Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

 

 

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

(L)

H. MEHMED HANXHIQ

 

 

 

 

 

 

HYRJE NĖ SHKENCĖN
E TEFSIRIT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Logos-A - Shkup

1417/1997


 

Biblioteka Tefsir

 

Titulli i origjinalit

H. Mehmed Hand`i}

Uvod u tefsirsku nauku

III izdanje; Sarajevo 1972

 

 

Pėrktheu

Nexhat Ibrahimi

 

Copyright© by Logos-A - 1997

 

 

 

 

 

CIP - Katalogizacija vo publikacija

Narodna i univerzitetska biblioteka Kliment Ohridski, Skopje

297.18

HANXHIQ, H. Mehmed

Hyrje nė shkencėn e tefsirit / Mehmed Hanxhiq ; [pėrktheu Nexhat Ibrahimi]. - Shkup : Logos-A, 1997. - 70 str. ; 22 sm. - (Biblioteka Tefsir)

Prevod na deloto: Uvod u tefsirsku nauku

ISBN 9989-601-41-2

a) Kuran - Komentari

COBISS-ID 2307616


 

H. Mehmed Hanxhiq

Hyrje nė shkencėn e tefsirit


 

PARATHĖNIE BOTIMIT TĖ PARĖ

Pejgamberi i All-llahut, Muhammedi alejhis-se­lam, pas vete na ka lėnė dy udhėheqės nė fe, tė ci­lėt, nėse do t’u pėrmbahemi si duhet, gjithnjė do tė na pėrudhin nė lumturi e shpėtim, e do tė na rua­j­nė nga mashtrimi. Ata dy udhėheqės janė Libri i All-llahut, Kur’ani famėlart dhe Hadithi ose Sunneti i Pejgamberit tė All-llahut. Rreth tyre ja­nė zhvilluar dy shkenca fetare, qė pa dyshim ja­nė dy dituritė fetare islame mė tė rėndėsishme. Kė­to janė shkenca e tefsirit dhe hadithit. Kjo “HYR­JE”* jep parapėrgatitjen mė tė rėndėsishme pėr atė qė dėshiron tė preokupohet me kėto dy shken­ca.

Autori


 

 

 

HYRJE NĖ SHKENCĖN E TEFSIRIT

Fjala “Kur’an”

Fjala arabe “Kur’an” sipas formės sė vet ėshtė infinitiv (masdar), qė nė gju­hėn tonė e pėrkthejmė me emėr foljor. Nė pajtim me kėtė, fjala “Kur’an” dmth. lexim ose fjalė - grumbullim, tubim. Rrėnjė e kėsaj fjale arabe janė kėta tre tinguj:. Nė tė gjitha format qė janė nxjerrė nga kjo rrėnjė pėrshkohet domethėnia kryesore, e kjo ėshtė “tė grumbullohet, tė tu­bo­het”.

Kur’ani lexohet ose, siē themi rėndom, kėndohet dhe sė kėndejmi edhe ėsh­tė quajtur Kur’an, dmth. lexim. Disa dijetarė islamė konsiderojnė se Kur’ani ėshtė quajtur me atė emėr pėr shkak se nė vete tubon dhe pėr­mbanė (prej grumbullon, tubon) ajete, sure, urdhėresa, ndalesa, premtime, kėrcėnime, kumtesa pėr popujt e kaluar etj. Sipas kėsaj, fjala “Kur’an” nė pėrkthim tė lirė nė gjuhėn tonė do tė thoshte “pėrmbledhje, koleksion”.

Kjo ėshtė domethėnia e fjalės “Kur’an” nga aspekti gjuhėsor, pėrderisa kjo fjalė nė Islam e pėrcakton Librin e Zotit, i cili me anė tė melekut (engjėllit) Xhibrilit i ėshtė shpallur pejgamberit tė fundit tė Zotit, Mu­hammedit alejhis-selam. Ai ėshtė tė folurit e Zotit qė ngadhėnjeu fuqinė dhe forcėn njerėzore. Leximi i kėtij libri dhe shqiptimi i fjalėve tė tij ėshtė vepėr e dashur te Zoti dhe fetarisht e rekomanduar - ibadet. Ky libėr plotėsisht ėshtė i ruajtur dhe deri te ne ka ardhur me transmetim autentik - me tevatur. Pėr kėtė arsye nė autenticitetin dhe korrektė­si­nė e tij assesi nuk dyshojmė. Ėshtė i shkruar nė “Mus’haf”, qė e pėrmban nė tėrėsi. Kjo ėshtė pėrmbajtja e pėr­kufizimit me tė cilin dijetarėt e usuli-fikhut e pėr­ku­fi­zoj­nė nocionin e “Kur’anit”. Nė gjuhėn arabe ky pėr­ku­fi­zim i tyre ėshtė:

Mus’hafin nė tė cilin ėshtė shkruar Kur’ani ne jashtė­za­ko­nisht e res­pek­toj­mė. Sipas rregullave fetare ne pa abdest as nuk guxojmė ta prekim, e kur njeriu ėshtė xhunub (fe­ta­risht i papastruar, N.I.), nuk guxon, pa u pastruar, asnjė ajet nga Kur’ani, qoftė kjo edhe pėrmendsh, as ta lexojė e as ta shqiptojė.

Emrat tjerė tė “Kur’anit”

Nė vetė Kur’anin, Kur’ani ėshtė quajtur me mė shumė em­ra. Prej kėtyre emrave nė vend tė parė ėshtė emri “Kur’ani”, pėr tė cilin nė kaptinėn e kaluar si emėrim mė tė rėn­dėsishėm veēan kemi folur. Si shembull do tė pėr­men­dim dy ajete nė tė cilat pėrmendet emri Kur’an. Ajeti i parė ėshtė:

“Vėrtet, ky Kur’an u rrėfen beni israilėve tė shumtėn e asaj qė ata ishin tė pėrēarė”. (En-Neml, 76)

Ajeti i dytė ėshtė:

“Ne me tė shpallur tė kėtij Kur’ani po tė rrėfejmė ty (Mu­ham­med) mė tė bukurin rrėfim.” (Jūsuf, 3). Pėrveē nė kėto dy ajete fjala “Kur’an” ėshtė cekur nė Kur’an edhe nė nja shtatė­dhjetė vende. Pas emrit Kur’an me rėndėsi janė edhe kėta emra:

1. Furkān - dmth., Libri qė ndanė tė vėrtetėn nga e pa­vėr­te­ta (prej ndanė). Kur’ani e cek kėtė emėr dhe thotė:

“I madhėruar ėshtė Ai qė ia shpalli Furkanin robit tė vet (Mu­hammedit) qė tė bėhet pejgamber i botės (kėshillues).” (El-Furkān, 1)

2. Kitāb - dmth. Libri. Kur’ani thotė:

“Falėnderimi i takon vetėm All-llahut qė ia shpalli robit tė vet Librin dhe nė tė nuk lejoi ndonjė kundėrthėnie.” (El-Kehf, 1)

3. Dhikr - dmth. vėrejtje, kujtesė. Kur’ani thotė:

“Ne me madhėrinė Tonė e shpallėm Kur’anin (vėrejtėsin) dhe Ne gjithsesi jemi mbrojtės tė tij.” (El-Hixhr, 9)

4. Tenzīl - dmth. zbritje, shpallje. Njė ajet kur’anor thotė:

“E edhe ai (Kur’ani) ėshtė shpallje (zbritje) e Zotit tė botėve.” (Esh-Shuara, 192)

Pos kėtyre emrave disa dijetarė islamė cekin edhe disa em­ra qė janė pėrmendur nė Kur’an, jo si emra tė vėrtetė, por si atribute tė Kur’anit. Ata janė: nūr - drita; mev’idha - kė­shi­lla; burhān - argumenti i qartė; hudā - udhėzim; bejan - shpje­gim i qartė; hakīm - i urti, etj.

Shpallja e Kur’anit

Kur’ani i ėshtė shpallur Muhammedit alejhis-selam prej Zo­tit shkallėrisht pėr njėzet e tri vjet tė pejgamberisė sė tij. Pėr shpalljen e Kur’anit na flet edhe vetė Kur’ani. Nė njė ajet thuhet:

“Muaji i Ramazanit qė nė tė (filloi tė) shpallet Kur’ani.” (El-Bekare, 185). Nė ajetin e dytė thotė:

“Ne e zbritėm atė (Kur’anin) nė natėn e Kadrit.” (El-Kadr, 1). Ajeti i tretė ėshtė:

“Ne e zbritėm atė nė njė natė tė bekuar…” (Ed-Duhān, 3)

Ajeti i dytė dhe i tretė flasin sigurisht pėr njė natė tė njėjtė, e cila, sipas ajetit tė parė, pa pikė dyshimi ėshtė nė muajin e ramazanit.

Meqė tėrė Kur’ani nuk i ėshtė shpallur Muhammedit alejhis-selam pėr­njė­herė pėr njė natė, e as pėr njė muaj, pėr kėtė dijetarėt muslimanė nė pikėpamje tė tė kuptuarit dhe tė perceptuarit tė ajeteve lartė tė cekura ndahen nė disa mendime, prej tė cilave ne do t’i theksojmė tri si mė tė rėndėsishme dhe mė tė njohura:

1. Disa dijetarė muslimanė konsiderojnė se nė ajetet e lartpėrmendura flitet pėr fillimin e shpalljes sė Kur’anit, e jo pėr shpalljen e tėrė Kur’anit, sepse shpallja e parė e Kur’anit dhe paraqitja e parė e melekut Mu­ha­m­me­dit alejhis-selam u bė njėmend nė muajin e ramazanit edhe atė nė dhje­tė ditėt e fundit tė tij, kur Pejgamberi qe tėrhequr nė shpellėn Hira pėr tė bėrė ibadet (adhurim).

2. Grupi i dytė i dijetarėve muslimanė ėshtė i mendimit se tėrė Kur’ani pėrnjėherė pėr njė natė ėshtė dėrguar nė mėnyrėn e pėrshtatshme pėr vetė ēėshtjen, nė qiellin pėr ne mė tė afėrt ()[1], e pastaj shka­llė­risht, sipas nevojės pėr njėzet e tri vjet i ėshtė dorėzuar vetė Pejgamberit alejhis-selam. Nata nė tė cilėn dėrgimi i thėnė i Kur’anit ka ndodhur ka qe­nė natė e bekuar, nata e lartėsuar e “Lejlet-ul-Kadrit”, e cila gjithsesi ėshtė nė muajin e ramazanit.

3. Grupi i tretė pėrfaqėsojnė mendimin se Kur’ani pėr njėzet herė gjatė njė­zet vjetėve ēdo vit nė njė natė, natėn e “Lejlet-ul-akdrit” ėshtė dėrguar nė qiellin pėr ne mė tė afėrt. Ēdo vit ėshtė dėrguar aq sa gjatė vitit do t’i shpa­llet Pejgamberit. Nė vend tė numrit njėzet disa pėrmendin numrin njė­zet e tre dhe thonė se Kur’ani pėr njėzet e tre Lejlet-ul-kadra gjatė njė­zet e tri vjetėve ėshtė dėrguar nė qiellin pėr ne mė tė afėrt, e atėherė prej aty shkallėrisht i ėshtė dorėzuar Muhammedit alejhis-selam.

Ndėrmjet mendimeve tė cekura i pari duket mė i logjikshėm. Ai njėherit paj­tohet me tė dhėnat historike, qė pohojnė se shpallja e parė Muham­me­dit alejhis-selam ka qenė nė dhjetė ditėt e fundit tė muajit tė ramazanit.

Mendimi i dytė ndėr dijetarėt islamė ėshtė mjaft i zgjeruar. I kėtij men­dimi ėshtė edhe Abdullah ibėn Abbasi, djali i xhaxhait tė Muham­medit alejhis-selam, i cili ka qenė nė zė nė njohjen e Kur’anit dhe shpje­gi­min e tij. Mendimin e tij e pėrmend dijetari i hadithit Hakimi nė veprėn e vet “Mustedrek” dhe tekstualisht thotė:

“Kur’ani nė tėrėsi ėshtė dėrguar nė qiellin mė tė afėrt, e atėherė shka­llė­risht pėr njėzet vjet i ėshtė shpallur Pejgamberit”. Kėtė transmetim e vle­rė­son vetė Hakimi dhe thotė se ėshtė autentik, sepse u pėrgjigjet kushteve tė autenticitetit tė transmetimit qė i kėrkojnė dijetarėt e hadithit Buhariu dhe Muslimi ().

Gjatė njėzet e tre vjetėve Muhammedit a.s. i janė shpallur, sipas nevojės, nganjėherė pesė, nganjėherė dhjetė, nganjėherė mė pak e nganjėherė mė shumė ajete. Nganjėherė nė mėnyrė tė veēantė ėshtė shpallur edhe nga njė fjalė nė ndonjė ajet siē ka qenė rasti me fjalėt  Nganjėherė pėrnjėherė janė shpallur edhe kaptina tė tėra siē ka qenė rasti me kėto sure: El-Fātiha, El-Ihlās, Tebbet, Nūr, Murselāt, Muavidhetān, e me pėr­jashtim tė vogėl edhe sureja El-En’ām etj.

Mushrikėt (politeistėt) i bėnin vėrejtje Muhammedit alejhis-selam, pėrse i tėrė Kur’ani nuk i ėshtė shpallur pėrnjėherė sikur qė janė shpallur disa libra qiellorė paraprakė. Kur’ani kėtė e pėrmend nė kėtė ajet:

“E ata qė nuk besuan thanė: ‘Pėrse tė mos i ketė zbritur atij (Muham­me­dit) Kur’ani pėrnjėherė?’ Ashtu (e zbritėm pjesė-pjesė) qė me tė tė for­coj­mė zemrėn tėnde dhe Ne e sollėm atė ajet pas ajeti.” (El-Furkān, 32). Nė kėtė ajet pėrmendet njėherit edhe pėrgjigjja nė vėrejtjen e tyre dhe thuhet se qėllimi i asaj qė Kur’ani nuk ėshtė shpallur pėrnjėherė nė tėrėsi, ėshtė qė tė freskohet dhe forcohet zemra e Muhammedit alejhis-selam, sepse kur shpallja ēdo ēast do tė pėrsėritet, kjo gjithnjė Pejgamberin alejhis-selam do ta motivojė dhe do t’i japė fuqi nga ēasti nė ēast. Lidhja ndėr­mjet tij dhe Zotit do tė qėndrojė vazhdimisht. Kur politeistėt diē kriti­kojnė, menjėherė pas kritikės sė tyre pėrgjigjja e qartė nė shpallje u ėshtė dhėnė. Ajeti qė drejtpėrdrejt qėndron pas ajetit tė mėsipėrm ėshtė:

“Dhe ata nuk tė sjellin ndonjė shembull ty, e qė Ne tė mos ta tregojmė tė vėrtetėn, duke tė ofruar shpjegim tė qartė e tė plotė.” (El-Furkān, 33)

Pėrveē kėsaj edhe bota do tė mundet mė lehtė t’i mbajė mend ajetet kur’anore, kur ato tė shpallen shkallėrisht. Mė lehtė do t’i marrė dhe pėr­vetėsojė urdhėresat dhe ndalesat kur’anore, kur ato tė vijnė shkallėrisht. Nė kėtė na e tėrheq vėrejtjen ky ajet:

“Dhe (ta shpallėm) Kur’anin qė Ne e ndamė pjesė-pjesė pėr t’ua lexuar njerėzve dalėngadalė dhe ashtu e shpallėm atė njė pas njė.” (El-Isrā’, 106).

Shpallja e kėtillė ka qenė edhe pėr Alejhisselamin mė e lehtė, sepse ai nuk ka ditur as tė lexojė as tė shkruajė, dhe vėshtirė do t’i vinte sikur i tėrė Kur’ani pėrnjėherė t’i shpallej.

Edhe fjala edhe pėrmbajtja e Kur’anit janė shpallje e Zotit. Shpallja e Zotit pejgamberėve nė arabishte quhet “vahj-un”, kurse ky vahj ka ndodhur nė disa mėnyra. Dijetarėt islamė nė bazė tė Kur’anit dhe hadithit e kanė ndarė mėnyrėn e shpalljes, qė Alejhisselamit i ka ardhur, nė disa lloje, nga tė cilat kryesore janė gjashtė:

1. Ėndrrat e vėrteta qė plotėsisht besnikėrisht nė realitet janė pėrmbushur. Para paraqitjes sė melekut Muhammedi alejhis-selam rreth njė gjysmėviti ka parė ėndrra tė kėtilla tė vėrteta, qė plotėsisht qartė dhe besnikėrisht nė realitet plotėsoheshin;

2. Qė meleku diē tė lė nė zemrėn e Pejgamberit alejhis-selam sikur qė pėr kėtė vetė Muhammedi alejhis-selam nė njė hadith thotė:

“Xhibrili nė zemėr mė la se…”.

3. Qė Muhammedit alejhis-selam t’i paraqitet meleku nė trajtė tė njeriut sikur qė nganjėherė Xhibrili Alejhisselamit i paraqitej nė figurėn e njėrit prej shokėve tė tij, qė quhej Dihje el-Kelbij;

4. Qė Muhammedi alejhis-selam tė dėgjojė dhe kuptojė, pėr njerėzit tjerė zė tė pakuptueshėm qė i gjason, si thotė Alejhisselami, zėrit tė ziles (). Kjo mėnyrė e shpalljes pėr Pejgamberin ka qenė mė e rėnda;

5. Qė Zoti t’i japė Muhammedit alejhis-selam aftėsinė, qė ai ta shohė melekun nė formėn e tij natyrore, dhe qė meleku t’ia komunikojė shpall­jen e Zotit;

6. Qė Zoti pa ndėrmjetės tė flasė me Pejgamberin e vet. Shpallja e kėtillė ka qenė te Musau alejhis-selam nė kodrėn e Sinait dhe te Muhammedi alejhis-selam gjatė kohės sė Mi’raxhit.

Pothuaj i tėrė Kur’ani ėshtė shpallur nė mėnyrėn e katėrt tė sipėr­pėr­men­dur tė shpalljes. Lloji i parė dhe i dytė i shpalljes janė pėrjashtuar te shpall­­ja e Kur’anit.

Vahji ose shpallja ėshtė njė dukuri mbinatyrore dhe nė pajtim me kėtė fjalėt dhe pena janė tė paafta qė nė hollėsi ta sqarojnė esencėn e vahjit, ashtu qė secili menjėherė tėrėsisht ta kuptojė. Na mjafton qė kjo shpallje bėn pjesė nė radhėn e gjėrave qė vetvetiu janė tė mundshme, e pėr tė cilėn Kur’ani dhe hadithi i Alejhisselamit mjaft dėshmi na kanė sjellur, qė ta besojmė dhe pėrvetėsojmė. Me kėtė vahj All-llahu xh.sh. me fuqinė e tij tė pakufizueshme i ka nderuar disa njerėz, qė nė kėtė mėnyrė tė jenė udhėheqės pėr tė tjerėt drejt lumturisė sė vėrtetė e tė mirėfilltė.

Shpallja e parė dhe e fundit

Ajetet e para qė Muhammedit alejhis-selam i janė shpallur janė pesė aje­tet e para tė sures “El-Alek”:

“Lexo, me emrin e Zotit tėnd, i cili krijoi (ēdo gjė). Krijoi njeriun prej njė gjaku tė ngjizur (nė mitrėn e nėnės). Lexo! Se Zoti yt ėshtė mė bujari! Ai qė e mėsoi (njeriun) tė shkruajė me penė. I mėsoi njeriut atė qė nuk e dinte.” (El-Alek, 1-5).

Sureja e parė qė nė tėrėsi pėrnjėherė ėshtė shpallur ėshtė “El-Fatiha”. Fja­la Fatiha nė pėrkthim tė lirė d.t.th. “Fillim”. Fatiha ėshtė fillimi i mirė­fill­tė i shpalljes, por edhe nė Mus’haf ėshtė nė vend tė parė, kėshtu qė ajo ėshtė edhe fillimi i tij.

Ndėrkaq, sa u pėrket ajeteve, qė si tė fundit janė shpallė, pėr to kemi mė shu­mė transmetime dhe mendime tė ndryshme. Secili prej atyre trans­me­ti­me­ve ėshtė i lidhur pėr njė figurė autoritative nga periudha e parė e Is­la­mit. Kėto transmetime mes vete nuk pajtohen, por sėrish shumė edhe nuk ndahen, sepse prej tyre mund tė pėrfundojmė se ajetet qė pėrmenden nė ato transmetime, janė prej ajeteve tė fundit kur’anore qė i janė shpallė Muha­mmedit alejhis-selam. Nė pajtim me kėtė prej ajeteve tė fundit do tė ish­in kėto ajete:

“Kėrkojnė pėrgjigjen tėnde. Thuaju: ‘All-llahu ju pėrgjigjet nė ēėshtjen e “ke­lale-s” (ai qė nuk ka prindėr as fėmijė qė e trashėgojnė’…” (En-Nisā, 176)

Edhe tėrė sureja “En-Nasr” bėn pjesė nė suret, qė si tė fundit i janė shpa­llur Muhammedit alejhis-selam. Po ashtu edhe ajetet qė flasin pėr ka­ma­tėn () janė prej ajeteve tė fundit.

Ndėr ajetet e fundit bėn pjesė edhe ajeti:

“Sot pėrsosa pėr ju fenė tuaj, plotėsova ndaj jush dhuntinė Time, zgjodha pėr ju Islamin fe.” (El-Māide, 3).

Ky ajet ėshtė shpallur gjatė kohės sė Haxhxhit lamtumirės () nė Arefat ditėn e nėntė tė dhul-hixhes tė premten, kurse pas kėsaj Muham­medi alejhis-selam ka jetuar vetėm diē mė shumė se tetėdhjetė ditė. Ndėr ajetet e fundit bėn pjesė edhe:

“Dhe ruajuni njė dite kur nė tė ktheheni tek All-llahu, dhe secilit njeri i plotėsohet ajo qė e ka fituar, dhe atyre nuk u bėhet e padrejtė.” (El-Bekare, 281).

Pėr kėtė ajet Seid ibn Xhubejri thotė se Muhammedi alejhis-selam, pasi ky ajet i ėshtė shpallur, ka jetuar vetėm nėntė netė. Sipas kėsaj ky ajet do tė mund tė llogaritej ndėr mė tė fundit.

Ajetet mekkase dhe medinase

Tė gjitha ajetet kur’anore ndahen nė mekkase () dhe medinase (). Ajete mekkase quhen ato ajete qė Muhammedit alejhis-selam i janė shpallur para Hixhretit, qoftė kjo tė ketė ndodhur edhe nė ndonjė vend tjetėr pos Mekkes. Ajete medinase quhen ato ajete qė janė shpallur pas Hixhretit, qoftė edhe nė ndonjė vend tjetėr pos Medines. Ky ėshtė mendimi mė korrekt nė kėtė pikėpamje. Disa dijetarė islamė thonė se ajete mekkase janė ato qė Muhammedit alejhis-selam i janė shpallur nė Mekke kurse medinase ato qė janė shpallur nė Medine. Sipas kėtij men­dimi, do tė duhej tė ketė ajete qė nuk janė as mekkase as medinase. Ata qė e pėrfaqėsojnė kėtė mendim, Mekkes dhe Medines i shtojnė edhe rrethinėn e tyre mė tė afėrt. Sipas mendimit tė tyre Mina, Arefati, Hudej­bia e tė tjera i pėrkasin Mekkes, kurse Bedri, Uhudi e tė tjera Medines. Pos kėtyre dy mendimeve ekziston edhe i treti, nė tė cilin thuhet se ajete mekkase janė ato nė tė cilat fjalimi u drejtohet banorėve tė Mekkes, kurse medinase ato nė tė cilat fjalimi u drejtohet banorėve tė Medines. Nė bazė tė kėtij mendimi disa thonė se ēdo ajet qė fillon me fjalėt  (O njerėz!) ėshtė ajet mekkas, ndėrkaq ēdo ajet qė fillon me fjalėt:  (O ju qė besoni!) ėshtė ajet medinas. Kjo mbėshtetet nė atė se para ēlirimit tė Mekkes shumica e banorėve tė Mekkes kanė qenė jomuslimanė, kurse shumica e banorėve tė Medines muslimanė.

Njėjtė sikur ajetet ashtu edhe suret ndahen nė mekkase dhe medinase (). Ka sure qė nė tėrėsi janė mekkase, kurse ka edhe tė tilla qė nė tėrėsi janė medinase. Po ashtu nė disa sure mekkase gjenden ajete qė janė medinase dhe e kundėrta. Suret medinase janė mė tė pakta nė numėr; tė tilla janė njėzet e nėntė, kurse tetėdhjetė e pesė sure janė mekkase. Pėr disa nga kėto sure ekziston edhe mospajtimi ndėr dijetarėt islamė nė kėtė pikėpamje.

Edhe sipas vetė domethėnies dallojnė ajetet dhe suret mekkase nga ato medinase. Ajetet mekkase me shumicė flasin pėr besimin, dėshmojnė ekzistimin dhe veēantitė e Zotit, kurse e rrėnojnė politeizmin dhe i thek­sojnė lajmet pėr popujt e kaluar. Ajetet medinase me shumicė flasin pėr rregullat fetare, rregullimin e bashkėsisė muslimane e kėshtu me radhė. Edhe nė gjuhėn dhe mėnyrėn e tė shprehurit vėrehet dallimi ndėrmjet sureve mekkase dhe medinase.

Tė njihen ajetet mekkase dhe medinase ėshtė ēėshtje me rėndėsi, kurse kjo rėndėsi sidomos vėrehet nėse dėshirojmė tė diskutojmė pėr ajetet abro­guese (nāsih) dhe tė abroguara (mensūh).

Mbi hadithin:

“Kur’ani ėshtė shpallur nė shtatė harfe”.

Numėr mjaft i madh i shokėve tė Muhammedit alejhis-selam (njėzet e katėr sosh, e nė pajtim me kėtė, hadithi ėshtė mutevatir), rrėfejnė se Mu­ham­medi alejhis-selam ka thėnė:

“Kur’ani ėshtė shpallur nė shtatė harfe”:

Fjala “harf” nė gjuhėn arabe ka disa domethėnie: shkronjė, fjalė, anė, breg, skaj, mėnyrė etj. Sė kėndejmi dijetarėt islamė nė tė kuptuarit e kėtij hadithi janė ndarė nė disa mendime. Ne kėtu do t’i cekim mendimet mė tė njohura dhe mė tė pėrhapura prej tyre:

1. Me “shtatė harfet” kuptohen shtatė dialektet mė tė njohura arabe, me tė cilat kanė folur fiset mė tė njohura arabe. Kėtė mendim e pėrfaqėsojnė shumica e dijetarėve islamė, e sidomos atij i pėrmbahen njė numėr i madh i filologėve arabė. Pastaj sėrish ndahen nė numėrimin e atyre shtatė dialekteve arabe, kurse Ebu Ubejde thotė: “Kėto janė dialektet e kėtyre fiseve: Kurejsh, Hudhejl, Thekīf, Hevāzin, Kināne, Temīm dhe Jemen”. Mufessiri i zėshėm Ibn Atijje, duke folur nė tefsirin e vet pėr kėtė ēėshtje, thotė: “Kryesori prej shtatė dialekteve qė janė pėrmendur nė hadith, ėshtė dialekti i fisit Kurejsh e pastaj dialekti i fisit Benu Sa’d, sepse Muham­medi alejhis-selam ėshtė nga fisi Kurejsh, kurse ėshtė edukuar te fisi Benu Sa’d. Pastaj Muhammedi alejhis-selam derisa rritej ka ardhur nė kontakt me fiset Kināne, Hudhejl, Thekīf, Huzāa, Esed dhe Dabbe, sepse kėto fise kanė banuar nė afėrsi tė Mekkes dhe kanė pasur lidhje me tė. Pas kėtyre fiseve vinin fiset Temīm, Kajs dhe fiset fqinje tė tyre nga qendra e Siujdhesės Arabe. Kur Zoti e dėrgoi Muhammedin alejhis-selam, ia shpalli Kur’anin nė dialektet e fiseve tė lartpėrmendura, qė nė hadith janė tė ndara nė shtatė grupe, kurse ēdo grupi i ėshtė dhėnė nga njė harf, dmth. mėnyrė e tė shprehurit. Thabit ibn Kasimi thotė: Sikur tė kishim thėnė, qė prej kėtyre shtatė harfeve diē i takon fisit Kurejsh, diē fisit Kinane, diē fisit Esed, diē fisit Hudhejl, diē fisit Temim, diē fisit Dabbe, diē fisit Kajs, me kėtė nė shtatė grupe do t’i pėrfshinim tė gjitha fiset kryesore tė fisit mė tė gjerė Mudar. Ky grup i fiseve arabe dallohej me elokuencėn dhe shkathtėsinė gjuhėsore, e kjo pikėrisht pėr atė se kanė banuar nė brendi tė Siujdhesės Arabe, nė Hixhaz, Nexhd dhe Tiham kėshtu qė nuk janė pėrzier shumė me popujt tjerė joarabė dhe gjuha e tyre ka mbetur e pastėr dhe e paprishur. Sa u pėrket arabėve jemenas, ata e kanė bastarduar gjuhėn e vet duke u pėrzier me abisinėt dhe indusėt. Ebu Ubejde dhe Muberridi pėrmendin se edhe dialekti i arabėve tė Jemenit ėshtė pėrfaqėsuar nė Kur’an, por unė mendoj (thotė Ibn Atijje), se kjo ėshtė bėrė vetėm nė atė masė aq sa dialekti i tyre ka qenė i njohur nė Hixhaz, e sa u pėrket fjalėve qė vetėm ata i njohin, ato sigurisht nė Kur’an nuk ekzistojnė. Fisi Rebīa dhe banorėt e pjesės lindore tė Siujdhe­sės Arabe e kanė prishur gjuhėn e vet duke u pėrzier me persianėt, na­b­a­te­jėt dhe me krishterėt nga Hīra. Gjuha e arabėve qė kanė banuar nė ven­det qė janė kufizuar me Sirinė, ėshtė prishur pėr shkak tė pėrzierjes me biz­antinėt dhe izraelitėt. Pjesa perėndimore e Siujdhesės Arabe mjaft e pat ruajtur gjuhėn e vet tė mirėfilltė, sepse atje pėrzierja me tė huajt ka qenė shumė mė e rrallė. Kėtė mė vonė e kanė marrė parasysh dijetarėt e Basrės dhe Kufes qė iu rrekėn grumbullimit tė gjuhės sė pastėr arabe, kėshtu qė gjuhėn e kanė tubuar e zgjedhur vetėm nga fiset e lartpėr­men­du­ra. Ata nuk e kanė marrė as gjuhėn e banorėve tė Mekkes, Medines dhe Tāifit, sepse gjuha e kėtyre qyteteve pas pėrhapjes sė Islamit ėshtė bas­tarduar mjaft pėr shkak tė tė huajve qė janė vendosur nė kėto qytete, pėr­derisa gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam edhe aty gjuha ka qe­nė e pastėr dhe e ruajtur”. (“El-Xhevāhiru-l-hisān” prej Sealibiut, vėll. I, fq. 14-15).

2. Me “shtatė harfet” nėnkuptohet se nė fillim tė shpalljes sė Kur’anit, Mu­hammedit alejhis-selam i qe e lejuar qė nė vend tė njė fjale t’i pėrdorė si­­nonimet e saj, por edhe kjo pėrsėri vetėm sipas shpalljes. Kėshtu pėr she­m­­­bull nė vend tė fjalėsmund tė pėrdorejose; nė vend tė fjalėsmund tė pėrdorejose; nė vend tėmund tė pėrdorejetj. Kjo nė fillim tė Islamit ka qenė e lejuar () sep­se pėr shumicėn ka qenė mjaft vėsh­tirė qė menjėherė saktė tė mbahen mend po tė njėjtat fjalė, e sidomos kur merret parasysh se njohja e shkrim-leximit ka qenė tepėr e rrallė, kur­se njerėzit krejtėsisht jo tė shkathėt me librin ose me cilėndo shkencė. Qė kė­saj t’i gjendet ndonjė zgjidhje dhe ēėshtja tė lehtėsohet, Muhammedit alejhis-selam i qe lejuar qė nė bazė tė vahjit nė disa mėnyra ta lexojė Kur’anin dhe nė ēfarėdo qoftė mėnyre qė ndokush e ka mbajtur mend prej Muhammedit a.s., ka mund ashtu edhe ta mėsojė. Mė vonė ka pu­shuar shkaku pėr ē’arsye kjo ka qenė e lejuar; arsimimi ėshtė pėrhapur, kur­se bota ėshtė mėsuar nė mba­mendjen e Kur’anit, kėshtu qė kjo lehtėsi ėsh­tė abroguar. Kėtė men­dim e pėrfaqėson mufessiri i zėshėm ibnu Xherir Taberiu. Ai nė fillim tė tefsirit tė vet e mbron kėtė mendim, kurse i lufton mendimet tjera.

3. Dijetari i famshėm i kiraetit ibn Xhezerija duke folur nė veprėn e vet “En-Neshr” pėr hadithin e lartpėrmendur thotė: “Unė, tashmė tridhjetė vjet e kam konsideruar kėtė hadith tė vėshtirė dhe kam menduar pėr pėr­mbaj­tjen e tij, derisa nuk kam ardhur me ndihmėn e Zotit nė kėtė men­dim, qė do tė mund tė ishte korrekt. I kam shqyrtuar tė gjitha kiraetet, qof­shin plotėsisht autentike ose jo, dhe kam gjetur se tė gjitha kėto ki­ra­ete mund tė shpjeren nė shtatė lloje ndryshimesh dhe nuk ka asnjė kiraet qė nė ndonjė prej shtatė llojeve nuk do tė bėnte pjesė. Ato shtatė lloje ndry­shimesh janė kėto:

a) ndryshimi nė hareke pa ndryshim nė domethėnie, psh.dhe (nė rastin e parė nė shkronjėn  zanoren fet’ha, kurse nė rastin e dytė kesre);

b) ndryshimi nė hareke qė tėrheq me vete ndryshimin nė domethėnie, psh.  dhe(nė rastin e parė: Ademu dhe Kelimatin, kurse nė tjetrin Ademe dhe Kelimatun);

c) ndryshimi nė harf dhe domethėnie pa ndryshimin e mėnyrės sė shkru­arjes sė fjalėve, psh.dheosedhe .

ē) ndryshimi nė harf dhe mėnyrėn e tė shkruarit pa ndryshim nė do­me­thė­nie, psh.dheose dhe .

d) ndryshimi nė harf me ndryshimin nė domethėnie dhe nė mėnyrėn e tė shkru­arit, psh.dheosedheose dhe;

e) ndryshimi me ndėrrimin e fjalėve, psh.  dhe  ose  (forma aktive para pa­sives) dhe  (forma pasive para aktives);

f) ndryshimi nė atė qė nė njė kiraet tė jetė njė fjalė mė shumė, kurse nė tjet­­rin njė mė pak, psh.dheose  dheetj. Sa i pėrket dallimit ndėrmjet kiraeteve nė idhhār, idgām, revm, ishmām, tefhīm, terkīk, medd, kasr, imāl, fet’h, ta­h­kīk, tes’hīl, ibdāl dhe nakl,[2] aty me tė vėrtetė edhe nuk ka ndryshim nė ve­tė fjalėn.

4. Ndėrkaq, disa dijetarė janė tė mendimit se ky hadith ėshtė “mushkil” dhe “muteshābih” dmth. shumė rėndė i kuptueshėm dhe nuk mundet nė mėnyrė precize tė pėrcaktohet se ē’ėshtė menduar me tė. Vetė Sujutiu nė komentin e vet tė “Sunenit” tė Nisaiut, duke folur pėr kėtė hadith, fjalė pėr fjalė thotė:

“Tek unė ėshtė mendim i zgjedhur, se ky hadith ėshtė prej haditheve mu­te­shabih, domethėnia e vėrtetė e tė cilit vėshtirė mund tė njihet”.

Pėrveē mendimeve tė cekura pėr kėtė hadith, ekzistojnė edhe shumė men­di­me qė i kemi lėshuar.

Disa dijetarė janė tė mendimit se prej numrit “shtatė” qė ėshtė pėrmendur nė kėtė hadith, nuk mendohet saktė numri shtatė, por me atė numėr sipas traditės sė arabėve, mendohet vetėm shumėsi dhe sasia mė e madhe. Nė kup­timin e kėtillė arabėt i pėrdorin numrat shtatė, shtatėdhjetė e shtatė, njė­qind. E disa dijetarė konsiderojnė se lejimi i pėrdorimit tė atyre “shtatė harfeve” ėshtė bėrė vetėm nė fillim tė Islamit edhe atė pėr shkak tė lehtėsimit, siē u cek kjo tashmė mė herėt, derisa disa tė tjerė kon­si­de­roj­nė se ato shtatė harfe edhe sot ekzistojnė. Ky mospajtim varet gjithsesi nga ajo se si secili nga dijetarėt i kupton kėto “shtatė harfe”. Pėrveē kėtij mos­pajtimi ekziston edhe njė mospajtim tjetėr e ky ėshtė se mus’hafėt, qė ka urdhėruar h. Uthmani tė shkruhen dhe tė dėrgohen nė krahina tė ndrysh­me qė tė shėrbejnė si bazė pėr mėsimin dhe shkrimin e mus’ha­fė­ve, a i kanė pėrmbajtur tė shtatė harfet apo vetėm njė. Disa pė­r­fa­qėsojnė njėrin, kurse tė tjerėt mendimin tjetėr. Disa nė kėtė pikė­pam­je mbro­jnė mendimin qė mund tė konsiderohet si i mesėm, e ky ėshtė qė mus’hafėt, qė ka urdhėruar tė pėrshkruhen h. Uthmani, nga “shtatė har­fet” e pėr­mendura i pėrmbajnė vetėm ato qė i duron alfabeti i atyre mus’hafėve.

Kėtu duhet theksuar edhe atė se tė gjithė dijetarėt islamė janė tė pajtimit, se nė asnjė rast nuk guxon tė identifikohen shtatė harfet me shtatė ki­ra­e­t­et, pėr tė cilat do tė flasim nė vazhdim.

Sado qė tė ketė mospajtime nė tė kuptuarit e kėtij hadithi, megjithatė mu­nd tė zgjedhet mendimi i parė, e ky ėshtė se me shtatė harfet nėnkuptohen shta­tė dialektet kryesore arabe. Nė kėtė bėjnė pjesė thesari i ndryshėm dhe mėnyra e shqiptimit e disa fiseve sikur edhe ajo, qė njė fis posedon pėr njė nocion njė fjalė, kurse fisi tjetėr fjalėn tjetėr. Kėshtu pėr shembull fisi Kurejsh e ka shqiptuar, kurse fisi Hudhejl, fisi Esed ka mėsuar

(me zanoren kesre nė harfin-mudareatu) etj., derisa fiset tjera kanė shqip­tu­ar

(me zanoren fet’ha nė harfin-mudaretu etj)., disa fise kanė mėsuardhe  (nė shkronjėn za­no­ren kesre, kurse nė shkronjėnsakin), tė tjeratdhe (nė shkro­njėn  zanoren damma, kurse shkronjame sakin, tė tretat dhe  (nė shkronjėndhezanoren damme) etj. Sikur ēdo fis arab tė detyrohet ta lėshojė dialektin e vet, kurse ta pranojė dialektin tjetėr, kjo nė tėrėsi do tė ishte vėshtirė, sidomos kur merret parasysh se qė nga rinia dhe fėmijėria janė mėsuar vetėm nė dialektin dhe theksin e vet. Sė kėn­dej­mi mėshira e Zotit, dėshira qė nė atė pikėpamje t’u bėhen lehtėsime sikur qė edhe i tėrė Islami ėshtė i lehtė, kėshtu qė Muhammedit alejhis-selam i ėshtė urdhėruar qė Kur’ani tė lexohet nė “shtatė harfe”.

Kiraetet

Me kiraete mendohen mėnyrat e ndryshme tė leximit tė Kur’anit. Kiraete ka disa, kurse ndahen nė “kiraete mutevātirė” dhe “kiraete shādh” (). Kiraetet mutevatirė janė ato kiraete qė me transmetim verbal janė pėrcjellur nėpėrmjet njė numri tejet tė madh tė njerėzve qė fare nuk mund tė dyshojmė nė autenticitetin e tyre, sepse njė numėr aq i madh i njerėzve nuk mund tė pajtohen me diēka qė nuk ėshtė e saktė dhe korrekte. Kėto kiraete janė kushtėzuar me atė qė tė pajtohen me shkrimin e atyre mus’hafėve qė h. Uthmani me sahabėt e tjerė tė ditur ka urdhėruar tė pėrshkruhen dhe tė dėrgohen nė krahina tė ndryshme. Kiraetet qė nuk i pėrmbajnė kėto kushte quhen kiraete shādh (). Sipas kiraeteve tė kėtilla nuk lejohet Kur’ani tė lexohet as nė namaz as jashtė namazit. Ato mund tė na shėrbejnė kur tė transmetohen nėpėrmjet nje­rėzve autentikė, si “hadithe ahad” dmth. mundemi me ato kiraete shādh tė shėrbehemi me rastin e dėshmimit tė ēėshtjeve tė fikhut. Ėshtė e njohur se dhjetė kiraete janė mutevatirė. Prej atyre dhjetė kiraeteve nė zė kanė dalur shtatė kiraete, nė tė cilat kanė mėsuar shtatė imamė tė famshėm tė kiraetit. Kėto shtatė kiraete nė kurrfarė rasti nuk janė shtatė harfet e pėr­mendura, sikur qė kėtė tashmė edhe mė parė e kemi pėrmendur. Ėshtė gabim i madh qė disa, qė nuk janė tė udhėzuar nė vetė ēėshtjen, kanė konsideruar qė shtatė kiraetet janė ajo qė janė edhe shtatė harfet, por megjithatė nuk ka dyshim nė atė qė edhe kėto shtatė kiraete, e edhe ato dhjetė e mė shumė, aq sa janė, bėjnė pjesė nė ato shtatė harfe, edhe pse kėto dy nocione nuk janė identike.

Seleksionimi i shtatė leximeve u bė pas vitit 300 sipas hixhretit. I pari ato shtatė kiraete i ka seleksionuar Ebu Bekr ibni Muxhahid (Ebu Bekr Ahmed b. Musa b. Abbas b. Muxhahid, vdiq nė vitin 324 H). Disa e kanė kritikuar pėr shkak se ka zgjedhur numrin shtatė, e jo ndonjė numėr tje­tėr, dhe se me kėtė disa i ka bėrė tė dyshojnė se kėto shtatė janė po ajo qė janė edhe shtatė harfet.

Ēdo kiraet i pėrshkruhet imamit tė veēantė, e ēdo imam, ndėrkaq, ka mė shumė “rāvī” qė prej tij i transmetojnė ato kiraete. Dijetarėt e kiraetit e kanė bėrė traditė qė prej ravive tė disa imamėve tė zgjedhin nga dy mė tė famshmit. Pėr kėtė shkak edhe ne kėtu do t’i numėrojmė shtatė imamėt e njohur nė kiraet me nga dy ravijė tė tyre, e pastaj do t’i pėrmendim tre imamėt tjerė, kiraetet e tė cilėve me kiraetet e shtatė tė parėve pėrbėjnė dhjetė kiraetet mutevatirė (). Para kėsaj duhet mbaj­tur mend qė mospajtimet e vetė imamėve quhen “kiraete”, mospajtimet i ravive tė tyre quhen “rivājete”, kurse mospajtimet tjera quhen “vexhhe” ().

I. Nāfi’ el-Medeni

Ėshtė traditė te dijetarėt e kiraetit qė nė rend tė parė ta pėrmendin Nafiun, imamin e kiraetit nga qyteti i Muhammedit alejhis-selam, Medine. Emri i vėrtetė i tij ėshtė Nāfi b. Abdurrahman b. ibni Nuajm el-Lejthī el-Medenī. Me prejardhje ėshtė nga Isfahani. U lind rreth vitit shtatėdhjetė sipas Hixhretit. Kur’anin e ka mėsuar para nja shtatėdhjetė tabiinėve. Nė kohėn e vet nė Medine ėshtė konsideruar si njohėsi mė i mirė i kiraetit. Nė Medine ka ligjėruar kiraetin mė shumė se shtatėdhjetė vjet. Ka vdekur nė Medine nė vitin 169 sipas Hixhretit. Prej ravive tė tij janė:

1) Uthman b. Seīd el-Misri i quajtur “Versh”, vdiq nė vitin 197 H.

2) Isa b. Mīnā i quajtur “Kalun”, vdiq nė vitin 220 H.

II. Ibni Kethīr el-Mekki

Nė vendin e dytė pėrmendet kariu (lexuesi i Kur'anit) i Mekkes, Ibni Kethiri. Emri i vėrtetė i tij ėshtė Ebu Ma’bed Abdullah b. Kethir b. Amr el-Mekki. Me prejardhje ėshtė persian. U lind nė vitin 45 H., kurse vdiq mė 120 H. Nė kohėn e vet nė Mekke konsiderohej si njohėsi mė i mirė i kiraetit. Ndėr ravitė e tij, qė prej tij drejtpėrdrejt nuk flasin, por nėpėrmjet numrit mė tė madh tė njerėzve, janė:

1) Ebu-l-Hasan Ahmed b. Muhammed “el-Bezzi” el-Mekki, vdiq mė 250H.

2) Ebu Umer Muhammed b. Abdurrahman el-Mahzumi el-Mekki i quajtur “Kunbul”, vdiq nė vitin 291 H.

III. Ebu Amr ibnu-l-Alā’

Emri i vėrtetė i tij ėshtė Ebu Amr Zebban b. Alā el-Māzini el-Basri. U lind nė vitin 68 H., kurse sipas mendimit tė shumicės sė historianėve vdiq nė vitin 154 H. Kur’anin e ka mėsuar para shumė mėsuesve, kurse pos kiraetit ėshtė konsideruar edhe si dijetar i shkėlqyeshėm nė dituritė e gjuhės arabe. Prej ravive tė tij qė nėpėrmjet njė njeriu e transmetojnė kiraetin e tij, janė:

1) Ebu Umer Hafs b. Umer “ed-Dūri” el-Bagdadi, vdiq nė vitin 246 H.

2) Ebu Shuajb Salih b. Zijad “es-Sūsi” er-Rekki, vdiq nė vitin 261 H.

IV. Ibni Amir

Emri i tij ėshtė Ebu Imrān Abdullah b. Jezid el-Jahsubi esh-Shāmi. U lind nė vitin 21 H., kurse vdiq nė vitin 118 sipas Hixhretit. Ai bėn pjesė nė mesin e tabiinėve dhe radhitet nė mesin e dijetarėve autoritativė tė shekullit tė parė. Me vite tė tėra ka qenė imam nė xhaminė umevite nė Damask para dhe pas hilafetit tė Umer b. Abdulazizit. Pas tij ėshtė falur edhe vetė halifi, i dituri Umer b. Abdulazizi. Mė vonė ka qenė edhe kadi i Damaskut, kryeqendrės sė atėhershme islame, nė tė cilėn atėbotė ka pasur dijetarė tė shumtė. Prej ravive tė tij, por jo drejtpėrdrejt prej tij, por nėpėrmjet shumė njerėzve, janė:

1) Ebu-l-Velid Hishām b. Ammar “es-Sulemi” ed-Dimishki, vdiq nė vitin 245 H.

2) Ebu Amr Abdullah b. Ahmed b. Bishr “b. Zekvān” el-Kureshi ed-Dimishki, vdiq nė vitin 242 H.

V. Asimi

Ebu Bekr Asim b. Ebin-Nexhūd Behdele el-Esedi el-Kufi e ka mėsuar Kur’anin para Ebu Abdurrahman es-Sulemit dhe Dhirr ibn Hubejshit qė kanė mėsuar para shokėve tė Muhammedit alejhis-selam. Konsiderohet pjesėtar i tabiinėve, kurse vdiq nė vitin 127 H. Pas Ebu Abdurrahman es-Sulemit konsiderohej si njohės mė i mirė i kiraetit nė Kufe. Para tij Kur’anin e kanė lexuar ravitė e tij:

1) Ebu Amr “Hafs” b. Sulejman b. el-Mugire el-Esedi el-Kufi, vdiq nė vitin 180 H.

2) Ebu bekr “Shu’be” b. Ajjash el-Esedi el-Kufi, vdiq nė vitin 193 H.

VI. Hamza

Ebu Ammār Hamza b. Habīb el-Kufi ez-Zejjat u lind nė vitin 80, kurse vdiq nė vitin 156 H. Pas Asimit ėshtė llogaritur nė Kufe si njohės mė i mirė i kiraetit. Pos kėsaj ka qenė i njohur edhe si dijetar nė shkencat tjera fetare. Prej ravive tė tij, jo tė drejtpėrdrejtė, por nėpėrmjet njė njeriu, janė:

1) Ebu Isa “Hallād” b. Halid esh-Shejbani el-Kufi, vdiq nė vitin 220 H.

2) Ebu Muhammed “Halef” b. Hishām El-Bezzar el-Bagdadi, vdiq nė vitin 229 H.

VII. Kisāiu

Ebu-l-Hasan Ali b. Hamza b. Abdil-lah el-Kisāi el-Kufi. Kur’anin e ka mėsuar para Hamzės dhe karive tė tjerė tė ditur. Nė kohėn e vet kon­si­derohej si imam nė kiraet. Pos kiraetit ėshtė i njohur si dijetar nė tė gjitha dituritė gjuhėsore. Vdiq nė vitin 189 H., nė qytetin Rej nė ditėn e njėjtė kur vdiq edhe Muhammed b. Hasan esh-Shejbi, nxėnėsi i Ebu Hanifes. Me atė rast halifi Harun err-Reshidi ka thėnė: “Nė Rej i varrosėm edhe fikhun edhe dituritė e gjuhės arabe”. Vdiq nė moshėn shtatėdhjetėvjeēare. Prej ravive tė tij qė prej tij drejtpėdrejt e kanė mėsuar Kur’anin janė:

1. Ebu Umer Hafs b. Abdulaziz “ed-Duri”, tė cilin e kemi pėrmendur ndėr ravitė e Ebu Amr ibni Alait.

2) Ebu-l-Haris “Lejth” b. Halid el-Bagdadi, vdiq nė vitin 240 H.

VIII. Ebu - Xha’feri

Ebu Xha’fer Jezid b. el-Ka’ka’ el-Mahzumi el-Medeniu radhitet nė mesin e tabiinėve. Ka jetuar nė Medine dhe nė kohė tė vet konsiderohej si imam nė kiraet. Vdiq nė Medine nė vitin 130 H.

IX. Ja’kūbi

Ebu Muhammed Ja’kūb b. Is’hak el-Hadremi el-Basriu ka qenė imam i xhamisė kryesore nė Basrė dhe pas Ebu Amr ibni Alāit konsiderohej si kariu mė i aftė nė kėtė qytet. Sė kėndejmi nė Basrė qe pėrhapur kiraeti i tij dhe tė gjithė imamėt e xhamisė basriane kanė lexuar sipas kiraetit tė tij. Dallohej edhe si njohės i shkėlqyeshėm i sintaksės arabe. Vdiq nė vitin 205 H., nė moshėn 88-vjeēare.

X. Halefi

Halefi ėshtė pėrmendur si ravi i Hamzės. Ai nė kiraet pajtohet me karitė e qytetit tė Kufes.

*

* *

Prej shtatė imamėve tė lartpėrmendur nė kiraet njė ėshtė nga Medina, njė nga Mekka, njė nga Basra, tre nga Kufeja, njė nga Shami. Sė kėndejmi karitė e pėrmendur shpesh nė tefsire pėrmenden nėpėrmjet vendeve nga tė cilat kanė qenė, kėshtu qė thuhet: Mekki, Medeni, Kufi etj. Kur pėrmendet Kufi, atėherė mendohet nė tė tre karitė nga Kufeja pėrveē nėse ndonjėri ėshtė i veēuar.

Dijetarėt islamė edhe sot mėsojnė dhe i ruajnė tė dhjetė kiraetet e mė shu­mė, kėshtu qė ato kiraete nė mesin e qarqeve shkencore jetojnė edhe sot. Nė kuptimin e vėrtetė jetojnė vetėm tri kiraete dmth. nė ato kiraete kėn­dojnė edhe dijetarėt dhe bota e rėndomtė e disa vendeve islame. Kėto tri kiraete janė kiraeti i Asimit, kiraeti i Nāfiut dhe kiraeti i Ebu Amrit. Kiraeti i Asimit sipas “rivajetit tė Hafses” ėshtė mė i pėrhapuri. Sipas tij kėndojnė shumica e muslimanėve nė mbarė botėn. Banorėt e Afrikės Ve­riore me pėrjashtim tė Egjiptit kėndojnė me kiraetin e Hafses, kurse me “rivajetin e Vershit”. Ka edhe mus’hafė tė botuar qė janė rregulluar sipas kėtij kiraeti. Nė Afrikėn Veriore ėshtė i pėrhapur medhhebi i Imam Malikut, kurse imam Maliku mjaft favorshėm ėshtė shprehur pėr kiraetin e Hafses, i cili sikur edhe Maliku ka qenė nga Medine, andaj edhe mali­kitėt e kanė zgjedhur kiraetin e Hafses. Kiraeti i Ebu Amrit akoma jeton nė njė pjesė tė Sudanit. Kiraetet tjera, siē thashė, jetojnė vetėm nė qarqet shkencore.

Prej nga lindėn kiraetet?

Siē kemi parė duke folur pėr hadithin nė tė cilin thuhet se Kur’ani ėshtė shpallur nė shtatė harfe, Muhammedi a.s. nė disa mėnyra e ka lexuar Kur’anin. H. Uthmani ka urdhėruar tė pėrshkruhen shumė ekzemplarė tė Kur’anit dhe tė dėrgohen nė krahinat e ndryshme islame qė tė shėrbejnė si bazė pėr pėrshkrimin dhe kėndimin e Kur’anit. Ato mus’hafe qė i ka dėrguar h. Uthmani kanė qenė tė shkruara sikur edhe alfabeti tjetėr i atė­hershėm arab, pa zanore dhe pa shenja tė pikėsimit. Nė krahinat nė tė cilat qenė dėrguar ato mus’hafe kanė jetuar mjaft shokė tė Muhammedit alejhis-selam, si dhe shumė njerėz tė tjerė, tė cilėt me transmetime e kanė mėsuar leximin e Kur’anit. Atėherė ēdo krahinė ka lexuar ashtu si ka dė­gjuar nga shokėt e Muhammedit alejhis-selam duke pasur parasysh gjatė kėsaj edhe vetė alfabetin e mus’hafit qė ua kish dėrguar h. Uthmani. Kėshtu kanė lindur kiraetet e ndryshme. Sipas kėsaj, kiraetet kryesisht ja­nė njė pjesė prej shtatė harfeve.

Nė bazė tė vetė rregullave tė gjuhės arabe nuk lejohet qė Kur’ani tė lexo­het nė mėnyrė tjetėr pos siē e ka lexuar Muhammedi alejhis-selam, kurse shokėt e tij me transmetim tė sigurt na e kanė dorėzuar. Edhe vetė Pej­gamberi i Zotit vetėm nė bazė tė Shpalljes nė mėnyra tė ndryshme e ka lexuar Kur’anin, sikur qė e kemi pėrmendur kėtė edhe mė parė. Nė kėtė mendojmė kur themi se kiraetet janė “tevkifijje” () dmth. ashtu siē i janė shpallur Muhammedit a.s., kurse Alejhisselami kėshtu shokėve tė vet ua ka thėnė. Nė asnjė rast nuk guxon tė kuptohet se ato kiraete ima­mėt nė kiraet ose individė tė tjerė para ose pas tyre nga vetvetja i kanė pėrcaktuar. Kjo jepet tė kuptohet nga fjalėt e h. Umerit, Zejd b. Thabitit, Urve b. Zubejrit, Umer b. Abdulazizit, Sha’biut e tė kolosėve tė tjerė islamė nga periudha e parė e Islamit, tė cilėt e kishin traditė tė thonė:

“Kiraeti ėshtė sunet e traditė, tė cilėn i riu duhet ta mėsojė prej mė tė vjetrit, dhe mėsoni vetėm ashtu si ju kanė mėsuar!”

Tregohet se Nafi’u dhe Ebu Amri kanė thėnė:

“Sikur mos ta kisha tė ndaluar ta lexoj Kur’anin tjetėrfare se si mė kanė mėsuar mėsuesit, unė kėtė e kėtė fjalė nga Kur’ani do ta lexoja kėshtu e kėshtu, e kėtė kėshtu”.

Kjo shihet edhe nga ajo qė dijetarėt islamė gjithnjė rreptė janė ngritur dhe kanė gjykuar atė i cili sipas tė kuptuarit tė vet, pa transmetim, ka krijuar kiraete tė reja. Kėshtu ka ndodhur me Ebu Bekr Muhammed b. Hasan b. Miksem el-Bagdadin, i cili ka qenė i aftė nė sintaksėn arabe (ka qenė pas vitit 300), kurse ka pohuar se Kur’ani mund tė lexohet nė tė gjitha mėny­rat e ndryshme qė i lejon sintaksa arabe edhe nėse ato nuk kanė mbėsh­tetje nė transmetim. Ai ėshtė ftuar nė pėrgjegjėsi, dhe botėrisht ėshtė penduar dhe ka dhėnė premtimin me shkrim se kėtė mė nuk do ta pohojė. Ngjashėm ka ndodhur me Ibn Shenbuzin Ebu-Hasan Muhammed b. Ah­med b. Ejub ibni Shenbuz el-Mukri-un, vdiq nė vitin 328 (shih: “Sheze­rau-udh-dheheb”, vėll. 2, fq. 313 dhe 314) nė Bagdad, i cili ka konside­ruar se Kur’ani mund tė lexohet sipas kiraeteve, tė cilat nuk i kanė tė gji­tha kushtet e autenticitetit qė i kėrkojnė dijetarėt islamė. Pėr kėtė zyr­tarisht ėshtė ftuar nė pėrgjegjėsi, ku para tubimit tė dijetarėve dhe karive bagdadas, botėrisht ka deklaruar se pendohet dhe ka dhėnė premtim me shkrim se mė nuk do tė preokupohet me atė punė fetarisht tė ndaluar.

Vėrejtje. Tė lexohet ndonjė ajet nga Kur’ani pėr njė rendi nė tė gjitha mė­nyrat e mundshme tė kiraetit, si ėshtė traditė te disa hafisė nė disa vende islame, nuk ėshtė e lejuar. Kjo nė Egjipt, ku bėhet mbikėqyrja e veēantė mbi botimin, mbamendjen dhe leximin e Kur’anit, zyrtarisht ėshtė e ndaluar.

Pasqyrė e shkurtėr e zhvillimit
tė shkencės mbi kiraetet

Nė shekullin e parė e tė dytė shkenca mbi kiraetet mėsohej nga tradita gojore e njerėzve tė ditur. Pėr kiraetet nuk ka pasur vepra tė shkruara ve­ēan, e edhe nėse diē mė vonė edhe ėshtė shkruar, kjo ėshtė bėrė tėrthorazi krahas tefsirit dhe shkencave tjera kur’anore. Vetėm nė shekullin e tretė, kur ēdo shkencė islame kish lulėzuar, kurse patėn filluar me vrull tė mu­gullojnė veprat pėr tė gjitha shkencat islame, atėherė edhe pėr kiraetet si fillim i parė janė shkruar disa vepra tė rėndėsishme. Dijetar i parė mė i rėndėsishėm qė pėr kiraetet ka dhėnė njė vepėr tė rėndėsishme ėshtė Ebu Ubejt Kasim b. Sel-lam (vdiq mė 224 H). Ai ka shkruar veprėn nė tė cilėn ka tubuar kiraetet e njėzet e pesė karive tė famshėm ndėr tė cilėt bėjnė pjesė shtatė tė njohur pėr ne. Mė vonė erdhi Ibni Xherir et-Taberiu, mufesiri i famshėm, i cili pėr kiraetin ka shkruar njė vepėr tė rėndėsishme qė pėrmbanė kiraetet e njėzet e disa karive. Kėtė vepėr e ka quajtur “el-Xhami” (vdiq nė vitin 310 H). Diē mė vonė vjen Ebu Bekr Ahmed b. Musa b. Abbas b. Muxhahid (vdiq mė 324 H) qė ka shkruar pėr kiraetin vepėr tė veēantė dhe pėr herė tė parė ka zgjedhur shtatė imamėt auto­ritativė, kiraetet e tė cilėve mė vonė veēanėrisht janė lexuar dhe ligjėruar. Pas tij janė radhitur shumė autorė pėr shkencėn e kiraetit, si Ebu Bekr Ahmed b. Husejn b. Mihran (vdiq mė 381 H.), autori i veprės “esh-Shāmil” dhe “el-Gāje” pėr kiraetet e dhjetė imamėve dhe Ebu-l-Fadl Muhammed b. Xha’fer El-Huzai (vdiq nė vitin 408 H.), autor i veprės “El-Muntehā” nė tė cilėn ka tubuar atė qė nuk e ka tubuar askush. Nė Magrib dhe Endelus deri nė fund tė shekullit tė katėrt shkolla e kiraetit ka qenė mjaft dobėt e zhvilluar, derisa disa prej tyre nuk shkuan nė Egjipt dhe sė andejmi e sollėn atė shkencė. I pari qė kėtė shkencė e solli nė Endelus ishte Ebu Umer Ahmed b. Muhammed et-Talemenki (vdiq mė 429 H.), i cili pėr kiraetin ka shkruar veprėn “err-Rrevda”. Pas tij rrugės sė njėjtė ka shkuar Ebu Muhammed Mekki b. Ebi Talib el-Kajsi (vdiq mė 437 H.), autor i veprės “et-Tebsire” dhe “el-Keshf”. Pas tyre ka qenė di­jetari i famshėm i kiraetit Ebu Amr Uthman b. Seid ed-Dāni (vdiq mė 444 H.), autor i “et-Tejsir” dhe “Xhamiu-l-bejan”.“Xhamiu-l-bejan” gjerėsisht i ka pėrpunuar shtatė kiraetet e njohura tė cilat i ka lidhur me transmetim deri te vetė shtatė imamėt. Rrugėt e transmetimit nė atė vepėr janė mė shumė se pesėqind. Nė atė kohė pėr ta mėsuar shkencėn e kiraetit u nis nga Perėndimi drejt Lindjes Ebu-l-Kasim Jusuf b. Ali el-Huzeli-u, i cili i vizitoi tė gjitha qytetet deri nė Gazne, duke i kėrkuar dijetarėt e kiraetit. Fryt i atyre udhėtimeve tė mėdha dhe hulumtimeve tė gjith­anshme ėshtė vepra e tij “el-Kāmil” nė tė cilėn ka tubuar pesėdhjetė kira­ete nėpėrmjet njė mijė e katėrqind e pesėdhjetė e nėntė rrugėve trans­metuese prej 365 mėsuesve nė kiraet, qė i ka takuar nė rrugėn e vet prej skajit tė Magribit deri nė Fergan, pėr sė gjati e pėr sė gjeri (vdiq mė 465 H.). Nė kėtė shekull ka jetuar nė Mekke Ebu Ma’sher Abdulkerim b. Abdussamed et-Taberiu (vdiq mė 478 H.), i cili pėr kiraetin e shkroi vep­rėn “et-Telhīs” qė pėrmbanė tetė kiraete dhe veprėn “Sūku-l-arūs” nė tė cilėn ekzistojnė 1550 rivajete dhe tariqe (trans­me­ti­me dhe rrugė). Nė shumėsinė e rivajeteve dhe tariqeve kėta dy i kapėrceu Ebu-l-Kasim Isa b. Abdulaziz el-Iskenderi (vdiq mė 629 H.), qė ka shkruar veprėn “El-Xhami-ul-ekber vel-Bahru-l-ez’har” qė pėrmbanė shtatė mijė rivajete dhe tariqe.

As pėr sė afėrmi nuk i kemi numėruar autorėt mė tė famshėm nė shken­cėn e kiraetit. Kjo ėshtė gjithsesi detyrė e veprave krejtėsisht profesionale sikur qė janė “Tabekatu-l-kurā” prej Dhehebiut dhe Ibnu-l-Xhezerijes. Vetėm do tė cekim edhe atė se nė kėtė shkencė sot mė tė njohura e mė tė pėrhapura janė veprat e Ebu Amr ed-Dāniut, tė cilin pak mė parė e ce­kėm, veprat e Ebu-l-Kasim b. Firruh b. Halef esh-Shatibiut (vdiq mė 590 H.), e veēan poema e tij nė 1173 dyvargėsha qė ėshtė e njohur me emrin “Esh-Shatibijje” ose “Hirzu-l-emani ve vexhhut-tehāni” dhe veprat e Shemsuddin Ebul-Hajr Muhammed b. Mu­ham­medit, tė quajtur Ibnu-l-Xhezeri (vdiq mė 833 H.), e sidomos “En-Neshru fi-l-kiraati-l-ashri” dhe “Et-Takrīb”.

Texhvidi

Leximi i drejtė i Kur’anit quhet “texhvid”. Ndonėse texhvidi bėn pjesė kryesisht nė kiraet, megjithatė e konsiderojnė shkathtėsi tė veēantė, pėr tė cilėn nga kohėt e lashta ekzistojnė vepra tė veēanta tė shkruara qė pėr­mbaj­nė rregullat e kėsaj shkathtėsie. Thuhet se i pari pėr texhvidin ka shkruar vepėr tė veēantė Musa b. Ubejdullah el-Hakani el-Bagdadi (vdiq mė 32 H.).

Texhvidi dtth. plotėsisht drejt tė shqiptohet ēdo harf ashtu siē shqiptohet nė gjuhėn e mirėfilltė arabe dmth. tė kihet kujdes nė “mehārixhu-l-hu­rūf” dhe vetitė e ēdo harfi duke u kujdesur gjatė kėsaj ku duhet ndalur, ku duhet kaluar, ku gjatė, e ku shkurt tė shqiptohet, ku tė shkrihet harfi nė harf, ku prap tė ndahen etj. Texhvidi ėshtė dekor i vetė leximit tė Kur’anit (), kurse thuhet se h. Aliu duke e shpjeguar ajetin: (“Dhe lexoje Kur’anin shkoqitur e bukur”, ka thėnė:

dmth. “tertil”, leximi i shkoqitur dhe i drejtė i Kur’anit ėshtė tė kihet kuj­des qė harfet bukur tė shqiptohen dhe tė dihet ku duhet ndalur. Sė kėn­dej­mi edhe thotė Ibnu-l-Xhezeriu nė “Mukaddimen” e vet:

Dmth.: Tė lexohet Kur’ani sipas texhvidit ėshtė detyrė, “vaxhib”, sepse pa texhvid tė lexohet Kur’ani ėshtė mėkat. Mėkat ėshtė pėr shkak se Kur’ani si i tillė ėshtė shpallur dhe tė gjithė njerėzit qė para nesh e kanė lexuar dhe neve na e kanė mėsuar, e kanė lexuar sipas texhvidit, dhe kjo nuk guxon tė lėshohet.

Edhe pse shkenca e texhvidit posedon rregulla stabile dhe tė caktuara, me­gjithatė texhvidi mjaft i gjason muzikės, ku mė me rėndėsi ėshtė ush­tri­mi dhe mėsimi i shkallėrishėm prej mėsuesve tė shkathėt. Nė kėtė na tėrheq vėrejtjen Ibn Xhezeriu nė “Mukaddimen” e vet dhe thotė:

qė dmth. se leximi i drejtė i Kur’anit mund tė mėsohet vetėm me ush­trime tė pėrhershme.

Tė shkruarit dhe tubimi i Kur’anit

Kur’ani edhe gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam ka qenė i shkru­ar. Pejgamberi alejhis-selam ka pasur shkrues tė veēantė. Disa prej tyre kanė qenė pėr atė qė tė shkruajnė disa ajete dhe sure kur’anore kur tė shpallen. Kėta shkrues janė quajtur shkrues tė shpalljes “kuttābu-l-vahji”. Disa prej tyre ia kanė shkruar Muhammedit alejhis-selam shkresat qė ua ka dėrguar disa personave dhe sunduesve tė huaj qė t’i ftojė nė fe tė vėrtetė. Ndėrmjet shkruesve tė Muhammedit alejhis-selam qė e kanė shkruar edhe Kur’anin sidomos dallohet Zejd b. Thabiti, i cili nė kėtė punė ka qenė prej mė tė aftėve. Kur ėshtė shpallur ndonjė ajet, Muham­medi alejhis-selam e urdhėronte ndonjėrin prej shkruesve tė vet qė atė ajet ose shumė sosh t’i shkruajė nė vendin e caktuar pas atij e atij ajeti, nė atė e atė sure.

Meqė nė atė kohė nuk ka pasur letėr, shkruhej nė lėvore tė hurmės, pllaka tė holla tė gurit, nė eshtra dhe gjėra tė ngjashme nė tė cilat mund tė shkru­hej. Secili nuk ka pasur rast ta shkruajė tėrė Kur’anin, por sigurisht dihet se i tėrė Kur’ani gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam qe shkruar, por vetėm nuk qe tubuar nė njė pėrmbledhje. Pėrveē kėsaj, Muhammedi alejhis-selam ėshtė pėrpjekur qė Kur’ani tė mėsohet pėrmendsh. Ēdo musliman gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam ka ditur diēka nga Kur’ani pėrmendsh. Nė mesin e shokėve tė Muhammedit alejhis-selam ka pasur njerėz tė shumtė tė cilėt tėrė Kur’anin qysh gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam e kanė ditur pėrmendsh. Nė mesin e tyre kanė qenė: Ali ibn ebi Talib, Ubejj b. Ka’bi, Muadh b. Xhebeli, Zejd b. Tha­biti, Ebu Zejdi e tė tjerė.

Pas vdekjes sė Muhammedit alejhis-selam mbamendja e Kur’anit ėshtė zhvilluar me hov tė madh. Nė atė kohė disa fise kishin shprehur padėgju­eshmėri dhe kanė refuzuar dhėnien e zekatit. Numėr i madh i renegatėve ishin tubuar rreth pejgamberit tė rrejshėm Musejlimes, tė quajtur “El-Kedhdhāb”. Detyra e parė e Ebu Bekrit ka qenė qė t’i nėnshtrojė kėta re­negatė. Menjėherė e dėrgoi ushtrinė kundėr Musejlimes nėn udhėheqjen e Halid b. El-Velidit. Nė kėtė ushtri ka pasur rreth tre mijė njerėz qė e kanė ditur tėrė Kur’anin, ose pjesėt mė tė mėdha tė tij, kurse janė quajtur “El-Kurrā”. Nė betejėn me Musejlimen u vranė rreth pesėqind prej kėtyre kārive. Pas kėsaj beteje h. Uthmani kėrkoi nga halifeja Ebu Bekri qė tė urdhėrojė qė tėrė Kur’ani tė tubohet nė njė pėrmbledhje. Kėtė nevojė h. Umeri e ka arsyetuar me atė qė nė luftėn e cekur me Musejlimen nė Jemame kanė vdekur shumė kārī (lexues tė Kur’anit), kurse ekzistonin gjasat se edhe nė tė ardhmen do tė ketė shumė beteja tė ngjashme, pran­daj duhej pasur drojė se nė kėtė mėnyrė, kur tė vdesin shumė kari, diēka nga Kur’ani mos tė humbet. Ebu Bekri kėtė e pranoi, dhe e ftoi Zejd b. Thabitin dhe pasi ia tregoi bisedėn e vet me Umerin i tha atij: “Ti je i ri dhe i menēur dhe ne nė menēurinė tėnde nuk dyshojmė, kurse i ke shkruar Kur’an edhe Pejgamberit tė Zotit, prandaj kujdesu dhe tuboje Kur’anin nė njė pėrmbledhje!”

Nė kėtė Zejd b. Thabiti filloi ta shkruajė dhe ta tubojė Kur’anin nė njė pėrmbledhje. Mbikėqyrjen mbi kėtė punė e ka bėrė vetė h. Umeri. Kjo pėrmbledhje i ėshtė dhėnė nė pėrkujdesje dhe ruajtje vetė halifit Ebu Bekrit.

Kjo konsiderohet ndėr meritat mė tė mėdha tė halifit tė parė Ebu Bekrit. Sido qė ai me fuqinė ushtarake e ka ruajtur nga shkatėrrimi shtetin islam duke i nėnshtruar fiset e rebeluara dhe duke luftuar kundėr fuqive fqinje tė Bizantit dhe Persisė, po ashtu nė mėnyrė tė urtė e tė menēur e ka ru­ajtur burimin kryesor tė shkencės islame, Kur’anin famėlart, qė me tė mos tė ndodhė ajo qė ka ndodhur me librat tjerė tė shpallur para Kur’anit. Pėrmbledhja e pėrmendur ėshtė tubuar me pėrpjekjen e shokėve mė auto­ritativė tė Muhammedit alejhis-selam, Ebu Bekrit dhe Umerit, kurse e ka shkruar mė i shkathti nė shkresė nga shokėt e Muhammedit alejhis-selam, Zejd b. Thabiti, i cili, siē kemi pėrmendur mė herėt, e ka shkruar shpall­jen e Muhammedit alejhis-selam, kurse edhe tėrė Kur’anin qysh gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam pėrmendsh e ka ditur. Pėrveē kėsaj, mbi kėtė punė kanė vigjiluar tė gjithė shokėt e Muhammedit alejhis-selam. Tėrė kjo heq ēdo dyshim qė nga Kur’ani ka mund diē tė humbet ose tė kyēet diē qė nuk bėn pjesė nė tė.

Pas vdekjes sė Ebu Bekrit kjo pėrmbledhje ka kaluar nė ruajtje te halifi i dytė Umeri te i cili ka qenė gjatė kohės sė jetės sė tij. Pas vdekjes sė tij pėrmbledhja i erdhi vajzės sė tij, kurse grua e Muhammedit alejhis-selam Hafsės, tė cilės Umeri i ka lėnė porosi qė tė kujdeset pėr trashėgiminė dhe vakėfet e tij.

Gjatė kohės sė halifatit tė h. Uthmanit janė pushtuar Armenia dhe Azer­bajxhani (viti 25 Hixhrij). Nė atė fushatė ka marrė pjesė edhe Hudhejfe b. Jemani, shoku i Pejgamberit alejhis-selam, qė ka hetuar se atje shumė njerėz dallojnė nė mėnyrėn e leximit tė Kur’anit, qė shpesh shpie deri te mospajtimi, konflikti dhe rrėmuja. Kjo e motivoi Hudhejfen dhe kur erdhi nė Medine, i tha h. Uthmanit:

“T’i dilet nė ndihmė kėtij populli para se nė mesin e tyre tė fillojė pėr­ēar­ja pėr librin e tyre fetar, siē ėshtė bėrė ndėr hebrenjtė dhe tė krishterėt”.

Atėherė Uthmani ka kėrkuar prej Hafses qė t’ia dėrgojė atė ekzemplar tė Kur’anit qė ėshtė pėrshkruar gjatė kohės sė Ebu Bekrit. Kur ia dėrgoi Hafsa, i urdhėroi Zejd b. Thabitit, Abdullah b. Zubejrit, Seid b. Asit, Abdurrahman b. Haris b. Hishamit t’i shumėzojnė disa ekzemplarė, tė cilėn punė kėta me ndėrgjegje tė thellė e kanė kryer. Ata ekzemplarė atėherė janė quajtur “mus’hafė”. Mbikėqyrjen mbi pėrshkrimin e ka bėrė vetė halifi h. Uthmani.

Nga pėrshkruesit e lartpėrmendur Zejd b. Thabiti ka qenė ensarij, kurse tre tė tjerėt kanė qenė kurejshitė. Me rastin e pėrshkrimit u ka thėnė h. Uthmani: “Kur tė ndaheni ju dhe Zejd b. Thabiti nė ndonjė fjalė, si do t’i shkruani, atėherė shkruani ashtu si i shqiptojnė kurejshitėt”. Kur nuk pajtoheshin, sėrish i drejtoheshin h. Uthmanit. I kanė ndarė mendimet pėr shembull te shkruarja e fjalės  kėshtu qė Zejd b. Thabiti ka kėr­kuar qė tė shkruhet me “t” tė rrumbullakėt (), por meqė nė dialektin kurejshit te kjo fjalė shqiptohet shkronjaedhe kur bėhet ndalja te ajo, andaj e kanė shkruar si “t” tė gjatė. Nga kjo shihet se te pėrshkrimi i kanė kushtuar kujdes tė madh saktėsisė sė shkrimit tė atyre mus’hafėve. Po ashtu shihet se mospajtimi ka qenė vetėm nė mėnyrėn e shkruarjes sė disa fjalėve, e jo nė diē tjetėr.

Pas mbarimit tė kėsaj pune Uthmani r.a. ekzemplarin e vjetėr ia ka kthyer sėrish Hafsės, kurse nga ekzemplarėt e shumėzuar e ka lėnė njė nė Medine i cili u quajt origjinali kryesor (), nga njė e dėrgoi nė Mekke, Basrė, Kufe, Sham, Jemen dhe Bahrejn. Pos kėsaj ka urdhėruar qė secili te mbamendja dhe pėrshkrimi t’u drejtohet kėtyre mus’hafėve saktė tė pėrshkruar, kurse ēdo gjė tjetėr qė ėshtė e shkruar nga Kur’ani, qoftė pjesėrisht qoftė nė tėrėsi, tė shkatėrrohet e tė digjet, qė mos tė ketė nė kėtė ndonjė gabim qė do ta mashtronte botėn. Me kėtė janė pajtuar tė gjithė as’habėt, e kur mė vonė rebelėt kėtė e cekėn si gabim tė Uthmanit, r.a. Aliu r.a. u ka thėnė:

“Sikur kėtė mos ta kishte bėrė Uthmani, unė do ta bėja”.

Prandaj merita e Uthmanit nė kėtė punė qėndron nė atė qė ka parandaluar ēdo mospajtim nė tė shkruarit dhe tė lexuarit e Kur’anit dhe qė nė kra­hinat kryesore tė botės islame ka dėrguar nga njė ekzemplar tė mus’hafit saktė tė pėrshkruar, qė secili gjatė mospajtimit dhe dyshimit tė rastė­sishėm tė mundet lehtė tė drejtohet nė burim tė sigurt.

Pos kėsaj, pėrshkrimi i mus’hafit me tėrė vrullin ėshtė pėrhapur ashtu qė nė betejėn e Siffinit kur ushtria e Muaviut bėri mashtrimin e njohur dhe i ngriti mus’hafėt nė shtiza duke britur: “Le tė na gjykojė Libri i Zotit!”, kanė qenė rreth pesėqind mus’hafė tė ngritur. Ndėrmjet betejės sė Siffinit dhe pėrshkrimit tė mus’hafit gjatė kohės sė Uthmanit r.a. ka pasur vetėm nja shtatė vjet.

Mėnyra e shkruarjes sė mus’hafėve tė parė

Nuk dihet se a thua ndonjė nga mus’hafėt qė janė pėrshkruar gjatė kohės sė h. Uthmanit deri sot janė ruajtur. Mus’hafėt mė tė vjetėr qė deri sot ja­nė ruajtur janė shkruar me llojin e veēantė tė shkrimit arab qė quhet alfa­beti kufian () edhe atė me shkronja tė mėdha nė letėr tė ma­dhe. Nė shkrimin me tė cilin janė shkruar mus’hafėt e parė nuk ka pasur harekate, e as shenja tė pikėsimit me tė cilat janė dalluar shkronjat e ngjashme. Arabėt qė e kanė mbamendur Kur’anin dhe sipas natyrės sė vet i kanė njohur rregullat e gjuhės arabe, kanė mundur drejt ta lexojnė Kur’anin, derisa tė huajt qė kanė kaluar nė Islam dhe numri i tė cilėve ēdo ditė rritej, shpeshherė kanė gabuar nė tė lexuarit e Kur’anit. Me kėr­kesė tė Zijadit, mėkėmbėsit tė Muaviut nė Irak, i pari Ebu-l Esved ed-Dueli (vdiq nė vitin 69) i ka shpikur shenjat qė nė Kur’an janė shkruar me ngjyrė tjetėr dhe i kanė pėrfaqėsuar harekatet e sotshme. Ato shenja qenė pikat dhe atė: njė pikė mbi harf ka simbolizuar zanorėn ‘fet’ha”, njė pikė nga ana e majtė e shkronjės ka simbolizuar zanoren “damme”, njė pikė nėn shkronjėn ka simbolizuar zanoren “kesre”; dy harekate (tenvin) janė simbolizuar me dy pika dhe atė njėra pėrbri tjetrės, psh. . Nė vend tė teshdidit  nė Medine kanė vėnė gjysmė­rrumbullakun e vogėl tė hapur nga lart, qė do tė vihej mbi harf me fet’ha dhe damme, kurse nėn harf me kesre. Pikat qė kanė pasur dome­thė­nie tė harekes i kanė vėnė mbi gjysmėrrumbullakun pėr zanoren fet’ha, nga ana e majtė e gjysmėrrumbullakut pėr zanoren damma, kurse nėn gjysmėrrumbullak pėr zanoren kesra, psh.

 

Mė vonė teshdidin me fet’ha e kanė shėnuar kėshtu  teshdidin me damme kėshtu  kurse teshdidin me kesre kėshtu  . Kėshtu ėshtė bėrė deri nė kohėn e Halil b. Ahmedit i cili e aplikoi riorganizimin nė shė­nimin e harekateve. Ai e refuzoi praktikėn e deriatėhershme dhe shpiku tetė shenja tė reja, qė ruhen deri mė sot me ndryshime tė vogla. Pėr fet’hanė e ka marrė “elifin’ pak tė shtruar, pėr dammen “vavin” e vogėl, pėr kesren vizėn e shtruar nėn harf tė marrė nga shkronja “ja`” , pėr “sakin” mori kreun e “ha-sė” sė vogėl  si shkurtesė nga fjala  , pėr “teshhid” ka marrė fillimin e shkronjės “shin” si shkurtesė prej fjalės  , pėr medd e ka shkruar nė mėnyrė tė imėt fjalėn  , pėr “silin” me tė imta ka shkruar fjalėn , pėr shenjėn e “hemzesė” ka marrė kre­un e shkronjės “ajn” .

Pėr kėtė Halil b. Ahmedi ka shkruar vepėr tė veēantė qė titu­llo­het:. Halili vdiq nė vitin 170. Shenjat e tij janė:

Sa u pėrket pikave me anė tė tė cilave janė dalluar shkronjat e ngjashme, pėr kėtė ekzistojnė dy mendime. Disa konsiderojnė se ato pika nė fillim fare nuk kanė ekzistuar, kurse tė tjerėt thonė se ato pika kanė ekzistuar qė kur edhe shkronjat ekzistojnė, por qė njerėzit qė t’i shkruajnė mė shpejtė, mjaft i kanė lėshuar, e as qė ka pasur rregulla tė sakta pėr pėrdorimin e atyre pikave. Thuhet se i pari qė i ka vėnė pikat me tė cilat dallojnė shkronjat e ngjashme nė mus’haf ėshtė Nasr b. Asim el-Lejthi (vdiq mė vitin 89 H.), nxėnėsi i Ebu’l - Esved Ed-Dueliut, dhe ate me kėrkesė tė Haxhxhaxh b. Jusufit. Po ashtu i pėrshkruhet vėnia e pikave nė mus’haf, e ndoshta edhe ndonjė riorganizim nė atė pikėpamje Jahja b. Ja’merit, qė, siē thotė Ibnu-l- Ethiri, vdiq mė 129 H. Pikat qė i vunė ata janė shkruar me ngjyrė tė njėjtė sikur qė janė edhe shkronjat. Pėr kėtė ekzistojnė edhe disa transmetime tė cilat deri diku e kundėrshtojnė kėtė qė ne e kemi cekur, por si transmetime mė tė sigurta nė kėtė pikėpamje janė pikėrisht kėto qė ne i kemi theksuar.

Drejtshkrimi i mus’hafit ( )

Nė mus’hafin qė ėshtė shkruar nė kohėn e h. Uthmanit, mėnyrėn e shkri­mit tė tė cilit e kanė marrė tė gjithė pėrsh­krue­sit e mėvonshėm, ka vende qė i kundėrvihen drejt­shkri­­mit mė vonė tė standardizuar tė gjuhės arabe. Si ven­de sekondare mund tė pėrmenden ato ku nė vend tė elifit ėshtė shkruar vavi () ose nė vend tė te-sė sė rrumbullakėt  teja e gjatėose nė vend tė nunit pėr pėrforcim () vetė tenvini (). Mė sė shumti dallojnė kėto vende: ėshtė hequr nga njė shkronjė “ja” nė fjalėtdhe dhe kėshtu janė sh­k­ruar  dhe ėshtė hequr elifi nė fjalėt  dhe  dhe kėshtu janė shkru­ardhe; ėshtė shtuar njė elif mė shumė nė fjalėt dhe  dhe kėshtu janė shkruar  dhe ; ėshtė shtuar vavi nė fja­lėt  dhe kėshtu janė shkruar  etj.

Dijetarėt islamė nė kėtė pikėpamje ndahen nė dy mendime. Disa thonė se alfabeti gjatė kohės sė Uthmanit, e po ashtu edhe mė parė, te arabėt nuk ka qenė si duhet i pėrkryer e as i zhvilluar. Pėr kėtė arsye as’habėt qė e kanė pėrshkruar mus’hafin sipas urdhrit tė Uthmanit, krahas gjithė vė­mendjes nė disa vende nė drejtshkrim kanė gabuar. Dijetarėt e mė­von­shėm islamė, kur alfabeti u zhvillua dhe u bė mė i pėrkryer, nuk patėn lejuar qė nė asgjė tė abstenohet nga drejtshkrimi me tė cilin Kur’ani nė fillim qe shkruar. Kėtė e kanė bėrė pėr arsye qė tė pengohet rruga e ndryshimit qoftė edhe mė tė vogėl nė Mus’haf. Kėtė mendim e ndan edhe Ibni Halduni dhe pėr tė angazhohet dhe e arsyeton nė “Mukaddimen” e vet. Si mbėshtetje pėr kėtė mendim mund tė shėrbejė edhe ajo qė flitet pėr Uthmanin, kur pėrshkruesit ia kanė sjellė mus’hafėt e gatshėm qė t’i kontrollojė, dhe pasi qė i kontrolloi dhe vėrejti nė disa vende parregullsi tė vogla nė pikėpamje tė drejtshkrimit, qė pėrshkruesit nė vėrejtjen e tij dėshiruan t’i pėrmirėsojnė, ai nuk lejoi por tha:

“Lėrini ashtu ato vende, sepse arabėt nė lexim drejt do ta lexojnė dhe kėtė do ta pėrmirėsojnė”.

Tė tjerėt e pėrfaqėsojnė mendimin qė nė kėtė nuk ka kurrfarė parregullsie dhe se pėrshkruesit e parė pėr shkak tė arsyeve tė veēanta, tė cilat aty-kėtu edhe i cekin, kanė abstenuar nga drejtshkrimi i standardizuar.

Dijetarėt islamė konsiderojnė se pa marrė parasysh a ėshtė i drejtė men­dimi i parė apo i dytė, se te pėrshkrimi dhe botimi i mus’hafit duhet pėr­mbajtur atij drejtshkrimi tė veēantė me tė cilin janė shkruar mus’hafėt gjatė kohės sė h. Uthmanit. Pėr kėtė arsye pėr mėnyrėn e shkruarjes sė mus’hafit  shumė dijetarė islamė kanė shkruar vepra tė veēanta. Nė kėto vepra mus’hafin e h. Uthmanit e quajnė  dmth. mus’hafi qė duhet tė jetė shembull nė mėnyrėn e shkrimit tė tė gjithė mus’hafėve. Pėrveē kėsaj, tė gjithė pajtohen se nga drejtshkrimi kur’anor nuk mund tė vjelen rregullat pėr drejtshkrimin e pėrgjithshėm tė gjuhės arabe. Sė kėndejmi shpesh e pėrsėrisin fjalinė qė ka kaluar nė anekdotė:

“Sipas dy llojeve tė drejtshkrimit nuk mund tė rregullohet drejtshkrimi i gjuhės arabe: Kėta janė drejtshkrimi i mus’hafit dhe drejtshkrimi qė pėrdoret nė metrikė.”

Ndarja e Kur’anit nė sure dhe ajete

Kur’ani ėshtė ndarė nė 114 sure prej tė cilave secila ka emėr tė posaēėm. Disa sure kanė edhe nga disa emra. Radhitja e atyre sureve nė mus’haf sipas shumicės sė dijetarėve islamė ėshtė “tevkifi” dmth. sipas urdhėresės sė Zotit, dhe se nė pajtim me kėtė nuk lejohet tė ndryshohet. Dijetarėt islamė e kanė ndarė tėrė Kur’anin nė katėr pjesė. Pjesėn e parė, qė quhet (shtatė sure tė gjata), e pėrbėjnė shtatė suret e para nė Kur’an. Pjesa e dytė quhet  (qindra), kurse e pėrbėjnė suret qė kanė rreth qindra ajete. Pjesa e tretė quhet(qė pėrsėritet), kurse e katėrta  (pjesa shumė e ndarė e Kur’anit) qė sipas mendimit tė disa dije­tarėve fillon prej sures “Kāf”, e sipas mendimit tė disa tė tjerėve prej sures “El-Huxhurāt”.

Ēdo sure ėshtė e ndarė nė ajete. Disa ajete janė mė tė gjata e disa mė tė shkurta. Ajeti mė i gjatė nė Kur’an ėshtė(ajeti qė flet pėr rregullat e borxhit) qė gjendet nė suren “El-Bekare”, kurse fillon kėshtu:

Ajeti mė i shkurtė ėshtė ky:  qė ka dy fjalė. Ka ajete nė tė cilat ka vetėm njė fjalė, por prapėseprapė sipas numrit tė shkronjave mė tė gjata se ajeti i pėrmendur. I kėtillė ėshtė ky ajet:  qė gjendet nė suren “Er-Rrahmān”.

Disa dijetarė tė shkencės sė kiraetit ndėrmjet vete nganjėherė ndahen, ashtu qė njė grup i llogarisin disa fjali tė Kur’anit si ajet i tėrė, kurse grupi tjetėr si pjesė tė ajetit. Pėr kėtė, nė numrin e ajeteve kur’anore tė gjithė dijetarėt e kiraetit nuk janė tė pajtimit. Sipas karive tė Medines ekzistojnė gjithsej 6217 ajete kur’anore, kurse sipas atyre tė Mekkes 6220, sipas atyre tė Kūfes 6236, sipas atyre tė Basrės 6205 dhe sipas atyre tė Shamit 6226. Siē shihet, kėta numra janė mjaft afėr njėri-tjetrit dhe nė pajtim me kėtė mund tė themi se mospajtimi nė kėtė pikėpamje ėshtė i vogėl. Kalimthi kėtu mund tė cekim se dijetarėt islamė po ashtu me kujdes kanė numėruar se sa ka nė Kur’an shkronja dhe pika; e kanė numėruar ēdo shkronjė dhe kanė gjetur se sa herė nė Kur’an ėshtė pėr­sė­ritur ajo. Nga tėrė kjo shihet kujdesi i madh dhe i paarritshėm qė ia kanė kushtuar librit tė vet tė shenjtė duke e ruajtur nga ndryshimi mė i vogėl.

Radhitja e ajeteve nė sure pa kurrfarė dyshimi ėshtė bėrė sipas urdhrit tė Zotit, apo, siē thuhet profesionalisht, radhitja e ajeteve ėshtė “tevkifi”, kėshtu qė kjo radhitje nė asnjė mėnyrė nuk duhet ndryshuar. Mė parė pėrmendėm se edhe Alejhisselami, kur do t’i shpallej ndonjė ajet, gjith­monė e caktonte vendin e tij dhe nė cilėn sure, pas cilit dhe para cilit ajet qėndron ai.

Pra, vėrejtėm se radhitja e ajeteve nė Kur’an ėshtė bėrė sipas urdhrit tė Zotit. Prandaj ajetet ndėrmjet vete janė logjikisht tė lidhura. Gjithnjė ndėrmjet ajetit paraprak dhe atij qė ėshtė pas tij ekziston lidhja nė dome­thėnie  Sė kėndejmi ėshtė ēėshtje shumė e rėndėsishme pėr tė kuptuarit e Kur’anit tė njihen lidhjet e thėna, ashtu qė tėrė sureja duket si njė tėrėsi logjikisht e lidhur. Nė disa vende nė Kur’an kjo lidhje ndėrmjet ajeteve ėshtė krejt e qartė, derisa nė disa vende tė kuptuarit e asaj lidhjeje kėrkon pėrsiatje mė tė thellė. Disa komentues tė Kur’anit i kushtojnė kujdes tė veēantė kėtij aspekti. Ndėr ta sidomos shquhet Burhanudin El-Bikāi (vdiq mė 885 H), i cili nė tefsirin e tij tė quajtur “Nazmu-d-durer fi tenāsubi-l-ājāti ve-s-suver” (Radhitja e margaritarėve nė lidhjen ndėrmjet ajeteve dhe sureve) kėsaj ēėshtjeje i ka kushtuar kujdes tė veēantė siē kuptohet kjo nga vetė emri.

E jo vetėm qė ekziston lidhja ndėrmjet disa ajeteve dhe sureve por ek­ziston njėfarė harmonie dhe lidhje ndėrmjet fillimit dhe mbarimit tė disa sureve. Kėshtu pėr shembull sureja “El-Mu’minūn” filon me ajetin  (“Tashmė janė tė shpėtuar besimdrejtėt”), kurse ajeti i parafundit nė po kėtė sure mbaron me fjalėt:  (“Pa dyshim, jobesimtarėt nuk do tė shpėtojnė”). Duket se ėshtė dokumentuar gjykimi i shqiptuar nė ajetin e parė me atė qė ėshtė dėshmuar vėrtetėsia e gjykimit tė kundėrt i cili nė fund tė sures ėshtė sjell si pėrfundim pėr­fundimtar. Shembulli i dytė: Nė suren “El-Kasas” nė fillim pėrmendet pėrjetimi i Musaut alejhis-selam, se si ėshtė detyruar ta lėshojė vendin e tij tė lindjes e tė ikė nga armiku, por ai mė nė fund megjithatė ka qenė ngadhėnjimtar. Nė fund tė sures i urdhėrohet Muhammedit alejhis-selam qė tė durojė qė e ka lėshuar vendin e vet tė lindjes Mekken, dhe i prem­tohet se nė tė sėrish do tė kthehet. Pėrjetimi i Musaut alejhis-selam i cili ėshtė i ngjashėm me pėrjetimin e Muhammedit alejhis-selam ėshtė cekur si ngushėllim pėr Muhammedin alejhis-selam dhe dėshmi se me­gjith­atė ai do tė jetė ngadhėnjyes. Te pėrjetimi i Musaut alejhis-selam thu­het se Musau ka thėnė: (“Kurrė nuk do tė jem ndih­mės i mėkatarėve”), kurse nga fundi i sures i urdhėrohet Muham­me­dit alejhis-selam dhe i thuhet (“Assesi mos u bėjė ndih­mės i pabesimtarėve!”)

Duke pasur vėmendje nė kėto lidhje dhe raporte tė cekura, lehtėsohet tė kuptuarit e ajeteve dhe sureve kur’anore dhe bėhet e kuptueshme tėrėsia pėrmbajtėsore. Prandaj te komentimi dhe te tė kuptuarit e Kur’anit nė kė­tė duhet patur kujdes vazhdimisht.

Shkaku i shpalljes sė disa ajeteve (  )

Ekzistojnė ajete kur’anore qė janė shpallur pa shkak dhe shkas tė mirė­filltė, kurse ekzistojnė prap asosh qė janė shpallur pėr shkak dhe shkas tė mirėfilltė qė kanė ndodhur gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam. Shkaku i theksuar nė tė shumtėn e rasteve ėshtė ndodhi qė ka ndodhur gjatė kohės sė Muhammedit alejhis-selam dhe me atė rast janė shpallur ajetet qė pėrmbajnė vendimin sheri’atik pėr ndodhinė pėrkatėse. Si shem­bull pėr kėtė mund tė na shėrbejnė ajetet qė flasin pėr “dhiharin” nė fillim tė sures “El-Muxhādele” dhe ajetet qė flasin pėr “lianin” nė fillim tė sures “En-Nūr”. Ky shkak mund tė jetė edhe pyetja qė i ėshtė drejtuar Muham­medit alejhis-selam. Si shembull i kėsaj ėshtė ajeti  (“Po tė pyesin pėr shpirtin”) dhe shumė ajete tė tjera, e sidomos ato qė fillojnė me fjalėt:  (“Po tė pyesin”) dhe me fjalė tė ngjashme.

Tė njihen shkaqet dhe shkasi i shpalljes sė disa ajeteve ėshtė ēėshtje shumė me rėndėsi pėr tė kuptuarit e Kur’anit, por edhe tė dispozitave tė sheriatit pėrgjithėsisht. Shpeshherė mufesirėt theksojnė edhe nga disa shkaqe tė disa ajeteve. Nė kėtė rast vetėm njėri ėshtė shkaku i vėrtetė, kurse nė rastet tjera, qė ata i cekin si shkak i Shpalljes, vetėm gjatė jetės sė Muhammedit alejhis-selam ėshtė aplikuar ajeti pėrkatės.

Pėr shkak se ėshtė me rėndėsi tė njihen shkaqet e shpalljes sė disa ajete­ve, shumė dijetarė islamė pėr kėtė kanė shkruar vepra tė veēanta. Mė i vjetri prej tyre ėshtė Ali b. Abdullah ibnu-l-Medini (vdiq mė 234 H.), mėsuesi i Buhariut, kurse vepra mė e njohur nė kėtė degė tė shkencės islame ėshtė “Esbābu-n-nuzūl” tė cilėn e shkroi mufesiri Vahidiu, pėr tė cilin mė vonė do tė flitet.

Nāsih-i dhe mensūh-i

Po ashtu pikėpamje me rėndėsi nė tefsir ėshtė tė njihen ajetet abroguese (nāsih) dhe tė abroguara (mensūh). Mensūh janė ato ajete qė pėrmbajnė dispozitėn sheri’atike, qė ka qenė nė fuqi vetėm njė kohė tė kufizuar, kurse nāsih ajete janė ato qė pėrmbajnė dispozitat sheri’atike qė i kanė shfrytėzuar ato dispozita tė pėrkohshme qė gjenden nė ajetet mensūh. Dispozitat e sheri’atit qė janė tė pėrmbajtura nė ajetet nāsih mbeten tė pėrhershme. Njėherė Aliu r.a. e ka pyetur njė njeri qė nė xhami i kėshillonte njerėzit dhe u ligjėronte, se a i njeh ajetet nāsih dhe mensūh, e kur ky i ėshtė pėrgjigjur se nuk i njeh, Aliu r.a. i ka thėnė:

“Ti veten dhe tė tjerėt i hedh nė shkatėrrim”.

Nė tė shumtėn e rasteve mufesirėt nė veprat e veta tė tefsirit e trajtojnė ēėshtjen e ajeteve nāsih dhe mensūh, dhe pėr kėtė japin shpjegim tė domosdoshėm, kurse shumė dijetarė islamė kėtė e kanė pėrpunuar edhe nė vepra tė veēanta. Prej tyre janė Ebu Ubejd Kasim b. Sel-lām (vdiq mė 224 H.), Ebu Davud es-Sixhistani (vdiq nė vitin 275 H.), Ebu Xha-fer en-Nehhāsi (vdiq mė 338 H.) e tė tjerė.

Kur’ani si mu’xhize ()

Kur’ani ėshtė mu’xhizeja mė e madhe e Muhammedit alejhis-selam. Dijetarėt islamė e pėrkufizojnė nocionin e mu’xhizes dhe thonė: “Mu’­xhizeja ėshtė vepėr e mbinatyrshme, qė e kreu njeriu i cili pohon se ėshtė I Dėrguar i Zotit, e askush tjetėr nuk mund diē tė tillė tė bėjė”. Mu’xhizet ndahen nė ato qė i kuptojmė me anė tė shqisave () dhe ato qė i kup­tojmė me anė tė mendjes dhe arsyes (). Shumica e mu’xhizeve tė pejgamberėve tė mėparshėm kanė qenė tė llojit tė parė, kurse shumica e mu’xhizeve tė pejgamberit tonė Muhammedit alejhis-selam janė tė llojit tė dytė, sepse ai ėshtė pejgamberi i fundit i Zotit dhe se ėshtė e nevoj­shme qė mu’xhizet e tij tė jenė tė pėrhershme, nė mėnyrė qė tė mund tė shėrbejnė si dėshmi edhe pėr ata qė do tė vijnė pas tij. Mu’xhizet e pej­gamberėve tė kaluar kanė qenė tė pėrkohshme dhe ato kanė mund t’i sho­hin vetėm ata qė kanė jetuar nė atė kohė dhe qė kanė qenė tė pranishėm. Kur’ani si mu’xhize mbetet deri nė Ditėn e gjykimit. Nė ēdo kohė nė Kur’an zbulohet diē qė mė parė nuk ka qenė e njohur, e qė shėrben si dėshmi e vėrtetėsisė sė Kur’anit dhe pohimit tė Muham­medit alejhis-selam.

Muhammedi alejhis-selam u paraqit nė mesin e arabėve, tė cilėt atėherė kishin arritur kulmin nė shkathtėsinė gjuhėsore, elokuencėn dhe orato­rinė, ashtu qė askush nė atė me ata nuk ka mund tė krahasohet. Kur Ai prej tyre ka kėrkuar qė ata t’i ofrojnė diē si Kur’ani, duke u dhėnė pėr kė­tė edhe afat tė gjatė, ata nuk kanė mund tė japin as diē pėrafėrsisht tė ngjashme me Kur’anin. Pėr kėtė na flet ky ajet kur’anor:

“Pra, nėse ata janė tė drejtė, le ta sjellin njė ligjėrim si ai.” (Et-Tūr, 34). Pastaj Muhammedi alejhis-selam prej tyre ka kėrkuar tė sjellin sė paku dhjetė sure tė ngjashme me suret kur’anore, e as kėtė nuk kanė pasur mundėsi ta bėjnė. Pėr kėtė na flet Kur’ani dhe thotė:

“Apo, pse ata thonė: ‘Ai (Muhammedi) e trilloi atė (Kur’anin)’ Thuaj: ‘Formuloni pra, dhjetė kaptina si ai (Kur’ani) ashtu tė trilluara (siē thoni ju) dhe thirrni, pos All-llahut, po qe se jeni tė drejtė (ēka tė thoni), kė tė mundeni pėr ndihmė!’” (Hūd, 13).

Pas kėsaj Muhammedi alejhis-selam prej tyre ka kėrkuar tė sjellin qoftė njė sure tė ngjashme me ato kur’anore. Pėr kėtė na flet ky ajet:

“E nė qoftė se jeni nė dyshim nė atė qė Ne ia shpallėm gradualisht robit tonė, atėherė sillni ju njė kaptinė tė ngjashme si ai (Kur’ani) dhe thirrni (pėr ndihmė) dėshmitarėt tuaj (zotėrat) pos All-llahut, nėse jeni tė sin­qertė.” (El-Bekare, 23).

Kur nuk mundėn tė sjellin asnjė sure qė do t’u gjasonte sureve kur’anore edhe krahas aftėsisė sė vet tė madhe nė shkathtėsinė oratorike dhe poezi, atėherė Kur’ani para syve tė tėrė botės ka theksuar pafuqinė dhe dobėsinė e tyre dhe pėr kėtė ka thėnė:

“Thuaj: ‘Edhe sikur tė bashkoheshin njerėzit dhe xhinet pėr tė sjellė njė Kur’an tė tillė, ata nuk do tė mund tė bėnin si ky sado qė do ta ndihmonin njėri-tjetrin.” (El-Isrā’, 88).

Meqė nuk sollėn diē tė ngjashme me Kur’anin, kėshtu nė tė vėrtetė kanė pranuar se njerėzit nuk janė nė gjendje ta bėjnė kėtė. Ata, tė cilėt si armiq mė tė rreptė nė ēdo hap janė orvatur ta errėsojnė dritėn e Kur’anit, kėtė edhe do ta bėnin qė njėherė zėnka pėrfundimisht tė pushojė. Nė vend qė kėtė ta bėjnė dhe t’i pėrgjigjen thirrjes, ata e kanė kthyer nė shamatė dhe nxitje sikur ēdokush qė ėshtė ngadhėnjyes dhe i fituar, kėshtu qė disa kanė thėnė se Kur’ani ėshtė sihr (mashtrim e magji), disa se ėshtė poezi e rėndomtė, e disa se kėto janė rrėfime tė vjetra jo tė vėrteta (). Kėshtu kanė vepruar pėr shkak se kanė qenė tė ngadhėnjyer e tė dėsh­pėruar. Nė fund janė kėnaqur me atė qė shpata t’ju gjykojė, gratė dhe fėmijėt t’u bėhen robėr, kurse pasuria t’u zhduket e shkatėrrohet, tė gjitha kėto pėr hir tė krenarisė dhe entuziazmit tė tyre tė madh. Sikur tė kishin mundėsi tė krijonin diē tė ngjashme me Kur’anin, a thua nuk do t’i rre­keshin asaj pune?! Kjo pėr ta ka qenė shumė mė e lehtė se sa veten t’ia ekspozojnė vdekjes sė sigurt. E as prej asaj kohe e deri mė sot nuk u gjet askush qė do tė mund ta bėnte atė para sė cilės arabėt elokuentė mbetėn tė pafuqishėm.

Kur’ani ėshtė mu’xhize nga disa aspekte. Tė gjitha ato aspekte nuk mun­den nė njė vend tė numėrohen, sepse ēdo ditė vazhdimisht aspektet e i’xhazit kur’anor shtohen dhe rishtazi zbulohen. Pėr Kur’anin si mu’xhi­ze janė shkruar si nė letėrsinė e vjetėr islame ashtu edhe nė tė renė vepra tė veēanta. Ndėr aspektet mė kryesore tė i’xhazit kur’anor mund tė numėrohen kėto qė vijojnė:

1. Rrjedhshmėria dhe bukuria e tekstit tė tij qė ėshtė mbi fuqinė njerėzore sikur edhe ajo qė ēdo fjalė i pėrgjigjet vendit tė vet;

2. Mėnyra e jashtėzakonshme dhe tėrheqėse e shprehjes qė u kundėrvihet mėnyrave tjera tė shprehjes nė gjuhėn arabe;

3. Ajo qė Kur’ani pėrmbanė lajmet pėr popujt e kaluar, besimin dhe vep­rimin e tyre, jetėn e pejgamberėve tė kaluar, punėn e tyre, sheri’atin e tyre e gjėra tė ngjashme, pėr ēka as Muhammedi alejhis-selam para pejgam­berisė sė tij, as populli i tij nuk kanė ditur asgjė. Muhammedi alejhis-selam si njeri qė nuk ka ditur as tė lexojė as tė shkruajė, as qė diēka mė parė ka mėsuar e as qė ėshtė shkolluar, i ka sjellė nė Kur’an ato lajme plotėsisht saktė dhe nė pajtim me vetė ndodhitė. Pikėrisht ajo qė Muham­medi alejhis-selam ka qenė analfabet dhe para askujt nuk ka mėsuar, qartė dėfton se Kur’ani nuk ėshtė vepėr e tij por shpallje e Zotit;

4. Kur’ani pėrmbanė edhe lajmet pėr disa ndodhi tė ardhshme qė, kur tė ndodhin, plotėsisht do tė pajtohen me thėniet e tij. Shembujt pėr kėtė janė cekur nė veprat qė veēan flasin pėr i’xhazin kur’anor dhe nė veprat pėr ilmu-l-kelāmin;

5. Kur’ani nuk bie ndesh me atė qė shkenca nė kohėn mė tė re e ka kons­tatuar dhe drejt e ka dėshmuar;

6. Nė Kur’an nuk ka gabime dhe pasaktėsi, kurse njė vepėr njerėzore nuk mund tė jetė pa gabime dhe pa pasaktėsi;

7. Kur’ani flet pėr ēdo gjė qė pėr njerėzit ėshtė e nevojshme pėr fat dhe shpėtim nė tė dy botėt. Ai saktė ka caktuar ēka duhet besuar, ka dhėnė rregullat e ritualeve - ibadetit, rregullat pėr moralin dhe veprimet morale, rregullat pėr raportet reciproke tė njerėzve dhe bashkėsive, dhe ka caktuar detyrėn e njeriut nė kėtė botė dhe tėrė jetėn pas vdekjes, etj. etj.

Shpjegimi i Kur’anit - tefsiri

Tė kuptuarit e Kur’anit s’ėshtė punė e lehtė, njė, pėr shkak tė stilit tė tij tė lartė, dy, qė ai prek nė tė gjitha fushat e shkencat fetare, ashtu qė pėr kėtė shkak na janė tė nevojshėm komentuesit e Kur’anit ose tefsirėt. Edhe vetė shokėt e Muhammedit alejhis-selam nė aspekt tė tė kuptuarit mė tė thellė tė disa ajeteve nė Kur’an i janė drejtuar Tė Dėrguarit tė Zotit i cili shumė vende nė Kur’an i ka komentuar. Kjo edhe nga Zoti nė vetė Kur’anin i ėshtė urdhėruar dhe i ėshtė dhėnė si detyrė. Pėr kėtė Kur’ani thotė:

“Ty ta zbritėm Kur’anin qė t’u shpjegosh njerėzve atė qė u ėshtė shpallur atyre, me shpresė se do ta studiojnė (Kur’anin).” (En-Nahl, 44).

E kur shokėve tė Pejgamberit alejhis-selam, tė cilėt nė hollėsi e kanė njo­hur gjuhėn arabe dhe kanė jetuar nė kohėn kur ėshtė shpallur Kur’ani dhe mė sė miri i kanė njohur rrethanat e atėhershme u ėshtė nevojitur shpje­gimi i disa ajeteve, nėnkuptohet se njerėzit tjerė gjithsesi kanė nevojė pėr njė shpjegim tė mirėfilltė. Shkenca pėr shpjegimin e Kur’anit nė bazė tė rregullave tė gjuhės arabe dhe dijes tjetėr tė nevojshme nė gjuhėn arabe quhet “tefsir”.

Vetė fjala “tefsir” ėshtė nxjerrė nga fjala  (dmth. tė sqarohet, tė shpjegohet). Folja nga kjo rrėnjė pėrdoret nga lloji i parė dhe thuhet:  dhe pėrcillet nė llojin e dytė qė tė tregojė pėr­for­ci­min dhe nga kėtu vjen fjala “tefsir”. Krahas shprehjes “tefsir” pėrdoret edhe shprehja “te’vil” qė dmth. po ashtu tė shpjegohet. Dijetarėt mė tė vjetėr islamė e pėrdornin fjalėn “te’vil” nė kuptimin e njėjtė sikur edhe fjalėn “tefsir”. Kjo shihet edhe nga vetė emri qė mufesiri i famshėm Ibni Xherir et-Taberiu ia ka dhėnė tefsirit tė vet, e ky ėshtė “Xhāmi-ul-bejān fi te’vil-il-Kur’an”. Dijetarėt e mėvonshėm islamė bėjnė dallimin ndėrmjet shprehjes “tefsir” dhe “te’vil”. Disa thonė se tefsir ėshtė shpjegimi i disa fjalėve kur’anore, kurse te’vil ėshtė shpjegimi dhe sqarimi i dome­thė­nie­ve tė ajeteve tė tėra kur’anore. Tė tjerėt thonė se tefsir ėshtė shpjegimi i do­methėnies zanafillore gjuhėsore tė disa fjalėve kur’anore, derisa te’vil dmth. pėr shkak tė dėshmisė sė veēantė tė abstenohet nga domethėnia za­na­fillore gjuhėsore, kurse tė merret ajo domethėnie qė e kėrkon vetė dėsh­mia. Pėr kėtė ekzistojnė edhe mė shumė mendime tė ndryshme, por me­gjithatė nuk largohen tepėr nga dy mendimet e thėna.

Kushtet qė kėrkohen te mufesiri dhe si duhet shpjeguar Kur’anin

Mufesiri duhet qė nė mėnyrė tė pėrsosur ta njohė gjuhėn arabe, gra­ma­ti­kėn, sintaksėn dhe etimologjinė e gjuhės arabe, stilistikėn me tė tri degėt e saj (meāni, bejāni dhe bedi’), shkencėn e kirāetit, akaidit, usuli-fikhut, es­babi nuzūlin, nāsihun dhe mensūhin, e pėrveē kėsaj duhet tė ketė edhe ta­lent tė jashtėzakonshėm tė lindur. Kushtin e fundit dijetarėt islamė e qu­aj­nė me emėrtimin , e duke e shpjeguar thonė: Kjo ėshtė dituria qė Zoti ia ndanė atij i cili vepron sipas rregullave tė fesė dhe dijes sė vet. Nė mesin e kushteve qė kėrkohen te mufesiri bėn pjesė edhe ajo qė t’i pėrmbahet besimit tė drejtė islam dhe nė kėtė ta ndjek Muhammedin alej­his-selam dhe gjeneratėn e muslimanėve qė nė kohėn e tij kanė jetuar dhe prej tij kanė mėsuar. Kush nė kėtė ka qenė i dyshimtė, atij nuk do tė mund t’i besohet shpjegimi i Kur’anit. Nga njerėzit e kėtillė nuk pranohet as hadithi kur vetėm e transmetojnė, e ku mė t’u pranohet shpjegimi i tyre i fshehtėsive tė librit tė Zotit.

Te shpjegimi i Kur’anit ėshtė detyrė qė nė rend tė parė tė drejtohemi nė vetė Kur’anin, sepse ajo qė nė njė vend shkurtimisht dhe dendur ėshtė thėnė, kjo nė vend tjetėr gjerėsisht ėshtė shpjeguar. Pas kėsaj duhet tė drejtohemi nė fjalėt e Pejgamberit tė Zotit, sepse Sunneti ėshtė shpjegues i Kur’anit. Nė vendin e tretė duhet tė drejtohemi nė mendimin e shokėve tė Muhammedit alejhis-selam, sepse ata kanė jetuar nė kohėn kur Kur’ani ėshtė shpallur dhe i kanė njohur rrethanat dhe rastet pėr ē’arsye disa ajete janė shpallur. Pas kėsaj duhet mbėshtetur nė rregullat e gjuhės arabe duke iu pėrmbajtur domethėnies sė vėrtetė tė fjalės. Sė kėndejmi dijetarėt isla­mė nuk i konsiderojnė tefsire disa shpjegime tė mistikėve (batinive) qė nuk mbėshteten nė rregullat e gjuhės arabe e as nė platformat tjera pėr shpjegimin e Kur’anit, e as qė i pėrgjigjen domethėnies zanafillore dhe tė drejtė tė fjalės. Pėr shpjegimin e tillė, Nesefiu nė “Akaidin” e vet thotė:

“Fjalėt kur’anore e po ashtu edhe hadithet duhet shpjeguar sipas dome­thė­nies origjinale e tė drejtė tė fjalės. Tė lėshohet kjo domethėnie, kurse tė pranohen domethėniet qė i shtrojnė batinitė dmth. mosbesim.”

Disa dijetarė islamė konsiderojnė se pėrbri domethėnies sė drejtė tė ajetit mund tė ceket edhe domethėnia “batin” e cila nuk konsiderohet shpjegim por pėr shkak tė ngjashmėrisė sė saj me domethėnien e parė pėrmendet kalimthi pranė domethėnies sė vėrtetė. Kėshtu veprojnė shumė mufesirė sikur Nejsaburi dhe Alusi.

Sa u pėrket tregimeve tė ndryshme qė janė marrė nga priftėrinjtė hebraikė e tė krishterė, kurse janė tė njohura me emrin “israilijjāt”, ato ndahen nė tre grupe.

Grupin e parė e pėrbėjnė ato qė flasin pėr atė qė nė Kur’an apo hadith ėshtė cekur, dhe se nė pajtim me kėtė pėr ne janė tė tepėrta dhe krejtėsisht tė panevojshme.

Grupin e dytė e pėrbėjnė ato tregime, pėrmbajtja e tė cilave i kundėrvihet asaj qė ėshtė nė Kur’an ose hadith. Pėr kėtė lloj kemi ditur se pa kurrfarė dyshimi janė tė rrejshme dhe jo tė sakta, dhe se pėr kėtė shkak janė tė ndaluara (haram) tė fliten e tė pėrmenden, e sidomos duke e shpjeguar Kur’anin. Ėshtė e lejueshme qė tregimet e tilla tė ceken pėr atė shkak, qė tė shpjegohet pasaktėsia e tyre dhe se kundėrshtohen me Kur’anin ose hadithin.

Grupin e tretė e pėrbėjnė ato tregime, pėrmbajtja e tė cilave nuk e kun­dėrshton Kur’anin ose hadithin, e as qė gjenden nė tė. As ky lloj i israi­li­jateve pėr ne nuk ka kurrfarė rėndėsie as vlere, sepse nuk mund tė konsi­derohen si argumente as qė mund nė to tė mbėshtetet gjatė shpjegimit tė Kur’anit. Pėr kėtė lloj Muhammedi alejhis-selam ka thėnė:

“Mundeni pa kurrfarė dėmi e pengese tė flitni nga izraelitėt”. Pra, kėtė lloj Muhammedi alejhis-selam e ka lejuar tė flitet ashtu siē mund tė thu­hen tregimet dhe pėrrallėzat tjera.

Nė pajtim me atė qė u tha mė lart, shpjegimi me hamendje i individit qė nuk mbėshtetet nė kushtet e cekura, ėshtė i ndaluar dhe nuk ka kurrfarė vlere. Muhammedi alejhis-selam pėr kėtė ka thėnė:

“Kush pėr Kur’anin thotė diē nga vetja, ka gabuar qoftė edhe nėse ia qė­llon”, dhe

“Kush pėr Kur’anin flet diē pa dije,le t’ia pėrgatisė vetes vendin nė zjarr”.

Pra, dėnimi i rėndė i pret ata njerėz qė nė mėnyrė tė vet e shpjegojnė Kur’anin duke mos pasur kujdes nė rregullat dhe kushtet e nevojshme.

Llojet e ndryshme tė tefsirit

Pėr tefsirin kanė shkruar njerėzit qė janė dalluar nė tė gjitha shkencat fetare e tė tjera tė ndryshme. Secili prej tyre i ka dhėnė rėndėsi dhe kujdes mė tė madh asaj shkence e dege qė mė sė shumti e ka dashur dhe me tė cilėn mė sė shumti ėshtė preokupuar. Pėr kėtė shkak janė krijuar mė shumė lloje tefsirėsh.

Kėshtu nė tefsiret e Taberiut, Ibni Kethirit dhe Sujutiut dominon shkenca e hadithit dhe tradita (  ) pėrgjithėsisht. Kurtubiu vėmendjen mė tė madhe ua ka kushtuar ēėshtjeve tė fikhut, dhe kjo nė tefsirin e tij qė nė shikim tė parė vėrehet. Disa dijetarė islamė qė e kanė kultivuar shkencėn e fikhut i kanė nxjerrė nga Kur’ani vetėm ato ajete qė flasin qoftė edhe pėr sė largu pėr ēėshtjet fikhore, dhe pastaj i kanė shpjeguar dhe hollė­sisht i kanė pėrpunuar. Veprat e tilla mbajnė titullin “Ahkamu-l-Kur’an”. Prej veprave tė botuara tė kėtij lloji mė e njohur ėshtė “Ahkama-l-Kur’an” e Ebu Bekr err-Rraziut tė quajtur El-Xhessas (ka vdekur mė 370 H.), dhe “Ahkamu-l-Kur’an” e Ebu Bekr Ibnu-l-Arebiut (ka vdekur mė 543 H.). I pari prej dy tė pėrmendurve ėshtė i medhhebit hanefit, kurse tjetri i medhhebit malikit. Fahruddin Raziu, qė shumė e ka dashur ilmu-l-kelamin dhe filozofinė, ka futur nė tefsirin e vet shumė sosh nga fusha e atyre shkencave nė lidhje me shpjegimin e disa ajeteve. Zemahsheriu qe dalluar nė njohjen e stilistikės sė gjuhės arabe, dhe se pėr kėtė nė Kesh­shafin e vet mė sė shumti merret me pėrpunimin e kėtij aspekti kur’anor. Disa prap e kanė kaluar me radhė tėrė Kur’anin nga aspekti sintaksor dhe kanė cekur rasėn e ēdo fjale dhe cilin vend e zė nė fjali. Ky lloj i veprave quhet “I’rabu-l-Kur’an”. Prej veprave tė botuara tė kėtij lloji ėshtė e njo­hur vepra e Ebu-l-Beka el-Ukberiut (ka vdekur mė 616 H.) me emrin “Imlāu ma menne bihirr-Rrahmān min vuxhuhi-l-i’rabi fi xhamii-l-Kur’­an”. Po ashtu ekzistojnė tefsire qė pothuaj nė masė tė njėjtė i komentojnė ajetet kur’anore nga tė gjitha aspektet e pėrmendura. I kėtillė ėshtė tefsiri i Alusit dhe i shumė mufesirėve tė tjerė.

Te studimi i Kur’anit ėshtė e nevojshme qė tė zgjedhet njė aspekt i tij dhe qė Kur’ani nga ai aspekt tė studiohet. Pėr kėtė arsye disa mufesirė e kanė zgjedhur aspektin gjuhėsor, disa fikhor, disa tė ilmu-l-kelamit dhe nė tefsiret e tyre kėtė si mė kryesor e kanė pėrpunuar. Kur’ani ėshtė libėr qė udhėzon nė rrugė tė drejtė dhe shpie drejt lumturisė nė tė dy botėt. Prandaj ėshtė mė se e nevojshme qė te studimi i Kur’anit vėmendja mė e madhe t’i kushtohet kėtij aspekti kur’anor, sepse ky ėshtė caku dhe synimi kryesor i Kur’anit.

Zhvillimi i shkencės sė tefsirit dhe
biografitė e mufesirėve mė tė njohur

Muhammedi alejhis-selam i pari e ka shpjeguar Kur’anin. Prej kėtyre shpjegimeve tė tij nė pėrmbledhjet e ndryshme tė hadithit janė ruajtur njė numėr i konsiderueshėm. Prej kėsaj do tė mund tė shkruhej vepėr e ve­ēantė, qė disa dijetarė islamė edhe e kanė bėrė. Pėrveē kėsaj, shumica e mufesirėve me rastin e shpjegimit tė disa ajeteve e pėrmendin gjithnjė shpjegimin e Muhammedit alejhis-selam nė vend tė parė. Pos Alejhis­selamit Kur’anin e kanė shpjeguar edhe shokėt e tij tė ditur. Ndėrmjet tyre nė kėtė pikėpamje veēanėrisht dallohen: katėr halifėt e parė, Ibn Mes’udi, ibn Abbasi, Ubej ibn Ka’bi, Zejd ibn Thabiti, Ebu Musa el-Esh’ariu dhe Abdullah ibn Zubejri. Nė mesin e gjithė kėtyre, si mufesir mė sė shumti ėshtė dalluar Abdullah ibn Abbasi, djali i xhaxhait tė Pej­gamberit alejhis-selam, pėr tė cilin Muhammedi alejhis-selam e ka lutur Zotin duke thėnė:

“All-llahu ynė, aftėsoje nė tė kuptuarit e fesė dhe kėshilloje nė shpje­gi­min e Kur’anit!”

Ai mbanė titullin “Terxhumānu-l-Kur’an”, dmth. shpjegues i Kur’anit. Men­dimet e tij pėr tefsirin gjenden tė tubuara e tė shėnuara nė tefsiret e ndrysh­me qė i kushtojnė kujdes mė tė madh traditės. Disa prej dijetarėve tė mėvonshėm islamė kanė tubuar, por jo nė mėnyrė tejet kritike, shpje­gimet e Ibni Abbasit tė Kur’anit nė njė pėrmbledhje, qė edhe ėshtė botuar dhe ėshtė e njohur me emrin “Tefsiru Ibnil-Abas”.

Pas gjeneratės sė shokėve tė Muhammedit alejhis-selam me tefsir janė marrė tabiinėt dhe atė mė sė shumti ata qė kanė jetuar nė Mekke, Medine dhe Kufe. Ata qė kanė jetuar nė Mekke kanė pasur rast tė mėsojnė nga Ibni Abbasi, ata qė kanė jetuar nė Kufe mė sė shumti pėr tefsirin kanė dėgjuar dhe mėsuar nga Ibn Mes’udi, kurse Medina edhe ishte qyteti i Muhammedit alejhis-selam nė tė cilin ruhej kujtimi i gjallė pėr Pejgam­berin alejhis-selam dhe mbarė punėn e tij. Nė mesin e tabiinėve mė sė shumti nė tefsir pėrmenden Muxhāhidi, Atā ibn Ebi Rebāhu, Ikrime, Seīd ibn Xhubejri, Tāvūsi, Dahhāk ibn Muzahimi, Hasan el-Basriu, Muham­med ibn Ka’b el-Kureziu, Ebu’l-Alije, Katāde, Zejd ibni Esleme, Mesrūk ibnu-l-Exhde’, Seīd ibn Musejjebi e tė tjerė. Larg do tė shkonim sikur pėr secilin prej tė cekurve nga diēka tė thonim. Mund tė thuhet se ndėrmjet tyre mė sė shumti pėrmendet Muxhahidi i cili vetė thotė: “Unė para Ibn Abbasit tridhjetė herė e kam lexuar Kur’anin”. Me njė rast tjetėr ka thėnė: “Tri herė para Ibn Abbasit e kam kaluar Kur’anin duke e ndalur nė ēdo ajet dhe duke e pyetur pėr tė”.

Mendimet e tabiinėve tė lartpėrmendur pėr tefsirin janė tė tubuara nė vep­rat e ndryshme tė hadithit dhe tefsirit, e kryesisht nė tefsirin e Ibnu Xherīr et-Taberiut.

Ibnu Xherīr et-Taberiu

Ebu Xha’fer Muhammed b. Jezid Ibni Xherīr et-Taberi el-Bagdadi ėshtė njėri prej dijetarėve tė famshėm islamė. U lind nė qytetin Amulu nė kra­hinėn Taberistan nė vitin 224 H. Ka qenė i njohur si dijetar mjaft i aftė nė kiraet, tefsir, hadith, fikh dhe histori, pėr tė cilat ka shkruar numėr tė madh veprash. Nxėnėsit e tij pas vdekjes sė tij e ndanė numrin e faqeve tė veprave tė shkruara nga ai me ditėt e jetės sė tij pas moshės madhore, dhe doli rezultati se ai ēdo ditė ka shkruar nga katėrmbėdhjetė faqe. Veprat mė tė njohura tė tij janė:

1. Tefsiri i madh nė tridhjetė vėllime me emrin “Xhāmi-ul-bejān fi te’vil-il-Kur’an”, qė deri tash dy herė ėshtė botuar nė Kajro (deri nė vitet nėntė­dhjetė kjo vepėr ka pėrjetuar dhjetėra botime nga shumė botues, N.I.);

2. Historia e madhe nė dymbėdhjetė vėllime e quajtur “Tārihu-l-mulūki-l-erdi ve-l-enbijā”, qė u botua mė parė nė Lejden e pastaj nė Kajro, kurse fillon me krijimin e botės dhe mbaron me ndodhitė e vitit 302 Hixhrij. Kjo histori e tij konsiderohet burim mė i sigurt pėr historinė e tre shekuj­ve tė parė tė Islamit;

3. “Tehdhību-l-āthhār” pėr fikhun, ende e pabotuar dhe veprat tjera.

Ibn Xheriri ka qenė imam nė zė dhe muxhtehid i pavarur. Ka themeluar edhe medhhebin e veēantė qė e kanė ndjekur disa dijetarė tė mėvonshėm, por nuk jetoi gjatė kohė. Ibni Xheriri ka vdekur nga fundi i shevalit mė 310 H. Ka punime edhe nė vargje. Vargjet vijuese janė tė tij:

(“Kur tė varfėrohem e tė kem kokėēarje, / kėtė nuk e di as vėllai im i lin­dur / e kur pasurohem, pasurohet edhe miku im. / Turpi fytyrėn ma ruan, / kurse butėsia ėshtė nė kėrkesat e mia shok. / Sikur tė mė lejonte fytyra, / unė lehtė deri te pasuria do tė mund tė vija.”).

Es-Seālibi dhe El-Vahīdi

Ndėrmjet mufesirėve mė tė vjetėr e mė tė njohur janė edhe Ebu Is’hak Ahmed b. Muhammed es-Seālibi en-Nejsābūri dhe nxėnėsi i tij Ebu Hasan Ali b. Ahmed el-Vāhidiu. Ėshtė i njohur tefsiri i Seālibit “Et-Tefsīr-ul-kebīr” qė kapėrcen shumė tefsire tjera. Seālibi ka vdekur nė vitin 427 H.

Nxėnėsi i tij Vāhidiu ka qenė i njohur si njohės i gramatikės dhe sintak­sės arabe, kurse ėshtė dalluar edhe nė tefsir. Nė fushėn e tefsirit ka dhėnė tri vepra. Mė e vėllimshme ėshtė “El-Besīt”, pas saj ėshtė “El-Vesīt”, e pastaj mė e shkurta “El-Vexhīz”. Mė herėt kemi pėrmendur se Vahidiu ka shkruar edhe njė vepėr pėr shkaqet dhe shkaset e shpalljes sė disa aje­teve qė mbanė emrin “Esbābu-n-nuzūl. Prej veprave tė pėrmendura janė botuar veprat “El-Vexhīz” dhe “Esbābun-nuzūl” tė dyja nė Kajro. Vahi­diu ka vdekur nė Nejsabur nė vitin 468 H.

El-Begavi

Ebu Muhammed Husejn b. Mes’ud el-Ferrā el-Begavi esh-Shafi, i njohur me ofiqin “Muhjis-sunne” (qė e ngjalli Sunnetin), ėshtė me prejardhje nga vendi Bagshur nė Horasan. Dallohej si dijetar sidomos nė hadith dhe tefsir, e pastaj nė fikhun shafiit dhe nė shkencat tjera. Ndėr veprat e tij me rėndėsi ėshtė tė pėrmenden kėto:

1. Tefsiri i quajtur “Meālimut-tenzīl”, qė deri mė sot ka pėrjetuar mė shu­mė botime nė Kajro, Indi e Persi. Kėtė tefsir nė vitin 725 H. e ka pėr­pu­nuar Alāuddin Ali b. Muhammed el-Bagdadi i quajtur el-Hāzin dhe kėsh­tu tė pėrpunuar ia ka dhėnė titullin “Lubābu-t-te’vīl fi ma’rifet-t-tenzīl”, i cili shumė herė ėshtė botuar dhe mjaft ėshtė i pėrhapur nė botėn islame;

2. “Mesābīhus-sunne”, vepėr e hadithit e cila gjatė jetės sė tij, e edhe mė vonė mjaft ėshtė pėrhapur nėpėr tėrė botėn islame;

3. “El-Xhem’u bejne-s-sahīhajn” nė tė cilėn i ka tubuar hadithet qė gjen­den nė Sahihun e Buhariut dhe tė Muslimit.

4. Vepra e hadithit “Sherhu-s-sunne” nė tė cilėn si muxhtehid nė shumė vende ka abstenuar nga medhhebi shafiit;

5. “Et-Tehdhīb” pėr fikhun shafiit.

Vdiq nė qytetin Merveruz nė vitin 510 H,kurse disa thonė nė vitin 516 H.

Ez-Zemahsheriu

Ebu’l Kasim Mahmud b. Umer ez-Zemahsheri el-Hvarizmi u lind nė mu­ajin rexheb tė vitit 467 nė vendin Zemahsher nė krahinėn Havarizmi. Pesė herė ka shkuar nė haxhxh dhe pesė vjet ka qėndruar nė Mekke pėr ē’arsye edhe e ka marrė ofiqin “Xhārull-llah”. Sipas medhhebit ka qenė hanefit, kurse nė akaid mu’tezilit i flaktė qė nė ēdo hap e ka theksuar mendimin e mu’tezilitėve dhe pėr ta me zemėr ėshtė angazhuar. Ka qenė i dėgjuar si dijetar nė tė gjitha dituritė e gjuhės arabe, e pastaj nė tefsir dhe fikhun e hanefitėve. Ka shkruar shumė vepra nga tė cilat mė kryesore janė kėto:

1. Tefsiri i quajtur “El-Keshshāfu an hakāiki-t-tenzīli en-nātiku an dekā­iki-t-te’vīl” qė bėn pjesė nė radhėn e parė tė tefsirėve qė i pėrpunojnė bukuritė stilistike tė Kur’anit. Mangėsi e vetme e tij ėshtė qė nė tė autori ka prezantuar shumė mendime ekstreme mu’tezilite. U botua nė Kajro disa herė, kurse edhe nė Kalkutė pati njė botim. Pėr kėtė tefsir, vetė au­tori Zemahsheriu i kėnaqur qė arriti sukses, thotė:

(“Tefsirė tė panumėrt ka nė botė, / por, pėr Zotin, nuk ka nė mesin e tyre siē ėshtė Keshshafi im. / Nėse e kėrkon rrugėn e mirėfilltė, e ti lexoje pėrherė, / sepse mosdituria ėshtė si sėmundje, kurse Keshshafi ėshtė sikur ilaē.”);

2. “El-Fāik” nė dy vėllime pėr “garibu-l-hadith-in”, i botuar nė Indi;

3. “Esāsu-l-belāga”, fjalor arabisht qė i kushton vėmendje tė veēantė pėrdorimit tė fjalėve nė kuptimin figurativ. Nė Kajro ka pėrjetuar tri botime;

4. “El-Muffessal’ qė llogaritet ndėr veprat mė tė mira nė sintaksėn arabe.

Ka stil shumė tė bukur i cili manifestohet nė “Mekāmet” e tij, “Atvāku-dh-dheheb” dhe veprat e ngjashme. Ka edhe poezi tė tij tė bukura. Duke e vajtuar mėsuesin e vet Ebu Mudarin, ai kėndon:

“Shumė femra mė thonė: “Ēfarė ėshtė ky margaritar, / qė me dy vargje nga sytė e t’u derdhet? / Unė u them: “Ky ėshtė margaritari / qė me tė Ebu Mudari veshėt m’i ka mbushur; ja, tash po derdhet nė sy”. Ka vdekur nė Xhurxhan mė 9 dhul-hixhxhe tė vitit 538 H.

Fahrudin err-Rrāzi

Ebu Abdullah Muhammed b. Umer b. Husejn el-Bekri err-Rrāzi Fahr­u­di­ni u lind nė qytetin Rejj nė vitin 542 ose 544 H. Ka qenė i njohur si di­je­tar nė ilmu-l-kelam, tefsir, usul, fikhun shafiit, mjekėsi dhe filozofi. Pėr kė­to dituri ka shkruar shumė vepra nga tė cilat do t’i cekim vijueset.

1. Tefsiri i quajtur “Mefātīhu-l-gajb” i cili pati disa botime nė Kajro. Ky tefsir shpeshherė pėrmendet me emrin “Et-Tefsiru-l-kebīr” (Tefsiri i madh), sepse ka tetė vėllime voluminoze. Nė atė tefsir, siē thonė, ėshtė tubuar ēdo rrallėsi, e mė sė shumti nė tė vėrehen trajtesat e ilmul-kelamit, diskutimet filozofike dhe pėrgėnjeshtrimi i sekteve tė ndryshme islame, qė nuk pajtohen me mendimin e Ehlus-sunnetit;

2. Nė mesin e veprave tė tij pėr ilmu-l-kelamin bėjnė pjesė: “Metalibu-l-ālije”, “Nihājetu-l-ukūl” dhe “El-Muhassal”;

3. Nė mesin e veprave tė tij pėr usuli-fikhun bėjnė pjesė: “El Mahsūl” dhe “El-Meālim”;

4. Nė mesin e veprave filozofike numėrohet: “El-Mulehhas” dhe komenti i veprės “El-Ishārāt” tė Ibn Sinait;

5. Nė mesin e veprave tė tij pėr letėrsinė bėn pjesė komenti i “Saktuz-zendi” tė Mearrit;

6. Nė mesin e veprave pėr shkencėn e mjekėsisė numėrohet komenti “El-Kul-lijjatu’ nga “El-Kanuni” i Ibn Sinait.

Pos veprave tė tij tė shumta nė fusha tė ndryshme shkencore, ai ka vargje shumė tė bukura. Nė mesin e tyre janė kėto:

(“Fundi i pėrparimit tė arsyes sėrish ėshtė pengueshmėria, / kurse pjesa mė e madhe e orvatjeve ėshtė mashtrimi. / Shpirtrat tanė janė tė padispo­nuar nė trupat tanė, / kurse thėnė shkurtimisht, nė kėtė botė janė vetėm vuajtja dhe e keqja. / Nga diskutimet e tėrė jetės sonė / vetėm kemi fituar atė qė kemi tubuar fjalė tė zbrazėta.”)

Ka vdekur nė ditėn e parė tė Bajramit tė ramazanit nė vitin 606 H., nė qytetin Herāt.

Ibnu Atijje

Ebu Muhammed Abdullah b. Galib b. Abdurrahman el-Muharibi i quaj­tur Ibnu Atijje u lind nė rrethin e Granadės nė Spanjė nė vitin 481 H. Ka qenė dijetar nė zė nė tefsir, hadith, fikh dhe dituritė e gjuhės arabe. Gjatė kohė ka punuar si kadi nė qytetin e Almerisė, ku ėshtė bėrė i famshėm pėrnga drejtėsia. Shkencėn e mėsoi te babai i vet, e pastaj te Ebu Ali el-Gassaniu dhe te dijetarėt tjerė tė Spanjės sė asaj kohe. Ka vdekur nė qyte­tin Lurki nė vitin 546 H. Ndėrmjet veprave tė tij veēanėrisht ėshtė i njo­hur tefsiri i tij me emrin “El-Muharreru-l-vexhīz” pėr tė cilin mė sė fa­vorshmi janė shprehur Ebu Hajjāni, Lisānuddin ibni Hatībi dhe dijetarė tė tjerė. Nė Algjeri ėshtė botuar pėrpunimi i tefsirit tė tij qė e ka bėrė dijetari algjerian Abdurrahman b. Ahmed es-Seālibi (785-875 H.). Ky tefsir i pėr­punuar mbanė emrin “El-Xhevāhiru-l-hisān fi tefsiri-l-Kur’an”, kurse ėshtė botuar nė katėr vėllime. Pos veprave nė prozė Ibnu Atijje ka edhe poezi tė mira.

El-Kurtubi-u

Ebu Abdil-lah Muhammed b. Ahmed b. Ebi Bekr b. Ferh el-Ensāri el-Kurtubiu ėshtė me prejardhje nga Spanja, kurse ėshtė shquar si dijetar i vyeshėm dhe i devotshėm. Ka shkruar shumė vepra, ku mė i njohur dhe mė i vlefshėm ėshtė tefsiri nė dymbėdhjetė vėllime me emrin “Xhami’ul-ahkami-l-Kur’an ve-l-mubejjinu li mā tedam­mene mine-s-sunneti ve āji-l-furkān” qė konsiderohet ndėr tefsirėt mė tė mirė e mė tė dobishėm. Nė vend tė tregimeve tė ndryshme tė padobishme, ai nė tefsirin e vet ka kyēur diskutimet pėr dispozitat e sheri’atit dhe mėnyrėn si ato nxirren nga Kur’ani, e krahas kėsaj edhe i ka pėrmendur kirāetet, i’rābin dhe nāsihin e mensūhin. Para pak kohėsh biblioteka e Kajros ka filluar botimin e kėtij tefsiri dhe deri tash janė botuar disa vėllime. E pėrhapur ėshtė edhe vepra e tij “Et-Tedhkiretu bi ahvāli-l-mevtā ve ahvali-l-āhire”. Vdiq nė Egjip­tin e Epėrm nė vitin 671 Hixhrij.

El-Bajdāvi-u

Nasirudin Ebu’l-Hajr Abdullah b. Umer esh-Shirāzi el-Bejdāviu ėshtė me prejardhje nga vendi Bejda’ nė rrethinėn e Shirazit. Ėshtė i njohur me emrin El-Kadi (kadi), sepse ka qenė mė gjatė kohė kadi nė Shiraz. Ka vdekur nė Tibriz nė vitin 685 H. Nė fushėn e tefsirit, hadithit, usulit, ilmu-l-kelamit, gramatikės arabe dhe logjikės ka shkruar numėr tė madh veprash nga tė cilat mė tė njohura janė kėto:

1. Tefsiri i quajtur “Envārut-tenzīl ve esraru-t-te’vīl” nė tė cilin ka vjelur lėndėn e “El-Keshshafit”, e pastaj e ka plotėsuar sa nga vetja sa nga tef­siri i Rraziut “Mefātihu-l-gajb”. Tefsiri i tij shquhet edhe me atė qė i ka evituar tė gjitha mendimet ekstreme tė mu’tezilitėve me tė cilat ėshtė pėr­plot “El-Keshshafi”; nė disa vende kėto mendime edhe i ka pėrgė­njesh­truar;

2. “El-Minhaxh”, vepėr mjaft e pėrhapur dhe e shtrirė pėr usuli-fikhun, qė vetė e ka shpjeguar;

3. Shpjegimi i veprės “El-Mesābīh” nga Begaviu;

4. “Et-Tavali’”, vepėr e shkurtėr pėr ilmu-l-kelamin;

5. Shpjegimi i “El-Kafisė” sė Ibni Haxhibit nė sintaksėn arabe.

Tefsiri i tij, mund tė thuhet se ėshtė prej tefsirėve mė tė pėrhapur, kurse ka pasur shumė botime nė Egjipt, Stamboll, Indi dhe Evropė. Ky tefsir shumė edhe ėshtė shpjeguar dhe ka disa shpjegime tė tij tė botuara (hashije).

Tregohet se Bejdaviu, edhe pse ka qenė mjaft i ditur, ka mbetur gjatė kohė i lėnė pasdore dhe i panjohur. Njėherė u nis nė Tibriz pėr disa punė tė veta dhe pikėrisht kur ishte nė Tibriz, njė aristokrat i atjeshėm kish tubuar numėr tė madh tė dijetarėve qė nė praninė e tij tė diskutojnė pėr ēėshtjet shkencore. Nė atė takim ka prezentuar njė nga njerėzit e ditur i cili shtroi njė pyetje tė rėndė dhe ka kėrkuar prej tė pranishmėve qė vetėm ta analizojnė, sepse ka qenė i bindur se askush nė kėtė pyetje nuk mund tė pėrgjigjet. Kur njėmend askush nuk ka mundur atė pyetje as ta analizojė, e lėre mė tė pėrgjigjet nė tė, u ngrit Bejdaviu qė rastėsisht ishte aty i ulur mė prapa, dhe bukur kėtė pyetje e analizoi dhe nė tė u pėrgjigj. Veziri me gėzim ia caktoi vendin Bejdaviut nė krye, e shpėrbleu dhe pasi e pyeti pėr ē’arsye ka ardhur, ia plotėsoi dėshirėn e tij. Nga kjo kohė Bejdaviu gėzoi autoritet mjaft tė madh nė mesin e dijetarėve.

En-Nesefi-u

Ebu’l Berekāt Hafizuddin Abdullah b. Ahmed en-Nesefiu ka qenė i njo­hur si dijetar nė fikhun hanefit, usul dhe tefsir. Nė mesin e veprave tė tij mė tė njohura bėn pjesė “El-Vāfī” nė fikhun hanefit, pastaj komenti i tij “El-Kāfī”. Ėshtė mjaft e pėrhapur dhe e komentuar vepra e tij po ashtu e njohur e fikhut “Kenzu-d-dekāik” dhe vepra e usulit “El-Menār”. Ėshtė i njohur edhe tefsiri i tij i quajtur “Medāriku-t-tenzīl ve hakāiku-t-te’vīl” nė tė cilin shumė material ka marrė nga “Keshshāfi” i Zemahsheriut. Ky tefsir ka pėrjetuar disa botime nė Kajro, kurse ėshtė botuar edhe nė Indi. Hanefitėt e duan kėtė tefsir dhe shpesh shėrbehen me tė nė ligjėrimin e tefsirit.

Nė vitin 710 H. Nesefiu erdhi nė Bagdad dhe thuhet se po atė vit edhe ka vdekur. Viti i vdekjes sė tij saktė nuk ėshtė konstatuar.

Ebu Hajjān-i

Esīruddin Muhammed b. Ali el-Endelus el-Garnati i quajtur Ebu Hajjan u lind nė rrethinė tė Granadės nė Spanjė nė vitin 654 H. Duke qėndruar edhe nė Perėndim u bė i famshėm nė kiraet, tefsir dhe gramatikėn arabe. Mė vonė u shpėrngul nė Lindje dhe u vendos nė Egjipt, ku nė mesin e dijetarėve egjiptianė ka gėzuar autoritet. Nė fillim ka qenė i medhhebit malikit, kurse mė vonė, pasi erdhi nė Egjipt, e pranoi medhhebin shafiit. Pos gjuhės arabe ėshtė preokupuar edhe me gjuhėt tjera, e sidomos me turqishten, persishten dhe abisinishten, qė ėshtė raritet te dijetarėt arabė. Sidomos bien nė sy veprat e tij qė i ka shkruar pėr gramatikėn e gjuhėve tė pėrmendura. Veprėn e tij pėr gjuhėn turke e konsiderojnė fillim tė parė tė punės shkencore pėr gjuhėn turke. Kjo vepėr titullohet me titullin “Zehvu-l-mulk fi nahvi-t-turk”, pėr gjuhėn persishte “Mantiku-l-hurs fi lisani-l-furs”, kurse pėr gjuhėn abisinase “Nūru-l-gabesh fi lisani-l-Habesh”.

Nė zė ėshtė edhe tefsiri i tij nė nėntė vėllime i quajtur “El-Bahru-l-muhīt” qė mė vonė e shkurtoi dhe e quajti “En-Nehru-l-māddu mine-l-Bahr”. Kėto sė bashku janė botuar nė Kajro. Janė tė njohura edhe veprat e tij pėr gramatikėn arabe, e sidomos vepra “El-Irtishaf” nė tė cilėn ka tubuar ēdo gjė qė mund tė thuhet pėr gramatikėn dhe sintaksėn arabe.

Ebu Hajjani ka qenė edhe poet i mirė. Tė tija janė kėto dy vargje:

(“Armiqtė e mi mė bėjnė tė mira dhe shėrbime tė mėdha, / e Zoti mos i shkatėrroftė armiqtė e mi. / Ata i hulumtojnė gabimet e mia, e unė ju ruhem dhe u shmangem / dhe ata me mua garojnė, dhe nė kėtė mėnyrė kam arritur shkallė tė lartė”.)

Ka vdekur nė Kajro nė vitin 745 Hixhrij.

Ibnul’l Kethīr-i

Imaduddin Ismail b. Umer Ibnu-l-Kethīr el-Busrevi ed-Dimishki u lind nė vitin 700 H., nė rrethinėn e vendit Busra, kurse nė vitin 706 u shpėrngul nė Damask dhe kėtu pėrgjithmonė ėshtė vendosur. Kėtu i ka kryer shken­cat para dijetarėve tė Sirisė. Veēanėrisht u dallua nė tefsir, hadith, fikh dhe histori. Profesioni kryesor i tij ka qenė hadithi nė tė cilin ėshtė dalluar dhe ka fituar ofiqin e ndershėm tė hafidhit. Duke punuar ditė e natė pėr hadithin dhe duke i shkruar veprat e veta, qe verbėruar. Veprat e tij mė tė njohura janė:

1. Tefsiri i njohur qė nė Kajro dy herė u botua; njė herė nė nėntė vėllime. Nė kėtė tefsirin e vet kujdes tė veēantė i kushton shpjegimit tė disa aje­te­ve me hadithet e Muhammedit alejhis-selam. Te shkrimi i tefsirit, e edhe i veprave tjera tė veta, ka vepruar nė mėnyrė kritike, dhe nuk ka dashur tė tubojė ēkado qoftė. Pėr tefsirin e tij dijetari i famshėm Shevkaniu thotė se ėshtė prej tefsirėve mė tė mirė, nėse jo edhe mė i miri;

2. Historia e madhe islame e quajtur “El-Bidaje vennihaje” qė tash boto­het shkallėrisht nė Kajro;

3. “Kitabu-l-huda ve-s-senen fi ehadithi-l-mesanidi ves-sunen”, vepėr e hadithit nė tė cilėn ka tubuar gjashtė pėrmbledhjet e njohura tė hadithit, e pastaj krahas kėsaj edhe musnedet e Imam Ahmedit, Bezzarit dhe Ebu Ja’la-sė dhe Musannafin e Ibnu Ebi Shejbes;

4. “Et-Tekmilu fi ma’rifeti-th-thikati ve-d-duafāi ve-l-mexhahīl”, pėr bio­grafitė dhe kritikėn e transmetuesve tė hadithit.

Vdiq nė Damask nė muajin sha’ban tė vitit 774 Hixhrij.

Es-Sujūti-u

Xhelaluddin Ebu-l Fadl Abdurrahman b. Ebi Bekr es-Sujuti esh-Shafiiu u lind nė vitin 849 H. nė vendin Asjut (Sujut) nė Egjipt. Ka mėsuar para disa dijetarėve tė famshėm tė kohės sė vet. Sidomos ėshtė dalluar nė ha­dith dhe e konsiderojnė njėrin prej hafidhėve tė fundit tė aftė tė hadithit. Qysh nė rini ka qenė nė zė, kurse nė vitin 869 ka filluar tė shkruajė vepra shkencore nė ēka ka pasur fat tė madh, dhe ndoshta askush nuk e ka tej­kaluar nė numrin e veprave. Numri i veprave tė tij, sa tė vogla, sa tė mė­dha, arrinė rreth gjashtėqind, kurse nė biografinė e vet qė e ka pėrmendur nė historinė e vet tė Egjiptit, tė quajtur “Husnu-l-muhadare”, pėrmend rreth treqind vepra tė cilat deri atėherė i pat shkruar, duke i pėrjashtuar ato qė qėllimisht i kishte zhdukur. Nuk duhet harruar se edhe me vite tė gjata ka shkruar dhe punuar. Ndėr veprat e tij kryesore mund tė numė­rohen kėto:

1. Veprat e tefsirit.

A. Tefsiri i quajtur “Ed-Durru-l-menthur fi-t-tefsiri bi-l-me’thūr” qė ėsh­tė botuar nė Kajro nė gjashtė vėllime. Ai nė kėtė tefsir, sikur qė edhe nga vetė titulli kuptohet, vėmendjen mė tė madhe ia kushton traditės dhe hadithit.

B. “Et-Itkānu fi ulūmi-l-Kur’an”, qė nė Egjipt dhe nė Indi ka pasur disa botime. Kjo vepėr e rėndėsishme ėshtė shkruar si hyrje nė shkencėn e tef­sirit. Ka dy vėllime dhe sipas qėllimit tė autorit, kjo do tė ishte hyrje nė njė tefsir tė madh qė do tė pėrmbante ēdo gjė qė do tė thuhej pėr tefsirin. Vdekja i parapriu autorit dhe kėto mendime tė veta nuk i zbatoi deri nė fund. Pėrveē kėsaj “El-Itkān” sot ėshtė vepra mė e rėndėsishme pėr usu­li-tefsirin nė tėrė letėrsinė islame.

C. “Lubabu-l-ukūl fi esbabin-nuzūl”, flet pėr shkaqet e shpalljes sė disa ajeteve, kurse ėshtė botuar nė Egjipt.

D. Mėsuesi i tij, Xhelaluddin el-Mehal-li (vdiq mė 864 H.) kishte filluar tė shkruajė njė tefsir tė shkurtėr e tė dendur, qė do tė shėrbente si doracak i mirė dhe e kishte pėrgatitur tefsirin e gjysmės sė fundit tė Kur’anit, kur­se vdekja i parapriu dhe veprėn nuk arriti ta pėrfundojė. Nxėnėsi i tij Xhelaluddin Es-Sujuti duke iu pėrmbajtur idesė sė mėsuesit tė vet, e pėrgatiti atė tefsir qė ėshtė i njohur me emrin “Tefsiru-l-Xhelalejn” dmth. Tefsiri i dy Xhelaluddinėve. Ky tefsir ėshtė shumė i pėrhapur dhe deri sot ka pasur rreth njėzet botime nė vende tė ndryshme.

2. Veprat e hadithit.

Nė mesin e veprave tė tij tė hadithit bėjnė pjesė shpjegimet e tij tė pėr­mbledh­jeve tė hadithit: Sahihut tė Buhariut dhe Muslimit, Sunnenit tė Ebu Davudit, Nesaiut dhe Ibni Maxhes, Xhamiut tė Tirmidhiut, Muvetaut tė Malikut dhe Musnedit tė Ahmedit. Ėshtė shumė e shtrirė dhe shumė­he­rė e botuar dhe e komentuar vepra e tij e hadithit “El-Xhamiu-s-sagir” qė pėr­mbanė rreth njėmbėdhjetė mijė hadithe tė shkurtra tė radhitura me ra­dhė alfabetike. Me rėndėsi ėshtė vepra e tij “Xhem’u-l-Xhevami” nė tė ci­lėn dėshiroi t’i tubojė tė gjitha hadithet, por nė kėtė vdekja e pengoi. Kėtė ve­pėr tė tij e mori hindusi Ali el-Muttekiu dhe e pėrpunoi. Ky pėrpunim ėsh­tė botuar nė Hajdar-Abad nė Indi nė tetė vėllime me emrin “Kenzu-l-um­mal min sunei-l-akvali ve-l-ef’al”, kurse pėrmbanė rreth 48 mijė hadi­the. Pėr usuli-hadithin ėshtė e njohur “Elfija” e tij dhe “Tedri­bu­rra­vi”, komenti i veprės “Et-Takrib” prej Neveviut.

3. Veprat historike.

Nė mesin e veprave tė tij historike mė tė njohura janė: “Husnu-l-mu­ha­da­re fi ahbari Misre ve-l-Kahire”, mbi historinė e Egjiptit dhe Kajros, “Tarihu-l-hulefa” (historia e halifėve islamė deri nė kohėn e tij), “Tabe­katu-l-huffadh’ (biografitė e dijetarėve mė eminentė tė hadithit), “Huxh­xhetu-l-vuati fi tabekati-l-lugavijjine ve-n-nuha” (biografitė e njerėzve qė kanė shkruar pėr gramatikėn arabe ose pėrgjithėsisht pėr shkencat gjuhė­sore arabe).

Larg do tė shkonim sikur tė dėshironim t’i numėrojmė sė paku shumicėn e veprave tė tij. Lirisht mund tė themi se nuk ka gati asnjė shkencė qė atė­he­­rė ėshtė kultivuar, e qė ai pėr tė nuk ka shkruar njė apo mė shumė vepra.

Ai pa dyshim ka qenė njė raritet i madh. Shumė bashkėkohės tė tij e kanė urrej­tur dhe kritikuar, njė nga xhelozia, kurse e dyta, qė ka pohuar se ai ėshtė muxhtehid i pavarur qė ndjek argumentet, kurse verbėrisht nuk imi­ton asnjė dijetar. Vdiq nė Kajro, i larguar nga njerėzit tjerė nė vitin 911H.

Ebu-s-Su’ūd-i

Ebu-s-Su’ūd Ahmed b. Muhammed el-Imadi el-Hanefiu u lind nė vitin 898 nė njė fshat afėr Stambollit. Pas studimeve tė mbaruara punoi si kadi nė Bursė, Stamboll, pastaj njė kohė ka qenė kadi-asker nė Rumeli, kurse mė vonė u bė mufti nė Stamboll ku pasi qė vite tė tėra kėtė shėrbim e kreu, edhe vdiq nė vitin 982 H. Ai ėshtė njėri prej dijetarėve mė tė njohur Uthmanlinj. Me kėrkesė tė sulltan Sulejmanit e ka shkruar tefsirin me emrin “Irshadu-l-akli-s-selīm ila mezaje-l-kitabi-l-kerīm”, qė bėn pjesė nė mesin e tefsirėve mė tė mirė, kurse ėshtė botuar disa herė nė Kajro.

Ndonėse joarab qė kurrė nuk ka pasur rast tė jetojė nė mesin e arabėve elokuentė, megjithatė Ibnu-s-Su’ūdi ka ditur tė thurė edhe poezi tė bukura nė gjuhėn arabe, qė nuk mbeten mbrapa poezive tė arabėve tė lindur. Nė mesin e poezive tė tij mė e njohur ėshtė “Mimijja” e tij.

Esh-Shevkāni dhe Siddīk-hani

Muhammed b. Ali Esh-Shevkāni u lind nė vitin 1172 H. nė vendin Shev­kan nė rrethinėn e qytetit jemenas - Sanės. Nė fillim i takonte medhhebit zejdit tė cilin mė vonė e lėshoi dhe filloi gjallėrisht tė angazhohet pėr medhhebin e ehlus-sunnetit. Nė fikh nuk i pėrmbahej asnjė medhhebi, por mbėshtetej nė atė qė vetvetiu e kuptonte nga Kur’ani dhe hadithi. Me vite tė tėra ka qenė kadi nė qytetin Sana. Kėtu prej moshės 20 vjeēare e deri nė vdekjen e vet, qė e hasi nė vitin 1250 H. e pėrhapi shkencėn duke shkruar vepra shkencore, duke dhėnė fetva dhe duke u ligjėruar nxėnėsve. Ka shkruar mbi njėqind vepra, prej tė cilave mė sė tepėrmi ėshtė e pėr­hapur “Nejlul-evtār min esrari munteka-l-ahbār”, komenti i veprės sė hadithit “Munteka-l-ahbar” prej Mexhduddin ibni Tejmijjes. Nė kėtė ve­pėr manifestohet drejtimi i tij qė e ka ndjekur nė fikh. Kjo vepėr ėshtė botuar nė nėntė vėllime, kurse ka pasur disa botime nė Kajro. Ėshtė i njo­hur edhe tefsiri i tij i quajtur “Fet’hul-kadīr el-xhamiu bejne fennejjirr-rrivajeti ve-d-di-rajeti min ilmi-t-tefsir” qė para do kohe u botua nė Kaj­ro, e pos kėsaj kėtė tefsir e ka pėrpunuar, plotėsuar dhe botuar dijetari indus Siddīk Hasan-hani, i cili ka qenė sundues i krahinės Pehubala nė Indi. Kėshtu i pėrpunuar ėshtė botuar pėr herė tė parė nė Indi, e mė vonė nė Kajro nė dhjetė vėllime me emrin “Fet-hu-l-bejān fi mekasidi-l-Kur’­an”. Siddik-hani u lind mė 1248 H., kurse ka vdekur mė 1307 H. U dallua si njeri i ditur nė disa shkenca islame, pėr tė cilat ka shkruar njė numėr mjaft tė madh tė veprave prej tė cilave rreth dyzet edhe janė botuar.

El-Alūsi-u

Ebu-th-thena Shihabuddin Mahmud el-Alusi el-Bagdadi u lind nė Bagdad nė vitin 1217 H. Familja Alusi ėshtė njėra prej familjeve mė tė dalluara tė Irakut qė gjatė dy shekujve tė fundit ėshtė dalluar nė fushėn e shkencės. Ebu-th-thena me vite tė tėra ka qenė nė Bagdad mufti i hanefitėve, edhe pse sikur edhe tė parėt e tij, ka qenė i medhhebit shafiit.

Vepra mė e njohur e tij ėshtė tefsiri i quajtur “Rūhu-l-meāni fi tefsiri-l-Kur’an ve-s-seb’i-l-methani” i cili u botua dy herė nė Kajro, herėn e parė nė nėntė vėllime, kurse herėn e dytė nė tridhjetė vėllime. Ky tefsir radhi­tet nė mesin e tefsirėve tė mirė qė gjithanshėm e pėrpunojnė shpjegimin e ajeteve kur’anore.

Vdiq nė Bagdad nė vitin 1270 H. Pėr tė njė poet bashkėkohor thotė:

(“Thonė: Vdiq Shihabuddin Ebu-th-thena / dhe tashmė pėr tė qajnė sytė e shkencės, / kurse unė ju them”: “Nuk ka vdekur ai, trupin e tė cilit vetėm e kemi humbur, / kurse shpirti i domethėnieve tė tij (rūhu-l-meāni) mbe­tet i amshueshėm deri nė Ditėn e gjykimit!”)

Muhammed Abduhu dhe Reshid Rida

Muhammed Abduhu u lind nė fshatin Mehal-letun-Nasr nė Egjipt nė vitin 1288 H. Studimet i mbaroi nė El-Ez’her, kurse nė mesin e mėsuesve tė tij qe edhe Xhemaluddin El-Afganiu, afgan i lindur qė ishte i njohur si njo­hės i mirė i filozofisė sė vjetėr dhe si punėtor i flaktė pėr zgjimin e mus­limanėve. Mė vonė Muhammed Abduhu ka kryer shumė shėrbime tė ndryshme, e ka qenė edhe mufti egjiptian.

Ai sikur edhe mėsuesi i tij Xhemaluddini, ishin ithtarė tė idesė pan­is­la­mi­ke, dhe me tė gjitha forcat kanė punuar nė zgjimin e muslimanėve dhe the­melimin e njė shteti tė fuqishėm gjithislam. Muhammed Abduhu si muderris u dallua veēanėrisht nė tefsir. Ligjėratat e tij tė tefsirit qenė tė vizituara me shumicė. Ai pėr tefsirin nuk ka shkruar aq shumė. Prej tij kemi njė tefsir tė shkurtėr tė Xhuzit Amme, pastaj tefsirin e sures El-Fatiha dhe sures Ve-l-Asr. Prej tij nuk kemi vepra tjera mė tė mėdha letrare. Vdiq nė vitin 1323 H.

Duke e ndjekur mėnyrėn e tij tė shpjegimit tė Kur’anit, nxėnėsi i tij Mu­hammed Reshid Rida bėri pėrpjekje tė shkruajė njė tefsir tė atij drejtimi. Kėtė tefsir pjesė-pjesė e ka botuar nė gazetėn e vet “El-Menar”, e mė vo­nė ėshtė botuar nė mėnyrė separate. Deri tash ėshtė pėrpunuar dhe botuar tefsiri i vetėm njė tė tretės sė Kur’anit nė dhjetė vėllime. Krahas anėve tė veta pozitive, ky tefsir ėshtė kritikuar shumė pėr shkak tė disa shpje­gimeve ekstreme tė disa ajeteve. Reshid Rida vdiq nė vitin 1354 H., kėshtu qė ky tefsir mbeti i papėrfunduar. Shukrija Alagiq nė gjuhėn boshnjake e ka pėrkthyer njė pjesė tė kėtij tefsiri.

SHĖNIM PĖR AUTORIN

Haxhi Mehmed Hanxhiqi u lind nė Sarajevė mė 16.12.1906. Kėtu e kreu mektebin, ruzhdijen (shkollė fillore me program tė zgjeruar) dhe Gjim­nazin e sheriatit. Maturoi mė 1926 e pastaj shkoi nė Kajro dhe u re­gjis­trua nė “El-Ez’her”. Diplomoi mė 1931. Kėtė vit e kreu edhe haxhxhin. Pas kthimit nė Sarajevė, u emėrua arsimtar nė Medresenė e Gazi Hus­re­v­beut dhe pėr prefekt nė konviktin e saj. Nė vitin 1937 ėshtė transferuar nė bibliotekėn e Gazi Husrevbeut. Kur nė vitin 1939 vdiq Muhammed ef. Tufo, profesor nė Shkollėn e lartė islame sheriatiko-teologjike Hanxhiqi u zgjodh ligjėrues me kontratė nė kėtė shkollė pėr lėndėt tefsir (shpjegimi i Kur’anit) dhe bazat e filozofia e tė drejtės sė sheriatit (usuli fikh). Nė fi­lli­m tė vitit 1944 u emėrua pėr profesor tė rregullt tė kėsaj shkolle. Vdiq mė 29. 7. 1944 nė moshėn 38 vjeēare.

Mehmed Hanxhiqi filloi tė shkruajė qysh si nxėnės i shkollės sė mesme, kur­se artikullin e parė e botoi nė “Novi Behar” mė 1928. Prej atėherė e de­ri nė vdekje shkroi dhe botoi mbi treqind punime, mė tė shkurta e mė tė gjata, prej tė cilave disa janė botuar edhe si monografi tė veēanta. Ka shkru­ar pėr tema nga tė gjitha fushat e shkencės islame. E ka hulumtuar pu­nėn letrare tė muslimanėve boshnjako-hercegovas nė gjuhėt orientale si­kur edhe historinė kulturore tė tyre. Edhe nga fusha e historisė sė Is­la­mit dhe muslimanėve pėrgjithėsisht ka shkruar disa punime. Ka dhėnė kon­tributin e tij edhe nė zgjidhjen e shumė ēėshtjeve aktuale nga jeta e mus­limanėve tė Bosnjė e Hercegovinės.

Hanxhiqi shkroi Ilmu-l-kelamin, libėr shkollor nga akaidi, i cili pėrdorej nė klasėn e tetė tė shkollave tė mesme si libėr pėr mėsim-besimin. Krahas dr. Shaqir Sikiriqit dhe Muhamed Pashiqit mori pjesė nė hartimin e gra­ma­tikės arabe pėr klasėt e larta tė shkollave tė mesme. Kjo gramatikė u bo­tua nė dy pjesė. Hyrjen nė shkencėn e tefsirit dhe hadithit Hanxhiqi e shkroi si doracak, qė do t’u shėrbejė nxėnėsve tė Medresesė sė Gazi Hus­re­vbeut pėr lėndėt tefsir e hadith, sepse edhe librat edhe doracakėt pėr kė­tė lėndė kanė qenė nė gjuhėn arabe. Vazet e Hanxhiqit i botoi Kėshilli krye­sor i El-Hidajes me qėllim qė t’u shėrbejnė imamėve dhe mualimėve si material pėr hartimin e hutbeve, vazeve dhe ligjėratave. Ligjėratat e ve­ta nga tefsiri dhe usuli-fikhu Hanxhiqi tashmė i kishte pėrgatitur pėr bo­tim, por vdekja e hershme e pengoi nė kėtė. Punimi i tij “Mbi hutben” (“Glasnik islamske vjerske zajednice”, 1935) shėrbeu si shembull se si du­het pėrpiluar hutbet, cilat gjėra kanė pėrparėsi si dhe ēka duhet tė flaket nga hutbet tona tė rėndomta.

Nga historia e muslimanėve Hanxhiqi ka shkruar pėr muslimanėt nė Si­ci­li, pėr halifin Umer ibn Abdu-l-aziz, pėr muslimanėt nė Spanjė, Hungari dhe Poloni.

Duke e studiuar punėn letrare tė muslimanėve boshnjako-hercegovas nė gju­hėt orientale, Hanxhiqi pos “Punės letrare tė muslimanėve boshnjako-her­cegovas” ka dhėnė edhe mbi njėzet punime nga kjo fushė (veēan i ka pėr­punuar Ibrahim ef. Peēevi - Alajbegoviqin, Husein Lamekaniun, Vah­de­tin e tė tjerė). Planifikonte pėrkthimin e Historisė sė madhe islame Asri seadet nga gjuha turke (nė nėntė vėllime). Nga kjo pėrktheu vėllimin e pa­rė dhe njė tė tretėn e vėllimit tė dytė, por vdekja edhe nė kėtė e pengoi.

Rahmetli Hanxhiqi shkroi edhe nė gjuhėn arabe. Qysh kur gjendej nė stu­di­me nė Kajro, botoi tre punime nė gjuhėn arabe. Nė “El-Xhevheru-l-eth­na fi terāxhimi ulemai ve shuarai Bosna” ka dhėnė pasqyrėn e punės sė muslimanėve tė Bosnjė e Hercegovinės nė gjuhėt orientale, derisa nė dy punimet tjera “Hajatu-l-enbija” dhe “El-Kelimu-t-tajib” ka dhėnė shpje­gime e komente pėr disa hadithe. Nė “Glasnikun” e BFI-sė (1933-1935) dhe nė El-Hidaje (1936-1939) botoi disa artikuj po ashtu nė gjuhėn ara­be. Me rastin e festimit tė katėrqindvjetorit tė Gazi Husrevbeut, Han­xhiqi thuri njė poezi mė tė gjatė nė gjuhėn arabe si mirėnjohje Gazi Hus­rev­beut “Kasidetun fi med’hi-l-Gazi Husrev-beg”. Edhe punimin e vet “Puna letrare e muslimanėve boshnjako-hercegovas” e pėrfundoi me di­sa var­gje (7 dyvargėsh) nė gjuhėn arabe.

 

Me rastin e botimit nė gjuhėn shqipe tė kėsaj vepre - doracaku, ndiejmė pėr obligim t’i cekim disa gjėra. E para, nxėnėsve tė medreseve dhe kua­drit fetar, por edhe lexuesve tė interesuar pėrgjithėsisht, u bėjmė tė mun­dur tė njihen me kėtė problematikė nga kėndi i ehli-s-sunnetit, shkurt dhe qar­tė. E dyta, me pėrkthimin e kėsaj vepre, pos qė fitojmė njė vepėr me vle­rė, rahmetli Mehmedit ia pėrjetėsojmė emrin dhe popullin boshnjak e shqip­tar i bashkojmė edhe mė tepėr. E treta, lexuesve u kėrkoj ndjesė pėr lė­shimet eventuale, sepse vetėm All-llahu xh.sh. ėshtė Absolut i Pėrkryer.

Nė boshnjakishte kjo vepėr ka pėrjetuar tre botime. Botimi i parė u rea­lizua nė vitin 1937. Ne pėrkthimin e kemi bėrė nga botimi i tretė, Sa­ra­jevė, 1972.

All-llahu i shpėrbleftė tė gjithė ata qė kontribuan qė kjo vepėr tė arrijė de­ri te lexuesi i ndershėm. Amin!

                                                                        Pėrkthyesi

10 Rexheb 1416 H.

03. Dhjetor 1995

 

 

Mehmed Hanxhiq

HYRJE NĖ SHKENCĖN E TEFSIRIT

 

Recensent

Prof. Nuredin Ahmeti

 

Redaktor gjuhėsor - korrektor

Fatmire Ajdini - Hoxha

 

Pėrgatitja kompjuterike dhe shtypi

Focus - Shkup

 

SH.B. “Logos-A”

II Mak. brigada, QT “Treska” X / 7

91000 Shkup

Tel./Fax: (389) 91 611-508

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spored misleweto na ministerstvoto za kultura br. 08/1-4/38-38 od 15.01.1997 godina, za Voved vo tefsirskata nauka se pla}a povlastena dano~na stapka.

 

Sipas mendimit tė Ministrisė pėr Kulturė Nr. 08/1-4/38-38 tė datės 15.01.1997, pėr Hyrje nė shkencėn e tefsirit bėhet pagesa e lehtėsuar tatimore.


 

*     Nė boshnjakishte vepra origjinale mban titullin Uvod u tefsirsku i hadisku nauku (“Hyrje nė shkencėn e tefsirit dhe tė hadithit”), ndėrsa nė gjuhėn shqipe do tė botohet nė dy vėllime veē e veē. Prandaj, nė fillim tė tė dy vėllimeve do tė qėndrojė Hyrja e njėjtė, siē ka qenė nė boshnjakishte (botuesi).

[1]     Kur’ani pėrmend se ka shtatė qiej (). Se ēka saktė mendohet me kėtė, kjo nė hollėsi nuk na ėshtė e njohur. E dimė vetėm atė, se kėto janė pjesė tė kėsaj gjithėsie tė madhe, nė tė cilėn toka dhe i tėrė sistemi diellor janė vetėm njė pikė e vogėl. Disa dijetarė mė tė rinj islamė, duke pohuar se shtatė qiejt janė shtatė shtigjet qiellore, menduan se kanė gjetur risi dhe kanė mėsuar diē me rėndėsi tė tejvlerėsuar. Mirėpo, nėse ky mendim pak mė thellė vėshtrohet, do tė vėrehet se nuk ėshtė i saktė, sepse numri i planetėve me tokėn janė tetė, e sipas zbulimeve tė reja nėntė. Pos kėsaj, nga hadithet e Muhammedit alejhis-selam kuptohet se te i ashtuquajturi “Sidretu-l-munteha” pushon tėrė bota materiale, kurse “Sidretul-munteha” gjendet nė qiellin e shtatė. Nga kjo jepet tė pėrfundohet se pas qiellit tė shtatė nuk ka mė as yje, as diell, as sisteme diellore. Kjo na tregon se botėkuptimi se shtatė qiejt janė shtatė shtigjet planetare ėshtė gabim i qartė, sepse pas shtatė shtigjeve planetare ekzistojnė edhe shumė sisteme tė tjera dhe ato nė gjithėsi nė tė vėrtetė nuk paraqesin gjė tjetėr pos njė pikė tė imėt.

[2]     Tė gjitha kėto janė shprehje qė dijetarėt e kiraetit dhe texhvidit i pėrdorin pėr shėni­min e mėnyrės sė shqiptimit. Larg do tė shkonim sikur ēdo shprehje ta shpjegonim gjerėsisht.