Le tė jetė nga ju njė grup qė  thėrret nė atė qė ėshtė e dobishme, urdhėron pėr punė tė mbara dhe ndalon nga e keqja

 

BIBLIOGRAFIA

NEXHAT IBRAHIMI

Emri 

E-mail 

Mesazhi

 

 

 

Shėrimi i shpirtrave 

 

Ibn Hazmi

 

Shėrimi i shpirtrave

 

 

Pėrktheu:

Nexhat Ibrahimi

Naxhi Ibrahimi

 

Zėri islam

Prizren, 2000

  

Titulli i origjinalit:

IBN HAZM EL – ENDELUSI

MUDAWAT ‘UN-NUFUS WE TEHDHIB

‘UN-NUFUS WE ‘Z-ZUHDU FI ‘RR-RREZAIL

Titulli nė boshnjakishte: LJEČENJE DUŠA

(Odgajanje duša i suzdržavanje od poroka), Sarajevė, 1989, fq. 80. 

Botues - ©  Zėri islam, Prizren, 2000.

 

 
Ibn Hazmi

 

Shėrimi i shpirtrave

 

  

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم   

Nė emėr tė All-llahut, tė Gjithėmėshirshmit, Mėshirėplotit!

Zoti im, lehtėsoje, o Bujar!

 

Hyrje – parathėnie

 

Ebu Muhammed ibn Ali ibn Ahmed ibn Seid ibn Hazmi, jurist sheri’ati nga Endelusi, All-llahu e pėrshkoftė me mėshirėn e Vet, thotė: - Falėnderimi i qoftė All-llahut nė mirėsitė dhe dhuratat e panumėrta! Bekimi i All-llahut qoftė mbi Muhammedin i cili ėshtė shėrbėtor i Tij dhe vulė e felajmėruesve dhe Tė dėrguarve tė Tij! I mbėshtetem tė Madhėruarit duke pranuar se jam pa pushtet dhe fuqi, andaj lusė prej Tij ndihmė qė tė mė mbrojė nga tė gjitha frikat dhe gjėrat e pakėndshme nė kėtė botė, e qė nė atė botė tė mė nxjerrė nga ēdo frikė dhe vėshtirėsi!

Unė nė kėtė libėr kam tubuar shumė mendime qė gjatė kohės dhe ndryshimeve gjendjeve tė saj m’i ka dhuruar Dhuruesi i menēurisė, duke mė mundėsuar tė kuptuarit e ndėrrimeve tė fatit dhe tė kundruarit e manifestimeve tė tij. Nė kėtė kam shpenzuar pjesėn mė tė madhe tė jetės sime, duke i dhėnė gjithnjė pėrparėsi grumbullimit tė tyre me anė tė leximit dhe pėrsiatjes ndaj tė gjitha kėnaqėsive tjera drejt tė cilave synojnė shumica e njerėzve dhe ndaj grumbullimit tė pasurisė. Njėkohėsisht nė kėtė libėr kam bėrė ēdo gjė qė nga kjo e kam kuptuar qė All-llahu xhel-le shanuhu tė mundėsojė qė atė ta pėrdorė ēdonjėri tė cilin e zgjodhi nga robėrit e Vet, e deri te i cili ai vjen. Gjatė pėrpilimit tė tij shpirtin tim e kam lodhur dhe kam dhėnė angazhim maksimal, sepse gjatė kohė vetėm me tė kam qenė i preokupuar andaj lexuesi le ta pranojė me vullnet tė mirė. Unė kėtė atij nė kėtė mėnyrė edhe ia kushtoj. E kur ta studiojė mirė dhe All-llahu xh.sh. tė mundėsojė qė atė ta pėrdorė, do tė bindet se kjo ėshtė mė e mirė nga ēdo thesar pasurie dhe ēdo pasuri tjetėr. Unė pėr gjithė kėtė shpresoj nė shpėrblimin mė tė madh te i Lartėsuari, sepse qėllimi im ka qenė ta bėjė atė me ēka do tė shėrbeheshin robėrit e Zotit dhe qė do tė pėrmirėsojė atė qė nė mirėsjelljen e tyre morale ėshtė prishur dhe do t’i shėrojė sėmundjet e shpirtrave tė tyre.

Nė tėrė kėtė unė vetėm All-llahun e ftoj nė ndihmė!