Fjalët mund të vrasin!

Fjalët mund të vrasin!

Komentet e liderëve të ndryshëm botërorë që shprehnin dënimin e tyre për sulmin e Hamasit pa pranuar shkakun rrënjësor të problemit u morën si një dritë jeshile nga Izraeli për të lëshuar bombardimin më të madh të një popullsie civile në historinë e fundit.

Gjuha çnjerëzore po nxit racizmin dhe urrejtjen, siç e pamë së fundmi në vrasjen e tmerrshme të një fëmije gjashtë vjeçar në Illinois, SHBA.

Citimet që vijojnë zbulojnë përdorimin shqetësues të gjuhës nga figurat politike dhe personalitetet e medias, që po promovon dhunën kundër palestinezëve dhe muslimanëve.

"Ne jemi në një luftë fetare këtu. Unë jam me Izraelin. Bëj çfarëdo dreqin që duhet të bësh për të mbrojtur veten. Niveloje vendin." - Senatori Lindsey Graham, Shtetet e Bashkuara.

"Pjesa më e madhe e kulturës myslimane është nën kontrollin e një kulti vdekjeje që sakralizon gjakderdhjen." - Jake Wallis Simons, Redaktor i Kronikës Jewish (tweet i fshirë)

"Është një komb i tërë atje ai që është përgjegjës. Kjo retorikë për civilët që nuk janë të vetëdijshëm, të pa përfshirë, nuk është absolutisht e vërtetë. Ata mund të ngriheshin, mund të kishin luftuar kundër atij regjimi të lig." - Isaac Herzog, Presidenti i Izraelit.

"Tani për tani, një qëllim: Nakba! Një Nakba që do të errësojë Nakben e 1948." - Ariel Kallner, deputet i Parlamentit të IzraelitJu ose qëndroni me Izraelin ose qëndroni kundër terrorizmit. - Posta e Forcave të Mbrojtjes të Izraelit.

"Kushdo që është pro-palestinez është pro-Hamasit," - Tweet nga Rep. Marjorie Taylor Greene, R-Ga.

"Ne po luftojmë kundër kafshëve njerëzore." - Ministri izraelit i Mbrojtjes YoavUdhëheqës të tjerë politikë, ushtarakë dhe fetarë izraelitë në periudha të ndryshme i kanë përshkruar palestinezët si 'një kancer' 'parazitë' dhe kanë bërë thirrje që ata të 'asgjësohen'.

“Ndërsa bota hapet e tmerruar nga mizoritë e kryera kundër popullit të Izraelit, shfaqen mpiksje malinje të të pakënaqurve vazhdimisht, si buburrecat.” (Duke iu referuar protestuesve pro-palestinezë në kampuset e Kolegjit Amerikan) Kerry Dougherty, një ish-raporter në The Virginian-Pilot dhe The Washington Post.

Duke përdorur imazhe të insekteve të ngjashme me "propagandën naziste të teksteve shkollore", llogari të ndryshme të mediave sociale të lidhura me përfaqësuesit izraelitë po postojnë karikatura të palestinezëve të paraqitur si buburreca.
 

 

Burimi: https://www.islamicity.org/90622/words-can-kill/?referer=ecast.

RSS per kategorine Lajme Shfletuesi i Kur'anit

  • RSS per kategorine Lajme