Cogito, Gaza sum

Për arsyet e njëjta që kemi qenë dhe jemi kundër Hitlerit, sot jemi edhe kundër Netanjahut. Për arsyet e njëjta që na mbushen sytë me lot sa herë që e shohim filmin “Pianisti”, po për ato arsye na mbushen sytë me lot kur shohim sot skena të ngjashme edhe në Gaza. Njësoj siç jam ndjerë kur e kam vizituar Qendrën e Holokaustit në Shkup, njësoj ndjehem kur i shoh ato foto e video nga masakrat izraelite në Gaza...

Vazhdo leximin!

E Dielë, 27 Korrik 2014, 20:53Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI, Shkup

Leksionet e protestave të korrikut 2014

“Nëse kemi të drejtë t’ju duartrokasim, kemi të drejtë edhe t’ju fishkëllejmë” (slogan i protestave studentore në Lubjanë në vitin 1968)

Vazhdo leximin!

E Dielë, 13 Korrik 2014, 16:54Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI, Shkup

“Monstrat” dhe “terroristët” shqiptarë

Për neve në Maqedoni drejtësia nënkupton që kombi maqedonas ta imponojë vullnetin e tij mbi kombin shqiptar. Në këtë proces, si edhe në shumë të tjerë të këtillë, u gjykuan shqiptarët nga maqedonasit. Kështu ishte raporti që në fillim dhe kështu doli. Këtu nuk kishim viktima dhe vrasës, por kishim “viktima maqedonase” dhe “terroristë shqiptarë”. Rrjedhimisht, kishim gjykatës maqedonas dhe të gjykuar shqiptarë.

Vazhdo leximin!

E Dielë, 6 Korrik 2014, 15:40Shkruan: Zeqirija IBRAHIMI, Shkup

Të provokosh Ballkanin!

Ishin vitet e fundit ngulfatëse të luftës së ftohtë. Pas Titos të gjithë ekuilibrat ishin tendosur njëjtë si në shtetet e tjera të bllokut komunist, fryma e lirisë ishte flakur dhe veprohej nën paranojat se regjimi ishte i rrezikuar

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 11 Qërshor 2014, 09:41Shkruan: Shkruan: Akif EMRE, Yeni Şafak

Krime

Njeriu në moshë dhe Krimeja

Vazhdo leximin!

E Dielë, 27 Prill 2014, 15:17

Përse Ballkani i përket ortodoksisë, dhe Islami u dashka të getoizohet?

Kryqëzatori modern, profesori i Bolonjës, Cimbalo: Ballkani i përket ortodoksisë, Islami të mbahet nën kontroll me ligje të shteteve...

Ben Blushi: Shqipëria dhe Kosova po rrezikohen nga Islami...

Vazhdo leximin!

E Martë, 22 Prill 2014, 14:51Shkruan: Ahmet Qeriqi

Nesër votohet në Turqi

Besimtarë të nderuar - Erdogani njeriu i duhur për suksese tjera

Vazhdo leximin!

E Dielë, 30 Mars 2014, 06:15Shkruan: Përgatiti, Naxhi Ibrahimi

Ujku i ri nga Luboteni

Çdo udhëtim drejt majës është një provim etik.

Vazhdo leximin!

E Martë, 11 Mars 2014, 10:39Shkruan: Shkruan: Ferid MUHIQ, Shkup

Kosovarët e natyralizuar të Halil Matoshit

...nuk i pata besuar akuzave që disa aktivistë të Lëvizjes Vetvendosje ia patën drejtuar Halilit për moskuptimin e filozofisë dhe për leximin e saj në wikipedia ...

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 5 Mars 2014, 18:19Shkruan: Shkruan: Abdullah Rexhepi

Kurt Uestergaard, motrat Bushi, Gold AG-ja dhe dhuna e pushtetit kosovar ndaj artit

http://www.asabija.com/kurt-uestergaard-motrat-bushi-gold-ag-ja-dhe-dhuna-e-pushtetit-kosovar-ndaj-artit/

Vazhdo leximin!

E Mërkurë, 5 Mars 2014, 15:27Shkruan: Olsi Jazexhi

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme