Nezim Berati apo Nezim Frakulla?

Nezim Berati, poet i shekullit XVIII, i cili shqipen e shkroi me alfabetin arab dhe qe promotor i asaj që ne sot e quajmë letërsia e bejtexhinjve, është një ndër personalitetet më të polemizuar të letrave shqipe. Madje polemikat kanë filluar që në gjallje të tij. Vetë Nezimi, me poezitë e tij ka replikuar me poetët tjerë bashkëkohës (të cilët sot i njohim fare pak) për poezinë, artin e krijimit dhe cilësitë që duhen përmbushur për t’u quajtur poet. Kurse pas vdekjes polemikat u vazhduan nga kritikët, të cilët dhanë gjykime nga më ekstremet. Duket se këto diskutime janë reflektuar edhe në vetë emrin e poetit, i cili megjithëse asnjëherë nuk është bërë temë debati, ka njohur formulime të ndryshme në kohëra të ndryshme.

Vazhdo leximin!

E Hënë, 23 Nëntor 2009, 16:47Shkruan: Genciana Abazi-Egro

Xhamia e Sinan pashës dhe të tjerat në shënjestër të shtetit juridik

(Reagim)

Vazhdo leximin!

E Premte, 6 Nëntor 2009, 16:40Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Dy letra nga Beteja e Çanakalasë

Churchill:
"A nuk e kuptoni se në Çanakala ne luftuam jo me turqit, por me Zotin? Dhe, natyrisht që do të mundeshim!..."

Vazhdo leximin!

E Martë, 3 Nëntor 2009, 06:54

Dinastitë më të rëndësishme muslimane

Dinastitë më të rëndësishme muslimane

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:47Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Çlirimi i Konstantinopojes – Stambollit, përgzim profetik

"Do ta çlironi Konstantinopojën, më i bekuari prijës, prijësi i saj, dhe më e bekuara ushtri ajo ushtri"

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:17

Historia e Çamërisë

Çamëria shtrihet në pjesen veriperendimore të Greqisë. Pelasgo-Ilirë t ishing banoret e hershem të Çamërisë, kurse mbret i parë ishte Therporti me prejardhje Pellazge. Fiset ILIRE ishin Molosët, Dodonët, Kasopianet, Efyrianet etj. Çameria ishte pjesë e Mbretrisë ILIRE. Heroj Pirro ishte heroj i shquar i Çamërisë, sukseset në luftëra e derguan ate dhe ushtrine e tij deri ne Itali. Besohet që Pirro të jetë i afërm i Aleksanderit. Gjatë pushtimit Bizantin, fise te reja erdhen në Çamëri, siq ishin Gothet, Ostret, Sarakenet, dhe Norset. Me 1449 Çameria u pushtua nga Mbretria Osmane. Populli Çamë luftoj kundër ushtrisë Osmane në vitet 1611 dhe 1803, ku në betejen e fundit u shqua regjioni i Sulit (qendra e Sulit ishte Paramithia, më Shqiponjën dy krershe).

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:17

PERLA TE FOLKLORIT KOMBETAR TE PAVLERESUARA

Folklori cam ne rrafshin e folklorit mbarekombetar ne dekaden e fundit fatkeqesisht pothuajse u la ne harrese.Mjaftonte te shkundeshe pak hiri i harreses,i hedhur qellimisht mbi te nga armiq te betuar te ketij kombi dhe si ajo Hirushja e bukur e erralles,mahnitnin artedashesit me virtuozitetet e tyre kenge te tilla si ajo e "Celo Mezanit",apo valle si vallja e Osman Takes" qe cilesohet nga studiuesit tane te huaj si perla te festivaleve.

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:15Shkruan: Kadri Ali

Ylli dhe Gjysmëhëna

Qyteti i Bizantit (Konstandinopoja, Stambolli modern) iu dedikua Dianes, perendeshes se gjuetise dhe gjysmehena ishte simboli i Dianes. Me 330 e.s, Konstandini ia ridedikoi qytetin perseri virgjereshes Mari, simboli i se ciles ishte ylli dhe ai iu shtua gjysmehenes. Kur turqit moren Konstandinopojen, ata gjeten shume flamure me gjysmehena dhe e adoptuan kete simbol si nje shenje e mire.

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:14Shkruan: Rafael Narbaez, Jr

Barrikada çamo-turke kunder grekeve

Ne prill te 1897 bandat greke te Ethnike Hetaeria(10) sulmuan popullsite muslimane te Epirit dhe filluan vrasjet masive duke sulmuar edhe ushtrine osmane. Kjo organizate filloi te armatosi te krishteret shqiptare dhe greke fshehtas dhe morri nen tutelen e saj organizimin e kryengritjes duke marre parasysh faktin se ajo kontrollonte fuqishem edhe politiken e brendshme greke.

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:13Shkruan: Abedin Rakipi

PLANI I BUDIT PËR TA ÇLIRUAR SHQIPËRINË

Dokumentacione:

Letra e Pjetër Budit drejtuar kardinalit Gozzadino
PLANI I BUDIT PËR TA ÇLIRUAR SHQIPËRINË

Letra e Pjetër Budit shkruar kardinalit Gozzadino në gjuhën italiane është publikuar nga Injac Zamputi “Dokumente të shekujve XVI-XVII për historinë e Shqipërisë”. Më poshtë është përkthimi në shqipe I pjesës më të madhe të letrës.

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 19 Gusht 2009, 11:11Shkruan: Pjetër Budi

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme