Tragjedia e Parisit nxori nė pah racizmin tonė tė fshehur

Racizmi ynë nuk ka ndryshuar. Është i gjallë e po gjen çdo ditë justifikime të reja për dhembshurinë tonë selektive.

Vazhdo leximin!

E Dielė, 15 Nėntor 2015, 10:07Shkruan: Nga Jonathan Cook

Shuteriqi dhe historia si instrument i pushtetit

Shuteriqi ka qenë pjesë e rëndësishme e fabrikimit të memories kolektive të shqiptarëve nëpërmjet studimeve, sidomos mbi Mesjetën.

Vazhdo leximin!

E Martė, 10 Nėntor 2015, 20:41Shkruan: Doan Dani

Ēfarė ėshtė Islami politik?*

Megjithëse diskutimet rreth motivit politik apo interesit klasor duhet të vazhdojnë të jenë pjesë e narrativës rreth Islamit bashkëkohor

Vazhdo leximin!

E Premte, 5 Qėrshor 2015, 06:49Shkruan: Charles Hirschkind

Besa-besė dhe bashkėkohėsimi i unit arkaik

“Nëse nuk jemi bashkë në veprim (nëse nuk bashkëveprojmë) ujdia në ide nuk ka dobi.” (M. Ikball)

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 27 Maj 2015, 17:06Shkruan: Eljesa ISMAILI, Shkup

MBETJET NEOKOLONIALE DHE NEOLIBERALIZMI I SHPIFUR PO PRODHOJNĖ GAZETARI TĖ ĒORODITUR

Formula neoliberale “laissez-faire” është shndërruar në mekanizëm të stimulimit të konflikteve në një shoqëri që para gjashtëmbëdhjetë vjetësh mezi ka dalë gjallë nga konflikti dhe ka nevojë si për oksigjen për shtet ligjor, për paqe e harmoni sociale.

Vazhdo leximin!

E Dielė, 3 Maj 2015, 12:34Shkruan: Milazim KRASNIQI

Horizonti i Europės

Në frontin politik, lidhja e Europës me sfidat kyçe globale të botës ka për t’u bërë përsëri një çështje diskutimi për sa ka të bëjë me sigurinë e energjisë, krizën në Ukrainë, luftën në Siri, numrin gjithmonë në rritje të refugjatëve sirianë, terrorizmin e Shtetit Islam të Irakut dhe Shamit (ISIS) dhe me procesin e paqes palestineze.

Vazhdo leximin!

E Premte, 10 Prill 2015, 18:24Shkruan: Shkruan: Ibrahim KALLËN*, Ankara

Erdoganizmi vs. titizmit

Qysh në maj-qershor 1948 ne ishim më se të ndërgjegjshëm se Titoja e titistët, si tradhtarë të marksizëm-leninizmit, ishin dhe mbeteshin të dëmshëm e të rrezikshëm për të gjitha partitë komuniste, për lëvizjet revolucionare dhe luftërat nacionalçlirimtare kudo në botë, por për ne, komunistët e popullin shqiptar, ata, përveç sa më sipër, ishin e do të mbeteshin edhe armiq direkt, antishqiptarë të egër e të betuar. (Enver Hoxha, Titistët, fq. 532)

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 25 Shkurt 2015, 16:34Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI

A ka vdekur Filozofia?

*Autori është profesor i filozofisë, ka ligjëruar në Washington University, College of Holly Cross, Gerogetown University, Bilkent University dhe TOBB. Ka botuar një sërë veprash dhe punimesh shkencore, ndër to të përthyera edhe në shqip: “Islami dhe Perëndimi” – 2011 dhe “Islami, Arsyeja dhe Bota moderne” – 2012, që të dyja të botuara nga shtëpia botuese Logos-A në Shkup. Ibrahim Kallën (turq. Ibrahim Kalın) për momentin ushtron funksionin e zëdhënësit të presidencës së Republikës së Turqisë. Ky artikull është shkruar në gjuhën angleze për të përditshmen “DailySabah”.

Vazhdo leximin!

E Premte, 20 Shkurt 2015, 06:28Shkruan: Shkruan: Ibrahim Kallën*, Ankara

KOMBI APO FEJA?!

 

rn

 

rn

 

rn

E Martė, 10 Shkurt 2015, 17:05Shkruan: Redi SHEHU

Fanatika katolikofile dhe gazeta Express nė ofensivė kundėr Shpend Ahmetit.

... Klithmat dhe ulërimat e mediave dhe faqeve nacionaliste katolikofile nga impaktet dhe dëshirat për tu bërë më katolik se Papa apo më evropian se evropiani, u vërsulen në sulme mediatike ndaj kryetarit të Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmetit, vetëm pse ai nuk paska stolisur qytetin për festat e Krishtlindjeve.

Vazhdo leximin!

E Mėrkurė, 17 Dhjetor 2014, 06:50Shkruan: Autor: Ardit Osmani

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme