Tė pėrzgjedhura
Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit Akaidi islam i nesefiut Statusi i ilmul kelamit nė islam
 

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Si arritën muslimanët në Amerikë para Kristofer Kol¬umbit? Përse u hesht me shekuj ky fakt para le-xu¬e¬sit? Pastaj, ku janë këta muslimanë sot?

Muslimanėt e zbuluan amerikėn para kolumbit

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Dijetari bashkëkohor Tarik Ramadan mendon se akaidi është shkencë elite, në frymën dhe suazat e së cilës do ta shtrijnë aktivitetin edhe shkencat tjera.

Vendi dhe roli i shkencės sė ilm’ul-kelamit

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Shkenca e ilm’ul-kelamit është dituri origjinale islame, e cila doli si rezultat i zhvillimit të diskutimeve që kishin të bënin me Kur’anin, se a është Fjal&eum

Burimet e shkencės sė ilm’ul-kelamit

Akaidi islam i nesefiut

Fjala e përkthyesit

Akaidi islam i nesefiut

Statusi i ilmul kelamit nė islam

Fragment i shkëputur nga libri i Hasan esh-Shafii me titull “El-Medkhal ila Diraseh Ilmul Kelam”, Mektebeh Uehbeh, botimi i dytë, Kajro 1991, f. 35-48

Statusi i ilmul kelamit nė islam
   
Artikujt e fundit:

Kėta ishin kryeministrat shqiptarė nė perandorinė osmane

31 Tetor, 2015

http://www.mesazhi.com/new/keta-ishin-kryeministrat-shqiptare-ne-perandorine-osmane/

Lexo artikullin

Postuar nė Trashegimia

Salahudin el-ejubi: ngadhėnjimtar dhe shpirtmadh

14 Tetor, 2015

“Dhe luftoni në rrugën e Allahut kundër atyre që ju sulmojnë e mos e teproni se Allahu nuk i do ata që e teprojnë (e fillojnë luftën).” (Kur’an , 2:190)

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Pa varr edhe themeluesi i qytetit tė korēės, iljaz bej mirahori; monument jo e jo!

12 Tetor, 2015

Mirahori është themeluesi i qytetit të Korçës, por pa varr në qytetin që e themeloi vetë.

Lexo artikullin

Postuar nė Polemika, recensione, shqyrtime, intervista

Njė vjedhje nė dubrovnik dhe dalja nė skenė e gjuhės dhe kulturės shqiptare (viti 1996)

10 Tetor, 2015

Në periudhën 1285-1332, siç e pamë, gjuha shqipe për herë të parë u bë një dukuri për shkrimtarët e huaj që kishin kontakt me pjes&eu

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Psikiatria nė historinė islame

21 Shtator, 2015

Dihet që civilizimi islam, në aspektin shkencor ka përfituar shumë nga civilizimi grek, por ajo që duhet theksuar është se feja në civilizimin grek nuk ka sh&eu

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Drejt njė ‘feje’ estradizuese (ēfarė islami, nė fakt, dėshirojmė)

21 Shtator, 2015

Qëllimi kryesor i këtij shkrimi është aktualizimi i fesë ndër besimtarët dhe vendosja e saj në vendin e vet meritor, feja si udhëzues shpirti dhe mendjeje

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

Vlerat e ditėve tė parė tė muajit dhul - hixhe

16 Shtator, 2015

Falënderimi i qoftë Allahut, Zotit të botëve, Sunduesit të Ditës së Gjykimit, në nimete dhe mirësi të cilat na jep. Salavatet dhe selamet qofshin mbi

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Bibliotekat: thesaret e pashfrytėzuara siē duhet tė stambollit

14 Shtator, 2015

Godinat e bibliotekave, të menduara për t’u bërë vend dokumenteve dhe punëve të shkruara, janë një prej shpikjeve më të hershme përqark.

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Shqiptarėt mes islamit introvert dhe ekstravert

11 Shtator, 2015

Është përgjegjësi e të gjithë shqiptarëve që ta pengojmë ekstremizimin dhe radikalizimin e jetës tonë fetare dhe kulturore dhe në veç

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime tė bashkėpunėtorėve

Islami viktimė dhe kundėrshtues i terrorizmit...

8 Shtator, 2015

Fuqitë e mëdha botërore, në periudhën e ashtuquajtur të Luftës së Ftohtë, si SHBA dhe BRSS, zbatuan në lojë të bashkërenduar, sipas t&e

Lexo artikullin

Postuar nė Shkrime autoriale

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme