Shtatė kėshilla pėr mposhtjen e etjes

Me hyrjen e muajit të begatë të Ramazanit në stinën e verës, agjëruesit i vështirësohet më shumë çështja e etjes, normale kjo për zgjatjen e kohës së agjërimit më shumë se 14 orë në ditë të nxehta, duke bërë që organizmi të ketë humbje të vazhdueshme të ujit gjatë këtyre orëve, deri në kohën e Iftarit kur nevoja bëhet e patjetërsueshme për të zëvendësuar menjëherë lëngjet e humbura nga indet gjatë ditës.

Vazhdo leximin!

E Shtunė, 13 Qėrshor 2015, 14:20

NJĖ DUA RAMAZANI E HARRUAR NĖ MESIN TONĖ

O Allahu im! Më ruaj për Ramazan dhe ma bënë të mundshëm Ramazanin si dhe merre atë nga unë të pranuar!

Vazhdo leximin!

E Shtunė, 13 Qėrshor 2015, 06:55

Dijetari mysliman e zbuloi Amerikėn, 500 vite para Kristofor Kolombos?

Ndonëse në “historinë zyrtare” për shekuj me radhë thuhet se Kristofor Kolombo ishte personi i parë që zbuloi Amerikën, në mediat botërore qarkullon një artikull i cili pretendon se dijetari mysliman aziatik, Abu Rayhan el Biruni, zbuloi shekuj më parë kontinentin, para se Kolombo ta ketë bërë një gjë të tillë.

Vazhdo leximin!

E Enjte, 5 Shkurt 2015, 17:12

Fjalėt arabe nė gjuhėn angleze

Një përzgjedhje e fjalëve interesante dhe të papritura angleze rrjedhin nga gjuha arabe.

Vazhdo leximin!

E Dielė, 12 Tetor 2014, 08:50

ZBULIMI I NJĖ DETI NĖN SHTRESĖN E TRETĖ TĖ TOKĖS

Profeti [alejhis salatu ves selam], katërmbëdhjetë shekuj më parë, na ka lajmëruar për ekzistimin e një zjarri nën det dhe ekzistimin e një deti nën atë zjarr, athua vallë kush mund ta ketë lajmëruar për këtë që vetëm tash së fundmi e ka zbuluar shkenca?!

Vazhdo leximin!

E Hėnė, 23 Qėrshor 2014, 14:03Shkruan: Ing. Abdudaim el-Kehil

Erėrat mbarėsuese

“Ne i lëshojmë erërat mbarësuese, e nga qielli (retë) lëshojmë shi dhe atë ua japim ta pini, e ju nuk mund ta ruani atë. (Hixhr 22)”

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 12 Mars 2014, 15:20Shkruan: Artan Mehmeti

Uniforma osmane

"Francezët janë racë frikacake dhe nuk ka nevojë për ushtri. Uniformat që kam dërguar do t'i veshin njerëzit tuaj dhe në kohë të përshtatshme do të vizitojnë bregun e lumit në mënyrë që francezët mund t'i shohin. "

Vazhdo leximin!

E Dielė, 22 Dhjetor 2013, 05:32

anksioza

NJEZET KËSHILLA PER QETESIM SHPIRTEROR

Vazhdo leximin!

E Hėnė, 27 Shkurt 2012, 21:03Shkruan: Hasan Shemsi Basha

Imam Ebu Hanife dhe nomadi

Kur Ebu Hanifen, gjatë rrugës për në Mekë, duke kaluar nëpër shkretëtirë, në një të nxehtë të padurueshme, e kishte marrë etja aq shum saqë i ishte tharë fyti, – nga nomadi që i kishte huazuar deven, kërkoi t’i jepte të pinte ujë nga ena e tij, pa i shkuar mendja se ky do ta refuzonte.

Vazhdo leximin!

E Dielė, 9 Tetor 2011, 14:19

TĖ DHĖNA STATISTIKORE QĖ PASQYROHEN NĖ KUR’AN

Pas një studimi të gjatë dhe të thelluar që i ka bërë Kur'anit, dijetari i shquar dr. Tarik Al-Suvaidan ka nxjerrë të dhëna lidhur me përmbajtjen në Kur'an të disa parametrave, që dëshmojnë ekuilibrat në disa fusha të Universit.

Vazhdo leximin!

E Hėnė, 25 Korrik 2011, 18:19

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme