Tė pėrzgjedhura
Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit Akaidi islam i nesefiut Statusi i ilmul kelamit nė islam
 

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Si arritën muslimanët në Amerikë para Kristofer Kol¬umbit? Përse u hesht me shekuj ky fakt para le-xu¬e¬sit? Pastaj, ku janë këta muslimanë sot?

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Dijetari bashkëkohor Tarik Ramadan mendon se akaidi është shkencë elite, në frymën dhe suazat e së cilës do ta shtrijnë aktivitetin edhe shkencat tjera.

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Shkenca e ilm’ul-kelamit është dituri origjinale islame, e cila doli si rezultat i zhvillimit të diskutimeve që kishin të bënin me Kur’anin, se a është Fjal&eum

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Akaidi islam i nesefiut

Fjala e përkthyesit

Akaidi islam i nesefiut

Statusi i ilmul kelamit nė islam

Fragment i shkëputur nga libri i Hasan esh-Shafii me titull “El-Medkhal ila Diraseh Ilmul Kelam”, Mektebeh Uehbeh, botimi i dytë, Kajro 1991, f. 35-48

Statusi i ilmul kelamit nė islam
   
Artikujt e fundit:

“a ėshtė vėrtetė e vėshtirė qė tė jemi tė mirė?”

28 Janar, 2016

Hutbe

Lexo artikullin

Postuar nė Hutbe

Paraqitja e islamit nė tekstet e historisė

17 Janar, 2016

Terrorizmi nuk mund të fitohet në fushën e betejës, pa u fituar më parë luftën në mendjet e njerëzve.

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Faraonizmi i kohėve tona

7 Janar, 2016

“Me të vërtetë, faraoni ka ngritur kryet lart në tokë, e popullin e saj e ka grupëzuar dhe një grup prej tyre u shtyp, ashtu që djemt e tyre ua mbyt, e grat&eum

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Zėdhėnės tė paqes apo tė terrorit?

6 Janar, 2016

“Mos mendoni se unë erdha të sjell paqen mbi tokë; nuk erdha të sjell paqen, por shpatën”. (Ungjilli, Dhiata e Re, Mateu, 10:34)

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Deri kur islamin do ta merrni si armė me tė cilėn do t'i ndėrprisni lidhjet e kėtij umeti?

21 Dhjetor, 2015

Muslimanët të ndahen në grupe kundërshtare

Lexo artikullin

Postuar nė Hutbe

Kur tė zhduket dituria - do tė shfaqen ngatėrresa

21 Dhjetor, 2015

Nuk janë të barabartë ata që dinë dhe ata që nuk dinë!(ez-Zumer, 9)

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Alija izetbegoviqi (pikėpamje nga jeta, vepra dhe idetė)

2 Dhjetor, 2015

“Kush është indiferent ndaj Alisë, pas takimit me të, bëhet simpatizues. Kush është simpatizues, bëhet tifoz. Nëse tashmë ka qenë tifoz, bëh

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Islami ka vend edhe pėr tė tjerėt

20 Nėntor, 2015

“Sikur të kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin çka janë në tokë që të gjithë. A ti do t’i detyrosh njerëzit të bëhen besimtarë?” (Junus,

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Tragjedia e parisit nxori nė pah racizmin tonė tė fshehur

15 Nėntor, 2015

Racizmi ynë nuk ka ndryshuar. Është i gjallë e po gjen çdo ditë justifikime të reja për dhembshurinë tonë selektive.

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime Aktuale

Shuteriqi dhe historia si instrument i pushtetit

10 Nėntor, 2015

Shuteriqi ka qenë pjesë e rëndësishme e fabrikimit të memories kolektive të shqiptarëve nëpërmjet studimeve, sidomos mbi Mesjetën.

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime Aktuale

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme