Tė pėrzgjedhura
Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit Akaidi islam i nesefiut Statusi i ilmul kelamit nė islam
 

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Si arritën muslimanët në Amerikë para Kristofer Kol¬umbit? Përse u hesht me shekuj ky fakt para le-xu¬e¬sit? Pastaj, ku janë këta muslimanë sot?

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Dijetari bashkëkohor Tarik Ramadan mendon se akaidi është shkencë elite, në frymën dhe suazat e së cilës do ta shtrijnë aktivitetin edhe shkencat tjera.

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Shkenca e ilm’ul-kelamit është dituri origjinale islame, e cila doli si rezultat i zhvillimit të diskutimeve që kishin të bënin me Kur’anin, se a është Fjal&eum

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Akaidi islam i nesefiut

Fjala e përkthyesit

Akaidi islam i nesefiut

Statusi i ilmul kelamit nė islam

Fragment i shkëputur nga libri i Hasan esh-Shafii me titull “El-Medkhal ila Diraseh Ilmul Kelam”, Mektebeh Uehbeh, botimi i dytë, Kajro 1991, f. 35-48

Statusi i ilmul kelamit nė islam
   
Artikujt e fundit:

Tė kuptuarit islam tė realitetit

16 Gusht, 2009

Çdo homo sapiens (1) në botën fenomenale do ta shtrojë pyetjen se çka e përbën Realitetin; çdo homo sapiens në botën fenomenale, me/pa vetë

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Dimensionet e besimit

16 Gusht, 2009

Çështja e 'besimit' (el-iman) nuk ka pushuar të jetë aktuale, frymëzuese dhe instruktive edhe për kohën tonë. Muhammed El-Gazaliu, dijetar i madh eg

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Islami, evroperėndimi dhe udhėkryqet intelektuale shqiptare

16 Gusht, 2009

Moto: "Elita evropiane ndërmori fabrikimin e një elite të indigjenëve; i zgjedhnin të rinjtë, në ballë ua skalitnin me hekur të skuqur parimet e kultu

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

agjėrimi gjatė historisė

16 Gusht, 2009

Religjioziteti nė histori ėshtė i pranishėm krahas ‘paraqitjes’ sė njeriut nė botėn fenomenale. Sipas dijetarėve muslimanė, burimi i religjiozitetit ėshtė me fundament transcendental, respektivisht re

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Planprogrami i pėrgjithshėm pėr pėrhapjen e mėsimit islam

16 Gusht, 2009

Maksima e njohur e Pejgamberit a.s. “Transmetoni prej meje qoftë edhe një ajet” prej kohësh ka preokupuar shumë dijetarë muslimanë. Janë shkruar vepra të shumta

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Fundamentalizmi dhe kisha ortodokse serbe

16 Gusht, 2009

Duke u nisur nga maksima tashmë e njohur se sulmi është mbrojtja më e mirë, Bota Perëndimore katolike sikur edhe ajo lindore pravosllave - ortodokse fundamentalizmin ia a

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime Aktuale

Armiqėsitė evroperėndimore e shqiptare ndaj islamit

16 Gusht, 2009

Moto: “O ju qė keni besuar, nėse ndonjė i pa­ndėr­gjegj­shėm ju sjell ndonjė lajm, ju shqyrtojeni mirė, ashtu qė tė mos e goditni ndonjė popull pa e ditur realitetin, e pastaj tė pendoheni pėr atė qė

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme