Tė pėrzgjedhura
Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit Akaidi islam i nesefiut Statusi i ilmul kelamit nė islam
 

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Si arritën muslimanët në Amerikë para Kristofer Kol¬umbit? Përse u hesht me shekuj ky fakt para le-xu¬e¬sit? Pastaj, ku janë këta muslimanë sot?

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Dijetari bashkëkohor Tarik Ramadan mendon se akaidi është shkencë elite, në frymën dhe suazat e së cilës do ta shtrijnë aktivitetin edhe shkencat tjera.

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Shkenca e ilm’ul-kelamit është dituri origjinale islame, e cila doli si rezultat i zhvillimit të diskutimeve që kishin të bënin me Kur’anin, se a është Fjal&eum

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Akaidi islam i nesefiut

Fjala e përkthyesit

Akaidi islam i nesefiut

Statusi i ilmul kelamit nė islam

Fragment i shkëputur nga libri i Hasan esh-Shafii me titull “El-Medkhal ila Diraseh Ilmul Kelam”, Mektebeh Uehbeh, botimi i dytë, Kajro 1991, f. 35-48

Statusi i ilmul kelamit nė islam
   
Artikujt e fundit:

Himni i flamurit dhe strofat e harruara

10 Shtator, 2016

Himni jonë ka qenë një marsh rumun i përdorur edhe si himn kombëtar.

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

VrijeĐajuĆi predsjednika erdogana, reŠid hafizoviĆ vrijeĐa naŠ ummet

23 Gusht, 2016

Intervju sa prof. dr. Džemaludinom Latićem

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Romani "varreza ēifute" - akad. enes kariq

23 Gusht, 2016

"Feja është kufiri i njeriut, i zakonshëm, por, gjithmonë i pranishëm, sikur ajri në mushkëri. Nëse je i vetëdijshëm për këtë kufi

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Selefizmi dhe ideologjia selefiste

6 Gusht, 2016

http://jusufzimeri.com/?p=2755

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Libri “rrufetė e zotit, kundėrpėrgjigje ndaj vehabizmit”

4 Gusht, 2016

Rezime librit Es-savaik el-ilahij-je fi er-redi ala el-vehabijje / Rrufetë e zotit, kundërpërgjigje ndaj vehabizmit/ nga autor Shejh Sulejman b. AbdulvehabEn-Nexhdi, vëllai i Shejh

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė pėrkthyera

Roli i qyprylynjėve nė mirėqenien e shtetit osman gjatė gjysmės sė dytė tė shekullit xvii

3 Gusht, 2016

Shënim: ky punim është një pjesë e shkëputur nga kumtesa me titull:“Roli i udhëheqësve shqiptarë në shtetin Osman gjatë shekullit XVII dhe rë

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Shėrbyesit bashkėkohorė tė “propagandės fide” qė flasin e shkruajnė shqip

2 Gusht, 2016

“Më mirë të lexosh një libër, sesa t’i fusësh hundët në punët që nuk i dini.”

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Pėrdorimi i gjuhės shqipe gjatė periudhės osmane

1 Gusht, 2016

Perandoria Osmane kishte një sistem të shkëlqyeshëm që historia e ka regjistruar, në multi etnitet, në përdorimin gjuhëve të ndryshme dhe në pran

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Kosova e sarkazmės, e ambasadorėve dhe fjalės sė lirė

27 Korrik, 2016

...Mos u tregoni të padrejtë e racistë ndaj saj! ...

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Vuajtja dhe urtėsia hyjnore

25 Korrik, 2016

Publikohet me leje te perkthyesit © Islami Tradicional

Lexo artikullin

Postuar nė Akaid dhe Fikh Islam

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme