Menu:
 
Navigatori i Kur'anit:
 
 
Kontakti
Name:

Email Adresa:

Mesazhi juaj:


Njė sfidė pėr Francėn: Tė braktisė apo tė mos braktisė vlerat themelore? - nga Ahmet Davutoğlu*

E Premte, 23 Dhjetor 2011; 05:37

Ne kemi lënë pas dekadën e parë të një shekulli të ri. Ne jemi ende në diskutimin e ndryshimit paradigmatik që po ngjet në nivelin global në pasrrjedhën e 1989-2001, ndërsa marrim në analizë dy dekadat e fundit.

Anti Illuminati- Realiteti i Vitit tė Ri

Eroll Velija

E Hėnė, 19 Dhjetor 2011; 05:24

Këtë festë të madhe të ashtuquajtur (viti i ri) të cilën e feston tërë bota, siç e festojmë edhe ne Maqedoni,Kosovë dhe Shqiperi, bie pyetja: A thua kemi të bëjmë diçka me këtë festë, apo thjeshtë i pasojmë të tjerët siç jemi mësuar ti pasojmë edhe në fushat tjera? Pastaj ne si musliman a kemi të drejt ta festojmë këtë festë, apo festimi i sajë është mëkat për ne?

Qasje rreth Ihvanofobise

Dr. Muhsin Saleh, Doha, Katar

E Dielė, 18 Dhjetor 2011; 22:15

Fenomeni i frikës nga "Vëllezërit Myslimanë" apo frikësimi prej tyre ka filluar që të jetë më i theksuar veçanërisht pas revolucioneve të ''Pranverës arabe''. Tendenca këto që vijnë nga personalitete dhe parti me prejardhje të ndryshme, kryesisht të krahut të majtë ose liberale, parti këto të lidhura me organet zyrtare, përveç shqetësimeve të zakonshme që vijnë nga izraelitët, amerikanët si dhe mediat perëndimore.

Davutogllu nė Gjermani foli ashpėr

E Premte, 9 Dhjetor 2011; 03:30

Ahmet Davutogllu, në lidhje me vrasjen e turqve në Gjermani foli shumë ashpër... Davutogllu tregoi se çfarë do të bëjë nëse në të ardhmen një turku në Gjermani i rrjedh edhe vetëm hunda gjak.

Zgjedhjet nė Tunizi, leksionet dhe sfidat

Qemajl Morina

E Martė, 1 Nėntor 2011; 12:24

Befasia e zgjedhjeve parlamentare në Tunizi, nuk ka të bëjë vetëm me fitoren e madhe që korri lëvizja pro-islamike “En-nehda” (Rilindja), e cila fitoi 90 vende, trefishin e partisë së dytë pas saj. Por, befasia më e madhe ka të bëjë me humbjen e madhe që pësoi Partia Demokratike Përparimtare, e cila konsiderohej konkurrent i fortë i Lëvizjes “En-nehda” para daljes në zgjedhje. Kjo parti pretendonte se do të fitojë shumicën e vendeve në zgjedhjet e para demokratike, që po organizoheshin në Tunizi pas revolucionit të dhjetorit të vitit që shkoi.

POLITIKĖ BAJRAKTARĖSH

Doan Dani

E Hėnė, 31 Tetor 2011; 12:23

Nga Kosova në Shqipëri, metodat e konsumimit të debateve politike brenda kastave janë mbase elementi më i përbashkët mes dy shteteve. Mungesa e tolerancës, pandryshueshmëria e subjekteve politike, nepotizmi, korrupsioni, shoqërohen me etikën e ofendimit dhe të urrejtjes. Sikur të u mos mjaftonte korniza politike, zbaviten me ndërhyrje në çështje që, të paktën për nga niveli i njohurive, janë plotësisht të huaja për to.

Standardizimi i gjuhės shqipe, e treta, e vėrteta

NEXHMEDIN SPAHIU

E Hėnė, 31 Tetor 2011; 07:45

Të gjitha kombet e qytetëruara kanë standardizuar gjuhën. Ato këtë e kanë bërë në mënyra të ndryshme, por e kanë bërë.

Vdekja e Kadafit si fitore e tė gjithėve

Redi Shehu

E Hėnė, 24 Tetor 2011; 10:26

http://www.gazetastart.com/analist.php?kategoria=Analistet&analist=Redi_SHEHU&nr=32717

Dekontaminimi kulturor

Nexhmedin Spahiu

E Dielė, 25 Shtator 2011; 21:33

Ne Beograd ekziston Qendra për Dekontaminim Kulturor, por dekontaminimi kulturor i nevojitet edhe më tepër Prishtinës e Tiranës. Në Serbi asnjëherë nuk ka qenë e ndaluar feja, por në Beograd një pjesë e elitës kulturore e ka parë të arsyeshme qe të largojë ndikimet e epokës komuniste në kulturën serbe.

Versioni turk pėr historinė shqiptare

Erhard Turbedar*

E Mėrkurė, 21 Shtator 2011; 21:38

Një nga temat që ka lënë gjurmë në agjendën e brendshme të Kosovës në gusht 2011 – por që ende vazhdon - është debati mbi imazhin turk dhe osman në librat kosovar të historisë.

Kerko:

 
Ju rekomandojmë :
 
Akaid dhe Fikh Islam:
 
Të përhershme:
 
Prezantime (Powerpoint)
 
Ilahi:
» Zeriislam.com nuk qëndron domosdoshmërisht pas çdo teksti të autorëve «
Copyright © ZeriIslam 2005-2009
Free counter and web stats