Krime mbi moralin dhe te drejten e lirise fetare ne Kosove!

Sikur te mos mjaftoje ky krim, perjashtimi i Arlinda Zekes nga shkolla eshte nje krim edhe me i rende. Neper disa vende diktatoriale muslimane dhe republika bananesh, si Tunizia, Kosova, Shqiperia perendimi implemeton politika te ketilla nepermjet te cilave shtyp, denon, diskriminon dhe largon nga sistemi grate me shami. Nepermjet ketyre politikash regjimi synon denimin per se gjalli ne injorance te femres qe beson ne Zot. Ne Shqiperi ne kohe te komunizmit keto politika ndiqeshin nga Partia e Punes kunder femijeve te kulakeve, ballisteve dhe anti-komunisteve. Duke lene nje femi pa shkollim, pushtetari synon te shkaterroje te gjithe jeten e kundershtarit te tij. Ne Shqiperi, komunistet, duke lene pa shkolla femijet e komunisteve projektonin te ardhmen. Ata donin te siguronin qe edhe sikur nje dite sistemi komunist te rrezohej ne Shqiperi, femite e anti-komunisteve te ishin injorante dhe te paditur dhe te mos kishin mundesi qe te marrin kurre ne dore pushtetin.

Keto politika ne Shqiperi jane implementuar edhe kunder besimtareve muslimane te Shqiperise se Mesme. Grate qe nuk hiqnin shamite, komunistet i lane te vdesin si fshatare neper kooperativa, ndersa femite e tyre u bene xhahile dhe rrugace. Te njejtat politika implementohen sot edhe ne France, ku regjimi racist Sarkozi dhunon dhe diskriminon muslimanet duke i debuar nga sistemi - ne menyre qe te siguroje mos integrimin e muslimaneve asnje ne sistem.

Kjo gje qe po behet sot ne Kosove kunder Arlinda Zekes, eshte lufte kunder Islamit dhe muslimaneve. Drejtori i shkolles Pjeter Bogdani, Isuf Cela, do te bente me mire sikur ta vriste Arlinden per se gjalli pse keshtu jeta e saj do te merrte fund dhe ajo mund te shkonte ne xhenet. Por ajo qe Isuf Cela qe drejton nje shkolle me emer katolik po ben kunder nje vajze te vogel eshte me keq sesa vrasja. Ai po kerkon qe ta vrasi perjete Arlinden. Do ta denoje ate qe ajo te vdese ne injorance dhe padituri dhe jashte sistemit. Kerkon qe Arlinda ose te abandonoje besimin e saj ne Allah, ose perndryshe kerkon qe ta varrosi per se gjalli, ta denoje me injorance. Dhe vrasja me e keqe eshte kjo lloj vrasje. Kur kundershtari jo vetem qe nuk te vret, por te le te jetosh pa patur mundesi qe te shkollohesh dhe edukohesh dhe behesh pjese e sistemit ku ti jeton.

Muslimanet e Kosoves, kane nje xhihad te madh para vetes se tyre. Ai eshte xhihadi per demokraci dhe te drejtat e njeriut. Kosovaret e katolicizuar si Isuf Celaj dhe zagaret e perendimit qe jane ne pushtet sot, jane me te rrezikshem per te ardhmen e tyre sesa Sllobodan Milloshevici. Pse nese Sllobodani dhe serbet kerkonin tiu merrnin shqiptareve Kosoven, katolikocentriket dhe fondamentalistet laike kerkojne te ju marrin shpirtin dhe jeten. Ne Bibel, ne Ungjillin sipas Mateut, Jezu Krishti thote "Dhe mos kini frikë nga ata që vrasin trupin, por nuk mund të vrasin shpirtin; kini frikë më tepër nga ai që mund t`ua humbë shpirtin dhe trupin dhe te ju coje ne xhehenem."

Cka po ndodh sot ne Kosove, me perjashtimin e vajzave me shami nga sistemi dhe me konvertimet dhe thirrjet per konvertime ne katolicizem, jane lufte per shpirtin.

Muslimanet e Kosoves duhet te protestojne, hedhin ne gjyq, demonstrojne dhe marrin te gjitha masat e duhura qe ti japin fund ketij aparteidi katoliko-laik qe ushtrohet mbi ata. Nese ata nuk luftojne per lirite dhe te drejtat e tyre, e ardhmja e tyre do te jete shume e zymte!

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme