Logos-A, shpirti dhe zemra e shqiptarėve po sulmohet nga hienat tinzare

Logos-A do të vazhdojë të jetojë edhe më fuqishëm, edhe më dinjitetshëm, duke u bërë vravashkë për të gjithë ata që kanë nevojë për orientues e dritë.

Vazhdo leximin!

1 javė mė parėShkruan: Nexhat Ibrahimi

VRIJEĐAJUĆI PREDSJEDNIKA ERDOGANA, REŠID HAFIZOVIĆ VRIJEĐA NAŠ UMMET

Intervju sa prof. dr. Džemaludinom Latićem

Vazhdo leximin!

E Martė, 23 Gusht 2016, 10:32Shkruan: Razgovarao: Mujo Aganović

Romani "Varreza Ēifute" - Akad. Enes Kariq

"Feja është kufiri i njeriut, i zakonshëm, por, gjithmonë i pranishëm, sikur ajri në mushkëri. Nëse je i vetëdijshëm për këtë kufi, të përcjellë sikur hija përderisa të ketë dritë. Hija është tek ti afër, ndërsa drita përreth dhe kudo...”
(Nga romani “Varreza çifute”, Logos –A, Shkup, 2016)

Vazhdo leximin!

E Martė, 23 Gusht 2016, 07:33Shkruan: Azmir Jusufi

Shėrbyesit bashkėkohorė tė “propagandės fide” qė flasin e shkruajnė shqip

“Më mirë të lexosh një libër, sesa t’i fusësh hundët në punët që nuk i dini.” Adam Stanley

Vazhdo leximin!

E Martė, 2 Gusht 2016, 12:04Shkruan: Behxhet JASHARI

PĖRDORIMI I GJUHĖS SHQIPE GJATĖ PERIUDHĖS OSMANE

Perandoria Osmane kishte një sistem të shkëlqyeshëm që historia e ka regjistruar, në multi etnitet, në përdorimin gjuhëve të ndryshme dhe në praninë kulturave të shumta. për qendrën e Perandorisë nuk ka pasur edhe aq rëndësi të madhe përdorimi i gjuhës, feja etj. aq sa ishte me rendësi përforcimi i vendeve në aspektin ekonomik dhe financiar.

Vazhdo leximin!

E Hėnė, 1 Gusht 2016, 07:35Shkruan: Dr. Hayati Develi

Kosova e sarkazmės, e ambasadorėve dhe fjalės sė lirė

...Mos u tregoni të padrejtë e racistë ndaj saj! ...

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 27 Korrik 2016, 21:53Shkruan: Halil IBRAHIMI

Umeti po kthehet nė skenėn politike botėrore

Duke mësuar nga të gjithë pararendësit e përmendur, me kaderin e Zotit duke shmangur disa atentate, duke nënkuptuar edhe këtë të fundit para tre ditësh, Erdogani u bë zëri dhe vullneti i miletit të madh turk dhe shpresa e tërë umetit musliman sot.

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 20 Korrik 2016, 10:44Shkruan: Džemaludin Latić

Nga Isuf Qamili te Haxhi Qamili

Ta legjitimosh krimin, korrupsionin, amoralitetin, vjedhjen, ryshfetin, vrasjen e shqiptarëve dhe burgosjen e tyre me burg të përjetshëm dhe këtë ta bësh në emër të një shqiptarie të shpifur, duke i akuzuar të tjerët si antishqiptarë – si “Haxhi Qamilë”, kjo le që është diletantizëm intelektual, por edhe flet se sa smirëzinj dhe sa dashakeqë janë ata për kombin e tyre

Vazhdo leximin!

E Dielė, 19 Qėrshor 2016, 18:28Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI

Rėndėsia e ditės sė xhuma dhe devijimi nga esenca e saj nga myslimanėt e sotshėm

Xhumaja në Islam paraqet një nga shtyllat me të rëndësishme si në aspektin e obligimit fetar dhe adhurimit dhe lutjes ndaj Allahut Fuqiplotë, ashtu edhe në aspektin e rrafshit ndërnjerëzor dhe rëndësisë së saj për socializimin e njerëzve ku do që janë.

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 15 Qėrshor 2016, 20:58Shkruan: Imran Rasimi

Si u vranė 20 mijė shqiptarė nė luftė kundėr Vahabistėve dhe si e shkatėrruan shtetin e parė vahabist

Mehmet Ali Pasha, e dërgoi kundër vehabinjve birin, Tosun Pasha , me ç’rast Meken dhe Medinën i shpëtoi nga këta barbarë vahabist (1813).

Vazhdo leximin!

E Enjte, 9 Qėrshor 2016, 16:49

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme