Menu:
 
Navigatori i Kur'anit:
 
 
Kontakti
Name:

Email Adresa:

Mesazhi juaj:


Biografia e Kadi Ebu Bekr ibn el-‘Arabi el-Maliki (468-543 H)

E Mėrkurė, 17 Korrik 2013; 13:13

Ibn el-‘Arabi iu përkushtua studimeve të tij, dhënies mësim dhe shkrimeve.

Ramazani te shqiptarėt

Ferit LIKA

E Enjte, 11 Korrik 2013; 16:02

Në muajin Ramazan fytyrat e njerëzve shndërroheshin në fytyra që vazhdimisht përuleshin në sexhde, ndërsa zemrat drejtoheshin me përmallim tek Allahu, duke larguar edhe grimcën më të vogël të urrejtjes, shpërfilljes, të së keqes. Edhe sot e kësaj dite, tradita e pritjes së Ramazanit ruhet me fanatizëm si në qytete ashtu edhe në fshatra. Edhe pse jemi në epokën e teknologjisë e materializmit të skajshëm, çdo ditë e më shumë shtohen të rinjtë të cilët praktikojnë ritet e fesë islame mes të cilave edhe agjërimin.

Njė ramazan ndryshe

E Hėnė, 8 Korrik 2013; 02:53

Nëse jeta jote do të kalojë siç ka kaluar në vitet e kaluara, mos ia hap derën! Nuk ka nevojë. Nëse mendon se ky ramazan do të jetë një ramazan i rëndomtë si ramazanet e tjera, që vetëm një muaj qëndron me ne dhe shkon, mos ia hap derën! Nëse do të jetë vetëm një muaj i urisë dhe etjes, që pastaj ta mbushim barkun plot, qysh tani po të them mos ia hap derën! Nëse do të jetë një muaj që ti e kushtëzon e jo ai ty, mos ia hap derën!

Kthimi nė qendėr: Ramazani si muaj kuptimi

Tariq Ramadan*

E Dielė, 7 Korrik 2013; 20:37

Muhamedi (a.s.) ka paralajmëruar: “Disa njerëz fitojnë nga agjërimi i tyre vetëm uri dhe etje.”

A ėshtė ky fundi i Islamizmit apo gjeneza e njė islamizmi liberal kapitalist?

Tarik Ramadan

E Shtunė, 6 Korrik 2013; 09:56

Studiuesit dhe analistët janë ndonjëherë të paqartë rreth se si të përcaktojnë dhe përshkruajnë saktësisht termat ‘islamizmi’ dhe ‘islami politik’.

Problemi i metodologjisė nė tė kuptuarit dhe nė interpretimin e sunnetit dhe hadithit

Dr. Mehmet GÖRMEZ

E Premte, 5 Korrik 2013; 23:48

Parathënie për botimin e tretë të veprës me të njëjtin titull të autorit:

Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu

Evropa ka mbi 144 milion muslimanė

Skender Mustafi

E Enjte, 4 Korrik 2013; 22:37

Përqindja në gjithë Evropën: 6% muslimanë

Muslimania -grua dhe nėnė

Alija Izetbegiviq

E Enjte, 4 Korrik 2013; 06:13

http://www.radioislame.com/index.php?frame_rd=artikulli.php?id=2637

Shkaqet tė cilat pengojnė nė tė besuarit ahiretit (botės tjetėr) sipas Imam Maturidiut

Dr. Mehmet Mallkoç (Myfti i krahinës Pylmyr)

E Hėnė, 1 Korrik 2013; 00:24

E përktheu: Muin Sulejmani

E SHENJTA DHE PROFANJA NĖ OPUSIN SOCIOLOGJIK TĖ DURKHEIMIT

Ali Pajaziti

E Dielė, 23 Qėrshor 2013; 14:21

“Nevoja e adhurimit është vëlla i njeriut. Sado që të kthehemi në histori nuk do të gjejmë popull të ketë jetuar pa fe.” (Max Müller)

Kerko:

 
Ju rekomandojmë :
 
Akaid dhe Fikh Islam:
 
Të përhershme:
 
Prezantime (Powerpoint)
 
Ilahi:
» Zeriislam.com nuk qëndron domosdoshmërisht pas çdo teksti të autorëve «
Copyright © ZeriIslam 2005-2009
Free counter and web stats