Pėrhapja e Islamit nė Bosnjė dhe Hercegovinė

Islami nuk ishte risi në Bosnjë sepse ishte aty edhe më herët, por ai sidomos u bë i pranishëm me ardhjen e osmanlinjve në Ballkan dhe Bosnjë.

Vazhdo leximin!

E Martė, 17 Maj 2016, 15:47Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Muslimanėt e zbuluan Amerikėn para Kolumbit

Si arritën muslimanët në Amerikë para Kristofer Kol¬umbit? Përse u hesht me shekuj ky fakt para le-xu¬e¬sit? Pastaj, ku janë këta muslimanë sot?

Vazhdo leximin!

E Shtunė, 30 Janar 2016, 21:55Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Alija Izetbegoviqi (Pikėpamje nga jeta, vepra dhe idetė)

“Kush është indiferent ndaj Alisë, pas takimit me të, bëhet simpatizues. Kush është simpatizues, bëhet tifoz. Nëse tashmë ka qenë tifoz, bëhet fanatik.” (Abdullah Sidran)

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 2 Dhjetor 2015, 17:02Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Islami ka vend edhe pėr tė tjerėt

“Sikur të kishte dashur Zoti yt, do t’i besonin çka janë në tokë që të gjithë. A ti do t’i detyrosh njerëzit të bëhen besimtarë?” (Junus, 99).

Vazhdo leximin!

E Premte, 20 Nėntor 2015, 20:01Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Drejt njė ‘feje’ estradizuese (Ēfarė Islami, nė fakt, dėshirojmė)

Qëllimi kryesor i këtij shkrimi është aktualizimi i fesë ndër besimtarët dhe vendosja e saj në vendin e vet meritor, feja si udhëzues shpirti dhe mendjeje për njerëzit dhe jo argëtim dhe relaks për masat.

Vazhdo leximin!

E Hėnė, 21 Shtator 2015, 17:25Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Islami viktimė dhe kundėrshtues i terrorizmit...

Fuqitë e mëdha botërore, në periudhën e ashtuquajtur të Luftës së Ftohtë, si SHBA dhe BRSS, zbatuan në lojë të bashkërenduar, sipas të cilës secila palë përkrahte kundërshtarët politikë të palës tjetër.

Vazhdo leximin!

E Martė, 8 Shtator 2015, 18:06Shkruan: Nexhat Ibrahimi, Prizren

Tė (keq)kuptuarit e Islamit deri nė shtrembėrim

Muslimanët duhet të jenë mendjemprehtë e largpamës, të mos gabojnë e të bëhen pre e kurthit që duke mbrojtur Islamin dhe muslimanët nga Islamofobia dhe të gjitha padrejtësitë ndaj tyre, të mbrojnë edhe ata që në emër të Islamit dhe muslimanëve bëjnë krime e padrejtësi si ndaj jomuslimanëve ashtu edhe ndaj vetë muslimanëve.

Vazhdo leximin!

E Dielė, 30 Gusht 2015, 18:46Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Pėr ēfarė ligjėratash kemi nevojė

Imameve, hatibeve dhe ligjeruesve tjere

Vazhdo leximin!

E Enjte, 13 Gusht 2015, 21:10Shkruan: Nexhat Ibrahimi

Disa vrojtime (personale) pas Ramazanit

Islami e ngre lart dijen, lapsin e letrën, madje më lart se gjakun e shehidit.

Vazhdo leximin!

E Premte, 3 Korrik 2015, 07:29Shkruan: Nexhat Ibrahimi

NDIKIMI I TRASHĖGIMISĖ GREKE TE MYSLIMANĖT

Ky artikull është botuar në revistën “Hikmet”, nr.6, Verë, Prishtinë 2014, organ i “Institutit për shkencat humane – Ibni Sina”.

Vazhdo leximin!

E Premte, 24 Prill 2015, 09:46Shkruan: Nexhat Ibrahimi

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme