Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

BIBLIOGRAFIA

NEXHAT IBRAHIMI

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

 

H. MEHMED HANXHIQ

 

 

HYRJE NĖ SHKENCĖN

E HADITHIT

 

Logos-A - Shkup

1417/1997


 

Biblioteka Hadith

 

Titulli i origjinalit

H. Mehmed Handzic

Uvod u hadisku nauku

III izdanje; Sarajevo 1972

 

Pėrktheu

Nexhat Ibrahimi

 

 

 

 

Copyright© by Logos-A - 1997

 

 

CIP - Katalogizacija vo publikacija

Narodna i univerzitetska biblioteka Kliment Ohridski - Skopje

 

297.5

 

HANXHIQ, Mehmed

            Hyrje nė shkencėn e hadithit / Mehmed Hanxhiq; [pėrktheu Nexhat Ibrahimi]. - Shkup : Logos-A, 1997, 66 str. ; 24 sm. - (Biblioteka Hadith)

 

Prevod na deloto: Uvod u tefsirsku nauku

ISBN 9989-601-41-0

a) Hadisi - Komentari

COBISS-ID 23075594


 

H. Mehmed Hanxhiq

Hyrje nė shkencėn e hadithit


 

PARATHĖNIE BOTIMIT TĖ PARĖ

Pejgamberi i All-llahut, Muhammedi alejhis-se­lam, pas vete na ka lėnė dy udhėheqės nė fe, tė cilėt, nėse do t’u pėrmbahemi si duhet, gjithnjė do tė na pėrudhin nė lumturi e shpėtim, e do tė na ru­ajnė nga mashtrimi. Ata dy udhėheqės janė Libri i All-llahut, Kur’ani famėlart dhe Hadithi ose Sun­neti i Pejgamberit tė All-llahut. Rreth tyre ja­nė zhvilluar dy shkenca fetare, qė pa dyshim ja­nė dy dituritė fetare islame mė tė rėndėsishme. Kė­to ja­nė shkenca e tefsirit dhe hadithit. Kjo “HYRJE”* jep parapėrgatitjen mė tė rėndėsishme pėr atė qė dėshiron tė preokupohet me kėto dy shkenca.

Autori


 

 

 

HYRJE NĖ SHKENCĖN E HADITHIT

Hadith, sunnet, haber dhe ether

Fjala hadith () nė gjuhėn arabe dmth. lajm dhe tė folur pėr­gji­thė­sisht. Nė shkencėn e hadithit, fjala hadith si shprehje profesionale ka domethėnie tė veēantė. Aty fjala hadith dmth., “ajo qė Muhammedi alej­his-selam e ka thėnė, e ka punuar, ose ka parė qė dikush diēka bėnė, e me heshtjen e vet kėtė e ka lejuar dhe njeriun pėrkatės nuk e ka qortuar.” Nė hadith bėjnė pjesė edhe ato lajme qė flasin pėr karakteristikat e Muham­medit alejhis-selam dmth. pėr atė ēfarė ka qenė Muhammedi alejhis-selam me karakteristikat e veta tė jashtme e shpirtėrore. Nė pajtim me kėtė, hadithi ndahet nė katėr lloje:

1. El-Hadithu-l-kavlij () dmth. ajo qė Muhammedi alejhis-selam e ka thėnė, psh.

“Musliman (i mirėfilltė) ėshtė ai, nga gjuha dhe dora e tė cilit muslimanėt tjerė janė tė qetė e tė sigurt.” Mė sė shumti ka hadithe tė kėtij lloji.

2. El-Hadithu-l-fi’lij () dmth. ajo qė Muhammedi alejhis-selam e ka punuar, psh:

“Ka shkuar Pejgamberi a.s. te muslimanėt e varfėr, i ka vizituar dhe ka asistuar nė xhenazet e tyre.”

3. El-Hadithu-t-takririj () dmth. ajo qė Muhammedi alejhis-selam e ka parė ose dėgjuar se vepron njė musliman, dhe kėtė me heshtje e ka lejuar dhe tė pėrmendurin nuk e ka qortuar, psh.:

“Rrėfen Xhabir b. Semure: “Kam ndenjur ulur me Pejgamberin a.s. mė shumė se qindra herė, e shokėt e tij njėri-tjetrit i recitonin vjersha dhe pėrmendnin nga diēka nga periudha paraislamike, kurse ai heshtte dhe herė-herė me ta buzėqeshej”.

4. Nė vendin e katėrt vijnė hadithet qė pėrmbajnė karakteristikat fizike ose shpirtėrore tė Muhammedit alejhis-selam dhe flasin pėr vetitė e Mu­hammedit alejhis-selam, psh.:

(“Ka qenė Pejgamberi a.s. njeriu mė i bukur sipas pamjes dhe mė i miri sipas karakterit.”), ose:

(“Pejgamberi s.a.s. gjatė kohė heshtte, kurse pak qeshej.”)

Ky pėrkufizim i hadithit ėshtė i shtrirė nė mesin e dijetarėve tė hadithit. Ndėrkaq disa konsiderojnė se hadithi ka domethėnie mė tė pėrgjithėsuar, dhe se hadith, sipas mendimit tė tyre, quhen edhe thėniet e shokėve tė Pejgamberit alejhis-selam - as’habėve dhe thėniet e brezit pas tyre - tabi­inėve. Ky pėrdorim ėshtė i rrallė ose tėrėsisht i mospėrfillur.

Sunneti () nė gjuhėn arabe dmth. veprim, mėnyrė e sjelljes. Si term fetar sunneti pėrcakton veprimin e Muhammedit alejhis-selam dhe mėny­rėn e sjelljes sė tij. Sunneti nganjėherė i pėrcakton edhe tė gjitha hadithet e tij, dhe psh. thuhet: Burimi i parė fetar ėshtė Kur’ani, kurse i dyti Sun­neti. Nė kėtė kuptim shpesh pėrdoret edhe fjala hadith. Nė fikh sunneti pėrcakton atė qė me fe ėshtė e rekomanduar dhe qė ėshtė e mirė tė vep­rohet, e nuk ėshtė detyrim rigoroz.

Haber () nė gjuhėn arabe dmth, lajm, kurse nė shkencėn e hadithit nganjėherė pėrdoret si sinonim i hadithit, e nganjėherė ka domethėnie mė tė gjerė sikur qė e ka fjala ether (). Me fjalė tė tjera, fjala “ether” nė gjuhėn arabe dmth. gjurmė, mbetje dhe lajm, kurse nė shkencėn e hadithit ka domethėnie mė tė pėrgjithėsuar se sa hadithi. Pėr kėtė shkak thuhet: Ēdo hadith ėshtė ether, kurse ēdo ether nuk ėshtė hadith. Nė pajtim me kėtė, etheri nėnkupton lajmet qė kanė tė bėjnė me Muhammedin alejhis-selam, as’habėt, tabiinėt dhe njerėzit tjerė. Nganjėherė nė kėtė kuptim pėrdoret edhe haberi. Pėr kėtė historianit qė merret me lajmet pėrgjithė­sisht i thuhet Ahbarij ( ).

Metni, senedi, isnādi, rivājeti dhe rāviu

Nuk dihet se kush nė histori u ka kushtuar mė shumė rėndėsi lajmeve dhe mė me kujdes ka vepruar nė kėtė pikėpamje sikur muslimanėt me traditėn e vet, me lajmet qė kanė tė bėjnė me Muhammedin alejhis-selam dhe laj­met pėrgjithėsisht. Ata kanė shėnuar ose e kanė regjistruar nė mba­mendje ēdo lajm dhe ēdo hadith sė bashku me zinxhirin e njerėzve nėpėrmjet tė cilėve lajmi pėrkatės ka arritur.

Vetė lajmi ose vetė hadithi quhet metn (), dmth. teksti, kurse zin­xhi­ri i njerėzve nėpėrmjet tė cilėve ky lajm ka ardhur deri te ne, quhet se­ned (), dmth. mbėshtetje. Pėrcjellja dhe rrėfimi i kėtillė i hadithit qu­het isnād (). Shpeshherė fjala isnad pėrdoret si sinonim i fjalės se­ned.

Senedi te hadithi ėshtė ēėshtje shumė e rėndėsishme. Sipas senedit ose - tė shprehemi mė qartė - sipas besnikėrisė, diturisė dhe devotshmėrisė sė njerėzve qė e pėrcjellin hadithin, i njohim hadithet autentike nga hadithet e dobėta dhe atyre haditheve qė nuk janė autentike. Dhe njėmend, sikur tė mos ishte senedi, Zoti e di se ēka krejt nė tė do tė ishte futur. Pėr kėtė edhe thotė dijetari i madh islam Abdullah b. Mubareku: “Senedi ėshtė prej fesė. Sikur mos tė kishte sened, kush ēka tė dojė do tė fliste.” Nė hyrje tė Sahihut tė Muslimit qėndron se Ebu Is’hāk Tālikāni e ka pyetur Abdullah b. Mubarekun pėr njė hadith, se ēfarė ėshtė. Abdullahu e pyeti se prej kujt e ka dėgjuar, e ky i tha: “Nga Shihāb b. Hirāshi.” Ėshtė njeri besnik, nė kėtė tha Abdullahu, por prej kujt ai e ka dėgjuar? Pėr Zotin, ai vetėm thotė se kėtė hadith Muhammedi alejhis-selam e ka thėnė, kurse nuk tregon se prej kujt e ka dėgjuar, u pėrgjigj Ebu Is’hāku. Nė kėtė Abdullahu tha: “O Ebu Is’hāk, ndėrmjet Haxhxhaxh b. Dinārit dhe Alej­his-selamit ka shkretėtira tė shumta, qė as devetė mė tė mira nuk mund t’i kapėrcejnė!” Nga kjo kuptojmė se ēfarė rėndėsie i kanė kushtuar dijetarėt islamė senedit.

Mė lartė kemi cekur se rrėfimi i tillė i hadithit quhet isnād. Pos kėsaj shprehjeje ekziston edhe njė shprehje qė ka domethėnie tė njėjtė, kurse kjo ėshtė shprehja “rivājet”  Njerėzit tė cilėt nė kėtė mėnyrė e pėrcjellin hadithin quhen “rāvijė” ( pl. ). Rāvijė pra janė njerėzit qė e pėrbėjnė zinxhirin ose senedin e njė hadithi.

Musnidi, muhaddithi, hāfidhi, huxhxhe dhe hākimi

Emrat e cekur nė titull janė emėrtime pėr njerėzit qė merren me shkencėn e hadithit. Shkalla mė e ulėt ėshtė “musnidi” (). Me atė emėr quhet njeriu qė i rrėfen hadithet me senedet e tyre, pa marrė parasysh atė se a e njeh ai nė hollėsi domethėnien kompetente tė atyre haditheve, vlerėn e tyre dhe njerėzit nėpėrmjet tė cilėve ato hadithe deri te ai kanė depėrtuar.

Pas kėtij vjen “muhaddithi” (). Me kėtė emėr quhet njeriu qė i thotė hadithet dhe e di domethėnien e tyre kompetente, vlerėn e tyre dhe njerėzit qė i rrėfejnė. Njohja e hadithit sė paku duhet tė jetė e kėtillė, qė tė mund tė quhet shkencė. Pėr kėtė dijetarėt e fikhut thonė: “Sikur dikush t’u testamentojė diē ‘dijetarėve’ ose ‘ulemasė’, nė kėtė grup nuk do tė bė­nin pjesė njerėzit qė vetėm i rrėfejnė hadithet e nuk i njohin domethėniet e tyre kompetente, as senedet e atyre haditheve, as njerėzit qė i pėrcjellin, sepse vetėm rrėfimi nuk ėshtė shkencė”.

Nė vendin e tretė vjen “hāfidhi” (). Kėtė emėrtim e meriton njohė­si i hadithit qė e kapėrcen shkallėn e muhaddithit nė njohjen e shkencės sė hadithit. Ky nocion nuk mund tė pėrcaktohet saktė, e pėrveē kėsaj ndėrron edhe sipas kohės. Xhemāluddin el-Mizzi e pėrkufizon no­ci­o­nin e hāfidhit dhe thotė: “Nė masėn mė tė vogėl, numri i njerėzve tė hadithit, biografitė dhe vlerat kritike tė tė cilėve ai i njeh, duhet tė jetė mė i madh se numri i atyre qė ai nuk i njeh.”

Ibni Sejjidini na thotė: “Hāfidh ėshtė njeriu qė i njeh gjeneratat () e njerėzve tė hadithit, ashtu qė nė ēdo gjeneratė numri i njerėzve qė ai i njeh tė jetė mė i madh se i atyre qė ai nuk i njeh.”

Disa thonė: “Hāfidh ėshtė ai qė njeh njėqind mijė hadithe.”

Nga kėto pėrkufizime mund tė pėrfundohet se ky emėrtim ėshtė shumė i rrallė, e sidomos nė kohėt e vona, kur fusha e kėsaj shkence ėshtė zgje­ruar konsiderueshėm, e ajo qė duhet njohur, tepėr ėshtė shtuar.

Kėto tri emėrtime janė emėrtimet kryesore pėr njerėzit qė merren me ha­dith. Disa e shtojnė emėrtimin “huxhxhe” () dhe thonė se e meri­ton njeriu qė njeh treqind mijė hadithe dhe “hākim” (), kurse e meriton ai qė i njeh tė gjitha hadithet; kuptohet tekstet e tyre, senedet e tyre, kritikėn e njerėzve dhe biografitė e tyre. Kėto dy emėrtime janė pak tė njohura si emėrtime profesionale.

Nuk ėshtė larg mendjes nėse kėtu sjellim disa lajme pėr atė se sa hadithe kanė mbajtur mend dhe kanė ditur dijetarėt e mėdhenj. Me kėtė mė lehtė do tė ndriēohet edhe nocioni i hafidhit.

Ahmed ibni Hanbeli thotė: “Unė e kam zgjedhur kėtė Musnedin tim nga 750.000 hadithe.”

Jahja b. Meīni thotė: “Unė me dorėn time kam shkruar njė milion hadi­the”.

Buhariu thotė: “Unė mbaj mend njėqind mijė hadithe autentike dhe dy­qind mijė hadithe mė tė dobėta”.

Muslimi thotė: “Unė e kam sajuar kėtė sahihun tim nga treqind mijė hadi­the qė i kam dėgjuar.”

Ebu Davudi thotė: “I kam shkruar pesėqind mijė hadithe tė Pejgamberit alejhis-selam, kurse nga ata i kam zgjedhur ata qė i kam kyēur nė Sun­nenin tim”.

Ebu Zur’a tregon: “Unė di pėrmendsh njėqind mijė hadithe qė i mbaj mend sikur “Kul huva-ll-llahu ehad”.

Kėtu duhet tėrhequr vėrejtjen nė atė qė dijetarėt e hadithit shpeshherė me hadith nėnkuptojnė edhe thėniet e as’habėve dhe tė tabiinėve, e pėrveē kėsaj tekstin e njėjtė me sened tjetėr sikur edhe ndryshimet e vogla nė tekst ose sened tė hadithit, i llogarisin si hadith i veēantė. Pėr kėtė nuk duhet tė habitemi me lartėsitė e numrave tė mėsipėrm dhe tė pyesim ku janė sot gjithė ato hadithe.

Hadithi si burim fetar

Hadithi apo sunneti i Muhammedit alejhis-selam ėshtė burimi i dytė fetar nė Islam. Nė vend tė parė vjen Kur’ani, e menjėherė pas tij sunneti i Pej­gamberit a.s. Nė vendin e tretė vjen “ixhmai” (konsensusi), kurse nė tė katėrtin “kijāsi” (analogjia). Nė tė vėrtetė burimet kryesore fetare janė ve­tėm Kur’ani dhe hadithi, sepse dy burimet e fundit nuk janė tė pavarura, por bazohen dhe zėnė fill nė Kur’an ose nė sunnet.

Se Kur’ani ėshtė argument dhe burim fetar, pėr kėtė asnjė musliman nuk ka dhe nuk guxon tė ketė fare dyshim. E sa i pėrket hadithit, kėtė mund ta themi, se tė gjithė dijetarėt islamė, e edhe tė gjithė muslimanėt, me pėr­jashtim tė vogėl tė disa sekteve tė devijuara, qė janė larguar nga rruga e vėrtetė, janė tė pajtimit se edhe hadithi ėshtė burim i mėvetėsishėm fetar dhe argument sheriatik. Nė themel tė hadithit ose sunnetit, njėjtė sikur edhe nė themel tė Kur’anit, mund tė pėrfundojmė se diēka ėshtė detyrė fetare (farz ose vaxhib), ose me fe ėshtė e preferuar (mendub) apo ėshtė e lejuar (mubah), ose ėshtė mė mirė tė flaket (mekruh) ose ėshtė e ndaluar (haram).

Nga vetė Kur’ani kuptojmė se edhe sunneti ėshtė burim fetar dhe argu­ment i pavarur sheriatik. Prandaj, ēdo musliman qė e pranon Kur’anin, e pa kėtė njeriu nuk mund tė jetė musliman, duhet tė pranojė se hadithi ėshtė burim fetar dhe argument sheriatik. Kur’ani thotė:

“Thuaj: ‘Nėse e doni All-llahun, atėherė ejani pas meje qė All-llahu t’ju dojė, t’ju falė mėkatet tuaja’…” (Āli Imrān, 31).

“Kush i bindet Pejgamberit, ai i ėshtė bindur All-llahut.” (En-Nisā, 80).

“Ēka t’ju japė Pejgamberi, atė merrni, e ēka t’ju ndalojė, pėrmbajuni...” (El-Hixhr, 7)

“Ty ta zbritėm Kur’anin qė t’u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre…” (En-Nahl, 44).

“Dhe ai (Muhammedi) nuk flet nga mendja e tij. Ai (Kur’ani) nuk ėshtė tjetėr pos shpallje qė i shpallet.” (En-Nexhm, 3-4).

Mufessiri i njohur Theālibiu thotė se ky ajet dtth., se ēdo gjė qė Muham­medi alejhis-selam nė aspekt tė fesė e ka thėnė, ėshtė Shpallje e Zotit. Nė Sunenin e Darimiut qėndron se mėsuesi i Evzāiut, Hassāni ka thėnė: “Xhibrili ia ka sjellė Muhammedit alejhis-selam edhe sunnetin njėjtė sikur qė ia ka sjellė edhe Kur’anin”.

Nė hadith zėnė fill shumė rregulla fetare. Sikur hadithi mos tė ishte burim fetar, ne nuk do tė dinim se sa herė nė ditė duhet tė falim namaz, sepse kjo shprehimisht nuk ėshtė cekur nė Kur’an. Tė parashtrojmė se nė ndo­njė mėnyrė do tė mund tė kuptonim se jemi tė obliguar pesė herė nė ditė tė falim namaz, por nga vetė Kur’ani nuk do tė mund tė mėsonim mėny­rėn se si do ta falim namazin. Po ashtu nuk do tė mund tė mėsonim dis­pozitat pėr zekatin sepse Kur’ani vetėm urdhėron tė jepet zekati, kurse nuk na ofron sqarime mė tė hollėsishme pėr kėtė. Raste tė tilla kemi mjaft shumė, nga tė cilat shihet se hadithi pa dyshim duhet tė jetė njė burim fetar dhe argument sheriatik. Muhammedi alejhis-selam ēdo urdhėresė kur’anore sipas urdhrit tė Zotit, ua ka shpjeguar njerėzve me vepėr ose me fjalė. Pėr kėtė psh. nė aspekt tė namazit ka thėnė:

“Falnu sikur qė shihni qė unė falem!”

Pėr ritualet e haxhxhit ka thėnė:“Nga unė mėsoni rregu­llat e haxhxhit!”

Nga e gjithė kjo jepet tė pėrfundohet se edhe hadithi ėshtė burim fetar dhe se ēdo musliman duhet t’i nėnshtrohet asaj qė nė hadith qėndron dhe qė Muhammedi alejhis-selam si shpjegim tė Kur’anit e ka thėnė apo punuar.

Shkenca e hadithit dhe ndarja e saj

Shkenca e hadithit ndahet nė dy pjesė: Pjesa e parė quhet , kurse pjesa e dytė .

Pjesa e parė ose  pėrbėhet prej thėnieve tė Muhammedit alejhis-selam dhe veprave tė tij, mbamendjes, transmetimit dhe ruajtjes sė tyre.

Pjesa e dytė ose pėrbėhet prej rregullave sipas tė cilave njihen vetitė e ndryshme tė metnit dhe senedit dhe nga rregullat sipas tė cilave njihen mėnyra dhe kushtet e transmetimit dhe ritregimit tė hadithit dhe cilėsitė e transmetuesve tė tij.

Qėllimi i pjesės sė parė ėshtė tė tubohen hadithet e Muhammedit alejhis-selam dhe me kujdes tė ruhen, kurse qėllimi i pjesės sė dytė ėshtė tė nji­hen se cili hadith mund tė pranohet, e cili nuk mundet.

Pjesa e dytė e shkencės sė hadithit pėrveē emėrtimit tė sipėrm quhet edhe  ose  ose  , kurse tėrė kjo dmth. terminologji e hadithit. Kjo pjesė quhet edhe  , e kjo nėnkupton themelet dhe rregullat themelore tė hadithit.

Shkenca mbi hadithin ėshtė shkencė tejet e rėndėsishme, dobia e sė cilės ėshtė shumė e madhe, sepse nė hadith zė fill shumica e dispozitave dhe me ndihmėn e tij njihet dallimi mes hallallit dhe haramit. Dijetarėt e ha­dithit kishin rregulla tė veēanta sipas tė cilave kishin shprehje ose terme tė veēanta profesionale. Sė kėndejmi, kush dėshiron tė zhytet nė shkencėn e hadithit ose pėrgjithėsisht tė shėrbehet me hadith, me ēdo­kusht duhet mė parė ta njohė atė terminologji, ato rregulla tė cilat janė si hyrje nė shkencėn e hadithit - duhet tė udhėzohet nė  ose nė  .

Pasqyrė e shkurtėr e punės
mbi terminologjinė e hadithit

Mbi terminologjinė e hadithit dhe mbi rregullat qė kanė tė bėjnė me pėr­cjelljen e haditheve dhe ritregimin e tyre, ėshtė zhvilluar literaturė e tėrė. I pari qė pėr kėtė ka shkruar vepėr tė veēantė ka qenė kadiu Ebu Muham­med er-Rāmehurmuzi (vdiq rreth vitit 360 H.). Ai e shkroi veprėn “El-Muhaddithu-l-fāsil bejnerr-rāvi ve-l-vāi”, por nė tė nuk e ka shtruar tėrė lėndėn e nevojshme. Pas tij pėr kėtė lloj tė shkencės sė hadithit ka shkru­ar Ebu Abdil-lah el-Hakimi (vdiq mė 405 H.), por as ai nuk e ka rregu­lluar sa duhet veprėn e vet. Pas Hakimit ka qenė Ebu Nuajmi (vdiq mė 430 H.) i cili e vazhdoi punėn e Hakimit, por edhe ai u ka lėnė mjaft punė dijetarėve tė tjerė pas vete. Pas kėtyre ka qenė Hatīb el-Bagdādi (vdiq mė 463 H.), historiani i njohur i cili ka shkruar pėr rregullat e transmetimit tė haditheve nė veprėn e vet “El-Kifāje fi ma’rifeti usūli ilmi-rr-rrivājeh” dhe pėr veprimin te transmetimi i haditheve nė veprėn “El-Xhamiu li adābi-rr-rāvi ve-s-sāmi”... Nuk ka pothuaj asnjė degė tė hadithit, e qė ai pėr tė nuk ka shkruar vepėr tė veēantė. Andaj pėr tė edhe thotė Ebu Bekr ibni Nukta: “Secili qė gjykon drejtė, e di se dijetarėve tė hadithit pas Hatibit u nevojiten gjithsesi veprat e tij.”

Pas Hatībit, pėr kėtė lloj tė shkencės sė hadithit kanė shkruar shumė dije­tarė tė cilėt i kanė pėrdorur veprat e Hatībit. Ndėrmjet tyre do ta cekim kadiun Ijādin i cili me prejardhje ėshtė prej Ceutės (vdiq nė 544 H.). Ai e shkroi veprėn “El-Ilmāu ilā usūli-rr-rivājeti ve-s-semā”... Krahas kėtij duhet pėrmendur edhe Ebu Hafs el-Mejanexhiun i cili mė 579 e shkroi veprėn “Mā la jes’e-l-muhaddithe xhehluhu”.

Pas kėtyre ėshtė dalluar Tekijjuddin Ebu Amr ibni Salah (vdiq mė 643 H.), i cili duke e ligjėruar hadithin nė medresenė Eshrefije nė Damask ka diktuar veprėn e vet tė njohur “Ulūmu-l-hadīth”, e cila nė botė ėshtė e njohur me emrin “Mukaddimetu Ibni-s-Salāh”. Nė kėtė vepėr ai i ka tu­buar tė gjitha gjėrat kryesore nga veprat e Hatibit, kurse kėsaj edhe i ka shtuar nga veprat tjera ēka ka pasur nevojė. Pothuaj tė gjitha veprat e mėvonshme pėr kėtė shkencė janė ose komente, ose shkėputje, ose shkurtime () tė kėsaj vepre tė Ibni Salahut. Disa madje e kanė shndėrruar edhe nė poezi si Irakiun dhe Sujutin. Janė tė njohura “Elfijet” e tyre, dmth. poezitė nė njė mijė vargje mbi shkencėn e hadithit. Ndėr veprat qė janė shkurtuar nga veprat e Ibni Salahut mė e njohur ėshtė vep­ra “Nuhbetu-l-fiker fi mustalehi ehli-l-ether” e Ibni Haxher el-Askalaniut (vdiq mė 852 H.). Kėtė vepėr e ka shpjeguar vetė autori. Pėrveē kėtyre kujtesave, tė vlefshme janė edhe kėto vepra: “Et-Takrib” e Neveviut, ko­menti i Et-Takribit nga Sujutiu qė mbanė titullin “Tedrību-rr-rrāvi sher­hu Takribi-n-Nevevi” dhe “Tevxhīhun-nadhar ila usūli-l-ether” nga Ta­hir el-Xhezairije.

Puna rreth tubimit tė hadithit

Pėr shkak tė pasqyrės mė tė lehtė, punėn rreth tubimit tė haditheve dhe punėn pėr hadithin mundemi pėrgjithėsisht ta ndajmė nė gjashtė peri­udha.

1. mbamendja e haditheve pėrmendsh;

1. fillimi i tubimit tė haditheve nė libra;

3. tubimi i haditheve sė bashku me fetvatė e as’habėve dhe tabiinėve;

4. shkruarja ekskluzive e pėrmbledhjeve tė haditheve;

5. ndarja e haditheve autentike “sahih” nė pėrmbledhje tė veēanta, dhe

6. komentimi i disa pėrmbledhjeve tė haditheve dhe pėrpunimi i tyre.

I. Mbamendja e haditheve pėrmendsh

Muhammedi alejhis-selam ka pasur shkrues tė veēantė qė sipas urdhrit tė tij kanė shkruar ēdo sure dhe ēdo ajet qė shpallej. Kėshtu tėrė Kur’ani nė kohėn e Muhammedit alejhis-selam qe regjistruar edhe pse nuk qe tubuar nė njė pėrmbledhje, nė njė libėr tė veēantė - mus’haf.

Me hadithin ka qenė mė ndryshe. Hadithi nuk qe i tubuar nė libra, por ėshtė transmetuar nga goja nė gojė. Vetė Muhammedi alejhis-selam e kishte ndaluar qė tė shkruhet hadithi. Nė Sahihun e Muslimit qėndron se Muhammedi alejhis-selam ka thėnė:

“Mos shkruani nga unė! Kush shkruan diē jashtė Kur’anit, le ta fshijė atė! Flisni prej meje, nė kėtė nuk ka mėkat as pengesė”.

Shkaku i kėsaj ndalese qėndron nė atė se Muhammedi alejhis-selam ėshtė frikėsuar qė ndonjė gjė qė nuk bėnė pjesė nė Kur’an, tė mos pėrzihet nė Kur’an. Shkak i kėsaj ndalese mund tė konsiderohet edhe ajo qė nė fillim tė Islamit numėr mjaft i vogėl i njerėzve e kanė njohur alfabetin, prandaj ėshtė dashur atė numėr tė vogėl tė njerėzve tė shkathėt nė shkrim ta ori­entojė vetėm nė shkrimin e Kur’anit, sepse atėherė puna kryesore ka qenė tė ruhet plotėsisht ēdo fjalė e Kur’anit.

Mė vonė Muhammedi alejhis-selam ka lejuar qė edhe hadithi tė shkruhet. Shkaku i kėtij lejimi ka qenė ajo qė u arrit tė ndahet Kur’ani prej fjalėve tė Muhammedit alejhis-selam dhe ajo qė me pėrpjekjen e Muhammedit alejhis-selam arsimimi shpejtė u pėrhap dhe numri i njerėzve tė arsimuar u rrit dukshėm. (Konsiderojmė se rasti me robėrit nė Bedėr u ėshtė mirė i njohur).

Se vėrtet Muhammedi alejhis-selam mė vonė ka lejuar qė edhe hadithi tė shkruhet, shihet edhe nga kjo qė vijon. Kur ėshtė pushtuar Mekka, Mu­hammedi alejhis-selam ka mbajtur njė fjalim (hutbe). Pas fjalimit, njėri nga tė pranishmit me emrin Ebu Shāh kėrkoi qė ky fjalim t’i shkruhet. Nė kėtė Muhammedi alejhis-selam ka thėnė: “Shkruani pėr Ebu Shāhun!”

Nė Sahihun e Buhariut qėndron se Ebu Hurejre ka thėnė:

“Nuk ka nė mesin e shokėve tė Muhammedit alejhis-selam askush qė mbanė mend mė shumė hadithe nga unė pos Abdullah b. Amri, sepse ai ka shkruar, kurse unė nuk kam ditur tė shkruaj.”

Nė Sunenin e Ebu Davudit qėndron si vijon:

(“Rrėfen Abdullah b. Amr b. el-Asi: “Unė kam shkruar ēdo gjė qė e kam dėgjuar prej Muhammedit alejhis-selam, e kurejshitėt mė penguan e mė thanė qė mos ta shkruaj ēdo gjė, sepse edhe Muhammedi alejhis-selam ėshtė njeri; flet edhe kur ėshtė i disponuar edhe kur ėshtė nė hidhėrim. Nė kėtė unė hoqa dorė nga shkruarja. Mė vonė kėtė ia pėrmenda Muham­medit alejhis-selam, kurse ai duke treguar me gisht nė gojėn e vet, mė tha: “Shkruaj, sepse pasha Atė nė dorė tė tė cilit ėshtė shpirti im, nuk del nga goja ime pos e vėrteta.”

Abdullah b. Amri qysh gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam ka har­tu­ar njė pėrmbledhje hadithesh qė nė mesin e dijetarėve tė hadithit ėshtė e njo­hur me emrin  “Es-Sādikatu” - e vėrteta. Kėtė pėr­mbledh­je e tre­gon nipi i Abdullah b. Amrit, Amr b. Shuajbi prej ba­ba­it tė vet Shu­a­j­bit, e ky nga gjyshi i tij Abdullah b. Amri.

 .

Nė kėtė pėrmbledhje janė mbėshtetur tė katėr imamėt: Ebu Hanife, Shafiiu, Maliki dhe Ahmed ibni Hanbeli. Kjo pėrmbledhje sot nuk ekzis­ton nė tėrėsi por gjendet e shpėrndarė nėpėr vepra tė ndryshme tė hadithit.

II. Fillimi i tubimit tė haditheve nė libra

Si thamė mė lartė, qysh gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam ka pasur njerėz qė e kanė shkruar hadithin dhe e kanė tubuar nė libra, por kjo me­gjithatė ėshtė njė gjė e rrallė, sepse shumica e haditheve ka mbetur e ruaj­tur vetėm me mbamendje. Fillimi i vėrtetė i tubimit tė haditheve nė libra u bė nė vitin njėqind sipas Hixhretit; pra rreth nėntėdhjetė vjet pas vdek­jes sė Muhammedit alejhis-selam.

I pari qė kėtė ēėshtje e inicoi dhe ka dhėnė shkas qė hadithi tė tubohet nė libra, ka qenė halifi i vyeshėm emevit Umer b. Abdulazizi (ka sunduar prej vitit 99-101 H.).

Qysh para tij kėtė e kishin tentuar halifi Ebu Bekri e Umeri, por nuk ia arritėn qėllimit. Rrėfehet se Ebu Bekri kishte tubuar rreth pesėqind hadi­the, pastaj urdhėroi tė digjen, sepse ėshtė frikėsuar, nėse nuk mund t’i tu­bojė tė gjitha hadithet, qė njerėzit mos t’i hedhin ato qė nuk janė nė pėr­mbledhjen e tij. Po ashtu edhe Umeri planifikonte qė t’i tubojė hadithet, por edhe ai nga shkaqet e njėjta nga kjo hoqi dorė.

Kur Umer b. Abdulazizi u bė halif, vėrejti se kohė pas kohe vdesin nje­rėzit qė e kanė mbėrrirė Muhammedin alejhis-selam dhe prej tij kanė dėgjuar shumė hadithe. Ka vėrejtur se po vdesin edhe njerėzit qė i kanė pritur edhe shokėt e Muhammedit alejhis-selam, e pos kėsaj ka parė se edhe gėnjeshtra ka filluar tė pėrhapet me tė madhe. Pėr kėtė ka vendosur tė urdhėrojė tubimin e hadithit.

Diku rreth vitit 100 sipas Hixhretit, ai i shkroi mėkėmbėsit dhe kadiut nė Medine, Ebu Bekr ibni Hazmit: “Shiko, t’i regjistrosh qė tė gjitha hadi­thet e Muhammedit alejhis-selam tė cilat do t’i gjeshė, sepse kam frikė qė mos tė vdesin njerėzit e ditur. Mos prano asgjė pos haditheve tė Muham­medit alejhis-selam. Njerėzit e ditur le ta pėrhapin shkencėn, nė mėnyrė qė tė mėsojnė ata qė nuk dinė. Shkenca nuk do tė zhduket derisa nuk bė­het fshehtėsi.” Mes tjerash ai i ka urdhėruar Ebu Bekr ibni Hazmit qė t’i regjistrojė hadithet qė gjenden te Amreja, e bija e Abdurrahmanit dhe Kasimit, tė birit tė Muhammedit, kurse nipit tė halifit Ebu Bekrit. U ka shkruar po ashtu edhe mėkėmbėsve tjerė tė vet nė kryeqytete qė edhe ata tė kujdesen rreth tubimit tė hadithit.

Thuhet se i pari iu pėrgjigj urdhėresės sė tij Ibni Shihāb ez-Zuhriu (vdiq mė 124 H.), i cili qe i njohur si njeri mjaft i ditur nė Hixhaz dhe Sham. Sujutiu nė “Elfijen” e vet e pėrmend kėtė dhe thotė:

III. Tubimi i haditheve sė bashku me
fetvatė e as’habėve dhe tabiinėve

Mė vonė kanė filluar tė mugullojnė pėrmbledhjet tė cilat pėrveē ha­di­the­ve tė Muhammedit alejhis-selam kanė pėrmbajtur edhe fetvatė (de­ci­zia­net) e as’habėve dhe tabiinėve. Tė parėt qė kėtė punė e kanė filluar kanė qenė:

ą        Nė Mekke, Ibni Xhurejxhi (vdiq mė 150 H.);

ą        Nė Medine, Ibni Is’hāku (150) dhe Māliku (179);

ą        Nė Basėr, Rebi’ ibni Sabīhu (160), Seīd ibni Ebi Arūbe (156) dhe Hammād ibni Seleme (176);

ą        Nė Kufe, Sufjān eth-Thevriu (161);

ą        Nė Sham, Evzaiu (156);

ą        Nė Vasit, Hushejmi (188);

ą        Nė Jemen, Ma’meri (153);

ą        Nė Rej, Xherir ibni Abdulhamidi (188) dhe

ą        Nė Horasan, Abdullah ibni Mubāreku (181).

IV. Shkrimi ekskluziv i pėrmbledhjeve tė hadithit

Nė fillim tė shekullit tė tretė ndėrrohet mėnyra e tubimit tė hadithit. Dije­tarėt pėrpiqen qė hadithin ta veēojnė nga mendimet e as’habėve dhe fet­vatė e tabiinėve. Tė parėt qė u nisėn nė kėtė rrugė janė: Ubejdullah ibni Musa nga Kufeja (vdiq mė 213 H.), Museddedi nga Basra (228), Esed ibni Musa (212) dhe Nuajm ibni Hammādi (228). Ata pėrmbledhjet e veta i quajnė “Musnede”. Pas tyre pasojnė Ahmed ibni Hanbeli (241), Is’hak ibni Rahevejhu (238), Uthman ibni Ebi Shejbe (239), e tė tjerė.

V. Ndarja e haditheve autentike
nė pėrmbledhje tė veēanta

Nė tė gjitha pėrmbledhjet e haditheve deri tash tė pėrmendura janė tė pėr­ziera hadithet autentike, tė mira dhe tė dobėta. Lexuesi ka mundur vetėm nė kėtė mėnyrė t’i njohė hadithet autentike e tė mira, nėse hollėsisht e ka verifikuar ēdo ravi dhe ka kontrolluar qė nė hadithin pėrkatės mos tė ketė mungesa tjera qė do t’ia cungonin autenticitetin. Kush nuk ka qenė pėr kėtė i aftė, nuk ka mundur as t’i dallojė hadithet autentike prej tė dobtave. Nė pajtim me kėtė, ndihej nevoja qė rruga tė lehtėsohet. Sė kėndejmi disa dijetarė tė hadithit filluan t’i ndajnė hadithet autentike (sahih) dhe t’i tu­bojnė nė pėrmbledhje tė posaēme. I pari qė ka nisur kėsaj rruge ka qenė Ebu Abdil-lah Muhammed b. Ismail el-Buhariu (256). Ai nė veprėn e vet tė hadithit, qė ėshtė e njohur nė tėrė botėn, ka tubuar numėr mjaft tė madh tė haditheve autentike nga tė gjitha kaptinat e shkencės fetare. Pas tij ka shkuar Muslim b. el-Haxhxhaxhi, kurse pas kėtyre dyve edhe njė numėr i madh i dijetarėve tė hadithit sikur qė janė Hakimi, Ibnu Hibbani, Ibnu Huzejme e tė tjerė.

VI. Komentimi i disa pėrmbledhjeve tė hadithit
dhe pėrpunimi e pėrsosja e tyre

Shekulli i tretė sipas Hixhretit ėshtė epoka e artė e tubimit tė haditheve. Nė tė kanė jetuar dijetarėt mė tė mėdhenj tė hadithit. Nė tė kanė mugu­lluar pėrmbledhjet mė tė njohura tė hadithit, e sidomos ato tė gjashtat () qė janė mbėshtetje e tė gjithė dijetarėve islamė tė kohėve tė mėvonshme dhe tė cilat, me pėrjashtim tė vogėl, nė vete e ruajnė tėrė sunnetin e Muhammedit alejhis-selam.

Me mbarimin e shekullit tė tretė pushon kryesisht tubimi i hadithit, kurse fillon epoka e komentimit tė pėrmbledhjeve kryesore tė hadithit dhe epo­ka e pėrpunimit, pėrsosjes dhe lehtėsimit tė tyre qė tė jenė sa mė tė pėr­shtatshme. Kjo epokė zgjatė deri mė sot. Nė kėtė periudhė janė sajuar me mijėra vepra tė hadithit qė nuk mund tė numėrohen.

Llojet e ndryshme tė pėrmbledhjeve tė hadithit

Te tubimi i haditheve nė pėrmbledhje, dijetarėt e hadithit kanė pasur disa mė­nyra. Disa i kanė tubuar nė njė vend hadithet qė i rrefen njė shok i Pej­ga­­­m­berit pa marrė parasysh se me ēka kanė tė bėjnė ato hadithe. Pastaj sho­kėt e Pejgamberit i radhisnin psh. sipas prioritetit tė tyre: sė pari vinin ha­­dithet e hulefai-rrashidinėve, pastaj hadithet e ashere-mubashere (dhje­tė tė sihariquarve) tė tjerė etj. Pėrmbledhjet e tilla emėrtohen musnede (), kurse kishte shumė sosh. Kettāniu nė “Err-Rrisāletu-l- mus­ta­tre­fin” e vet ka numėruar mė shumė se gjashtėdhjetė.

Disa i kanė tubuar vetėm hadithet autentike (sahih) duke i radhitur nė kap­­tina. Pėrmbledhjet e kėtilla quhen “sahihe” (), kurse ishin mjaft, ndonėse mė pak se sa musnedet.

Disa i kanė marrė kaptinat e fikhut dhe i kanė tubuar hadithet qė kanė tė bėjnė me to. Pėrmbledhjet e tilla quhen “sunene” ().

Disa nuk janė kufizuar vetėm nė kaptinat e fikhut, por nė pėrmbledhjet e tyre kanė futur kaptina nga tė gjitha degėt e shkencės islame. Psh. i kanė cekur hadithet qė kanė tė bėjnė me besimin (), tė gjitha kap­tinat e fikhut, hadithet qė kanė tė bėjnė me tefsirin (), hadithet qė kanė tė bėjnė me jetėshkrimin e Muhammedit alejhis-selam . Pėrmbledhjet e kėtilla quhen “el-xhamiu” ().

Tė tjerėt prap, krahas haditheve tė Pejgamberit alejhis-selam i kanė cekur edhe mendimet e as’habėve dhe fetvatė e tabiinėve. Ky lloj i pėrmbledh­jeve tė haditheve quhet “musannef” (  ).

Disa i kanė radhitur emrat e mėsuesve tė vet, emrat e as’habėve ose emrat e njerėzve tjerė me rend alfabetik, e pastaj te ēdo emėr i kanė cekur hadi­thet qė njeriu pėrkatės i rrėfen. Pėrmbledhjet e tilla quhen “mu’xheme” ().

Pos mėnyrave tė cekura mė lartė sipas tė cilave janė shkruar pėrmbledhjet e haditheve, ka edhe shumė mėnyra tė ndryshme qė vetes ia kanė marrė si mbėshtetje tubuesit e ndryshėm tė haditheve. Ne i kemi theksuar mė kry­esoret prej tyre.

PĖRMBLEDHJET MĖ TĖ NJOHURA TĖ HADITHIT

A. Veprat e katėr imamėve

1. Musnedi i Ebu Hanifes (vdiq mė 150 H.). Ebu Hanife vetė nuk ka shkruar asnjė vepėr tė hadithit, ndonėse ėshtė shėrbyer me tė dhe e ka njohur. Pas vdekjes sė tij shumė dijetarė kanė shkruar pėrmbledhje ha­dith­esh, tė cilat janė quajtur “Musnede tė Ebu Hanifes”. Nė kėto pėr­mbledh­je i kanė tubuar ato hadithe nė senedet e tė cilėve gjendet emri i Ebu Hanifes. Pesėmbėdhjetė musnede tė kėtilla i ka tubuar nė njė pėr­mble­dhje Ebu-l-Muejjed El-Hatib el-Havarizmi (vdiq mė 655 H.). Ai kėtė pėrmbledhje e ka radhitur sipas kaptinave tė fikhut dhe e quajti “Xhāmiu-l-mesānīd”.

2. “Muvettai” i Malikut () (vdiq mė 179 H.). ‘Muvetta’ dmth. “rru­ga e shkelur, e ecur”. Kėtė pėrmbledhje e ka shkruar vetė Maliku, gjatė kohė e ka pėrkryer dhe ua ka ligjėruar nxėnėsve. Pėr kėtė shkak pak da­llojnė Muvetta-tė qė prej Malikut nė kohė tė ndryshme i kanė mėsuar nxėnėsit e ndryshėm. Muvettai mė i njohur ėshtė ai qė prej Malikut e rrėfen nxėnėsi i tij Jahja b. Jahja El-Lejthi el-Endelusi (vdiq mė 234), (). Nė Muvetta ka rreth shtatėqind hadithe, e pėr­veē kėsaj ka shumė pyetje tė fikhut, tė cilat Maliku i ka shpjeguar me fjalėt e veta nė bazė tė argumenteve qė tek ai kanė qenė tė pranuara. Nė Muvetta pos haditheve sahih dhe muttasil ka edhe disa hadithe murselė dhe disa hadithe pa sened (). Hadithet muttasil qė gjenden nė Muvetta radhiten nė mesin e haditheve mė autentike.

3. Musnedi i Shafiiut (203H.). As Shafiiu sikur as Ebu Hanife nuk e ka shkruar musnedin e vet. Dallimi ndėrmjet tij dhe Ebu Hanifes ėshtė nė atė qė ai pas vete ka lėnė numėr tė mirė tė veprave, si dhe pėr hadithin. Musnedin e tij e ka hartuar Ebu’l Abbās el-Esamm el-Emevi (vdiq mė 346 H.), dhe nė tė kyēi hadithet qė i ka rrėfyer prej Rebi b. Sulejmanit, nxėnėsit tė Shafiiut, e tė cilėt gjenden nė veprat e Shafiiut “El-Umm” dhe “El-Mebsut”. Pos Musnedit tė Shafiiut gjendet edhe njė vepėr e hadithit me emrin “Suneni i Shafiiut” nė tė cilėn janė tubuar hadithet qė i rrėfen Tahaviu nga nxėnėsi i Shafiiut, Muzeniu. Tė dy kėto vepra janė tė botu­ara.

4. Musnedi i Ahmed b. Hanbelit (vd. 241 H.), qė pėrmbanė rreth 40.000 hadithe, e disa thonė 30.000. Ai nė musnedin e vet i vuri vetėm ato ha­di­the, nė tė cilat, sipas mendimit tė tij mund tė mbėshtetet. Pos kėsaj nė musnedin e tij gjenden edhe hadithe tė dobėta (daīf). Nė kėtė musned ka edhe hadithe qė i ka shtuar i biri i Ahmedit, Abdullahu (vdiq mė 290 H.) dhe raviu i musnedit, Ebu Bekr el-Katiī (vdiq mė 368 H.), dhe kėtė qė tė dy me senedet e veta. Musnedi i Ahmedit pa dyshim ėshtė njė prej buri­meve mė kryesore tė vėllimshme tė hadithit.

B. El-Kutubu-s-sitte
(gjashtė pėrmbledhjet mė tė njohura tė hadithit)

1. Sahihu i Ebu Abdil-lah Muhammed b. Ismail el-Buhariut (vdiq mė 256 H.). Emri i plotė i kėsaj vepre ėshtė

Buhariu kėtė vepėr e ka hartuar pėr 16 vjet dhe thuhet se nė tė nuk ka shkruar asnjė hadith, derisa nuk pastrohej, nuk falte dy rek’ate namaz dhe nuk bėnte istihare. Tėrė kėtė e ka bėrė nga kujdesi i madh duke u pėr­pjekur qė nė veprėn e vet tė kyē vetėm atė qė ėshtė plotėsisht korrekte dhe autentike.

Buhariu nė shumė vende pėrsėritė shumė hadithe nė Sahihun e vet. Duke i marrė parasysh hadithet e pėrsėritura, nė kėtė vepėr ka 7397 hadithe muttasil, e duke mos i llogaritur hadithet e pėrsėritura, nė tė ka 2761 ha­dithe merfū.

2. Sahihu i Ebu’l - Husejn Muslim b. El-Haxhxhah el-Kushejrij (vdiq mė 261 H.). Kjo pėrmbledhje e haditheve, duke e marrė parasysh auten­ti­ci­te­tin, vjen menjėherė pas pėrmbledhjes sė Buhariut. Disa madje ia pa­ra­prij­nė edhe pėrmbledhjes sė Buhariut. Nė Sahihun e Muslimit ka rreth 4000 ha­dithe duke mos i llogaritur tė pėrsėriturit. Sahihu i Muslimit shquhet me atė qė tė gjitha senedet e ndonjė hadithi dhe tė gjitha variantet e mun­d­shme tė metnit janė tė tubuara nė njė vend.

Kėto dy vepra me njė emėr quhen “Es-Sahīhājn”, dmth. dy pėrmbledhje au­ten­tike. Autorėt e tyre nė to kanė kyēur vetėm atė qė sipas mendimit tė tyre ėshtė e besueshme, e kėto janė hadithet, senedi i tė cilave ėshtė i ngji­tur (), kurse rrėfyesit e tyre janė njerėz plotėsisht tė sigurt. Pėr­veē kėsaj edhe sahabiu, qė hadithin prej Muhammedit alejhis-selam e rrėfen, ėshtė plotėsisht i njohur. Ky ka qenė “kushti” i tyre nė tubimin e haditheve, qė nė shkencėn e hadithit quhet me shprehjen profesionale “shartu-sh-Shejhajn”.

3. Suneni i Ebu Davūd Sulejman b. Esh’as es-Sixhistānit (vdiq mė 275 H.). Ebu Davudi Sunenin e vet e ka hartuar nė Bagdad, ku para tij e kanė mėsuar shumė njerėz. Ia ka prezentuar edhe Ahmed b. Hanbelit, tė cilit i ka pėlqyer dhe e ka lavdėruar. Hattabiu thotė: “Suneni i Ebu Davudit ėsh­tė mė mirė i sistemuar se sa qė janė Sahihėt e Buhariut dhe Muslimit, dhe nė tė ka mė shumė fikh se sa nė to.” Gazaliu thotė: “Pėr muxhtehidin mjafton Suneni i Ebu Davudit”.

4. Xhāmi’u i Ebu Isa et-Tirmidhi-ut (vd. 279 H.). Tirmidhiu nė Xhāmi’un e vet pos fikhut ka kyēur edhe shumė kaptina tjera nga shkencat fetare, dhe sė kėndejmi kjo vepėr edhe quhet xhāmi. Xhāmi’u i tij dallohet me atė, qė pas ēdo hadithi e ka shpjeguar vlerėn e tij, qė i ka cekur emrat e as’habėve qė hadithet e ngjashme i rrėfejnė dhe qė nė kaptinat e fikhut i ka shpjeguar edhe mendimet e disa imamėve dhe as’habėve.

5. Suneni i Ebu Abdirrahmān Ahmed b. Shuajb en-Nesaiut (vd. mė 303 H.). Nesaiu ka hartuar njė pėrmbledhje mė tė madhe tė haditheve qė ėshtė e njohur me emrin(Suneni i madh), e pastaj me kėrkesė tė miqve tė shumtė e ka shkurtuar. Ky botim i shkurtuar konsiderohet si pėrmbledhja e pestė prej atyre gjashtė pėrmbledhjeve tė njohura dhe e mbanė titullin “El-Muxhtebā” dhe Sunen. Kjo pėrmbledhje shquhet me atė qė ndėrmjet tė gjitha katėr suneneve nė tė kishte mė sė paku hadithe tė dobėta, e po ashtu edhe me atė qė nė shumė vende hollėsisht i shpjegon mospajtimet e transmetuesve.

6. Suneni i Ebu Abdil-lah Muhammed b. Jezīd Ibni Māxhe el-Kazvīni-ut (vd. mė 275 H.). Kjo ėshtė pėrmbledhja e fundit prej atyre gjashtė () pėrmbledhjeve tė njohura. Pėrmbanė rreth 4000 hadithe nė 32 kaptina dhe nja 1500 nėnkaptina (). Nė kėtė pėrmbledhje ka edhe shumė hadithe tė dobėta, por megjithatė ajo ėshtė mjaft e vlefshme.

*

 *         *

Disa dijetarė tė hadithit janė tė mendimit se ekzistojnė gjithsej pesė pėr­mbledh­je kryesore tė njohura tė hadithit (). Prej gjashtė tė pėr­mendurave mė lartė, ata e pėrjashtojnė Sunenin e Ibni Maxhes. Disa, prap, e marrin pėr tė gjashtė Sunenin e Darimiut, nė vend tė Sunenit tė Ibni Maxhes, ndėrkaq tė tjerėt Muvetta’un e Malikut.

*

 *         *

Nė Sahihun e Buhariut dhe Muslimit nuk janė tubuar tė gjitha hadithet autentike (sahīh). Pėr kėtė arsye disa dijetarė tė hadithit kanė bėrė pėr­pje­k­je t’i tubojnė ato hadithe qė janė autentike, tė cilat Buhariu dhe Muslimi nuk i kanė pėrmendur nė sahihėt e tyre. Nė mesin e tyre veēanėrisht da­llo­het Ebu Abdil-lah el-Hākimi, i quajtur Ibnu-l-Bejji (vdiq mė 405 H. nė Nej­sabur). Ai shkroi pėrmbledhjen e hadithit tė cilėn e quajti “El-Mus­te­d­reku ales-Sahihajn” (Plotėsim Sahihut tė Buhariut dhe Muslimit). Nė kė­tė pėrmbledhje ka kyēur hadithet qė u pėrgjigjen kushteve tė Buhariut dhe Muslimit ose sė paku kushteve tė njėrit prej tyre ose qė sipas men­dimit tė tij janė autentikė, qoftė edhe nėse nuk e plotėsojnė kushtin e as­njėrit prej tyre dyve. Pėrveē kėsaj, nė Mustedrek ka pasur numėr tė kon­siderueshėm tė haditheve tė dobėta, e pėr disa kanė thėnė disa kritikė tė hadithit se janė edhe “mevdu” - tė rrejshėm. Mustedrekun e Hakimit e ka pėrpunuar dhe shkurtuar, duke shpjeguar edhe vlerėn e ēdo hadithi nga ana e vet, Shemsuddin edh-Dhehebiu (vd. mė 748 H.). Ky pėrpunim ėsh­tė i njohur me emrin “Telhisu-l-Mustedrek”.

*

 *         *

Hadithet e gjashtė pėrmbledhjeve tė cekura mė lartė, duke e llogaritur si tė gjashtėn Muvetta’un e Malikut, i ka tubuar nė njė pėrmbledhje Rezīn b. Muavij el-Abderi (535 H.). Vepra e tij ėshtė e njohur me emrin “Et-Texhrīd”. Meqė kjo vepėr nuk ka qenė e sistemuar si duhet, e ka rre­gu­llu­ar mė vonė Mexhduddin Ibni Ethiri (606 H.) dhe e ka titulluar “Xhāmiu-l-usūl min ehādīthi-rr-rresūl”. Pėrpunimin e Ibni Ethirit sėrish e ka shkur­tuar Abdurrahman ibnu-d-Dejba esh-Shejbaniu (944 H.) dhe e ka quajtur “Tejsīru-l-vusūl”.

PĖRMBLEDHJET TJERA MĖ TĖ NJOHURA TĖ HADITHIT

1. Suneni i Bejhekiut (458 H.). Bejhekiu ka shkruar dy sunene: “Es-Sunenu-l-kubrā” (Suneni i madh) dhe “Es-Sunenu-s-sugrā” (Suneni i vogėl). Mė i njohur ėshtė Suneni i madh i cili ėshtė sistemuar sipas sistemimit tė “Muhtesarit” tė Muzenijinit pėr fikhun shafiit. Ky sunen pėrmban pothuaj tė gjitha hadithet qė kanė tė bėjnė me rregullat e fikhut dhe llogaritet nė mesin e pėrmbledhjeve tė mėdha tė hadithit (ka dhjetė vėllime tė trasha).

2. Suneni i Darekutnit (385 H.). Nė kėtė sunen autori nė tė shumtėn ka tubuar hadithet “garīb” qė kanė tė bėjnė me fikhun.

3. Sahihu i Ibni Huzejmes (311 H.). Nė kėtė vepėr autori ėshtė kushtėzuar tė tubojė vetėm hadithet autentike.

4. Pas ibni Huzejmes ka shkuar edhe nxėnėsi i tij Ibnu Hibbān el-Busti (354 H.), dhe edhe ai ka tubuar njė pėrmbledhje mė tė madhe tė hadi­the­ve autentike tė cilėn nė njė mėnyrė tė pazakonshme, deri atėherė tė pa­njohur e ka sistemuar dhe e ka quajtur “Et-Tekasīmu ve-l-envā”.

5. Mu’xhemi i Taberaniut (360 H.). Taberaniu ka hartuar tre mu’xheme: tė madhin “El-Mu’xhemu-l-kebir”, tė mesmin “El-Mu’xhemu-l-evsat” dhe tė voglin “El-Mu’xhemu-s-sagīr”. I madhi ėshtė i radhitur sipas em­ra­­ve tė shokėve tė Muhammedit alejhis-selam dhe pėrmbanė rreth 60.000 ha­­dithe. E konsiderojnė mu’xhemin mė tė madh pėrgjithėsisht. I mesmi ėsh­tė i radhitur sipas mėsuesve prej tė cilėve autori i ka dėgjuar hadithet; num­­ri i tyre ėshtė rreth dy mijė, kurse pėrmbanė rreth 30.000 hadithe. Kė­tė vepėr edhe vetė autori e ka ēmuar shumė, sepse nė tė ėshtė an­ga­zhu­ar tepėr. Mu’xhemi i vogėl ėshtė radhitur po ashtu sipas mėsuesve tė au­to­rit, numri i tė cilėve ėshtė rreth njė mijė; prej secilit ka theksuar nga njė ose dy hadithe, kėshtu qė numri i haditheve ėshtė rreth 1500.


BIOGRAFITĖ E TUBUESVE MĖ TĖ NJOHUR TĖ HADITHEVE

 

1. Ebu Abdil-lah Malik b. Enes el-Himjeri el-Asbehi. Atij i pėrket emėr­timi i ndershėm “Imamu Dari-l-hixhre” (Imam i Medines). U lind nė Me­dine, ku mė vonė edhe ka vepruar dhe ka pėrhapur shkencėn. Nė zė ka dalė qysh mjaft i ri. Vetė thoshte: “Unė nuk kam filluar tė japė fetva de­ri­sa aftėsinė nuk ma kanė pranuar shtatėdhjetė njerėz tė ditur. Pak njerėz ka nga tė cilėt kam mėsuar unė, e qė gjatė jetės sė tyre nuk mė janė drejtuar e mė kanė pyetur pėr disa punė shkencore”. Transmetohet se Ebu Xha’fer el-Mensuri ka urdhėruar qė ta rrahin me kamxhik pėr shkak se e ka mbaj­tur qėndrimin se betimi nėn presion nuk vlen. Thuhet se armiqtė e kanė fajėsuar se me atė mendim tė vetin ka dashur tė thotė se dhėnia e fjalės qė me presion i jepet halifit, nuk ka vlerė. Me kėtė, kėtij mendimi tė tij shkencor kanė dėshiruar t’i japin ngjyrė politike.

Kur Harun err-Rreshidi erdhi nė Medine, duke udhėtuar pėr nė haxhxh, e dėrgoi njeriun e vet te Imam Maliku dhe e luti tė urdhėrojė tė vijė me Muvettaun e vet e t’i ligjėrojė vetė halifit. Maliku e refuzoi kėtė duke u pėrgjigjur:“Shkencės i vihet nė kėmbė, kurse shkenca tjetrit nuk i shkon.” Halifi i vyeshėm e miratoi kėtė mendim tė Malikut dhe personalisht erdhi para Malikut, dhe me tė tjerėt ka dėgjuar ligjėratėn e Malikut. Nuk dihet kush ėshtė nė kėtė mė i madh, Maliku apo Haruni, por qė tė dy kanė ditur ta ruajnė krenarinė dhe madhėrinė e shkencės.

Nga tė gjitha anėt e botės njerėzit kanė nxituar t’i dėgjojnė ligjėratat e Malikut. Predikuesi mė i dėgjuar i Muvetta’ut, Jahja b. Jahja el-Lejthiu ka qenė nga Endelusi i largėt. Shumė dijetarė konsiderojnė se me Mali­kun kanė tė bėjnė fjalėt e Muhammedit alejhis-selam:

 “Sė shpejti do tė mund tė vinte koha qė bota tė udhėtojė pėr shkak tė shkencės, e tė mos gjejė askėnd mė tė ditur nga dijetari i Medines!”

Maliku vdiq nė Medine nė vitin 179 H., kurse kishte rreth 90 vjet. Me rastin e vdekjes sė tij Sufjan b. Ujejne ka thėnė: “Nuk ka lėnė pas vete nė tėrė tokėn askėnd tė barabartė me veten”.

2. Ebu Abdil-lah Muhammed b. Ismail el-Buhari el-Xhu’fi me prejardhje ėshtė turk. U lind nė vitin 194 H. nė Buharė, kurse mė 210 u nis t’i vizi­tojė vendet e atėhershme islame duke kėrkuar njerėz tė dijshėm prej tė cilėve do tė mund tė dėgjonte hadithin. Duke udhėtuar e ka kaluar Hora­sanin, Irakun, Hixhazin, Shamin dhe Egjiptin. Qysh si i ri u dallua nė njohjen e hadithit. Kur erdhi nė Bagdad u tubuan njerėzit e aftė nė hadith dhe dėshiruan ta sprovojnė aftėsinė e Buhariut. Morėn njėqind hadithe dhe i pėrzien senedet dhe metnet e tyre, e pastaj ua ndanė dhjetė njerėzve. Kur Buhariu erdhi nė mesin e tyre, filloi njė nga njė prej dhjetėshit tė pėr­mendur dhe pyetėn pėr hadithet e cekura. Buhariu iu pėrgjigj secilit se nuk di, dhe kur tė gjithė u renditėn dhe pushuan me pyetjet, atėherė Bu­hariu filloi dhe i numėroi tė gjitha hadithet pėr tė cilat e kanė pyetur, duke tėrhequr vėrejtjen se ku nė secilin gjendet gabimi dhe duke e kthyer ēdo sened nė metnin e vet. Me kėtė u dėshmua aftėsia e tij dhe tė gjithė ia kanė pranuar dijeninė.

Nga fundi i jetės ėshtė kthyer nė Buharė, nė vendlindje. Mėkėmbėsi i atjeshėm Halid b. Ahmed ez-Zuheliu e ftoi nė pallatin e tij qė t’ua ligjė­rojė Sahihun e vet djemve tė tij. Buhariu ngurroi dhe tha se nuk mund ta nėnēmojė shkencėn duke e bartur para dyerve tė sunduesit dhe se nuk mund tė mbajė ligjėrata speciale pėr bijtė e tij, por nėse dėshirojnė tė dė­gjojnė, le tė marrin pjesė me njerėzit tjerė. Kjo pėrgjigje e solli nė atė gjendje sa u detyrua ta lėshojė vendin e lindjes e tė niset drejt Samer­kandit. Nė vendin Hartenk, dy fersehė larg Semerkandit, vdiq para Baj­ramit tė ramazanit nė vitin 256 H.

Pas vete nuk ka lėnė pasardhės mashkull. Ka qenė shumė i devotshėm. Ditė e natė kėnaqej me leximin e Kur’anit. Ka pasur shtat mesatar, i do­bėt dhe pak zeshkan.

Pos Sahihut ka shkruar edhe shumė vepra nga shkenca e hadithit, prej tė ci­lave do t’i cekim disa: “El-Edebu-l-mufred”, “Halku ef’āli-l-ibād”, “Et-Tarihu-l-kebir”, “Et-Tarihu-l-evsat”, “Et-tarihu-s-sagir”, “Ref’u-l-jedejn”, “El-Kiraetu halfe-l-imam”, “Et-Tefsiru-l-kebir”, etj.

3. Ebu Abdil-lah Ahmed b. Muhammed b. Hanbel esh-Shejbāni. Nėna si shtat­zėnė erdhi nga Mervi nė Bagdad dhe aty e lindi nė vitin 164 H.

Pas mėsimeve tė kryera njihej si dijetari mė i njohur nė hadith nė kohėn e vet. Dokument i mjaftueshėm i aftėsisė sė tij nė hadith ėshtė Musnedi i tij. Kur imam Shafiu erdhi nė Bagdad iu bashkangjit Ahmed b. Hanbeli dhe e shfrytėzoi dijen e tij. Kur Shafiu doli nga Bagdadi ka thėnė: “Nuk kam lėnė nė Bagdad njeri mė tė devotshėm e mė tė ditur se Ahmed b. Hanbeli”.

Kur mu’tazilitėt u forcuan dhe e shtruan ēėshtjen e “halku-l-Kur’anit”, Ahmed b. Hanbeli kundėrshtoi dhe u shqua si mbrojtės i medhhebit tė ehli-s-sunnetit, dhe se pėr kėtė qe edhe i burgosur dhe i rrahur me kam­xhik nė kohėn e halifit Mustensirit nė vitin 220 H.

Ligjėratat e tij nga hadithi i kanė dėgjuar dijetarėt mė tė njohur tė hadithit si Buhariu, Muslimi e tė tjerė.

Ahmedi qe plak shtatgjatė, zeshkan, mjekrėn dhe flokėt e ngjyrosura me kanė, plot dinjitet. Vdiq tė premten mė 12 rebi-ul-evvel tė vitit 241 H. Nė xhenazen e tij kanė marrė pjesė shumė njerėz. Ėshtė varrosur nė varrezat e Bagdadit te Babu-l-Harbi. Ka lėnė dy djem, Salihun dhe Abdullahun. Salihu ka qenė kadi, kurse Abdullahu e ka rrėfyer Musnedin e babait tė vet.

4. Ebu’l-Husejn Muslim b. el-Haxhxhāxh el-Kushejri en-Nejsaburi. U lind nė vitin 204 ose 206 H. I flaktė pėr hadith e ka ecur tėrėsisht Irakun, Hixhazin, Shamin dhe Egjiptin. Disa herė ka ardhur nė Bagdad.

Ai ka shkuar hapave tė Buhariut dhe ėshtė konsideruar nxėnės i tij. Buha­riun e ka ēmuar shumė, ndonėse nė hyrje tė Sahihut tė vet e kritikon vep­rimin e tij te pėrcaktimi i haditheve “sahih”.

Vdiq mė 25 rexheb tė vitit 261 nė Nejsabur, ku edhe ėshtė varrosur.

Pos Sahihut ka shkruar edhe vepra tjera, prej tė cilave mė tė njohura janė kėto: “El-Musnedu-l-kebīr”, “El-Xhāmi’u alel-ebvāb”, “Kitābu-l-esmāi ve-l-kunā”, “Kitāb-ul-ilel”, “Kitābu-l-vuhdān”, “Kitābi evhāmi-l-mu­ha­d­dithīn”.

5. Ebu Davud Sulejman b. Esh’as es-Sigjistāni. U lind nė vitin 202 H. Ha­dithin e ka dėgjuar prej dijetarėve tė njohur e tė zėshėm tė hadithit nė Hi­xhaz, Sham, Egjipt, Irak dhe Horasan. Prej tij hadithin e kanė mėsuar Tir­­midhiu, Nesaiu, i biri Ebu Bekri, Ebu Seid Ibnu-l-A’rabi, Ebu Ali el-Lu’luī, Ebu Bekr b. Dase e tė tjerė. Kėta tre tė fundit janė ravi tė Sunenit tė tij.

Tregohet se Ebu Davudi e kishte bėrė zakon tė thoshte: “Unė kam tubuar pesėqind mijė hadithe, kurse nga ky numėr kam zgjedhur ato qė i kam sistemuar nė kėtė veprėn time dhe numri i tė cilave ėshtė 4800. Kam ce­kur hadithet sahih dhe ato qė janė tė ngjashme e tė afėrta me to, e nga e gjithė kjo pėr njeriun qė dėshiron ta ruajė fenė e vet mjaftojnė katėr hadithe:

1.  

“Veprat njerėzore pa dyshim janė sipas qėllimit”.

2.

“Nė veprat e mira islame tė njė njeriu, bėn pjesė ajo qė t’i shmanget asaj qė nuk i pėrket.”

3.

“Nuk mund tė jetė besimtari besimtar i mirėfilltė derisa nuk i dėshiron vėllait tė vet po atė qė ia dėshiron edhe vetvetes”.

4.

“Hallalli ėshtė sqaruar, edhe harami ėshtė sqaruar, kurse ndėrmjet tyre ka gjėra tė dyshimta...”.

Vdiq nė Basrė mė 16 shevval tė vitit 275 H.

Pos Sunenit i janė tė njohura edhe kėto vepra: “Kitābu-l-merāsīl”, “Kitābu-l-kader”, “En-Nāsihu vel-l-mensūh” e tė tjera.

6. Ebu isa Muhammed b. Isa b. Thevre et-Tirmidhi u lind nė vitin 200 H. Hadithin e ka mėsuar nga dijetarėt e njohur tė atėhershėm tė hadithit, e sidomos prej Buhariut. U dallua me mbamendjen e vet tė fortė qė ka dalė nė anekdotė. Para vdekjes qe verbuar dhe me vite tė tėra ashtu i verbėr ka ligjėruar hadithin.

Ka vdekur nė Tirmidhi mė 13 rexheb 279 H.

Pos Xhamiut ėshtė i njohur dhe mjaft i pėrhapur “Kitābu-sh-shemāil” pėr vetitė fizike dhe shpirtėrore tė Muhammedit alejhis-selam dhe “Kitābu-l-ilel”.

7. Ebu Abdil-lah Muhammed b. Jezid Ibni Maxhe el-Kazvīnī err-Rrebei u lind nė vitin 209 H. Duke e dėgjuar hadithin ka udhėtuar nėpėr Irak, ka ardhur nė Basrė, Kufe, Bagdad, Mekke, Sham, Egjipt dhe Rej. Ka qenė i njohur si dijetar dhe hafidh i hadithit. Vdiq mė 22 ramazan tė vitit 273 H.

Pos Sunenit i janė tė njohura edhe kėto vepra: “Et-Tefsiru-l-Kur’an” dhe “Et-Tarih”.

8. Ebu Abdirrahman Ahmed b. Shuajb en-Nesāi. U lind nė vitin 215 H. Meqė sipas traditės udhėtoi nėpėr krahinat e atėhershme islame duke mė­suar dhe tubuar hadithin, u vendos nė Egjipt. Nė pleqėri shkoi nė Damask dhe atje nė mesin e njerėzve qė ende ishin ithtarė tė flaktė tė emevitėve, e shkroi veprėn “Hasāisu Ali” (Vetitė e Aliut), qė nxiti armiqėsinė e masės ndaj tij. Disa kėrkuan qė tė shkruajė diē tė ngjashme pėr Muaviun, por ai u pėrgjigj se Muaviu nuk i ka kėto veti e virtyte qė ai tė mund t’i tubojė, e kjo edhe mė shumė e mllefosi masėn. Njėherė masa pėr kėtė shkak e ka sulmuar dhe e ka rrahur nė njė xhami tė Damaskut, aq saqė janė detyruar ta bartin. Thuhet se prej kėndej ėshtė dėrguar nė Mekke, dhe se atje ka vdekur nė muajin sha’ban tė vitit 303 H. Kėtė e cek Darekutni, derisa Ibni Junusi, historian i Egjiptit, thotė se Nesaiu ka vdekur mė 13 safer tė vitit 303 nė Palestinė.

Pos Sunenit tė madh dhe tė vogėl qė ėshtė i njohur me emrin “El-Muxh­teba”, i janė tė njohura edhe veprat: “Hasāisu Ali”, “Amelu-l-jevmi ve-l-lejle” e tė tjera.

9. Ebu Muhammed Abdullah b. Abdurrahman ed-Dārimi Es-Samerkandi u lind nė vitin 181 H. Pothuaj tė gjithė autorėt e atyre gjashtė pėr­mbledh­je­ve tė famshme tė hadithit janė nxėnės tė tij. Ka shkruar “Sunenin” qė nganjėherė pėrmendet edhe me emrin e musnedit, “Et-Tefsir” dhe “El-Xhami’”. Vdiq mė 8 dhul-hixhxhe tė vitit 255 H.

10. Ebu Bekr Muhammed b. Is’hak Ibni Huzejme en-Nejsaburi u lind nė vitin 223 H. Atij e pėrket titulli i ndershėm “Imamu-l-eimme” (Imam i ima­mėve). U dallua shumė duke e mbrojtur drejtimin e ehlus-sunetit e du­ke kėrkuar qė tė mos bėhet “te’vil” dhe qė tė mos largohet nga do­me­thė­nia gjuhėsore e burimeve fetare. Krahas “Sahihut” ceket edhe “Kitab­u-t-tevhīd” i tij. Vdiq mė 2 dhul-ka’de tė vitit 311 H.

11. Ebu Hatim Muhammed Ibnu Hibbān et-Temimi el-Busti konsiderohet nxėnės i Ibni Huzejmimit. Duke e tubuar dhe mėsuar hadithin ka vizituar qytetet dhe vendet prej Shashit nė Lindje deri nė Aleksandri nė Perėndim. Njė kohė ka qenė edhe kadi nė Semerkand. Ai nuk qe vetėm dijetar dhe hafidh i hadidhit por dijetar i vėrtetė nė kuptim tė plotė tė kėsaj fjale. U dallua nė fikh, dituritė gjuhėsore tė gjuhės arabe, diturinė e mjekėsisė, astronomi dhe nė shkencat tjera atėherė tė njohura.

Pos Sahihut qė mė parė e kemi pėrmendur, ka shkruar me qindra vepra, qė me shumicė janė shkatėrruar dhe zhdukur. Prej tyre nė zė dhe tė ruaj­tura pos tjerash janė edhe kėto: “Kitabu-th-thikat” (Mbi tran­sme­tu­e­sit e sigurt tė hadithit), “Kitabu-d-duafā” (Mbi transmetuesit e dobėt tė ha­di­thit), “Revdatu-l-ukalā” (Mbi edukimin dhe moralin).Vepra e fundit edhe ėshtė e botuar.

12. Ebu’l-Kasim Sulejman b. Ahmed et-Taberaniu u lind nė vitin 260 H. nė Aki. I flaktė pėr shkencėn e hadithit vizitoi shumicėn e vendeve is­lame. Pos mu’xhemeve tė sipėrpėrmendura ka shkruar numėr mjaft tė madh veprash dhe pothuaj tė gjitha pėr hadithin nė tė cilin ishte jetėsuar. Vdiq mė 28 dhul-ka’de tė vitit 360 nė moshėn 101 vjeēare.

13. Ebu’l-Hasan Ali b. Umer ed-Darekutni el-Bagdadi. U lind mė 306 H. Sipas traditės sė muhaddithėve i vizitoi vendet islame duke e tubuar ha­dith­in. Qe i njohur si dijetar nė hadith, kiraet, gramatikėn arabe dhe letėr­si. Pėrmendsh i ka ditur divanet e disa poetėve arabė. Vdiq mė 8 dhul-ka’de tė vitit 385 H. nė Bagdad. Pos Sunenit ka shkruar edhe mjaft vepra pėr shkencėn e hadithit.

14. Ebu Abdil-lah Muhammed b. Abdil-lah Ibnu-l-Bejji’ el-Hākim en-Nej­saburi u lind nė vitin 321 h. Ka udhėtuar duke e tubuar hadithin dhe u da­llua si hafidh i famshėm i hadithit. Pėr hadithin ka shkruar numėr tė madh veprash dhe nė ato vepra ka pasur sukses tė posaēėm. Pos Mus­te­d­re­kut i janė tė njohura veprat “Et-Tarih en-Nejsaburi”, “El-Med’hal”, “El-Iklil”, “Fedāīlu-sh-Shafii” e tė tjera. Vdiq nė safer tė viti 405 H.

15. Ebu Bekr Ahmed b. Husein el-Bejhekiu u lind nė vitin 384 H. Atė e kon­­­siderojnė nxėnės tė Hakimit. Duke e tubuar hadithin shėrbim tė madh i ka bėrė fikhut shafiit nė veēanti dhe fikhut islam nė pėrgjithėsi. Pos dy Su­­­neneve ka shkruar edhe shumė vepra tė hadithit prej tė cilave mė sė shu­m­ti pėrmenden “Delāilu-n-nubuvve”, “El-Esmāu ves-sifāt”, “Shua­bu-l-īmān” dhe vepra tė tjera. Vdiq mė 10 xhumade-l-ula tė vitit 458 H. nė Nejsabur.

Ndarja e hadithit nė mutevatir, meshhur dhe ahad

Hadithi mund tė ndahet nė tri kategori:

1. Mutevatiri. - Ky emėrtim dhe kjo ndarje pėrgjithėsisht mė shumė pėrmenden nė usul-ul-fikh se sa nė usul-ul-hadith, sepse nuk ėshtė detyrė e usulu-l-hadithit tė konstatojė se ndonjėri hadith a jep bindje tė plotė apo jo. Mutevatir ėshtė hadithi tė cilin e rrėfejnė prej fillimit e deri nė fund tė senedit tė tij numėr aq i madh njerėzish qė fare nuk guxojmė tė dyshojmė nė vėrtetėsinė e tij. Prandaj hadithi mutevatir jep bindje tė plotė (). Ėshtė i domosdoshėm kushti qė nė ēdo gjeneratė tė tran­smetuesve tė hadithit pėrkatės tė gjendet njė numėr i tillė i njerėzve dhe se ajo qė nė atė mėnyrė rrėfehet tė bazohet nė tė pamurit me sy e nė tė dėgjuarit me veshė.

Mutevatiri ndahet nė dy pjesė:

a) (El-Mutevatiru-l-lafdhijj),, dmth. vetė fjalėt janė mute­vatirė si psh. hadithi:

“Kush ndaj meje qėllimisht gėnjen le t’ia pėrgatisė vetes vendin nė zjarr.”

b) (El-Mutevatiru-l-ma’nevijj),,dmth. pėrmbajtja e hadithit ėshtė mutevatir, qoftė edhe vetė fjalėt tė mos qofshin ashtu. Si shembull pėr kėtė le tė na shėrbejė ngritja e rėndomtė e duarve gjatė kohės sė duasė (lutjes). Kjo ceket nė afėr njėqind hadithe, edhe pse ato hadithe nuk flasin pėr njė rast por pėr shumė raste tė ndryshme, nė rrethana tė ndryshme dhe me fjalė tė ndryshme. Hadithet mutevatirė, sidomos ato tė llojit tė dytė, janė tė shumta nė numėr. Pėr kėto hadithe janė shkruar edhe vepra tė ve­ēanta.

Te hadithet mutevatirė nuk mund saktė tė pėrcaktohet se sa ėshtė numri i nevojshėm i njerėzve nė ēdo gjeneratė, sepse kjo dallon prej rasteve e rre­thanave. Kriteri kryesor ėshtė qė mutevatiri tė na japė bindje tė sigurt. Pėrveē kėsaj disa kanė kushtėzuar 5 njerėz, disa dhjetė, disa dymbė­dhje­tė, disa njėzet, disa dyzet njerėz etj. Pėr shkak se mutevatiri jep bindje tė plotė dhe dije tė pakontestueshme, nuk ka nevojė tė diskutohet pėr vlerat e transmetuesve tė tij. Disa madje thonė qė te lajmet mutevatirė mos tė kushtė­zohet as Islami i transmetuesve, dmth. transmetues mund tė jenė edhe jomuslimanėt.

2. Meshhuri - Ėshtė hadithi qė ka numėr tė caktuar senedesh edhe ate mė tepėr se dy, por nuk e arrinė shkallėn e mutevatirit. Kėshtu kėtė nocion e pėrkufizojnė dijetarėt e usuli-fikhut dhe e quajnė edhe me emrin Mustefid Meshhuri te dijetarėt e hadithit ėshtė hadithi qė ėshtė shumė i njohur dhe i pėrhapur nė mesin e dijetarėve tė hadithit ose ndėr tė tjerėt. Nganjėherė emėrtimi meshhur pėrdoret edhe pėr ato hadithe tė cilat nje­rė­zit, qoftė edhe ata tė rėndomtit, shumė i pėrdorin, pa marrė parasysh se a i kanė kėto hadithe senedet e veta ose jo, qofshin autentike ose jo. Psh. ha­dithet:

sipas kėsaj tė fundit mund tė quhen hadithe meshhur edhe pse vetvetiu janė tė pavėrteta.

3. Ahād-i. - Sipas mendimit tė dijetarėve tė hadithit tė tilla janė tė gjitha hadithet qė nuk janė mutevatir. Nė pajtim me kėtė edhe meshhuri bėn pjesė nė ahad. Hadithet ahad mund tė jenė autentike dhe tė mira, kurse mund tė jenė edhe tė dobėta e tė pavėrteta. Pėr kėtė jemi tė obliguar qė ta mėsojmė vlerėn e tyre, t’i verifikojmė senedet e tyre dhe rrethanat tjera qė nė lidhje me kėtė mund tė na ndihmojnė.

Ndarja e haditheve sipas autenticitetit

Sipas mendimit tė shumicės sė dijetarėve tė hadithit, hadithet sipas auten­ti­ci­tetit ndahen nė tri lloje: Sahīh (autentik), hasen (i mirė) dhe daif (i do­bėt). Disa dijetarė tė hadithit i ndajnė hadithet nė dy pjesė: sahih dhe daif. Si­pas mendimit tė tyre, hadithet hasen bėjnė pjesė nė grupin e haditheve sa­hihė, dhe nė pajtim me kėtė termi sahih te ata ka domethėnie mė tė gjerė.

1. Sahih. - ėshtė hadithi tė cilin njėri prej tjetrit e transmetojnė njerėzit e ndershėm e tė sigurt, e krahas kėsaj nuk ka kurrfarė mangėsi tė fshehtė as qė i kundėrvihet hadithit mė tė fortė se ai. Nė pajtim me kėtė, qė njė ha­dith tė jetė sahih nevojiten kushtet vijuese:

a) , dmth. qė zinxhiri i transmetuesve tė jetė i bashkuar, i pa­ndėrprerė. Kjo dmth. qė ēdo individ nė zinxhirin e transmetuesve hadi­thin pėrkatės ta ketė dėgjuar nga transmetuesi i tij paraprak. Ky kusht du­het tė gjendet prej fillimit deri nė fund tė senedit.

b) (ndershmėria) dmth. qė transmetuesit e hadithit pėrkatės tė jenė tė devotshėm () dhe me sjellje tė njerėzishme (). Me devot­shmėri kuptohet qė njeriu t’u shmanget veprave tė kėqija dhe mėkateve tė mėdha dhe qė mos tė vazhdojė nė kryerjen e mėkateve tė vogla.

c)dmth. qė ēdo transmetues mirė ta mbajė mend hadithin (kėsaj i thuhet () ose qė ta ketė shkruar, e kėtė nė vete ta ruajė qė dikush mos ta ndėrrojė ose pėrmirėsojė ().

ē), dmth. qė hadithi tė mos ketė kurrfarė mangėsie tė fshehtė qė nė shikim tė parė nuk mund tė vėrehet, kurse e cila mė vonė do ta rrė­non­te vlerėn e tij.

c), dmth. qė transmetuesi i kėtij hadithi mos t’i kundėrvihet me transmetimin e vet transmetuesit mė tė fortė se ai.

Nė pajtim me kėtė, hadithi nga zinxhiri i transmetuesve tė tė cilit bien njė apo mė shumė transmetues nuk ėshtė sahih. Po ashtu, nuk mund tė jetė sahih hadithi qė e transmeton njeriu qė i thyen rregullat fetare, njeriu qė fare nuk e njohim ose njeriu qė shumė harron dhe pėr kėtė arsye gabon nė transmetim. Pėrveē kėsaj, siē thamė, nuk guxon transmetimi i njė trans­metuesi tė kundėrshtohet me transmetimin e transmetuesit tjetėr qė ėshtė mė i fortė se ai ose me transmetimin e disa transmetuesve. Nuk guxon tė ketė as mangėsi tė fshehta qė quhen ().

Hadithi i kėtillė quhet  (vetvetiu autentik, i besueshėm) ndry­she prej  “Sahih li gajrihi” (autentik pėr shkak tė hadithit tjetėr). Ėshtė hadithi qė vetvetiu ėshtė i mirė , por, pėr shkak tė shumė rrugėve nėpėr tė cilat ka ardhur deri te ne, ngjitet nė shkallė tė sa­hihit.

2. Hasen. - Hadithi hasen ėshtė mjaft afėr hadithit sahih. Nga sahihi da­llon nė atė qė transmetuesit e tij nuk janė aq tė njohur sikur qė janė nė sahih. Hadithit tė tillė i thuhet(vetvetiu i mirė). Pra, sikur edhe te sahihi edhe kėtu ekziston  (i mirė pėr shkak tė tjetrit). “Ha­sen li gajrihi” ėshtė hadithi qė nuk i ka tė gjitha kushtet e hadithit hasen, por pėr shkak tė numrit tė madh tė senedeve, ngjitet nė shkallė tė hadithit hasen.

Disa dijetarė tė hadithit te vlerėsimi i disa haditheve i pėrdorin shpreh­jet  ose . Shprehjet e tilla e ka zakon t’i pėr­do­rė Tir­midhiu nė Xhamiun e vet. Kjo dmth. se kritiku pėrkatės dyshon se a ėshtė hadithi sahih ose hasen, e mund ta ketė kuptimin e atillė, qė me njė sened tė jetė sahih, e me tjetrin hasen, ose te disa dijetarė tė hadithit tė je­tė sa­hih, e te tė tjerėt hasen. Shprehjet e cekura mund tė kenė secilėn prej tri domethėnieve tė theksuara varėsisht prej vendit.

Edhe hadithet sahih edhe ato hasen shėrbejnė si argumente fetare dhe me to mund tė dėshmohen pyetjet fetare.

Edhe hadithet sahih edhe ato hasen prap sipas fuqisė dallojnė nė disa ka­tegori. Hadithe mė tė sigurta sahih janė ato qė gjenden nė Sahihun e Bu­hariut dhe Muslimit, pastaj ato qė gjenden vetėm te Buhariu, ato qė gjen­den vetėm te Muslimi, pastaj ato qė u pėrgjigjen kushteve tė Buhariut dhe Muslimit, ato qė u pėrgjigjen vetėm kushteve tė Muslimit, ato qė nuk u pėrgjigjen kushteve tė Buhariut dhe Muslimit, porse dijetarėt tjerė tė ha­dithit i konsiderojnė hadithe sahih. Prej kėtyre shtatė llojeve tė haditheve sahih mė tė forta e mė tė sigurta janė hadithet e llojit tė parė qė dijetarėt e hadithit i quajnė hadithe  (muttefekun alejhi).

Tirmidhiu nė Xhamiun e vet i pėrmend shumė hadithet hasen. Hadithe hasen ka mjaft edhe nė Sunenin e Ebu Davudit.

3. Daif. - Hadith daif ose i dobėt ėshtė ai tė cilit i mungon sė paku njė kusht qė kėrkohet te hadithi sahih ose hasen. Daifi mund tė ndahet nė shumė lloje, qė ndėrmjet veti dallojnė nė dobėsi. Disa nga ato lloje kanė edhe emra tė veēantė. Emėrtimet mė kryesore tė hadithit daif do t’i pėr­mendim mė vonė.

Hadithi daif nuk mund tė shėrbejė si argument (delil) as qė me te mund tė dėshmohen pyetjet fetare.

Ndarja e hadithit sipas metnit

Hadithet sipas metnit mund tė ndahen po ashtu nė tri pjesė:

1) -el-merfū. - Ky ėshtė hadithi qė i pėrshkruhet dhe ka tė bėjė me Muhammedin alejhis-selam. Kėtu bėjnė pjesė fjalėt, veprat e tij, lejimet e tij dhe hadithet qė flasin pėr tė.

Ky lloj i hadithit mund tė ndahet nė dy pjesė:

a) (merfū hakikaten);

b) (merfū hukmen).

“Merfū hakikaten” ėshtė hadithi qė njėmend i pėrshkruhet Muhammedit alejhis-selam, kurse “merfū hukmen” ėshtė hadithi qė nė shikim tė parė nuk ėshtė merfu’ por megjithatė konsiderohet se ka vlerėn e hadithit merfu’.

Nė “merfū hukmen” bėn pjesė:

a) Kur njėri prej shokėve tė Muhammedit alejhis-selam thotė: “Ne kėtė e kėtė e kemi bėrė gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam”. Kjo llogaritet ‘hadith merfu’ pėr atė se konsiderohet se Muhammedi alejhis-selam pėr kėtė ka ditur dhe se kėtė duke heshtur e ka lejuar.

b) Kur dikush prej shokėve tė Muhammedit alejhis-selam thotė diēka qė ka tė bėjė me fenė: “Kjo na ėshtė urdhėruar” ose “Kjo na ėshtė ndaluar” qof­tė edhe nėse nuk e cekė se kush kėtė e ka urdhėruar ose ndaluar, sepse dihet se urdhėrdhėnės nė fe ėshtė vetėm Muhammedi alejhis-selam.

c) Kur ndonjėri prej shokėve tė Muhammedit alejhis-selam ka thėnė: “Kjo e kjo ėshtė sunnet”, sepse vetėm sunneti i Muhammedit alejhis-se­lam nė fe ėshtė dėshmi.

ē) Kur njėri prej shokėve tė Muhammedit alejhis-selam thotė diē pėr ēka pėrmendsh nuk mund tė flitet si psh. kur flet diēka pėr Ditėn e gjykimit ose ngjashėm. Ky lloj hadithi llogaritet si “hadith merfu’, sepse kon­si­de­ro­het, meqė pėr kėtė pėrmendsh nuk mund tė flitet, se shoku pėrkatės i Muham­medit alejhis-selam kėtė e ka dėgjuar prej Pejgamberit alejhis-selam.

2.  - el-mevkūf. - Ky ėshtė lajmi qė i pėrshkruhet njėrit prej sho­kėve tė Muhammedit alejhis-selam.

3.  - el-maktū - Ky ėshtė lajmi qė i pėrshkruhet njė njeriu prej gje­neratės sė njerėzve qė i kanė arritur shokėt e Muhammedit alejhis-selam dhe prej tyre e kanė dėgjuar hadithin (tabiinėt).

Prej kėtyre tri llojeve, nė tė vėrtetė hadith ėshtė vetėm lloji i parė, derisa llojit tė dytė e tė tretė i takon emri “ether”.

Ndarja e hadithit sipas senedit

Sipas senedit, hadithet ndahen nė mė shumė lloje qė kanė emra tė ve­ēantė. Nė mesin e tyre mė sė shpeshti pėrmenden kėta:

1.- (el-munkati’) - ky ėshtė hadithi, senedi i tė cilit ėshtė ndėr­pre­rė, dmth. secili nga transmetuesit hadithin pėrkatės nuk e ka dėgjuar prej transmetuesit paraprak tė tij.

2.- (el-mu’dal) - ky ėshtė hadithi, senedi i tė cilit nė njė vend pėr dy apo mė shumė shkallė ėshtė ndėrprerė, dmth. nė njė vend kanė rėnė dy apo mė shumė transmetues njėri pas tjetrit. Prandaj mu’dali ėshtė lloj i veēantė i munkati’ut.

3.- (el-mursel). - Mursel ėshtė hadithi nė senedin e tė cilit nuk pėr­mendet emri i shokut tė Muhammedit alejhis-selam qė e transmeton ha­di­thin pėrkatės prej Muhammedit alejhis-selam. Hadithi nė tė cilin ėshtė pėrmendur ndonjė prej shokėve tė Muhammedit alejhis-selam qoftė edhe nėse emri nuk i pėrmendet, nuk bėnė pjesė nė mursel. Nė pajtim me kėtė, hadithet nė senedet e tė cilave thuhet: (... nga njė shok i Muhammedit alejhis-selam), nuk janė mursel.

Dijetarėt e hadithit e konsiderojnė hadithin mursel, sikur edhe hadithet tjera, senedi i tė cilave ėshtė ndėrprerė, hadithe tė dobėta (daīf). Njė ha­dith qė ka dy senede tė ndryshme, e qoftė nė tė dy tė jetė mursel, mundet nė disa raste tė numėrohet hadith “sahih li gajrihi”.

Ebu Hanife dhe Maliku e konsiderojnė hadithin mursel hadith autentik dhe e pėrdorin si argument nė dėshmimin e ēėshtjeve tė fikhut.

4.- (el-mual-lak). - Mual-lak ėshtė hadithi nga senedi i tė cilit qė nga fillimi kanė rėnė njė, dy apo mė shumė transmetues. Mual-lak kon­si­derohet edhe hadithi tė cilin, pėr shembull, ndonjėri prej nesh pa sened e citon.

Te dijetarėt e hadithit ėshtė traditė qė hadithin mual-lak, i cili vetvetiu ėshtė autentik, ta pėrmendin me fjalėt qė nuk japin fare dyshim, pėr shembull:

 apo

apo . E nėse hadithi nuk ėshtė autentik, atėherė, kur ėshtė mual-lak, e pėrmendin me fjalėt nga tė cilat jepet tė kuptohet dobėsia e tij. psh:

apo apoapo.

5.  - (el-muttasil). - El-Muttasil ėshtė ai hadith senedi i tė cilit ėsh­tė plotėsisht i ngjitur, dmth. ēdo transmetues hadithin pėrkatės e ka dė­gjuar nga transmetuesi i tij paraprak. Kur hadithi i kėtillė ėshtė njė­ko­hė­sisht edhe merfu’ atėherė i thuhet edhe musned ().

6.  - (el-muan’an). - Ky ėshtė hadithi tė cilin transmetuesit e pėr­cjellin me parafjalėn, pėr shembull: …. Nė disa raste senedi i hadithit tė tillė konsiderohet i ngjitur “muttasil”, e nė disa i ndėr­prerė “munkati”. Qė senedi i hadithit tė tillė tė mund tė konsiderohet i ngjitur, janė tė nevojshme kushtet vijuese:

a) qė transmetuesi qė e transmeton hadithin metė mos e pėrdorė “ted­lisin” qė menjėherė do ta shpjegojmė;

b) qė transmetuesi i pėrmendur sipas kohės duhet ta arrijė transmetuesin prej tė cilit transmeton;

c) qė tė dihet se janė takuar dhe njėri prej tjetrit kanė dėgjuar dhe njėri - tjetrit sė paku diē i kanė transmetuar.

Nėse kėto kushte nuk ekzistojnė, hadithi konsiderohet i ndėrprerė. Pėr kushtin e fundit nė mesin e dijetarėve tė hadithit ka shumė diskutime dhe mospajtime.

Tedlis. - Tedlis nė gjuhėn arabe dmth. mashtrim, kurse nė shkencėn e ha­dithit pėrdoret nė shumė domethėnie. Njė prej tyre ėshtė kur njė trans­metues e transmeton njė hadith nga transmetuesi tjetėr tė cilin me kohė e ka arritur, por hadithin pėrkatės nuk e ka dėgjuar prej tij. Dhe ai bėnė pėrshtatjen e kėtij rrėfimi, qė nė shikim tė parė tė duket se kėtė hadith e ka dėgjuar prej transmetuesit paraprak, e qė pėrsėri mėnyra e njėjtė e rrė­fimit mund tė pėrdoret edhe kur nuk e dėgjon drejtpėrdrejt hadithin pėr­katės nga transmetuesi i cekur. Ai e pėrdorė pėr shembull shprehjen apo  ose tė ngjashme. Ky lloj i tedlisit quhet . Hadithi nė tė cilin gjendet ky tedlis, konsiderohet i ndėr­prerė.

Lloji i dytė i tedlisit ėshtė qė ndonjė transmetues ta hedhė nga senedi mbi mėsuesin e vet ndonjė transmetues tė dobėt, dhe nė atė mėnyrė sipas mendimit tė vet, ta zbukurojė dhe adaptojė senedin. Ky lloj i tedlisit quhet dhe llogaritet lloji mė i keq i tedlisit. Ai qė e pėrdor, humb besimin nė shkencėn e hadithit.

Tedlis quhet edhe kur ndonjė transmetues e quan njė mėsues tė vetin me emra tė ndryshėm, qė nė kuptim tė parė tė japė tė kuptohet kinse prej mė shumė mėsuesve e ka dėgjuar hadithin. Nganjėherė e quan mėsuesin sipas emrit, e nganjėherė me llagap e tė ngjashme.

Transmetuesi qė e pėrdor tedlisin quhet “mudel-lis”, kurse hadithi nė tė cilin gjendet tedlisi “mudel-les”.

7.  (el-garīb). - Kur njė hadith e transmeton vetėm njė njeri, atėherė hadithi i tillė quhet hadith garib. Ky ėshtė garib pėrgjithėsisht. Ekziston edhe njė lloj i hadithit garib, e ky ėshtė kur njė hadith i cili ėshtė pėr­gjithėsisht i njohur dhe i cili ka shumė transmetues, nga njė tran­sme­tu­es autoritativ e transmeton vetėm njė njeri. Ky hadith ėshtė garib duke e marrė parasysh transmetimin nga mėsuesi i pėrmendur.

Hadithi garib mund tė jetė sahīh, hasen dhe daif.

8.  (el-muselsel). - Ky ėshtė hadithi nė senedin e tė cilit krahas ēdo transmetuesi diēka gjithnjė pėrsėritet si psh. hadithi i quajtur , ku ēdo transmetues thotė:(“Ky ėshtė hadithi i parė qė e kam dėgjuar nga mėsuesi im.”) dhe hadithet e ngjashme qė janė tubuar nė vepra tė veēanta qė mbajnė emrin  

9.  (el-mubhem). - Mubhem ėshtė hadithi nė senedin ose metnin e tė cilit gjendet personi i pėrmendur emri i tė cilit nuk ėshtė theksuar, psh.  (“Mė ka rrėfyer njė njeri”), (ky ėshtė shembulli i mubhemit nė sened) dhe  (“Erdhi njė njeri te Pej­gam­beri a.s.”), (ky ėshtė shembulli i mubhemit nė metn). Mubhemi nė sened pengon qė hadithi tė jetė autentik ose i mirė, kurse nė metn nuk pengon.

Emėrtimet mė tė njohura tė haditheve tė dobėta

Siē kemi pėrmendur mė herėt, hadithe tė dobėta ka shumė lloje. Ne kėtu do t’i cekim llojet mė tė njohura dhe emrat e tyre:

1.  - Shādhdh - ėshtė hadithi qė e transmeton njė transmetues mjaft i sigurt, por transmetimi i tij i kundėrvihet dhe ndeshet me transmetimin e transmetuesit mė tė sigurt ose me transmetimin e numrit mė tė madh tė transmetuesve. Kundruall kėtij hadithi ėshtė (el-mahfūdh).

2.  - Munker - ėshtė hadithi qė e transmeton njė transmetues mjaft i dobėt, kurse transmetimi i tij i kundėrvihet transmetimit tė njė ose mė shumė transmetuesve tė sigurt. Kundruall kėtij hadithi ėshtė (el-ma’rūf).

Shumė herė munker quhet edhe hadithi qė e transmeton raviu qė gabon ose harron shumė ose botėrisht i shkel rregullat fetare.

3.  - Maklūb - ėshtė hadithi nė senedin e tė cilit njė transmetues gabimisht ose qėllimisht ndėrron njė ravi me njė ravi tjetėr ose njė hadithi ia shton senedin qė nuk i takon. (Psh. veprimi nė Bagdad me Buhariun).

4.  - Mual-lel - (ose  - ma’lūl ose (mual-l) - ėshtė ha­dithi qė nė shikim tė parė duket se ėshtė pa kurrfarė tė mete, por pas hulumtimit tregohet se ka njėfarė tė mete tė fshehtėqoftė nė sened (zinxhir) ose nė metn (tekst), qė ia cungon vlerėn. Psh. ka hadithe qė nė pamje jenė muttasilė, e nė tė vėrtetė janė munkati’ė.

Hulumtimin e haditheve tė kėtij lloji mund ta bėjnė hafidhėt e aftė tė hadithit tė cilėt me pėrvojė tė gjatė arritėn aftėsi tė veēantė, dhe sikur sarrafi (kėmbyesi) i shkathėt munden shpejtė ta japin vlerėsimin pėr njė hadith, qė tė tjerėt nuk janė nė gjendje ta bėjnė. Pėr kėtė lloj tė hadithit i kanė shkruar Darekutni, Ibnu Ebi Hatimi dhe hafidhėt tjerė veprat e veta qė mbajnė titullin .Vepra e Ibnu Ebi Hatimit edhe ėshtė botuar.

5.  - Mudtarib. - ėshtė hadithi nė senedin ose metnin e tė cilit ra­vitė ndeshen ashtu qė nuk mund tė zgjedhen e as t’i parashtrohet njėri - tjetrit.

6.  - Metruk. - ėshtė hadithi tė cilin e transmeton raviu nė tė cilin dyshohet se ėshtė gėnjeshtar.

7.  - Mevdu’ (ose  - muhtelek ose  - mesnū). Ky ėshtė hadith i rrejshėm e i falsifikuar. Hadithet e kėtij lloji nė tė vėrtetė edhe nuk janė hadithe, sepse nuk i pėrkasin Muhammedit alejhis-selam, por quhen hadithe duke e marrė parasysh jashtėsinė e tyre. Ky lloj i ha­dithit ėshtė lloji mė i keq i haditheve tė dobėta. Ato nuk guxohet tė pėr­doren nė asnjė aspekt. Lejohet tė pėrmenden vetėm me qėllim qė tė shpjegohet se janė tė rrejshme e tė falsifikuara.

Pėr njė hadith mund tė mėsojmė se ėshtė i rrejshėm, nėse njė transmetues pranon se ai hadithin pėrkatės e ka thėnė rrejshėm, por edhe ky pranim nuk ėshtė argument plotėsisht i sigurt, sepse mund tė ndodhė qė trans­me­tuesi pėrkatės edhe nė kėtė pranim ka gėnjyer. Edhe mė tė rėndėsishme se ky pranim janė rrethanat tjera nė bazė tė tė cilave hafidhėt e ditur e tė aftė tė hadithit, nė bazė tė pėrvojės sė gjatė mund tė pėrfundojnė se ndonjė hadith ėshtė i rrejshėm e i falsifikuar. Pėrndryshe, as kjo nuk ėshtė punė e ēdokujt. Ato rrethana mund tė jenė te transmetuesi, e mund tė jenė edhe nė vetė hadithin si psh. qė ndonjė hadith pa dyshim tė ndeshet me Kur’anin ose me pėrvojėn fetare, i cili si i tillė ėshtė pėrgjithėsisht i njo­hur. Ka mjaft hadithe, pėrbėrja e ulėt gjuhėsore ose domethėnia e tė ci­lave dėshmojnė se janė mevdu’. Shpeshherė njerėzit, qė vetes i kanė le­juar tė gėnjejnė ndaj Pejgamberit alejhis-selami, kanė marrė thėniet e urta tė cilat vetvetiu janė tė vlefshme, duke ia pėrshkruar Muhammedit alej­his-selam, por edhe nėse pėrmbajtja e njė thėnie tė urtė ėshtė e bukur, nuk don tė thotė se e ka thėnė Muhammedi alejhis-selam.

Mė tė rrezikshėm nė kėtė pikėpamje janė njerėzit qė kanė jetuar njė jetė tė devotshme dhe nga padija kanė falsifikuar hadithe tė ndryshme, e pėr kėtė veprim tė tyre edhe kanė shpresuar shpėrblimin e Zotit. Pėr shkak tė mendimit tė pėrgjithshėm tė mirė pėr tė tillėt, shpesh hadithet e tyre tė kėtilla kanė qenė tė pranuara.

Thuhet se disa pjesėtarė tė sektit tė Karramitėve dhe disa mistikė lejojnė qė hadithi tė falsifikohet me qėllim qė dikė ta entuziazmojnė pėr ndonjė vepėr tė mirė ose ta kthejnė nga vepra e keqe (). Ky ėshtė gabim i madh qė bie ndesh me ixhmain. Ebu Muhammed el-Xhuvejniu, babai i Imamu-l-Haremejnit, thotė se ai qė qėllimisht ka falsifikuar hadi­thet, pushon tė jetė musliman.

Ka pasur edhe njerėz tė tillė qė shtireshin se janė muslimanė, e nė shpirt kanė fshehur pafenė, tė cilėt me qėllim tė keq, duke dėshiruar ta prishin Islamin i kanė falsifikuar hadithet, por nė kėtė nuk mundėn tė arrijnė sukses sepse hafidhėt e dijshėm tė hadithit e kanė ndarė atė qė vlen nga ajo qė nuk vlen, ēka ėshtė pėr hadithin e huaj dhe ēka e prish atė.

Pėr hadithet e rrejshme janė shkruar vepra tė shumta, e ndėr veprat mė tė vj­etra tė kėtij lloji bėn pjesė vepra e Ibni Xhevziut nė tė cilėn gabimisht ka futur edhe disa hadithe qė nuk janė mevdu’.

Rregulla aproksimative pėr njohjen
mė tė lehtė tė vlerės sė hadithit

Kur citohet hadithi, duhet pėrbri tij tė pėrcaktohet se nė cilėn prej pėr­mbledhjeve tė njohura tė hadithit gjendet, duke pasur kujdes gjatė kėsaj qė nė vend tė parė tė ceken pėrmbledhjet mė autentike tė hadithit. Prandaj do tė ishte e pavend pėr shembull qė nėse njė hadith gjendet nė Sahihun e Buhariut dhe nė Sunenin e Ibni Maxhes, tė thuhet pėr tė se gjendet nė Sunenin e Ibni Maxhes, e tė mos ceket Sahihu i Buhariut.

Sipas pėrmbledhjeve tė hadithit nga tė cilat ėshtė marrė hadithi, mundemi pėrafėrsisht, duke mos diskutuar pėr senedin e tij, ta pėrcaktojmė edhe vlerėn e tij, psh. hadithet qė gjenden nė Sahihet: e Buhariut, Muslimit, Ibnu Huzejminit, Ibnu Hibbānit, Ebu Avanetit, Ibnu Sekenanit e pastaj nė veprėn “El-Muhtāre”.

prej Dijauddin el-Makdisiut, nė Muvatta’un e Malikut, nė veprėn “El-Muntekā” prej Ibnu-l-Xharudit dhe me njėfarė pėrjashtimi nė Mus­ted­re­kun e Hakimit - qė janė autentikė.

Nėse njė hadith gjendet vetėm nė kėto vepra:  nga Ukajlit,  nga Ibnu Adije, nė veprat e Hatim el-Bagdadiut, nė Tarihun e Ibnu Asākirit, nė  prej Hākim et-Tirmidhiut, nė Tarihun e Hakimit, nė Tarihun e Ibnu Nexharit ose nė  prej Dejlemiut - atėherė prej vetė kėsaj jepet tė pėrfundohet se hadithi ėshtė i dobėt.

Nė pėrmbledhjet tjera tė haditheve gjenden tė gjitha llojet e haditheve: edhe sahih, edhe hasen, edhe dāif, prandaj ka nevojė qė pėr njohjen e vlerave tė atyre haditheve t’i kthehemi vetė senedit dhe vlerėsimit tė ndonjė dijetari tė hadithit.

Ebu Davudi nė Sunenin e vet i vlerėson disa hadithe, kurse ato hadithe qė nė Sunen i ka cekur e pėr ta nuk ka sjellė vlerėsim special, sipas men­di­mit tė tij janė hadithe “sahih”. Me kėtė shprehje tek ai pėrfshihen hadithet sa­hih, hasen dhe ato hadithe daif qė, pasi kanė mė shumė senede, kanė fi­tu­ar forcė mė tė madhe dhe janė bėrė mė tė fuqishme.

Tirmidhiu nė “El-Xhāmiun” e tij shpreh vlerėn pothuaj pėr ēdo hadith, pran­daj ėshtė e nevojshme qė krahas hadithit tė ceket edhe vlera e tij.

Nė Sunenin e Nesāiut ka shumė pak hadithe pėr tė cilat mund tė thuhet se ja­nė tė dobėta.

Nė Sunenin e Ibni Maxhes ka numėr tė konsideruar tė haditheve tė do­bė­ta, e pėr disa hadithe tė tij thuhet se janė edhe mevdū.

Shumica e haditheve tė Musnedit tė Ahmedit mund tė pranohen, sepse edhe ato hadithe daīf qė gjenden atje janė shumė afėr haditheve hasen.

Mutabea, shāhid dhe i’tibār

Hadithin qė e transmeton vetėm njė ravi e quajmė, siē kemi cekur mė pa­rė, “garīb” dhe “ferd”. Nėse pas verifikimit dhe hulumtimit gjendet se edhe ndonjė ravi e transmeton hadithin pėrkatės, atėherė ai quhet ()“mutābea”, kurse ky hadithi tjetėr quhet ()“mutabiu et-tābiu”. Nėse te raviu tjetėr nuk mund tė gjendet pėrkatėsisht muhadithi i njėjtė, atė­herė kėrkohet se a mund tė gjendet deri diku i ngjashėm, e nėse gjen­det, atėherė hadithi i tillė quhet “shāhid” (). Verifikimi i sene­dit dhe hulumtimi pėr kėtė qėllim quhet “i’tibār” ().

Ēfarė duhet tė jenė transmetuesit e haditheve

Transmetuesi i hadithit duhet tė jetė musliman i rritur e i menēur qė nuk kryen vepra pėr tė cilat do ta merrte emrin e fasikut (mėkatarit) ose qė do t’ia njollosnin njerėzinė. Pėrveē kėsaj duhet tė jetė i kujdesshėm dhe bes­ni­kėrisht e bukur ta ruajė atė hadith qė na e transmeton. Duhet ta njohė domethėnien pėrkatėse tė hadithit, nėse e transmeton vetėm domethėnien e hadithit e jo tekstin e fjalėpėrfjalshėm. Kėto janė kushtet qė kėrkohen te transmetuesi i pėrpiktė i hadithit. Dijetarėt e hadithit tėrė kėtė e pėrkufizojnė nė dy kushte: adalet (korrektėsia) dhe dabt (ruajtja besnike).

Adaleti (drejtėsia e korrektėsia) pėrbėhet nė atė qė njeriu tė sillet sipas rregullave fetare dhe kėrkesave tė njerėzishmėrisė.

Dabti (ruajtja besnike) pėrbėhet nė atė qė transmetuesi mirė ta mbajė nė mend hadithin dhe qė mos ta harrojė. Kjo vlen nėse hadithin e transmeton nga mbamendja. E nėse hadithin e transmeton nga shėnimet, duhet qė ato shėnime t’i ruajė pranė vetes dhe tė jetė i sigurt qė kushdo qoftė nė to nuk ka ndėrruar gjė.

Adaleti i njė transmetuesi tė hadithit mund tė njihet, nėse ai si i tillė bėhet pėrgjithėsisht i njohur te dijetarėt islamė, ose nėse dy ose sė paku njė nga dijetarėt islamė pohon se tek ai gjendet kjo veti.

Dabtin e njė transmetuesi tė haditheve do ta mėsojmė nėse shohim se transmetimi i tij nė tė shumtėn e rasteve pajtohet me transmetimet e tran­smetuesve tjerė tė sigurt e besnikė tė haditheve. Nė rast se transmetimi i tij mjaft rrallė ndahet nga transmetimi i transmetuesve tjerė tė haditheve, atėherė kjo nuk pengon, por nėse kėtė e intensifikon, atėherė bie vlera e tij dhe transmetimi i tij nuk mund tė na shėrbejė si dėshmi.

Tė thuhet pėr njė transmetues tė haditheve se ėshtė i besueshėm dhe se hadithet e tij mund tė pranohen me shprehje profesionale quhetdhe , e tė thuhet prap pėr ndonjė transmetues se nuk ėshtė i besueshėm dhe se hadithet e tij nuk mund tė pranohen me shprehje profesionale quhet. Ta’dili pėrvetėsohet qoftė ai edhe pa kurrfarė shpjegimi de­risa xherhi duhet tė jetė i shpjeguar dhe i arsyetuar dhe tė theksohet se ēka transmetuesit pėrkatės i zihet pėr tė madhe e pėr ēka gjykohet. Nė qoftė se pėr ndonjė transmetues tė haditheve disa thonė se ėshtė i besu­eshėm dhe i denjė qė hadithet e tij tė pranohen, e nėse tė tjerėt pohojnė tė kundėrtėn, atėherė pėrparėsi i jepet xherhit, sepse konsiderohet se ai qė e mbanė pėr jo tė besueshėm dhe jo tė denjė qė hadithet e tij tė pranohen, ka mėsuar pėr tė mė tepėr se sa ai qė e mbanė tė sigurt.

Dijetarėt e hadithit qė janė marrė me kritikėn e transmetuesve tė hadithit, kanė shprehje tė veēanta profesionale me tė cilat shėrbehen te vlerėsimi i transmetuesve tė hadithit.

Pėr ta’dil shėrbejnė kėto shprehje qė kėtu janė radhitur prej tė fortėve nga tė dobėtit:

Kategoria I

Kategoria II

Kategoria III

Kategoria IV

Pėr xherh shėrbejnė kėto shprehje qė kėtu janė radhitur prej tė lehtave nga tė rėndat:

etj.

Me rėndėsi ėshtė tė ceket kėtu, se dijetarėt e hadithit nė kohėn e mėvon­shme kanė hequr dorė prej shumė kushteve tė lartpėrmendura, sepse nė tre shekujt e parė hadithi ėshtė grumbulluar e tubuar, kėshtu qė edhe rėn­dėsia e senedit mjaft ėshtė zvogėluar. Mė vonė senedi ėshtė ruajtur dhe mbajtur mend vetėm qė tė ruhet lidhja e pandėrprerė nė transmetimin go­jor tė hadithit, e qė kjo mė lehtė tė ruhet nuk ėshtė vepruar mu ashtu rigo­rozisht sikur nė tre shekujt e parė kur hadithi ėshtė tubuar.

Pranimi dhe ligjėrimi i hadithit

Te dijetarėt e hadithit ekzistojnė rregulla dhe dispozita tė veēanta pėr pranimin e hadithit prej mėsuesit dhe pėr ligjėrimin e hadithit nxėnėsit. Larg do tė na shpiente sikur pėr kėtė sė paku diē tė dėshironim tė tho­shim. Kėtu do t’i shpjegojmė shkurtimisht mėnyrat e pranimit dhe ligjė­rimit tė hadithit. Kėto mėnyra janė tetė:

1. - Qė nxėnėsi ta dėgjojė hadithin nga goja e mėsuesit, qoftė ky ta shqip­tojė nga mbamendja apo nga libri. Nė kėtė rast nxėnėsit i le­johet qė me rastin e ligjėrimit tė hadithit t’i pėrdorė fjalėt  (kam dė­gjuar),  (mė ka treguar), (na ka treguar), dhe  (na ka lajmėruar), (na ka thėnė) etj.

2. - Qė nxėnėsi tė lexojė, e mėsuesi tė dėgjojė . Pranimin dhe ligjėrimin e kėtillė tė hadithit shumica e dijetarėve tė hadithit e quaj­nė. Nė kėtė rast nuk ka dallim ndėrmjet atij qė lexon vetvetiu dhe atij qė ėshtė i pranishėm dhe e dėgjon. Te ky lloj i pranimit dhe ligjėrimit tė hadithit pėrdoren shprehjet.  (kam lexuar para kėtij e kė­tij),  (ėshtė lexuar te ky e ky, kurse unė e kam dėgju­ar)  (na ka treguar nė kėtė mėnyrė saqė ne kemi lexuar tek ai) e shprehje tė ngjashme. Disa dijetarė tė hadithit lejojnė qė nė kėtė rast tė pėrdoret edhe shprehja  (na ka lajmėruar).

3.  - Ixhazeti (autorizimi). Kjo ėshtė nė rastin kur mėsuesi i lejon nxėnėsit qė prej tij tė transmetojnė njė hadith ose disa sosh ose tėrė pėr­mbledhjen e haditheve. Dijetarėt e hadithit e kanė ndarė ixhazetin nė disa lloje. Disa lloje janė mė tė dobėta, e disa mė tė forta. Disa lloje mė tė for­ta tė ixhazetit shumica e dijetarėve tė hadithit i konsiderojnė tė vlefshėm pėr pranim dhe ligjėrim tė hadithit.

4.- Dorėzimi - Kjo ndodh kur mėsuesi i jep nxėnėsit tė vet ndonjė pėrmbledhje tė hadithit dhe i deklaron se ai kėto hadithe i ka dėgjuar prej mėsuesve tė vet. Nė kėtė rast nxėnėsi mundet kėtė pėrmbledhje ta pėr­shkruajė ose eventualisht pėrmendsh ta mėsojė dhe ato hadithe pastaj t’i transmetojė prej mėsuesit pėrkatės.

5.  ose  - Letėrkėmbimi. - Kjo ėshtė kur mėsuesi i shkruan nxėnėsit se hadithin e caktuar ose disa prej tyre i ka dėgjuar prej mėsuesve tė vet. Nė kėtė rast nxėnėsi duhet ta njohė dorėshkrimin e mėsuesit tė vet ose qė nė ndonjė mėnyrė tjetėr ėshtė i bindur se ky ėshtė dorėshkrimi i tij ose ėshtė shkruar sipas urdhėresės sė tij.

6.  - Njoftimi, lajmėrimi. - Kjo ėshtė kur mėsuesi nxėnėsin vetėm e njofton se njė hadith ose njė pėrmbledhje hadithesh i ka dėgjuar prej mėsuesve tė vet. Kėtė lloj shumica e konsiderojnė mėnyrė tė vlefshme pėr transmetimin e hadithit.

7. - Testamentimi. - Kjo ėshtė kur njė mėsues i testamenton njė njeriu njė pėrmbledhje hadithesh. Te shumica e madhe e dijetarėve tė hadithit kjo mėnyrė nuk vlen si mėnyrė pėr transmetimin e haditheve. (Me testamentim ose vasijjet nėnkuptojmė rekomandimin dhe autori­zi­min e mėsuesit personit tė caktuar para udhėtimit ose para vdekjes, qė ky person i caktuar ta transmetojė pėrmbledhjen e caktuar, tė cilėn ai si mė­sues e ka transmetuar. Vėrejtje e pėrkthyesit).

8.- Gjetja. - Tė gjendet diē e shkruar me dorėn e dikujt. Kjo ndodh kur dikush gjenė ndonjė dorėshkrim tė hadithit dhe e njeh sipas rrethanave tė ndryshme se ky ėshtė dorėshkrimi i njė transmetuesi tė njo­hur tė hadithit. Shumica e dijetarėve tė hadithit konsiderojnė se kjo nuk ėshtė mėnyrė e vlefshme pėr transmetimin e hadithit, ndonėse pėr­mbledhja pėrkatėse ose eventualisht njė hadith me kėtė fiton njė lloj fuqie dhe mė mirė mund tė mbėshtetet nė tė, se sa tė mos ishte gjetur i shkruar me dorėn e ndonjė dijetari tė njohur tė hadithit.

Prej kėtyre mėnyrave tė pranimit dhe ligjėrimit tė hadithit, kryesore janė dy mėnyrat e para me tė cilat edhe janė shėrbyer dijetarėt e parė tė ha­dithit dhe tubuesit e pėrmbledhjeve tė hadithit. Mėnyrat tjera janė para­qitur mė vonė, kur rėndėsia e senedit pėrgjithėsisht ėshtė zvogėluar. Dije­tarėt e mėvonshėm tė hadithit janė kėnaqur me mėnyrat tjera tė cekura mė lartė tė pranimit dhe ligjėrimit tė hadithit, vetėm nga shkaku qė tė ruhet lidhja e senedit i cili i ka bėrė shumė shėrbime shkencės sė hadithit.

As’habėt apo shokėt e Pejgamberit

Nė shkencėn e hadithit ėshtė tejet e rėndėsishme kaptina e njohjes sė sho­kėve tė Muhammedit alejhis-selam ose as’habėve (, sh. , ) sepse kėta janė ata qė hadithet i kanė dėgjuar nga goja e Muham­medit alejhis-selam dhe neve na i kanė pėrcjellur. Pėr biografinė e as’ha­bėve nė letėrsinė islame janė shkruar shumė vepra prej tė cilave mė tė njohura janė: “El-Istiābu fi esmai-l-as’hāb” prej Ebu Umer Jusuf b. Abdil-lah en-Nemeri el-Kurtubij, i quajtur Ibnu Abdil-Berr (vdiq mė 463 H. nė Shatib), “Usdu-l-gābe fi ma’rifetis-sahābe” prej Izudin Ali b. Mu­hammed el-Xhezeriut, i quajtur Ibnu-l-Ethir (vdiq mė 630 H.). Nė kėtė vepėr ka rreth 7500 biografi. Vepra mė e gjerė pėr kėtė temė ėshtė “El-Isābe fi temjīzi-s-sahābe” prej Shihabuddin ebu’l-Fadl. Ahmed b. Ali el-Askalaniut, i quajtur Ibnu-l-Haxher (vdiq mė 852 H.). Qė tė tri veprat e cekura janė tė botuara dhe tė mundshme pėr studim.

Sahabij te shumica e dijetarėve tė hadithit konsiderohet ēdo njeri qė Mu­hammedin alejhis-selam gjatė jetės sė tij e ka parė ose me tė sė paku shkurtė ka biseduar, duke qenė atėherė musliman dhe duke mbetur i tillė deri nė vdekje. Sipas kėtij definicioni, sahabij ėshtė edhe Ibni Ummi Mektumi i cili nuk e ka parė Muhammedin alejhis-selam, sepse ka qenė i verbėr, por me tė nė shumė raste ka folur. Nė mesin e as’habėve nuk ra­dhitet njeriu qė si jomusliman e ka parė Muhammedin alejhis-selam ose me tė ka folur, qoftė edhe nėse mė vonė edhe ka kaluar nė Islam siē ka ndodhur me tė deleguarin e mbretit bizantinas i cili si jomusliman e ka parė Muhammedin alejhis-selam dhe me tė ka biseduar, e mė vonė pas vdekjes sė tij, ka kaluar nė Islam. Nė mesin e as’habėve nuk bėn pjesė as ai qė Muhammedin alejhis-selam e ka parė pas vdekjes sė tij siē ka ndo­dhur me Ebu Zejd Huvejlid b. Halid El-Huzejlin qė arriti nė Medine ditėn kur vdiq Muhammedi alejhis-selam, dhe e pa atė por jo tė gjallė. Nė me­sin e as’habėve nuk bėn pjesė as ai i cili pasi qė si musliman e ka parė Pejgamberin e Zotit, mė vonė e ka lėshuar Islamin, qoftė kjo gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam, siē ka qenė rasti me Ibni Hatalin, ose pas vdekjes sė tij, ēfarė rastesh po ashtu ka pasur. Pėr kėtė rastin e fundit nėse i pėrmenduri pėrsėri pas vdekjes sė Pejgamberit tė Zotit e pranon Islamin, te dijetarėt e hadithit ėshtė e diskutueshme se a do tė konsiderohet saha­bij. Nė mesin e as’habė nuk hyn as njeriu qė me Muhammedin alejhis-selam para pejgamberisė sė tij ka kuvenduar ose me tė ėshtė shoqėruar duke qenė atėherė nė fe tė vėrtetė “el-hanefijje”, siē ėshtė rasti me Zejd b. Amr b. Nufejliun. Krahas kėsaj, Ibnu Mende nė veprėn e vet pėr as’habėt e ka radhitur Zejdin nė mesin e as’habėve.

Nuk ėshtė kusht qė ata njerėz qė nė mėnyrėn e cekur e shohin Pejgam­berin e Zotit ose me tė shoqėrohen tė jenė atėherė madhorė e qė tė llo­ga­riten ndėr as’habėt, sepse nė mesin e as’habėve numėrohen nipat e Pej­gamberit, Hasani dhe Husejni, pastaj Abdullah b. Zubejri, qė gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam kanė qenė djelmosha. Por numėr mjaft i madh i dijetarėve tė hadithit siē janė Ibnu Meini, Ebu Zur’a, Ebu Hatimi, Ebu Davudi e tė tjerė nuk i radhisin ndėr as’habė fėmijėt e vegjėl qė janė lindur gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam dhe atij i janė sjellė t’u bėjė dua dhe qė t’i bekojė siē ka qenė kjo traditė.

Mendimi i cekur mė lartė ka qenė mendim i shumicės sė dijetarėve tė ha­di­­thit, derisa shumica e dijetarėve tė usuli-fikhut sahabij e konsi­de­roj­nė nje­riun qė gjatė kohė ėshtė shoqėruar me Muhammedin alejhis-selam, ash­tu qė mund tė quhet shok i tij, sipas traditės sė pėrdorimit tė kėsaj fjale.

Tė gjithė as’habėt nė transmetimin e hadithit konsiderohen besnikė (adl). Tė kėtij mendimi janė tė gjithė dijetarėt islamė nė tė cilėt nė kėtė aspekt mund tė mbėshtetemi. Prandaj pranohet hadithi i ēdo sahabiu.

As’habė ka mjaft shumė. Ebu Zur’a thotė: “Kur vdiq Pejgamberi i Zotit ka pasur mė shumė se njėqind mijė burra dhe gra qė i kanė dėgjuar fjalėt e Muhammedit alejhis-selam dhe qė prej tij i kanė transmetuar hadithet. Nė mesin e kėtyre as’habėve mė sė shumti hadithe transmetojnė kėta: Ebu Hurejre transmeton 5374 hadithe, Abdullah b. Umeri 2630, Abdullah b. Abbasi 1660, Xhabir b. Abdil-lahi 1540, Enes b. Maliku 2286, Aisheja 2210, Ebu Seid el-Hudrij 1170. As’habėt tjerė transmetojnė mė pak se njė mijė hadithe. Ka tė tillė qė transmetojnė vetėm njė hadith, e ka prej tė cilėve kurrfarė transmetimi nuk ėshtė mbajtur mend.

Nė mesin e as’habėve mė tė ditur nė tė cilėt janė thirrur edhe as’habėt tje­rė nė ēėshtjet shkencore bėjnė pjesė Umeri, Aliu, Ubej b. Ka’bi, Zejd b. Thabiti, Ebu Derdā’i dhe Ibnu Mes’udi, kurse fetvatė mė tė shumta janė ruajtur nga Abdullah b. Abbasi.

Edhe as’habėt ndėrmjet veti dallojnė nė pėrparėsi. Kur’ani vetė u jep pėr­parėsi atyre qė mė herėt e kanė pranuar Islamin. Mė tė shkėlqyeshmit pr