbi demokracinė, sot nuk ka vetėm ngecje, por edhe retardime tė rėnda dhe tragjike tė proceseve politike.

   Ata qė kėto gjėra nuk duan t'i shohin sot, ata qė pėr kėto nuk mėrziten tani, nuk do tė mėrziten kurrė. Ata janė njė soj karrieristėsh tejet tė zhdėrvjellėt, dhe padyshim qė do tė mbeten me ēdo kusht nė pushtet nė ēfarėdo rrethana. Ky ishte dhe mbeti qėllimi i tyre i vetėm, por nuk e di se kujt, pos vetė atyre, do t'u duhet ai pushtet? Pushteti mbi njė popull tė pėrgjysmuar nga ēdo drejtim nuk ėshtė tjetėr veēse njė karikaturė e mjerė e vetes.        

   Besova se nga ai bazamenti i pėrmendur i piramidės arkeologjike -dhe arkeologjike nė shumė kuptime, do tė shpėrthente kategoria nė fjalė e tė rinjve qė tanimė nuk ishin tė rinj. Dėgjova se tė kishin zgjedhur anėtare tė Kėshillit pėr Liritė dhe tė Drejtat e Njeriut nė Kosovė. Pikėrisht aty ishin tė koncentruar shumė nga kėta tė rinj tė moshės sė pjekur. Meqė dikur i kisha ngritur lart nė piedestalin politik, kurse tė tjerėve u kisha premtuar se me ēmimin e jetės nuk do ta lejonim rrėnimin e jetės (shiko ligjėratėn: "Individi dhe procesi politik")  nuk desha t'i besoja njė kauboji tė Texasit se edhe  ugandezi Amin Dada njė herė kishte qenė i zgjedhur nė forume tė ngjashme. Desha tė besoja se kėta nuk do ta lejonin pėrvjedhjen e praktikave qė do ta cėnonin integritetin moral tė forumit nė fjalė. Desha tė besoja se edhe ti vetė nuk do ta lejoje njė gjė tė tillė. Mirėpo edhe kėta u treguan oportunistė si tė parėt. Edhe ti u pajtove me kėtė oportunizėm. Lufta politike qė duhej tė zhvillonit u reduktua nė evidentimin e eksceseve, tė ndodhive dhe tė krimeve dhe nė arkėtimin e tyre nė forumet e larta tė komunitetit evropian. Me kaq pėrfundonte lufta politike e tė rinjve tė pjekur. Thua se Evropa nuk i dinte dhe nuk i shihte ato. Thua se ajo vetė nuk i kishte provuar tashmė. Kjo mė hidhėroi. Ua thashė edhe mė parė me gojė, por tani po ua pėrsėris: ose nuk e njihnin natyrėn e luftės politike, ose nuk e besonin fare atė. Nė tė dy rastet do tė duhej tė ishin tė ndershėm. Po qe se nuk ishin tė gatshėm tė ballafaqoheshin me konsekuencat qė doemos i nėnkupton lufta politike, atėherė le tė hiqnin dorė nga ajo! Le tė merreshin me diē tjetėr qė nuk ka konsekuenca tė tilla, si psh. me bujqėsi ose me tregti, por jo me luftėn politike pėr liritė dhe tė drejtat e njeriut nė Kosovė! Nė kėtė mėnyrė ata e shkaktuan humbjen totale tė besimit tė dhėnė.

 

Njė mbledhje

           

   Gjatė njė viti tė tėrė shkollor punonim nė tė njėjtin fakultet, por nuk u takuam ndonjėherė. Pastaj, meqė ishte fjala edhe kinse pėr mua, mė ftuan nė mbledhjen e pėrmendur tė 1 korrikut tė kėtij viti. Ti erdhe me vonesė, dhe pikėrisht kjo gjė mė dha rastin tė tė shikoja drejtpėrsėdrejti. Pikėrisht ashtu siē mund t'i pėrcillte Suzana , e cila si me porosi ishte ulur mbase kastile pėrballė meje, ndryshimet e mundshme nė fytyrėn time. Mirėpo mė ra ndėr mend me kohė. Nuk i dhashė rast ta kryente kėtė detyrė. Ka kohė qė jam mėsuar ta komandoj brendinė time. Gjėrat qė i vėrejta tek ti, shihej qartė se nuk vinin nga pleqėria. Dėshirova t'i zbėrtheja. Pėr kėtė shkak i mbėrtheva tamthat me gishtėrinj, dhe sakaq mė dolėn para sysh dridhjet e Andinit.

   Skena tė tmerrshme kishte pėrjetuar Andini. Atė vetė dhe tė motrėn i mbanin peng nė nivel mėhalle, (mahallisht). Njė herė, pas njė nate tė tmerrshme tė kaosit shpirtėror, kur kisha kėrkuar qė ta shihja, kish qenė dėshmitar i vėrsuljes sė dajallarėve tė tij pėr tė mė rrahur, sepse kisha guxuar t'ua prishja gjumin (kishte qenė ora 8 e mėngjezit). Nuk e dija se pėr ta bėrė njė gjė tė tillė ishte dashur tė kaloja procedura tė posaēme. Po atė ditė fshati qe mbarsur me propagandėn e aktivistėve tė LDK-sė. Kisha bėrė gabim tė madh, thoshin ata, ndonėse nuk e shpjegonin dot se ku konsistonte gabimi. Qė nga ajo ditė Andini e bart nė vete njė shqetėsim tė dridhshėm, njė dridhje shqetėsimi sa herė qė dėgjon se do tė kaloj aty pari, kah dajallarėt e tij. Ndoshta edhe pėr kėtė shkak, qysh kur ai ishte nė moshėn 4 vjeēare, i tėrė njė fshat me tė pesė mijė banorėt e tij, i bėnte sehir udhėtimet e Andinit. Njė vocrrak 4 vjeēar udhėtonte gati pėr ēdo ditė prej njė skaji nė skajin tjetėr tė fshatit nėpėr vapėn e verės, nėpėr baltėrat e vjeshtės e nėpėr stuhinė e dimrit, duke i kaluar pritat e qenėve, dhe shkonte pėr ta parė babain e tij qė donin t'ia rrėmbenin. Nė fillim kishin qeshur me udhėtimet e tij, sepse i kishin interpretuar si produkte lazdrimi, pastaj kishin filluar ta admironin pėr guximin dhe gjindshmėrinė qė e kishte treguar gjatė atyre udhėtimeve. Mė nė fund, kur e kishin koptisur esencėn e ēėshtjes, ajo kishte mbetur sėrish aty ku kishte qenė -e pazgjidhur. Andini i vogėl gradualisht ishte shndėrruar nė njė legjendė lokale, por pa ndonjė pėrmendore tė ngritur si ajo e Manequen Pisse-it nė Bruksel tė Belgjikės. Mendoja me vete: sikur udhėtimeve tė Andinit t'u ngritej ndonjė pėrmendore si atij nė Belgjikė, atėherė ajo patjetėr do tė duhej t'i pėrmbante dridhjet shqetėsuese tė Andinit, do tė duhej tė simbolizonte indolencėn ndaj imponimit tė njė politike nga jashtė brenda, shkatėrrimin pėrfundimtar tė rendit tė gjėrave. Ndėrkaq figura e Manequin Pisse-it nuk pėrmbante asgjė tė kėtij lloji pėrveē njė pėrbuzjeje tė lehtė me tė cilėn protestohej eksportimi i njė politike nga brenda -jashtė. Nuk pėrmbante asgjė tmerruese, por pėrkundrazi, njė protestė sharmante, njė fakt qė nuk i pėrkiste atij vetė, por edhe shoqėrisė, qė i kishin lėnė vrragė tė thella qė do tė duhej t'ia mbulonte koha, por qė ajo kurrsesi nuk po vinte.

   Pastaj m'u kujtua Brisilda, vajza ime tri-vjeēare. E kishin bėrė shoshė nga prapa me inxheksione, por nuk e kishin parė tė arsyeshme tė mė tregonin. Ftohja e saj, si gjithmonė, u ishte dukur e parėndėsishme. Mirėpo rezultat ishte largimi i saj nga unė, ashtu si edhe Erleta mė heret: mė urrente sepse nuk kisha qenė pranė saj kur kishte pasur dhembje. Nuk e kisha mbrojtur dhe as ngushėlluar. Kisha mbetur pėr tė njė i huaj i paarritshėm, ndonėse thoshin se isha baba i tyre. Pastaj unė desha ta urreja gjithė botėn e femrave, por ti ishe aty. Tė pashė dhe e ndjeja prezencėn tėnde. Nė tė vėrtetė nuk tė pashė, por vetėm tė lexova e tė shkoqita shpirtėrisht.   

   I mbylla sytė dhe desha tė pėrqendrohesha, por tani mė doli pėrpara Eranda. Ti nuk e njeh Erandėn. Ėshtė bija 7 vjeēare e vėllait tim -Afrimit, dmth., mbesa ime. Ėshtė tejet e hajthme por inteligjente. Ditėn qė u nis ia kishte pėrkujtuar babait tė vet qė veturėn e tyre tė ma linin mua "Axhit Ukshin". U kishte shpjeguar se ajo do tė mė duhej pasi qė udhėtoja rregullisht pėr nė Prishtinė dhe mund ta takoja -Erletėn. Pastaj kishte kėrkuar tė pėrshėndetej me mua, por unė kisha ikur. Nuk kisha mundur tė ndahesha dot prej tyre. Pėr kėtė shkak ia kishte plasur vajit. Vajit tė saj iu kishte bashkangjitur edhe Bulena (Albulena) 4 vjeēare, qė e kishte kėrkuar Andinin, por ky si zakonisht nuk e kishte honepsur, ngase i dukej si tepėr e bezdisshme. Mė nė fund i kishte pajtuar Bresha (Arbėreshja) 3 vjeēare "Do t'i ēojmė, -kishte propozuar ajo, -Axhit Ukshin ma:ka". Me kėtė propozim ishin pajtuar qė tė trija dhe iu kishin bashkuar prindėrve tė vet nė rrugėn e gjatė tė mėrgimit. Tė 19 shokėt e Afrimit qė i njihja mė parė, kishin vajtur tashmė qysh heret. Lėndimi im, pas rrahjes, e kishte bindur pėrfundimisht se duhej tė shkonte edhe ai. Dhe shkoi me gjithė familjen, si tė gjithė shokėt e vet.

   Thashė me vete:  ē'i duhej Millosheviqit tė manipulonte aq shumė pėr ta arritur njė qėllim aq tė kollajshėm? Por pėrgjigjet mu dukėn si tejet triviale. Andaj i heshta.

   Pėrderisa nxirrja konkludime tė tilla, mė pengoi, por edhe mė zgjoi, zėri i asaj kolegeje qė tė vardisej. I shikova njerėzit pėrreth. Ishin po ata njerėz qė 12 vjet mė parė i kisha parė nė sallėn e arsimtarėve tė Fakultetit Filozofik. Mungonin ca mė kryesorėt, por shumė prej tyre ishin bėrė tė mėdhenj dhe u ndjehej prezenca pėrmes bedelėve. Disa i kishin avansuar gradat dhe pozitat, por nuk ishin avansuar edhe vetė. "Njė fatkeqėsi e rėndomtė e intelektualėve tanė, -mendova, -ėshtė se nuk avansojnė dot sė bashku me gradat." Tė gjithė e pretendonin unitetin, por shpėrthenin lehtazi nė sipėrfaqe tė njėjtat pėrkufizime grupore si dikur: nė ata qė pretendonin se e kishin pushtetin, por qė kishin zbritur nė bodrumet e shtėpive private. Nė ata qė pretendonin humbjen e pushtetit, por qė megjithatė me dinakėri, menēuri dhe gjelozi e ruanin, duke pretenduar se e ndanin me tė parėt, por po ashtu nėpėr bodrumet e shtėpive private. Dhe mė nė fund, nė ata qė i bėnin sehir tė dy grupet nė fjalė dhe nuk prisheshin me asnjėrin, duke e pritur pėrfundimin e luftės sė tyre pėr pushtet dhe jo pėr shtet. Tė gjithė pretendonin se ishin kundėr Serbisė, pėrderisa ajo vetėm sa i kishte braktisur, dhe kėta nuk e kuptonin pėrse. Mendoja: kėta nuk e dinė se Eranda, Bulena dhe Bresha tashmė kishin vajtur. Nuk dinin asgjė as pėr Sildėn 3 vjeēare e cila nė mėnyrėn e vet fėminore protestonte kundėr ndarjes me babain e vet. Kishin dėgjuar mbase pėr Erletėn, por nuk mund ta njihnin botėn e saj tė brendshme. Dhe konkludova: njė inteligjencie me njė popull tė pėrgjysmuar nga tė gjitha drejtimet. Mirėpo kėtė e kisha konkluduar edhe mė heret. Motivi pėr tė konkluduar pėr tė  dytėn herė po tė njėjtėn gjė s'mund tė ishte vetėm personal. U pėrpoqa ta gjeja motivin dhe sakaq m'u kujtua biseda me atė intelektualin, ish-mikun tim, qė i takonte grupit tė parė (qė e pretendonin pushtetin, por qė ky u kishte ikur, bile edhe nga Tirana): "Nuk kishim pasur popull, -thoshte ai,-por vetėm fis". Ndoshta vėrtetė ishte kėshtu, por ky nuk kishte tė drejtė ta thoshte njė gjė tė tillė. "Qen bir qeni, -thashė me vete, -e dėshiroje luftėn por jo edhe pėrgjegjėsinė!" Me imoralitetin e kėtij qėndrimi e katandisėn ēdo moral nė gjendje tė amullisė shpirtėrore tė njė populli tė tėrė dhe pastaj me njė paturpėsi tė hapur deklamonin se nuk kishte pasur popull por vetėm fis dhe pėr kėtė i fajėsonin tė vdekurit dhe jo veten e tyre.

   Intensiteti i mendimeve po mė shkaktonte mundime. Pėr kėtė shkak e ndėrrova vendin, por tani mė dhimbnin edhe plagėt. Megjithatė arrita tė koncentrohesha sėrish. Ē'kėrkoja unė nė kėtė vend? -e pyeta veten, dhe sakaq m'u kujtua se gjatė tėrė vitit e kisha kėrkuar Erletėn, por nuk e kisha gjetur. Nuk ishte edhe mė tej vendi im aty, pėrfundova me vete, dhe pėrsėri tė vura re. Befas m'u bė e qartė gjithė e vėrteta jonė e hidhur. Nuk pata nevojė ta mėsoja nga bisedat dhe as qė tė ma rrėfenin. Thjesht m'u bė e qartė dhe e kthjellėt si kristali, por dhe e rėndė si tunxhi:

   TĖ KISHIN PĖRDORUR TY PĖR TA SHKATĖRRUAR JETĖN TIME. POR PĖR TA BĖRĖ SHKATĖRRIMIN ME THEMEL TĖ JETĖS SIME, TI NUK U KISHE MJAFTUAR. E KISHIN (OSE -E KISHA) GJETUR EDHE NJĖ TJETĖR, POR KĖTĖ E MĖSOVA NĖ NDĖRKOHĖ. ATĖ QĖ NUK E DIJA DERI NĖ ATO ĒASTE DHE PĖR TĖ CILĖN NUK KISHA QENĖ I VETĖDIJSHĖM ISHTE FAKTI SE MĖ KISHIN GJETUR EDHE MUA PĖR TA RRĖNUAR JETĖN TĖNDE DHE JO VETĖM PĖR TA SHKATĖRRUAR ATĖ. PASTAJ E KISHIM GJETUR NJĖRI-TJETRIN PĖR TA RRĖNUAR JETĖN E FĖMIJĖVE TANĖ. KY RRĖNIM CIKLONIK KISHTE VAZHDUAR ME VITE TĖ TĖRA DHE AKOMA VAZHDON EDHE SOT. PĖRKUNDĖR PREMTIMIT SE ME ĒMIMIN E JETĖS NUK DO TA LEJONIM RRĖNIMIN E JETĖS, JETA NĖ KOSOVĖ VAZHDONTE TĖ RRĖNOHEJ. TANI E RREZIKON EDHE VETĖ EKZISTENCĖN E KOMBIT. KJO NUK DUHET LEJUAR!

 

Krushė e Madhe Ukshini

18 korrik 1993

 

           

 

Bibliografia

 

ALTHUSER, LUJ  Za Marksa, Nolit, Beograd 1971

ARENDT, HANA Vita activa oder vom tatigen leben, München

ARISTOTELI Politika, Prishtinė

B.R. ADMIRAL; DANIEL INMAN; BURTON, F. Jr. Technology and Competitiveness, The New Policy Frontier, Foreign Affairs, Fall 1990

BACKER, BERIT Behind the stone walls

BAY, KRISTIAN The Structure of Freedom, Stanf. Un. Pr. California 1970

BERTRAM, KRISTOF The German Question, Foreign Affairs, Spring 1990

BIBIĒ, ADOLF Politicka znanost, predmet i sustina; Hrestomatija politicke znanosti, Zagreb 1971

BLOH, ERNEST Das Prinzip Hoffnung, Frankfurt a/M, 1973

BROWN, DAVID Ethnic Revival, Perspectives on state and society, Third Word Quaterly, Oct. 1989

BRZEZINSKI, ZBIGNJEV Post Komunist Nationalism, Foreign Affairs, Winter 1989-90

BRUNET, RENE The New German Constitution, 1922

CARR, E.H. International Relations Beetween the Two World Wars, St. Martins Press, N.Y.

CARVER, GEORGE Jr. Intelligence in the Age of Glasnost, Forreign Affairs, Summer 1990

CLAY, JASON, W., The Ethnic Futur of Nations, Third Word Quaterly, October 1989

COHEN, BENIAMIN J. The question of Imperialism, Basic Books, Inc.   Publishers, N.Y. 1973

DYVERZHE, MORIS Uvod u politici, Beograd 1966

ENLOE, CYNTHIA Policia, armija i etniciteti, Zagreb 1990

FRANKL, JOZEF The Making of Foreign Policy, Okll.Univers.Press, London 1967

GANDI, M.K. My Non Violence, Navajivan Publishing House, Ahmedabad 1960

HABERMAS, JURGEN Technik unt Wisentschaft als Ideologie, Frankfurt a/M, 1970

HEGEL, G.W.F. Estetika I, Beograd 1975

HOBBES, THOMAS, Leviathan (ed. and. intr. by C.B.Macpherson) Harmondsworth, Eng., Penguin, 1968

HOFFMAN, STANLEY A New World and its Troubles, Foreign Affairs, Fall 1990

HORKHEIMER M. Zur Kritik der instrumentellen Vernunft, Frankfurt a/M, 1967

HORKHEIMER, MAKS und ADORNO, THEODOR Dialektik der Autklärung, Amsterdam 1947

IBLER, VLADIMIR, Medjunarodni odnosi, Hrestomatija Pol. znanosti, Zagreb 1971

KANT, IMMANUEL, Kritika cistoga uma, Beograd, Kultura, 1970

KELLER, KENET, H. Science and Technology, Foreign Affairs, Fall 1990

KENNAN, GEORG, America and the Russian Future, For. Aff. Spring 1990

KENNAN, GEORG, Comunism in Russian Histori, For. Aff. Winter 1990-91

KIPOLA, KARLO, The economic Decline of Empires, 1970

KOBER, STANLEY, Idealpolitik, Foreign Policy, Summer 1990

LASWELL, HAROLD, Psichopathology and Politycs

MACKINDER, HALFORD J. Democratic Ideals and Reality, New York 1942

MAKIAVELI, Sundimtari (Il Principe), Prishtinė

MARKSI, K. Kapitali, Tiranė

MARTIN, ALFRED von,Sociologie der Renaissance...Frankfurt 1949

MACRIDIS, ROJ Foreign Policy in World Politics, New Yersey, USA 1976

MCLELLAND, CHARLES, International Relations, Wisdom or Science nė James N.Rosenau, International Politics and Foreign Policy, The Free Press, Macmillan Publishing Co.In.N.Y. USA 1969

MOR, TOMAS Utopia,  Prishtinė

MORGENTHAO, HANS J. Politics among Nations, A.A.Knopf, N.Y.1967

MOREN, EDGAR, Kako misliti Evropu, Sarajevo, 1989

NORTHEDGE, F.S. The Foreign Policyes of the Powers, The Freedom Press, N.Y.1974

NEHRU, JAWAHARLAL, An Autobiography, Allied Publishers, New Delhi, 1961

 

ORGANSKI, A.F.K. World Politics, A.A.Knopf, N.Y.1968

PASHIQ, NAJDAN, Uporedni politicki sistemi, Beograd 1978

PASHIQ, NAJDAN, Klase i politika, Beograd 1968

POLITIĒKA ENCIKLOPEDIJA, Savremena Administracija, Beograd 1975

PRIFTI, PETER, Albania, Boston, Masachussettes, 1978

PUTO, ARBEN, Pavarėsia shqiptare dhe diplomacia e fuqive tė mėdha, Tiranė 1978

RENOVEN, P., DUROSELLE, J.B. Introduktion a l historie des Relationes Internationales, Librarie Armand Colin, Parsis 1970

RÖHRICH, WILFRID - NARRA,W.D. Politika kao znanost, Zagreb 1989

STALIN, J.V. Marksism and National Question, San Francisko, Proletarian Publishers 1975

STOESINGER, JOHN, G. The Might of Nations, Random House, N.Y, 1967

SULISBURY, HARRISON, E. The War Between Russia and China, Pen Books, London 1969

SHEELY, ANNE, Population Trends in Central Asia and Khasakstan 1959-1965, Central Asian Rewiew, 4.1965

TOQUEVILLE, ALEXIS dė Democracy in America, Doubleday and Company, Inc. N.Y.1969

The theory and practice of proletarian internationalism, USSR Academy of Sciences, Progress Publishers, Moskow 1976

VEKOVIQ, IVAN, Afrika i socijalizam, Beograd 1976

WEBER, MAKS, Wirtschaft und Geselschaft, Tubingen 1976

ZAMAROVSKI, VOJTECH, Heronjtė e miteve antike, Prishtinė 1985

ZBIRKA NOVIH USTAVA, Savremena administracija, Beograd 1979

 

  

 

Biografi e shkurtėr e autorit

  

Ukshin Hoti ėshtė i lindur nė Krushė tė Madhe, fshat nė komunėn e Rahovecit, Republika e Kosovės, nė vitin 1943 nga i ati Nazyfi dhe e ėma Fatimja, nė njė familje me gjendje tė mesme ekonomike (babai -gazetashitės, ndėrsa e ėma -shtėpiake).

 

Nga fshati i tij ndahet nė moshėn 12 vjeēare pėr shkak tė shkollimit (8 vjet shkollė fillore, 5 vjet shkollė normale nė Prizren e nė Prishtinė, 4 vjet studime nė Fakultetin e Shkencave Politike nė Zagreb, 2 vjet studime postdiplomike nė Beograd - drejtimi i Marrėdhėnieve Politike dhe Ekonomike Ndėrkombėtare, pas tė cilave specializon pėr njė vit nė universitetet amerikane tė Ēikagos, tė Harvardit nė Kembrixh -Boston dhe nė Washington D.C.).

Qė nga gjysma e dytė e viteve 70 gjer mė 1981 ka punuar nė detyra tė ndryshme politike e arsimore nė Kosovė; ka qenė ligjėrues i vitit III dhe IV tė Fakultetit Juridik, drejtimi Juridiko-Diplomatik, i vitit III tė Fakultetit Filozofik, dega Filozofi-Sociologji, i shkollės politike tė Qendrės Krahinore pėr Arsimimin Marksist "Edvard Kardel", ka qenė Sekretar i Sekretariatit pėr Marrėdhėnie me Botėn e Jashtme tė KE dhe tė Kuvendit tė KSA tė Kosovės, ka qenė anėtar i pothuajse tė gjitha forumeve federale qė merreshin me politikėn ndėrkombėtare.

Pas diskutimit tė tij nė njė mbledhje tė organizatės bazė partiake tė Fakultetit Filozofik, dega Filozofi -Sociologji, nė Prishtinė me 19 nėntor tė vitit 1981, me ē'rast vihet  nė mbrojtje tė hapur tė studentėve, tė demonstratave tė tyre dhe tė kėrkesės sė tyre themelore pėr konstituimin e Kosovės nė Republikė, arrestohet dhe dėnohet me 9 vjet burg, dėnim i cili i ulet nė 3,5 vjet nga Gjykata Supreme. Pas daljes nga burgu ai detyrohet tė kthehet nė fshatin e tij tė lindjes nė kushtet e njė izolimi ostracist. Tė gjitha pėrpjekjet pėr shpėrthim tregohen tė pasuksesshme.

Mė 1990 angazhohet nė Lubjanė nė revistat "Alternativa", "Republika" dhe nė atė me titull "Demokracia Autentike -DEA" tė cilėn e drejton vetė si ideator politik dhe si kryeredaktor. Duke qenė se gazeta bllokohet me metodat financiare tė politikės sė qarqeve tė caktuara tė Prishtinės, ai kthehet sėrish nė vendlindje nga ku vazhdon tė veprojė herė me kontribute politiko-eseistike, herė si profesor i Sociologjisė Politike nė Universitetin e Prishtinės. Nė fillim tė vitit 1993 (nė muajt mars-prill) e mban edhe dėnimin e tij tė dytė politik pėr shkak se njė vit mė heret kishte organizuar njė homazh masiv pėr martirėt e demokracisė nė Brestovc. Po kėtė vit ai rrahet pėr vdekje nga njė pritė e njėsiteve speciale serbe nė Gllogovc, pas kthimit tė tij nga vizita e grevistėve tė urisė nė Pallatin e Shtypit nė Prishtinė tė inicuar nga Adem Demaēi.

Gjatė kėtij viti ai merr pjesė edhe nė tubimet e organizuara nė Tetovė me pėrfaqėsues politikė gjithėkombėtarė ku merren qėndrime politike lidhur me nevojėn e bashkimit tė kombit shqiptar nė njė shtet unik. Nė vazhdėn e kėtij aktiviteti ai vihet nė krye tė partisė me program politik kombėtar UNIKOMB. Mirėpo shteti, duke parė tek aktivizimi i tij i plotė politik rrezikun e prishjes sė baraspeshės politike dhe tė marrėveshjes sė heshtur me subjektet e pasivizuara politike shqiptare tė Kosovės, e burgos sėrish dhe e dėnon me 5 vjet burg nėn pretekstin e anėtarėsimit ilegal nė LPRK e nė UNIKOMB me qėllim tė minimit tė sistemit kushtetues e tė tėrėsisė territoriale tė Jugosllavisė.

Aktualisht gjendet nė vitin e dytė tė dėnimit nė "Dubravė" tė Istogut.

 

/1995/

 

 

 

 

 

PĖRMBAJTJA

 

PJESA I

 

KOSOVA DHE EVROPA

 

1. Pėr njė qasje shkencore tė politikės nė Kosovė

2. Prapavija e qasjes

3. Shteti dhe interesat vitale tė kombit -I

     (Teoritė e proveniencės sė Perėndimit)

4. Shteti dhe interesat vitale tė kombit -II

     (Teoritė e proveniencės sė Lindjes)

5. Shqiptarėt dhe interesat vitale tė kombit

 

PJESA II

 

1. Viti '81 dhe proceset e demokracisė

2. Republika dhe lufta nė kontekst tė Evropės

3. Shqiptarėt nė kontekst tė interesave aktuale strategjike

4. Ēėshtja shqiptare, faktori kombėtar e ndėrkombėtar

5. Individi dhe procesi politik -I

6. Individi dhe procesi politik -III (Fjala e mbrojtjes para gjyqit)

 

PJESA  III

 

1. Kėrkesa pėr republikė ėshtė kėrkesė pėr zhvillim mė tė shpejtuar

2. Gishti i trashė i vėllait tė madh

3. Mbi karakterin autentik tė demokracisė

4. Demokracia autentike kosovare

5. Armata dhe politika

6. Mbi tė gjitha nderimi i vetvetes

7. Axhamillėku i ynė politik

8. Bėje ose vdis

9. Kronika e rrėnimit tė njė jete

10. Biografi e shkurtėr e autorit